Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 14

Wątek: ostrzenie w Capture One

  1. #1
    Dopiero zaczyna
    Dołączył
    Jul 2006
    Wiek
    50
    Posty
    25

    Domyślnie ostrzenie w Capture One

    Witam!
    Czy ostrzyć RAW-y w Capture One? i ewentualnie na jakie wartości ustawić. Czy dopiero w PS-e.Moje ostatnie odbitki z labu wydają mi się za mało ostre.
    Pozdr.

  2. #2
    Uzależniony Awatar Wats0n
    Dołączył
    Apr 2006
    Miasto
    Posen Bloody Posen
    Wiek
    42
    Posty
    996

    Domyślnie

    Zazwyczaj zostawiam ustawienia defaultowe, czyli prawie bez ostrzenia. Potem w szopie (Paint Szopie, gwoli ścisłości) stosuję nieco zmodyfikowaną metodykę opisaną przez Janusza tutaj.
    W C1 trudno zapanować nad ostatecznym efektem, podgląd mocno różni się od obrazu docelowego. No i nie można ostrzyć dokładnie tego, co się chce.
    Tako rzecze Watson.
    There are no stupid questions, just stupid people.
    Wątek galeryjny na CB/Portrety@CB/Meksyk@CB/Sport@CB //Galeria przejściowa

  3. #3
    Pełne uzależnienie Awatar muflon
    Dołączył
    Mar 2004
    Miasto
    Zürich
    Wiek
    47
    Posty
    6 763

    Domyślnie

    Ale trzeba przyznać, że to co pokazuje C1 w okienku roboczym to pod względem ostrości miniaturki (liczmy te 900x600) to jest mistrzostwo świata. Czasem mam ochotę zamiast bawić się w późniejsze zmniejszanie na Web, po prostu zrobić screenshota i wyciąg work area ;-) bo tak ostrego, bez zniekształceń i w ogóle obrazu prawie nigdy nie udaje mi się uzyskać

  4. #4
    Początki nałogu
    Dołączył
    Oct 2005
    Miasto
    Szczecin
    Posty
    261

    Domyślnie

    Ostrzenie w C1 to nic innego jak zwykły USM z wszystkini jego zaletami i wadami. Generalną zasadą jest, że ostrzymy zawsze na końcu, w innym wypadku podczas przekształceń tonalnych obwódki od USM szaleją. Osobiście mam wszystko do ostrzenia w C1 ustawione na 0, PS dysponuje o wiele bardziej doskonałymi narzędziami, nie wspominając pluginów np. SharpenerPro lub akcji Intelisharpen II.

    Muflon - spróbuj użyć do przygotowania pliku do sieci, WP Pro Freda Mirandy. Efekt jest b. naturalny, bez wszystkich przypadłości związanych ze zmniejszaniem w PS.
    Ostatnio edytowane przez Art Mag ; 16-08-2007 o 10:45
    ArtMag

  5. #5
    Bywalec Awatar grzbiet
    Dołączył
    Dec 2006
    Miasto
    Sosnowiec
    Posty
    180

    Domyślnie

    Moje ustawienia:
    Capture One - ostrzenie na "0"
    PS - plugin PhotoKit Sharpener 1.2.4., w szczególności po zmniejszeniu moduł PhotoKIt Outpout Sharpener
    Czasami też pobawię sie pomiędzy w/w Alien Skin Exposure lub Aurelon ProPhoto Tools...

  6. #6
    Uzależniony Awatar miklo
    Dołączył
    Apr 2006
    Miasto
    Warszawa
    Wiek
    49
    Posty
    681

    Domyślnie

    W C1 mam zahaczony ptaszek disable sharpening on output (czy jakoś tak). Ostrzę na końcu. Przeważnie w automacie ImageMagick leci.

  7. #7
    Dopiero zaczyna
    Dołączył
    Jul 2006
    Wiek
    50
    Posty
    25

    Domyślnie

    Dzięki przydało się,człowiek ciągle się uczy....

  8. #8
    Początki nałogu Awatar Pirx
    Dołączył
    May 2006
    Wiek
    54
    Posty
    485

    Domyślnie

    Ja ustawiłem w "Preferences..." Amount - 20%, Treshold - 3 i rzadko zaglądam do fiszki "Focus" przy wywoływaniu, bo dla 90% zdjęć, których nie zamierzam męczyć dalej w PS efekt jest dla mnie bardzo dobry.

    Poniżej 100% cropy tego samego fragmentu czołgu z odbywającego się właśnie zlotu w Bornem. Zrobione niezawodną Tokiną 12-24.

    Bez wyostrzania w C1 LE :

    Wyostrzone moim sposobem 20/3 :

    Przeostrzone 100/3 :

    Na poniższe życzenie artursa - wyostrzone 60/3 :
    Ostatnio edytowane przez Pirx ; 19-08-2007 o 16:52

  9. #9
    Pełne uzależnienie Awatar arturs
    Dołączył
    Jan 2006
    Miasto
    Kielce
    Wiek
    48
    Posty
    4 196

    Domyślnie

    Nie wiem czy 100/3 jest przeostrzone - nie bardzo widać przeostrzenia - dla porównania daj jeszcze 60/3
    5DmkI, C85f1.2L|580 EXII|

  10. #10
    Początki nałogu Awatar Pirx
    Dołączył
    May 2006
    Wiek
    54
    Posty
    485

    Domyślnie

    Dałem wyżej 60/3, żeby było łatwiej porównywać.

    Z jednej strony jestem bardzo uczulony na przeostrzenie. Wolę mieć szczegóły lekko zamazane z łagodnymi przejściami tonalnymi, aniżeli wszystko jak wycięte z papieru.
    Pokazane zdjęcie 100/3 jest dla mnie wyraźnie przeostrzone (jeszcze lepiej widać to na całym zdjęciu dopasowanym do wielkości monitora), 60/3 znajduje się w mojej ocenie na granicy cepelii, pokazane 20/3 jest dla mnie dobrym kompromisem - trochę poprawia, nic nie psując.

    Z drugiej strony, decydującą rolę w odbiorze zdjęcia (przeostrzone, czy nie) może mieć monitor na którym jest ono oglądane.
    Możesz więc widzieć to trochę inaczej niż ja na swoim.

    PS. Zdjęcia zrobione 85/1.8 nie wymagają absolutnie żadnego doostrzania.

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •