Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 27

Wątek: PSuć czy niePSuć w oczach opinni publicznej :)

  1. #1
    Uzależniony Awatar VanMurder
    Dołączył
    Jan 2007
    Wiek
    48
    Posty
    600

    Smile PSuć czy niePSuć w oczach opinni publicznej :)

    Witam!
    Przeciwników PSucia, jest tak samo (jeżeli nie więcej) dużo co propagatorów.
    Ja należę do tych drugich, co nie jest tajemnicą.
    Nie dalej jak dwa dni temu, postawiłem wystawić "golasa" czyli zdjęcie nie skalane obróbką w PSie.
    Często czytam na rożnych blogach posty takie jak:
    "Nie lubię Photoshopa bo za dużo można w nim poprawić..."
    "... jeżeli to zdjęcie zrobiłeś bez PS'a to super! ale jak podkręcałeś w Psie to do niczego..."
    "...jest różnica pomiędzy zrobieniem dobrego zdjęcia, a zrobieniem zdjęcia przeciętnego które się następnie koloruje, wkleja, "poprawia"..."

    Więc postanowiłem nie poprawiać, wystawiłem na CB i onephoto.pl właśnie takie prosto z puszki, typowy pstryk reporterski oryginalny kadr, ISO 1600 wyłącznie zastane światło f2.8 200mm 1/320sec. z p-tu widzenia technicznego nie ma żadnych mankamentów.
    no i co? i nic na CB to tylko kolega Mungo się zainteresował (którego gorąco pozdrawiam) a na oPh to sami zobaczcie ...
    http://onephoto.net/info.php3?id=431296
    tylko kilku znajomych się wpisało (bez nich nie wzbudziło by żadnego zainteresowania)... szkoda gadać - olewka

    ...postanowiłem pójść dobrze sobie znana ścieżką i poprawić to "przeciętne zdjęcie", zabrało mi to jakieś 30min w PSie, prze-kadrowałem, "zdarłem" kolory, przyciemniłem to co mniej istotne, rozjaśniłem to co bardziej ważne, usunąłem niepotrzebne detale, zmieniłem tytuł
    wystawiłem na http://www.obiektywni.pl/ forum na którym nie mam za dużo znajomych, często wystawiam tam anonimowo i często sromotnie mi się oberwało
    na efekty nie PSucia nie trzeba było długo czekać :
    http://www.obiektywni.pl/galeria/fotografia-181263.php
    ...same pozytywne komentarze, prawie maksymalne oceny
    nie muszę ukrywać że od razu poprawił mi się humor

    ...więc... PSuć, czy niePSuć oto jest pytanie ...
    chciałbym znać waszą opinię
    pozdrawiam
    Ostatnio edytowane przez VanMurder ; 26-07-2007 o 04:32

  2. #2
    Uzależniony
    Dołączył
    Jun 2006
    Posty
    684

    Domyślnie

    Jest wczesnie, jeszcze siedze w pracy i nie mam nastroju na ceregiele wiec napisze prosto z mostu
    Jak ktos jest leniwa niedojda, ktora nie potrafi i nie chce sie nauczyc obslugiwac PS to trudno sie od niego spodziewac pozytywnej opinii o obrobce graficznej. A IMO wiekszosc Zadeklarowanych_(Trollowatych)_Purystow zalicza sie do tej grupy. Jakby rawa naswietlic na klisze i wtedy meczyc w ciemni to wszystko by bylo ok... Bo ciemnia jest koszerna, czysta i pachnie fiolkami. Im ktos wiecej wie o fotografii tym bardziej sobie uswiadamia, ze zrobienie zdjecia nie konczy sie na nacisnieciu spustu i tym bardziej docenia PS. Zdjecie jest odzwierciedleniem spojrzenia fotografa a klisza i matryca nie zawsze maja takie samo zdanie na dany temat jak on.
    Najlepiej nie sluchac i robic swoje. Niech oceniaja po efektach.

  3. #3

    Domyślnie

    Wiesz, ja jestem starym analogowcem, który do tej pory czasami chodzi do ciemni, i ja PS'a używam jak bym pracował powiększalnikiem, póki nie przekraczasz pewnych granic w obróbce to moim zdaniem jest ok. A przekadrowanie, wymaskowanie detali i zmiana na cz-b to moim zdaniem typowa robota "ciemniowa". Ale za starych dobrych analogowych czasów, nikt się nie czepiał tylko siedziało się godzinami w ciemni i marnowało papier, aż czasem po paru godzinach miało się tą jedną perfekcyjną odbitkę.

  4. #4
    Początki nałogu Awatar kjoanna
    Dołączył
    Oct 2006
    Miasto
    Galway
    Posty
    494

    Domyślnie

    VanMurder mi tez bardziej sie podoba oryginal ale nie mialam czasu tego napisac w Twojej galerii bo ostatnio CB to tylko czytam.
    Jak dla mnie swietna fotografia-kojarzy mi sie z kadrem filmowym

  5. #5
    Uzależniony Awatar VanMurder
    Dołączył
    Jan 2007
    Wiek
    48
    Posty
    600

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez kjoanna Zobacz posta
    VanMurder mi tez bardziej sie podoba oryginal ale nie mialam czasu tego napisac w Twojej galerii bo ostatnio CB to tylko czytam.
    Jak dla mnie swietna fotografia-kojarzy mi sie z kadrem filmowym
    dzięki Joanno miła z Ciebie dziewczyna

  6. #6
    Pełne uzależnienie Awatar marekb
    Dołączył
    Mar 2006
    Miasto
    Wadowice,Kraków
    Posty
    2 273

    Domyślnie

    ja tak jak Joasia,

    ot. czy ty masz asia soczewki w tej 17-40 ze jeszcze nie sprzedałaś??

  7. #7
    Pełne uzależnienie Awatar Tomasz1972
    Dołączył
    Mar 2005
    Miasto
    Ząbkowice Śląskie
    Wiek
    51
    Posty
    3 042

    Domyślnie

    Moim zdaniem nie ma znaczenie czy fota była , czy nie była obrabiana w programie graficznym . Większość narzędzi w PSie ma swój pierwowzór analogowy .
    Kolaże istaniały zanim powstała fotografia , więc wszystko jest dozwolone . Najważniejsze , by fotografia oddawała to co autor chce powiedzieć .

  8. #8
    Uzależniony
    Dołączył
    Apr 2006
    Posty
    664

    Domyślnie

    Widzisz VanMurder, z wystawianiem zdjęć w serwisach to jest różnie, czasem po prostu jest mały ruch, czasem temat akurat nie podpada ludziom itd itp ( można się przecież dopatrzeć, że poszczególne społeczności "serwisowe" mają swoje preferencje), niezłe zdjęcia czesem mogą przejść niemal niezauważone, ale te rzeczy zapewne wszyscy wiemy.
    Twój test jest mało miarodajny - dla porównania wystawiasz zmienione zdjęcie na zupełnie innym serwisie niż poprzednio (i pewnie w innym czasie), na którym, jak przynajmniej wynika z opisu, nie wystawiłeś też wersji oryginalnej.
    Być może wynik nie jest przypadkiem (skądś przecież biorą się anegdoty o kwadratowych kadrach i B&W;-)), ale zastosowany dowód ma sam w sobie, także jeśli uwzględnimy skalę ingerencji, małą wartość i jest raczej słabym materiałem na taki wątek.

    Co do subiektywnej opinii, dla mnie wersja czarno-biała jest pozbawiona życia i zupełnie straciła "trójwymiarowość" - na pewno nie powiedziałbym, że to zdjęcie poprawiono (w dosłownym znaczeniu).

    Próbując odpowiedzieć na pytanie "PSuć, czy nie PSuć"- szczebli PSucia jest wiele i to, gdzie wyląduje nasza kreska, zależy od wielu czynników -przede wszystkim chyba od najbardziej "prymitywnych" intencji autora (hmm... pierwotnych? bezpośrednich?.. wiecie o co chodzi ;-)). Każdy sam musi sobie na to odpowiedzieć, co w danej sytuacji nami tak naprawdę kieruje i jak daleko jesteśmy gotowi się dla tego posunąć.

  9. #9
    Pełne uzależnienie Awatar kami74
    Dołączył
    May 2005
    Miasto
    Piaseczno
    Wiek
    49
    Posty
    1 492

    Domyślnie

    Tak to jest z serwisami niestety. (jak juz nikt nic nie pisze pod fotką to wystawiam na photosigu, tam zawsze ktos coś skrobnie). Ja jestem zwolennikiem umiejętnego PSucia fotek.
    5DII 24105f4L S7030045,6APODG 501.8II 430EX wyposażona w ponton VS600R
    MOJE PSTRYKI NA CB& GALERIA NETOWA

    później, późnym popołudniem, gdy cienie będą dłuższe i smutniejsze niż są..

  10. #10
    Pełne uzależnienie Awatar muflon
    Dołączył
    Mar 2004
    Miasto
    Zürich
    Wiek
    47
    Posty
    6 763

    Domyślnie

    Ja akurat jestem taka "PS-owa niedojda" o ktorej pisal lempl ;-) ale w ogolnosci uwazam ze liczy sie efekt. Jesli jest ladnie, zdjecie nie krzyczy grubymi literami BYLEM OBRABIANE W PEESIE, nie ma wklejonych chmurek nie zgrywajacych sie z cieniami ;-) itp. - no po prostu jesli ktos potraktowal zdjecie jako material wyjsciowy do zabaw typu crop/levels/saturation/co-tam-jeszcze, to IMHO jest OK. I jak jest lepsze od wersji "surowej" to... jest lepsze ;-)

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •