Strona 1 z 8 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 73

Wątek: Uniknij Kradzieży!

  1. #1
    Uzależniony
    Dołączył
    Oct 2006
    Miasto
    Warszawa
    Posty
    782

    Domyślnie Uniknij Kradzieży!

    Kupując, chyba głównie za pośrednictwem allegro.pl możemy być narażeni na nieprzyjemności. Największą naszą obawą powinno być,to, czy zakupiony przez nas towar dotrze do nas, czy sprzedawca u którego kupujemy jest wiarygodny oraz to, czy po prostu nie zostaniemy oszukani.

    Aby tego uniknąć powinniśmy stosować się do kilku zasad:





    1. Sprawdź wiarygodność Sprzedającego!

    PRZED (!) jakimkolwiek zakupem sprawdź sprzedającego. Kliknij w jego nazwę użytkownika.
    Otworzysz stronę, na której inni umieścili swoje opinie na temat transakcji z tym Użytkownikiem. Pamiętaj! Żaden negatywny komentarz nie został wystawiony bez powodu! Jeśli liczba negatywnych komentarzy na tle pozytywnych Twoim zdaniem jest wysoka NIE RYZYKUJ! Wśród komentarzy od Kupujących poszukaj informacji:
    • czy łatwo się z nim skontaktować,

    przed licytowaniem towaru poproś sprzedającego o numer telefonu, a w przypadku gdy na aukcji osoba występuje pod przykrywką JAKIEJŚ firmy, poproś o dokładny adres i telefon firmy. W przypadku spółek cywilnych poproś o informacje na kogo zarejestrowana jest spółka (TAKĄ INFORMACJE POWINIEN UDZIELIĆ CI KAŻDY SPRZEDAJĄCY, KTÓRY MA ZAREJESTROWANĄ SPÓŁKĘ CYWILNĄ). Np. Kowalski s.c.

    • czy handluje towarem dobrej jakości,
    • czy szybko go wysyła,
    • czy starannie go pakuje.
    Obejrzyj też przedmioty, których dotyczą te opinie. Znajdziesz je, klikając w numer obok daty wystawienia komentarza.





    2. Sprawdź, co kupujesz!

    Uważnie przeczytaj opis przedmiotu, który Cię zainteresował. Zastanów się:
    • czy odpowiadają Ci wszystkie jego cechy oraz opis aukcji (stan, parametry, wymiary) ,
    • czy Sprzedający dołącza do niego niezbędne dodatki

    Przyjrzyj się fotografiom! Jeśli zostały wykonane przez producenta, POPROŚ SPRZEDAJĄCEGO O PRZESŁANIE RZECZYWISTYCH ZDJĘĆ PRZEDMIOTU!
    Zdjęcie producenta mógł pobrać i wstawić każdy na swoją aukcję, nawet osoba, która nie posiada prezentowanego na aukcji towaru! Zdjęcie rzeczywiste (zwłaszcza jeśli przedmiot posiada znaki szczególne np. otarcia, rysy – co Sprzedający POWINIEN opisać w aukcji – nie opisanie tego w aukcji stanowi podstawę do reklamacji i zwrotu pieniędzy) po części zmniejszy Ci szanse na bycie oszukanym.
    Rzeczywiste zdjęcie może bowiem świadczyć, że Sprzedający jest w posiadaniu owego przedmiotu. Może, ale nie musi. Trzeba brać pod uwagę, że zdjęcia rzeczywiste mógł zaczerpnąć z podobnej aukcji lub z Internetu.

    Zorientuj się, czy Sprzedający dołącza gwarancję do przedmiotu i jak i gdzie możesz złożyć ewentualną reklamację!
    PAMIĘTAJ, ŻE UMOWA SPRZEDAŻY NIE JEST PODSTAWĄ DO REKLAMACJI!

    Nie daj się zwieźć tego typu tekstom w opisie sprzętu który licytujesz:

    „Kupując u nas mają Państwo pewność otrzymania sprzętu fabrycznie zapakowanego, prosto z fabryki.”
    Nikt przecież nie napisze:

    „Towar, który licytujesz w rzeczywistości nigdy do Ciebie nie trafi, a pieniądzy które przelałeś na Nasze konto, również nigdy już nie ujrzysz.”





    3. Dowiedz się, jak zapłacić za przedmiot i jak go otrzymasz!

    Z części Transport i płatność dowiedz się, jak możesz zapłacić za towar. Znajdziesz tam również proponowane sposoby dostarczenia przedmiotu.
    Upewnij się, że Twój zakup zostanie wysłany przesyłką rejestrowaną (np. listem poleconym, paczką, przesyłką kurierską). To NIEZBĘDNE zabezpieczenie na wypadek zaginięcia towaru z winy dostarczyciela.

    UWAGA! POSTĘPUJ OSTROŻNIE PRZY ZASKAKUJĄCO NISKICH CENACH!
    Jako Kupujący nie płacisz ŻADNEJ prowizji Allegro.pl od kupna. NIE ZGADZAJ SIĘ WIĘC NA OFERTY „Poza Allegro”. Transakcje zawarte „Poza Allegro” w przypadku oszukania nas uniemożliwiają jakiekolwiek działanie administratorów serwisu aukcyjnego, ponieważ nie mają do tego ŻADNYCH PODSTAW, ponieważ aukcji OFICJALNIE – nie było!.


    PAMIĘTAJ! PRZED zakupem poproś Sprzedającego o:

    - imię i nazwisko
    - adres
    - w przypadku firmy, dane firmy, oraz godność osoby, na którą jest zarejestrowana
    - telefon kontaktowy
    - e-mail

    W przypadku „przedpłaty na konto” otrzymasz numer konta na które musisz przelać pieniądze. To dla Ciebie również stanowi zabezpieczenie w przypadku, gdy zostaniesz oszukany! Policja powiem najpierw sprawdzi na kogo jest zarejestrowane konto w banku! Pamiętaj również, że w większości Allegro posiada dokładne dane o Sprzedającym, gdyż ten posiada „pełną aktywacje konta”, a żeby tego dokonać Allegro.pl musiało wysłać mu Pocztą Polską list z kodem aktywacyjnym. MUSIAŁ WIĘC PODAĆ SWOJE DANE.

    DO MOMENTU OTRZYMANIA TOWARU ORAZ ZAKOŃCZENIA OKRESU „RĘKOJMI” ZACHOWAJ WSZELKĄ KORESPONDENCJĘ ZE SPRZEDAJĄCYM (e-maile, rozmowy Gadu-Gadu, sms-y), SĄ ONE BOWIEM DOWODEM NA TO, IŻ PODJĄŁEŚ JAKĄKOLWIEK PRÓBĘ SKONTAKTOWANIA SIĘ ZE SPRZEDAJĄCYM W CELU REKLAMACJI, TUDZIEŻ ZWROTU PIENIĘDZY ZA WADLIWY TOWAR, LUB ZA TOWAR, KTÓREGO NIE OTRZYMAŁEŚ!

    W przypadku, gdy zostałeś oszukany lub podejrzewasz oszustwo nawiązuj częsty kontakt ze Sprzedającym (częsty i łatwy kontakt to mniejsza szansa na nieprzyjemności!). Jeśli Sprzedający ignoruje Twoje telefony (odrzuca połączenia itd.) nie odpisuje na e-maile, sms-y, zgłoś ten fakt na najbliższej Komendzie lub Posterunku Policji. Niewątpliwie przydatne będą wszelkie informacje o Sprzedającym, które powinieneś zebrać PRZED zakupieniem towaru od Sprzedającego!
    Przekaż Policji, również wydrukowaną korespondencje e-mail oraz wydruk aukcji z zakładki „Kupione” z konta na Allegro.


    W przypadku odbioru osobistego powinieneś zwrócić na ton głosu osoby, z którą rozmawiasz! Na spotkanie, gdzie ma dojść do finalizacji transakcji nigdy nie idź SAM! Najlepiej idź z osobą postawną! PAMIĘTAJ! Kupując przedmiot od Sprzedającego on wie jaką minimalną kwotę (wartość towaru) będziesz przy sobie miał! UNIKNIJ SYTUACJI, GDZIE NIE BĘDZIESZ MIAŁ ANI TOWARU ANI PIENIĘDZY! (Dlatego również nie zgadzaj się nigdy na finalizowanie transakcji „poza Allegro”.

    Sytuacja moja z życia wzięta. Planowałem zakup 24-70/2.8 L, koszt w sklepie 4499zł, trafiłem na aukcje za 3200zł 3 miesięczny z rzeczywistymi zdjęciami, bez rys (jak nówka). Po skontaktowaniu się ze Sprzedającym z zapytaniem gdzie można obejrzeć tudzież sfinalizować transakcję usłyszałem, że u niego w domu jednorodzinnym w jednej z warszawskich dzielnic. Ja usilnie proponowałem Dworzec Wileński, konkretnie przy Centrum Handlowym Wileński, jednak Pan zasłaniał się nieznajomością Warszawy o brakiem czasu aby jeździć tylko na oglądanie obiektywu (mimo, że zaznaczyłem fakt i finalizowaniu transakcji – bo byłem na niego zdecydowany za tę cene). Niestety nie doszliśmy do porozumienia, gdyż Pan zachęcał mnie do przyjazdu do domu.


    PAMIĘTAJ! NIE WIESZ KTO JEST W DOMU W KTÓRYM MASZ ODEBRAĆ TOWAR! NIE PROWOKUJ SYTUACJI W KTÓRYCH MOŻESZ ZOSTAĆ NAPADNIĘTY! U KOGOŚ W DOMU NIE BĘDZIESZ MIAŁ ŚWIADKA NA TO ZDARZENIE, ZWŁASZCZA JEŚLI „dogadaliście się poza Allegro”!
    ŚPRZEDAJĄCY WIE, ŻE JEŚLI MASZ JUŻ ZAPŁACIĆ ZA (w moim przypadku obiektyw) TOWAR BĘDZIESZ MIAŁ PIENIĄDZE PRZY SOBIE!.





    JEŚLI TO MOŻLIWE DOKONUJ TRANSAKCJI W MIEJSCACH PUBLICZNYCH, W MIEJSCACH W KTÓRYCH JEST MONITORING!




    Mam nadzieje, że to komuś pomoże, to są moje osobiste uwagi odnośnie kupowania przez Internet, myślę, że z czasem będzie można to poszerzyć z kolejne przypadki próby oszustwa lub kradzieży (o co również proszę użytkowników aby w miarę szczegółowo opisywali podejrzane przypadki).
    Ostatnio edytowane przez Olszewski ; 24-07-2007 o 00:15
    40D/BG-E2N | 17-40/4.0 L | 85/1.8 USM | 430 EX |
    Ktoś naruszył Twoje prawa?

  2. #2
    Coś już napisał Awatar matmak
    Dołączył
    Feb 2007
    Miasto
    Gdańsk
    Posty
    90

    Domyślnie

    dobre rady dla nowych kupujących - proponuje podkleić

  3. #3
    Uzależniony
    Dołączył
    Mar 2007
    Miasto
    Namysłów/Wrocław
    Wiek
    36
    Posty
    541

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Olszewski Zobacz posta
    [INDENT]

    W przypadku „przedpłaty na konto” otrzymasz numer konta na które musisz przelać pieniądze. To dla Ciebie również stanowi zabezpieczenie w przypadku, gdy zostaniesz oszukany! Policja powiem najpierw sprawdzi na kogo jest zarejestrowane konto w banku!.

    NIE PRAWDA !!!!!

    Zanm kilka przypadków jednym jestem ja jak Bank odmówił prokuatorom ukazania danych osobowych. W moim wypadku udało się dostać dane posiadacza konta po 4 LATACH, ponieważ wymuszenie było na kilkunastu osobach.

  4. #4

    Domyślnie

    I dlatego najlepiej jest kupować w sklepach internetowych.
    Zawsze masz 10 dni na zwrot towaru i potwierdzone źródło.
    Oczywiście sam sklep (godny zaufania) też powinien mieć pewne znamiona takie jak regulamin, info o możliwości zwrotu itd. itd.
    Jak mówi Marek Kondrat. "Tak na zdrowy rozsądek" 8)

    A tak a propos. Jak poprosiłem o zgodę fotobasia na allegro o możliwość licytacji (info przy aukcji o takiej koniecznoiści) dostałem mailowo propozycję/sugestię zakupu poza aukcją.
    Z innych opinii wiem, że ludzie tam kupują i są zadowoleni. No może nie wszyscy otrzymują rachunki.
    Ostatnio edytowane przez thinredline ; 24-07-2007 o 06:36

  5. #5
    Pełne uzależnienie Awatar aptur
    Dołączył
    Oct 2005
    Posty
    3 839

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Olszewski Zobacz posta
    [INDENT]PAMIĘTAJ! PRZED zakupem poproś Sprzedającego o:

    - imię i nazwisko
    - adres
    Lepiej dmuchać na zimne ale niektórzy są IMO przewrażliwieni. To działa również w drugą stronę. Osoba prywatna sprzedająca obiektyw za kilka tysięcy i podająca swoje szczegółowe dane przed zakupem może zaliczyć odwiedziny złodzieja który ma wszystkie namiary. Dlatego ja bym takich danych przed zakupem nie podał.

  6. #6
    Uzależniony
    Dołączył
    Oct 2006
    Miasto
    Warszawa
    Posty
    782

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez dj_zibi Zobacz posta
    NIE PRAWDA !!!!!

    Zanm kilka przypadków jednym jestem ja jak Bank odmówił prokuatorom ukazania danych osobowych. W moim wypadku udało się dostać dane posiadacza konta po 4 LATACH, ponieważ wymuszenie było na kilkunastu osobach.


    Z punktu widzenia prawnego po zgłoszeniu zawiadomienia o przestępstwie (w tym wypadku o oszustwie) bank jest zobowiązany (za okazaniem nakazu prokuratorskiego) udzielić wszelkich informacji na temat numeru konta o który proszą. Nie udzielenie takiej informacji przy okazaniu nakazu podlega pod utrudnianie pracy Policji i również jest karalne!

    Mam telefon na abonament, o godzinie 8:00 dzwonie do Centrum Powiadamiania Ratunkowego (CPR) - numer 112, że w centrum handlowym jest bomba. O godzinie 15:00 saperzy i Policja kończy przeszukiwać budynek, o godzinie 16:30 Policja puka do moich drzwi!
    Dlatego? Pierwsze co Policja robi to sprawdza NUMER! Numer w Orange (bo w Orange mam telefon) jest zarejestrowany na kogoś i pierwsze co zrobią to pokażą nakaz prokuratorski o udzielenie informacji na temat numeru XXX-XXX-XXX to pracownicy Orange w zębach w ciągu 5 minut dają im wszystkie informacje, łącznie z bilingami z jakiegoś okresu jeśli chcą.

    Dodam taką informację mogę powiedzieć że z autopsji: TELEFON NA KARTĘ NIE OZNACZA ŻE JESTEŚ BEZKARNY!

    (to tak na marginesie dając Ci tylko przykład)

    Policja wraz z nakazem prokuratorskim uwierz, że ma dostęp do wszystkiego a bank za odmówienie może mieć wielkie nieprzyjemności, bo przypominam, że podlegałoby to wtedy pod utrudnianie pracy Policji.


    aptur - dlatego jak pisałem o odbiorze osobistym to widzisz medal ma dwie strony, bo Ty byś się bał że złodziej Ci zrobi "wjazd na chatę" a ja bałbym się że wejdę i mnie okradną. Dlatego najlepiej umawiać się w miejscach gdzie jest monitoring. Dlaczego?

    Nawet jeśli by Cię wtedy tam okradli to masz niezbity dowód, a w przypadku u mnie, kradzieży sprzętu, pieniędzy jest to kwota 3500zł, co nikt mi nie zarzuci małą szkodliwość czynu tak jakby to było w przypadku 100zł. Ja wyznaje zasady nigdy nie u mnie i nigdy nie u kogoś. Neutralne miejsce.
    Ostatnio edytowane przez Olszewski ; 24-07-2007 o 12:10
    40D/BG-E2N | 17-40/4.0 L | 85/1.8 USM | 430 EX |
    Ktoś naruszył Twoje prawa?

  7. #7
    Pełne uzależnienie Awatar p13ka
    Dołączył
    Mar 2004
    Miasto
    Warszawa
    Wiek
    56
    Posty
    1 013

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez dj_zibi Zobacz posta
    NIE PRAWDA !!!!!

    Zanm kilka przypadków jednym jestem ja jak Bank odmówił prokuatorom ukazania danych osobowych. W moim wypadku udało się dostać dane posiadacza konta po 4 LATACH, ponieważ wymuszenie było na kilkunastu osobach.
    No to dziwne te przypadki.

    Prawo bankowe:
    "Art. 105. 1. Bank ma obowiązek udzielenia informacji stanowiących tajemnicę bankową wyłącznie:
    (...)
    2. na żądanie:
    (...)
    b) sądu lub prokuratora w związku z toczącym się przeciwko posiadaczowi rachunku będącemu osobą fizyczną postępowaniem karnym lub karnym skarbowym albo w związku z wykonaniem wniosku o udzielenie pomocy prawnej, pochodzącego od państwa obcego, które na mocy ratyfikowanej umowy międzynarodowej wiążącej Rzeczpospolitą Polską ma prawo występować o udzielenie informacji objętych tajemnicą bankową,
    c) sądu lub prokuratora w związku z toczącym się postępowaniem karnym lub karnym skarbowym o przestępstwo popełnione w związku z działaniem osoby prawnej lub jednostki nie mającej osobowości prawnej - w zakresie rachunków bankowych i czynności bankowych realizowanych przez tę osobę prawną bądź jednostkę,
    (...)
    l) Policji, jeżeli jest to konieczne dla skutecznego zapobieżenia przestępstw, ich wykrycia albo ustalenia sprawców i uzyskania dowodów, na zasadach i w trybie określonych w art. 20 ustawy wymienionej w art. 104 ust. 1 pkt 3,".

  8. #8
    Uzależniony
    Dołączył
    Oct 2006
    Miasto
    Warszawa
    Posty
    782

    Domyślnie

    p13ka - dzięki! Tego szukałem!
    40D/BG-E2N | 17-40/4.0 L | 85/1.8 USM | 430 EX |
    Ktoś naruszył Twoje prawa?

  9. #9
    Początki nałogu Awatar szycho
    Dołączył
    Mar 2006
    Miasto
    M-bórz
    Wiek
    45
    Posty
    350

    Domyślnie

    No panowie Moderatorzy ja bym to przykleił. Albo tu, albo w Co? gdzie? za ile? i dodał jeszcze jak?. Well done Olszewski! Może się komuś przydać
    EOS 40D+BG-2N/350D+BGE3; EFS18-55/3,5-5,6 II, C50/1,8, C100/2,8, T28-75/2,8, C100-400IS L, 430EX, DMIII, Lowepro Nova 4 AW/Rover AW II, RUP-43, Sherpa 600R/Phottix KB-1, MARUMI CPL DHG i inne gadżety...
    www.tomaszszyszko.pl

  10. #10
    Pełne uzależnienie Awatar ewg
    Dołączył
    Sep 2006
    Posty
    1 079

    Domyślnie

    Dodałbym jeszcze swój mały podpunkt do głównego postu:

    W przypadku firm zawsze pytać o fakturę vat (nawet jeśli nie potrzebujemy) i od razu cenę (bo zwykle wtedy jest wyższa lub wręcz faktura jest niedostępna!). Dzięki temu przekonamy się od razu czy pospolite oszustwa podatkowe są czymś normalnym dla naszego potencjalnego kontrahenta a to zwykle idzie w parze z innymi "procederami"...
    mój aparat: [Ô] , szkła: OOO , statyw: /i\ , fotki: \\\-:\

Strona 1 z 8 123 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •