Strona 4 z 21 PierwszyPierwszy ... 2345614 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 31 do 40 z 208

Wątek: E-TTL II FAQ. Jak działa nowy system i czego wymaga...

  1. #31
    zło konieczne Awatar Vitez
    Dołączył
    Jan 2004
    Miasto
    Warszawa
    Posty
    19 804

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez KuchateK
    Az tak kombinowac? Eeee...
    No jesli nie widzi przedblysku przy normalnym robieniu zdjecia to trzeba zrobic zdjecie przekombinowane by wyraznie wyzwolic przedblysk a po nim dopiero blysk.

  2. #32
    Pełne uzależnienie Awatar KuchateK
    Dołączył
    Feb 2005
    Miasto
    USA
    Posty
    4 895

    Domyślnie

    Nie da sie zaprzeczyc. Metoda skuteczna i dla niedowiarkow z "wolnymi oczami" polecam.

    "Pokrzywdzonym przez los" posiadaczom 300D (bez drugiej kurtyny) pozostaje przyspieszyc wzrok albo wpatrywac sie w wizjer jak robia zdjecia z lampa i bez. Daje sie zobaczyc na tych zdjeciach z lampa przez wizjer blysk zanim lustro podniesie sie do gory zaslaniajac i zaciemniajac obraz. Powinno byc to szczegolnie dobrze widoczne przy robieniu zdjecia w kierunku lustra.
    Ostatnio edytowane przez KuchateK ; 11-06-2005 o 01:06
    ...

  3. #33

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Vitez
    Lampe ustaw na E-TTL na pewno a nie M, aparat na tryb Tv, czas np 2 sekundy w ciemnym pomieszczeniu, w custom functions sprawdz czy masz na 2nd curtain wlaczony, powinien blysnac dwa razy - raz pomiarowo przed otwarciem migawki i drugi raz normalnie na zamkniecie migawki.
    hmmm... i jak rozumiem - jeszcze przed tym włączyć lampę, tia?
    no nie rób ze mnie takiego jelenia

    Jakoś nigdy mi nie preszkadzało, że nie ma przedbłysku... przyjąłem, że w E-TTL II właśnie tak jest... chociaż intrygowało mnie trochę skoro jest to Thru The Lens... to co on tam sobie mierzy przez ten Lens, skoro nic nie błyska... hm. Mimo to foty wychodziły zawsze OK. Nawet z LSII.
    Trzymam się swojej wersji - u mnie nie ma przedbłysku. Tak, mam ustawione E-TTL
    Zawsze długie czasy robiłem na first curtain bo taki mi było wygodniej... i na efekty nigdy nie narzekałem.
    Zgodnie z sugestią Viteza zrobiłem próbki zdjęć "kombinowanych" i... i qrde... nie ma drugiego błysku nawet na second curtain! i to niezależnie czy Tv, czy Av... w CF zmieniam na second curtain, a on mi błyska raz na początku (już po otwarciu migawki) i tyle!
    To co - wina sprzętu czy jednak odrobina "jelenia" przy konfiguracji lampy?
    5DII/ 20D/ Tamron 17-35 2,8-4/ Tamron 28-75 2,8/ 70-200 4L/ CZ 50 1,4 / 580EX/ 550EX / LightSphere II / COCO Ringflash Adapter

  4. #34

    Domyślnie

    ciekawe... drugi błysk udało mi sie wywołać po desperackim sięgnięciu po instrukcję lampy...(tfu ) Błysk na second curtain aktywowałem nie z poziomu aparatu, ale lampy - przyciskiem od m.in. synchronizacji z b. krótkimi czasami migawki. Ale po tym zabiegu drugi błysk pojawia się zawsze - nawet jeżeli w aparacie jest ustawione "first curtain". Poza tym pierwszy błysk - nie jest błyskiem pomiarowym, tylko już "normalnym" na otwartej migawce.... whazzz up???
    5DII/ 20D/ Tamron 17-35 2,8-4/ Tamron 28-75 2,8/ 70-200 4L/ CZ 50 1,4 / 580EX/ 550EX / LightSphere II / COCO Ringflash Adapter

  5. #35
    zło konieczne Awatar Vitez
    Dołączył
    Jan 2004
    Miasto
    Warszawa
    Posty
    19 804

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez gaceq
    Błysk na second curtain aktywowałem nie z poziomu aparatu, ale lampy - przyciskiem od m.in. synchronizacji z b. krótkimi czasami migawki. Ale po tym zabiegu drugi błysk pojawia się zawsze - nawet jeżeli w aparacie jest ustawione "first curtain".
    Ustawienia lampy sa priorytetowe nad ustawieniami aparatu (korekta sily lampy, drugi blysk).

    Poza tym pierwszy błysk - nie jest błyskiem pomiarowym, tylko już "normalnym" na otwartej migawce.... whazzz up???
    Jest blyskiem pomiarowym - migawka musi byc otwarta by zrobic dokladny pomiar blysku, dlatego blyska juz po otwarciu migawki.

    Sprawdzilem na swoim 20D+580EX + instrukcja od lampy...
    Aparat: tryb Tv, 2sekundy, iso100, C.Fn numer 15 na 1(2nd curtain)
    Lampa: ETTL, C.Fn. nieruszane (defaultowe), WLACZONY TRYB >>> (takie strzaleczki na LCD.
    I dopiero wtedy lampa dziala na zamkniecie migawki.
    Dlaczego?
    Opisane w instrukcji do lampy - to jest wlasnie tryb synchronizacji lampy z zamknieciem migawki (oczywiscie po otwarciu migawki nastepuje blysk pomiarowy)

  6. #36
    Pełne uzależnienie Awatar KuchateK
    Dołączył
    Feb 2005
    Miasto
    USA
    Posty
    4 895

    Domyślnie

    Heh... Na 20D i sigmie (ef 500 dg super) jest tak samo... Wyglada na to, ze ustawienie 1st/2nd curtain w body jest ignorowane. Dziwne w sumie.

    gaceq... cala reszta...
    (Vitez... ty tez?)

    Blysk pomiarowy nie moze byc na otwartej migawce. Migawka otwiera sie po podniesieniu lustra, ktore zasloni swiatlomierz znajdujacy sie w komorze z pentaprismem/pentamirrorem. Jak zasloni to czym bedziemy mierzyc? Matryca? To nie kompakt. To ze czasy pomiedzy poszczegolnymi fazami sa minimalne i jest zludzenie ze nie ma dwoch blyskow albo dopiero po otwarciu migawki wcale nie znaczy ze tak jest.

    Sekwencja jest taka: ostrosc, pomiar zastanego, przedblysk i pomiar blysku (razem z cala ta maszyneria obliczen i porownywania do zastanego), podniesienie lustra, otwarcie migawki, blysk wlasciwy, zamkniecie migawki i opad lustra.

    Polecam "po mojemu"... Dziala. Naprawde

    Stanac w ciemnym pomieszczeniu (lazienka?) przed lustrem z lampa na wprost. Zrobic ze dwa zdjecia patrzac tylko okiem przez aparat z lampa na M (moc odpowiednio w dol, byle blyskalo ). Teraz przestawiamy lampe w e-ttl i powtorka robienia zdjec. Widac jak w drugim wypadku blyska? To jest wlasnie blysk pomiarowy przed podniesieniem lustra.

    Jesli nadal nie widac to przyjmujemy to jako dogmat...
    ...albo kupujemy kamere ktora kreci obraz 300fps
    Ostatnio edytowane przez KuchateK ; 12-06-2005 o 01:27
    ...

  7. #37
    Pełne uzależnienie Awatar minek
    Dołączył
    Jan 2005
    Miasto
    Łódź
    Wiek
    46
    Posty
    1 386

    Domyślnie

    Nie musi być ciemno ani lustra... wystarczy zamknąć oko, którym się nie celuje i sfotografować ścianę. Jak zobaczysz na ścianie błysk - to właśnie przedbłysk. Błysku właściwego nie widzisz, bo wtedy lustro jest w górze.

  8. #38
    zło konieczne Awatar Vitez
    Dołączył
    Jan 2004
    Miasto
    Warszawa
    Posty
    19 804

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez KuchateK
    Heh... Na 20D i sigmie (ef 500 dg super) jest tak samo... Wyglada na to, ze ustawienie 1st/2nd curtain w body jest ignorowane. Dziwne w sumie.
    Ja tam nie widze w tym nic dziwnego - albo ustawiasz lampe ze blyska i uj, albo ustawiasz ze blyska synchronizujac sie z migawka (opcja dla zaawansowanych). Producenci lamp z ta opcja synchronizacji z migawka pomysleli o mniej i bardziej zaawansowanych uzytkownikach.

  9. #39
    zło konieczne Awatar Vitez
    Dołączył
    Jan 2004
    Miasto
    Warszawa
    Posty
    19 804

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez minek
    Nie musi być ciemno ani lustra... wystarczy zamknąć oko, którym się nie celuje i sfotografować ścianę. Jak zobaczysz na ścianie błysk - to właśnie przedbłysk. Błysku właściwego nie widzisz, bo wtedy lustro jest w górze.
    Problem jest wlasnie w tym ze niektorzy maja za wolne oczy/refleks i tego w wizjerze nie widza dlatego kombinujemy z Kuchatkiem jak tu tych ludzi przekonac ze lampa wykonuje dwa blyski 8)

  10. #40
    Pełne uzależnienie Awatar KuchateK
    Dołączył
    Feb 2005
    Miasto
    USA
    Posty
    4 895

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez minek
    Nie musi być ciemno ani lustra... wystarczy zamknąć oko, którym się nie celuje i sfotografować ścianę. Jak zobaczysz na ścianie błysk - to właśnie przedbłysk. Błysku właściwego nie widzisz, bo wtedy lustro jest w górze.
    Niektorzy nawet stojac z boku patrzac na lampe zauwaza ze blysk jest podwojn bez patrzenia przez aparat (ja dla przykladu widze roznice patrzac na lampe). Tobie wystarczy sciana... A jeszcze innym trzeba bardzo wyraznie
    Ostatnio edytowane przez KuchateK ; 12-06-2005 o 18:55
    ...

Strona 4 z 21 PierwszyPierwszy ... 2345614 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •