Strona 1 z 4 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 36

Wątek: Synchronizacja czasu otwarcia migawki

  1. #1
    Pełne uzależnienie Awatar p13ka
    Dołączył
    Mar 2004
    Miasto
    Warszawa
    Wiek
    56
    Posty
    1 013

    Domyślnie Synchronizacja czasu otwarcia migawki

    Canon w instrukcji do 10D napisał, że ustawienie synchronizacji błysku Speedlite 550EX z czasem otwarcia migawki (od 1/200 wzwyż) jest pomocne w następujących sytuacjach:
    1. w zdjęciach portretowych w świetle dziennym, z rozmytym tłem,
    2. kiedy chcemy uzyskać iskierki w oczach fotografowanej osoby,
    3. kiedy chcemy zastosować światło wypełniające i usunąć cienie.

    Jakich zatem należy dokonać ustawień aby wykonać udane zdjęcia w hali sportowej, przy użyciu lampy i stosując szybsze czasy migawki tj. > 1/200 s. ? Dotychczas sądziłem, że pomoże w tym właśnie synchronizacja ale wygląda na to, że nie! Zdjęcia wyszły niedoświetlone gdyż lampa dawała krótki słaby błysk. Odległość od obiektu wynosiła ok. 10 m. a zdjęcia robiłem obiektywem Canon 70-200 f/2.8 L.
    A przy okazji jeszcze mam jedną wątpliwość, która mnie nurtuje. Speedlite 550EX pokazuje zakres ogniskowych 24-105 mm. A co się dzieje, jeżeli zakres ogniskowej obiektywu wykracza poza 105 mm.? Jak zapewnić prawidłowe doświetlenie? Pozostają ustawienia ręczne siły błysku metodą prób i błędów?
    Dzięki za ewentualne podpowiedzi i pozdrawiam wszystkich na forum.

  2. #2
    zło konieczne Awatar Vitez
    Dołączył
    Jan 2004
    Miasto
    Warszawa
    Posty
    19 804

    Domyślnie Re: Synchronizacja czasu otwarcia migawki

    Cytat Zamieszczone przez p13ka
    Jakich zatem należy dokonać ustawień aby wykonać udane zdjęcia w hali sportowej, przy użyciu lampy i stosując szybsze czasy migawki tj. > 1/200 s. ? Dotychczas sądziłem, że pomoże w tym właśnie synchronizacja ale wygląda na to, że nie! Zdjęcia wyszły niedoświetlone gdyż lampa dawała krótki słaby błysk. Odległość od obiektu wynosiła ok. 10 m. a zdjęcia robiłem obiektywem Canon 70-200 f/2.8 L.
    Zamarudze: i kto ci dal 10D i Lke? Bogaty tatus?
    To nie zabawka, taki obiektyw (i aparat?) powinni kupywac ci co wiedza co i po co kupuja oraz jak tego uzywac

    Hint: przejrzyj Custom Functions w 10D, pod numerem bodajze 3 czy 4 bedzie cos jak Flash Synchro - przelacz z 1/200 na auto.
    I drugi hint: PRZECZYTAJ INTRUKCJE!!!

    A przy okazji jeszcze mam jedną wątpliwość, która mnie nurtuje. Speedlite 550EX pokazuje zakres ogniskowych 24-105 mm. A co się dzieje, jeżeli zakres ogniskowej obiektywu wykracza poza 105 mm.?
    Wtedy lampa pokazuje 105mm ale sile dopasowuje i tak do faktycznej ogniskowej i odleglosci od obiektu (tez powinno byc w instrukcji lampy chyba ...).

  3. #3
    Pełne uzależnienie Awatar p13ka
    Dołączył
    Mar 2004
    Miasto
    Warszawa
    Wiek
    56
    Posty
    1 013

    Domyślnie

    Bardzo dziękuję za "uprzejmą" odpowiedź.
    Kolego! Jeżeli masz pisać niegrzecznie to lepiej w ogóle nie pisz. Jeżeli już chcesz wiedzieć, to sam sobie wszystko kupiłem za własne ciężko zapracowane pieniądze. I nikomu nic do tego! Z L-ką wiem jak się obchodzić. Jedyny mój kłopot to robienie zdjęć z lampą zewnętrzną. Tu przyznam, że nie mam w tym doświadczenia. Lubuję się raczej w wykonywaniu zdjęć w świetle zastanym. Ostatnio okazało się jednak, że bez lampy w pewnych warunkach nie da się niestety zrobić porządnego ujęcia. Kupiłem ją zatem niedawno i tyle.
    Twój "hint" jest kompletnie nieprzydatny. Oczywiście, że zanim napisałem posta to przeczytałem instrukcję. Ustawienie na "auto" w funkcji C.Fn-03 absolutnie nie pozwala na zrobienie zdjęcia z szybką migawką z kiepskim oświetleniu. To czym się posługiwałem to ustawieniem "1/200 sek" co zapobiegało zbyt wolnej migawce w trudnych warunkach oświetleniowych przy wybraniu oczywiście preselekcji przysłony.

    Twoje kąśliwe uwagi zniechęcają do dalszego zadawania pytań na forum. A szkoda, że "Moderator" wykazuje się nietolerancją. Pamiętaj, że Ty kiedyś też zbierałeś wiedzę.

  4. #4
    Coś już napisał
    Dołączył
    Jan 2004
    Miasto
    Poznań
    Posty
    94

    Domyślnie

    prawda Vitez.... zabrzmiało jakbyś zazdrościł L-ki...
    Canon 10D, EF 50mm 1.8, EF 28-135 IS, EF 70-210mm 3.5-4.5 EF-S 18-55mm, SpeedLite 550EX, Lander L830, Jeep Bag
    "...professionals only have a bigger trashcan."

  5. #5
    zło konieczne Awatar Vitez
    Dołączył
    Jan 2004
    Miasto
    Warszawa
    Posty
    19 804

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez DariuszM
    prawda Vitez.... zabrzmiało jakbyś zazdrościł L-ki...
    E tam... jak sie upre to za miesiac moglbym kupic, ale wole sie nie upierac i zachowac resztki zdrowego rozsadku gdyz teleobiektyw juz mam wiec raczej cos szerokiego sobie kupie :P .

    Napisalem zeby zabrzmialo tak, ze nie lubie bogatych pseudofotografow wydajacych forse na cos, czym nie potrafia sie pozniej obsluzyc :P . I tego nie cofne chocby nie wiem jak obrazliwe dla kogos bylo .
    Jednoczesnie z taka "uprzejma" odpowiedzia jednak proboje (jako jedyny? :P ) cos poradzic wiec nie jestem chyba taki zly? :P

    Najpierw pytanie pomocnicze: w jakim trybie robisz zdjecia? Probowales M?

    Kolejny hint: nalezaloby sie pobawic przeliczeniami LP lampy vs iso vs odleglosc vs przyslona vs pomiar swiatlomierza (bez uwzgledniania lampy) i dodatkowo po takowych przeliczeniach jeszcze pare zdjec testowych z zabawa korekcja sily blysku lampy porobic.

    I jeszcze taka ciekawa mysl mi przyszla do glowy - nie masz przypadkiem na lampie ustawionej korekcji sily na minus? , ktora jest nadrzedna wobec ustawien aparatu - stad moze zbyt slaby blysk wychodzic... bo 550EX jest chyba wystarczajaco silna by oswietlic obiekt oddalony o 10m...

    Edit:
    taka sobie dywagacja jeszcze: a gdyby tak tryb Tv, migawka 1/125 czy ile tam potrzebujesz, korekcje blysku lampy na +1 albo i wiecej... wtedy aparat przymknie obiektyw i jakos zrobi zdjecie, dodatkowo z silnym blyskiem. To tylko takie tymczasowe, nietestowane rozwazania - dziewczyna spi wiec nie bede jej tu blyskal po domu o tej godzinie

    Twoje kąśliwe uwagi zniechęcają do dalszego zadawania pytań na forum.
    Za to moje odpowiedzi (moze nie w tym watku ale w setce innych) raczej zachecaja... wez rowniez to pod uwage zanim sie znowu do mnie przyczepisz. Kazdy medal ma dwie strony, chcialem cie tylko przestrzec ze nieznajomosc wlasnego sprzetu, mozliwosci i zasad fotografowania wcale nie zacheca do pomagania :P . Wydaje mi sie ze po prostu zle zadales pytanie, bez opisywania swojego doswiadczenia fotograficznego itp.
    Zabrzmialo "mam 10D i 70-200 2.8L i lampe, jak z tym sprzetem robic dobre zdjecia?!" ... troche naiwnie nie?

  6. #6
    Coś już napisał
    Dołączył
    Jan 2004
    Miasto
    Poznań
    Posty
    94

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Vitez
    Napisalem zeby zabrzmialo tak, ze nie lubie bogatych pseudofotografow wydajacych forse na cos, czym nie potrafia sie pozniej obsluzyc :P
    no ja nie potrafie pewnie wielu rzeczy nastawić, nie mam pojęcia o jakimś synchronizowaniu, ale kwestii technicznych można sie z czasem nauczyć, i bardzo dobrze jeśli ma sie szanse to robić od razu na 10D, a plastycznego talentu do dobrej kompozycji kadru nie można sie nauczyć - albo to sie czuje albo nie
    można wiedzieć wszystko o ustawieniach aparatu, znac wszystkie jego możlwiosci zaawansowane, ale nadal robić nędzne zdjecia i można pstrykac perełke za perełką zwykłym kompaktem HP
    Canon 10D, EF 50mm 1.8, EF 28-135 IS, EF 70-210mm 3.5-4.5 EF-S 18-55mm, SpeedLite 550EX, Lander L830, Jeep Bag
    "...professionals only have a bigger trashcan."

  7. #7
    Pełne uzależnienie Awatar p13ka
    Dołączył
    Mar 2004
    Miasto
    Warszawa
    Wiek
    56
    Posty
    1 013

    Domyślnie

    DariuszM, dziękuję bardzo za zrozumienie.
    W pełni zgadzam się z Twoją opinią, iż właśnie tak jest, że wiedzę techniczną można szybko przyswoić. Inaczej jest z robieniem zdjęć ciekawych, do wykonania których trzeba dysponować pewną wyobraźnią i wyczuciem.
    Serdecznie pozdrawiam.

  8. #8
    fotograf Awatar Czacha
    Dołączył
    Jan 2004
    Miasto
    Białystok
    Wiek
    44
    Posty
    4 868

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez DariuszM
    prawda Vitez.... zabrzmiało jakbyś zazdrościł L-ki...
    racja.. pograzyles sie troche Vitez tym "tez se moge kupic taka" .. ;-)
    nie wazne czym kto robi.. co mnie to obchodzi czy ktos kupil 1Ds czy D30.. jego sprawa.. Dla mnie moze byc lajkonikiem, nie wiedziec nic o fotografii i niepotrafic kadrowac..


    Ale jak juz jest o robieniu dobrych zdjec.. Vitez.. pisales ze zastanawiasz sie nad 1DMkII ... a ja mam uszczypliwe pytanie - po co ci taki? ;-) Jak na moj gust zdjecia kotkom mozna smialo robic A60 :P Pokaz co ten twoj 10D potrafi.. bo narazie to nic nie widac niestety ;-)




    PS.wiem.. moje tez mozna A60 robic.. a o robieniu z lampa nic nie wiem... chyba sprzedam ta L'ke i aparat

  9. #9
    zło konieczne Awatar Vitez
    Dołączył
    Jan 2004
    Miasto
    Warszawa
    Posty
    19 804

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Czacha
    Vitez.. pisales ze zastanawiasz sie nad 1DMkII ... a ja mam uszczypliwe pytanie - po co ci taki? ;-)
    Czytasz wybiorczo? Napisalem tez, ze sie zastanawiam czy mi taki potrzebny :P .

    Jak na moj gust zdjecia kotkom mozna smialo robic A60 :P
    Widac ze nigdy nie robiles zdjec kotom. Probowalem G3 - nie da sie. Za wolny AF . Tak wiec A60 tym bardziej by wymiekl . Tzn cos tam by wyszlo (tak jak z G3 cos tam mi wyszlo) ale nie wychodzi tak jak ja bym chcial.
    Poza tym robie zdjecia nie tylko kotom.

    Pokaz co ten twoj 10D potrafi.. bo narazie to nic nie widac niestety ;-)
    http://vitez.ceron.pl/galerie/koty/wystawa-shkr-3
    http://vitez.ceron.pl/galerie/koty/pokaz-pzf-3

    Cos tam widac :P

  10. #10
    zło konieczne Awatar Vitez
    Dołączył
    Jan 2004
    Miasto
    Warszawa
    Posty
    19 804

    Domyślnie

    Jeszcze taki maly, zlosliwy P.S. napisze: Czacha, moze zamiast offtopicznie przychrzaniac sie do mnie napisalbys jakas porade koledze (skoros sam taki doswiadczony i takie ladne zdjecia robisz 8) ), tak ja chocby sprobowalem cos poradzic?
    Bo jak nie, i potraktujesz ten watek tylko jako "pograzanie Viteza" to bede zmuszony ciachnac twoje wypowiedzi nie zwiazane z tematem .

    W skrocie: Czacha... nie baw sie w aliena :P

Strona 1 z 4 123 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •