Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 25

Wątek: #47 Wykonanie przeniesienia elektroniki z adapterów systemu EOS na mieszek M42

  1. #1
    heniu007
    Guest

    Lightbulb #47 Wykonanie przeniesienia elektroniki z adapterów systemu EOS na mieszek M42

    Witam wszystkich



    Tak jak w temacie, chodzi mi o to czy trudne by było wykonanie z kupionych 2 adapterów EOS-M42 i M42-EOS, na takie aby można by było w obiektywie EOs ustawiać bardzo ważną w makro fotografii przysłone.

    Na rysunku widać że każdy z adapterów ma po 8 styków i kabel nimi połączony ma 8 żył.
    Więc wydaję mi się że to niby "przeniesienie elektroniki" polega tylko na wykręceniu na części tych adapterów, poprawnym zalutowaniu i ewentualnie na zaizolowaniu gołych lutów... i następnie skręceniu wszystkiego do kupy..
    I jeszcze na sprawdzeniu poprawnej biegunowości kabla...:wink:

    Chodzi mi o używanie takich adapterów z mieszkiem na M42

    Jeżeli źle myśle, to prosze mnie poprawić

  2. #2
    Uzależniony Awatar Peri Noid
    Dołączył
    May 2006
    Miasto
    Warszawa
    Wiek
    49
    Posty
    604

    Domyślnie

    Rozumowanie wydaje się być OK. Najlepiej (najtaniej) wziąć do tego Extension Tube (pierścień makro), np. Kenko i go przerobić (przeciąć na pół). Może być ci trudno tylko zrobić przejściówkę EOS->M42 (zresztą po co?). Już lepiej pewnie będzie zlecić w jakimś warsztacie wycięcie kawałka krążka z grubszej blachy o odpowiedniej średnicy z wyciętym w środku i nagwintowanym otworem 42mm.
    Praktica MTL 5B, RevueFlex 5005, PSix, EOS 30D+opcjonalna matówka z klinem, worek szkiełek, jakaś lampa i statyw :-)

  3. #3
    Pełne uzależnienie Awatar arturs
    Dołączył
    Jan 2006
    Miasto
    Kielce
    Wiek
    47
    Posty
    4 196

    Domyślnie

    Powinno się udać, aczkolwiek
    1. typowa redukcja nie ma styków więc trzebaby dorobić płytkę (coś w rodzaju dandeliona) ze stykami..
    2. Jest sporo adaprerów żeby przykręcić obiektyw M42 do EOS'a ale żeby przykręcić obiektyw od EOS'a do M42 to raczej ciężko będzie..
    Tu prędzej trzebaby kupić np. uszkodzony korpus z mocowaniem obiektywowym EF lub samo mocowanie typu EF i dorobić płytkę ze stykami..

    Pozdrawiam
    Artur
    5DmkI, C85f1.2L|580 EXII|

  4. #4
    Coś już napisał
    Dołączył
    Dec 2006
    Posty
    72

    Domyślnie

    Pomysł p. Arkadiusza Stopy, możesz kupić na allegro, wychodzi cenowo prawie jak byś zrobił sam.

  5. #5

    Domyślnie

    Witam. Mój pierwszy post :wink:

    Jak wiecie dandelion to koszt około 200 zł :-?

    Udało mi się wypatrzeć taki schemacik:

    http://www.fototipp.hu/files/EFPinout_small.GIF

    Może niektórym pomoże :wink:

  6. #6
    Uzależniony Awatar Peri Noid
    Dołączył
    May 2006
    Miasto
    Warszawa
    Wiek
    49
    Posty
    604

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Rafal913 Zobacz posta
    Udało mi się wypatrzeć taki schemacik:
    Może niektórym pomoże :wink:
    Pozostaje tylko kwestia, jaki jest protokół przesyłania danych i co podać do aparatu, żeby włączył potwierdzenie ostrości. W tym cały szkopuł i za to ta cena (zresztą ukształtowana przez rynek, bo w hurcie chip jest dużo tańszy, ale to już inna bajka).
    Praktica MTL 5B, RevueFlex 5005, PSix, EOS 30D+opcjonalna matówka z klinem, worek szkiełek, jakaś lampa i statyw :-)

  7. #7
    Początki nałogu
    Dołączył
    Jan 2006
    Miasto
    Kraków
    Wiek
    53
    Posty
    416

    Domyślnie

    Jaki chip??
    Tutaj chodzi o przeniesienie automatyki na obiektyw EF poprzez mieszek, a nie o potwierdzanie ostrości!

  8. #8
    Uzależniony Awatar Peri Noid
    Dołączył
    May 2006
    Miasto
    Warszawa
    Wiek
    49
    Posty
    604

    Domyślnie

    Owszem. Ale Rafal913 podał ten link w kontekście dandeliona. Przeniesienie zawsze można zrobić "1 do 1" i powinno wyjść poprawnie.
    Praktica MTL 5B, RevueFlex 5005, PSix, EOS 30D+opcjonalna matówka z klinem, worek szkiełek, jakaś lampa i statyw :-)

  9. #9
    Dopiero zaczyna
    Dołączył
    Aug 2007
    Posty
    35

    Domyślnie

    Właśnie myślę o czymś podobnym. Mój plan: kupić tanio używanego analogowego EOSa z obiektywem (najlepiej aby jedno jak i drugie, a przynajmniej obiektyw, były uszkodzone) i pozyskać części.
    Połączenie ośmiożyłowym kabelkiem powinno być proste, nie wiem jeszcze, co włożę pomiędzy te części - raczej nie będzie to mieszek M42 - być może po prostu kawałek metalowej tuby
    Dam znać jeśli coś mi się uda osiągnąć.

  10. #10
    Coś już napisał Awatar danny
    Dołączył
    Jan 2007
    Miasto
    Haga (NL)
    Wiek
    50
    Posty
    76

    Domyślnie

    pawelknapik: daj sobie spokoj, juz to probowalem.

    nabylem starego eosa z kitem (po wypadku smiertelnym) i zrobilem sekcje. nie jest tak latwo - wrecz niemozliwe zeby toto potem jakos dzialalo. pomysl to dokladnie to co p. Stopa robi: pierscien 12mm kononowski, rozkrecic i dolutowac tasme z kabelkami. maniana sie zaczyna jak chcesz podpiac pierscienie. te z mieszka srednio pasuja - zdaloby sie dorobic osobne pierscienie i zrobil sandwicz skladajacy sie z polowki pierscienia kanona, dodatkowego pierscienia gdzie to wsio sie poprzykreca i spilowanego pierscienia z mieszka.
    analog i prajmy.
    cyfra gdzieś w kącie.

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •