Strona 20 z 21 PierwszyPierwszy ... 1018192021 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 191 do 200 z 208

Wątek: E-TTL II FAQ. Jak działa nowy system i czego wymaga...

  1. #191
    Coś już napisał
    Dołączył
    Mar 2006
    Miasto
    Gród Kraka
    Wiek
    51
    Posty
    91

    Domyślnie


    Bzdura maksymalna - lampy z E-TTL II nie mają nic wspólnego, musi to wspierać korpus.
    Dokładnie tak. E-TTL II to funkcja puszki a nie lampy. Wszystkie puszki canona od 350D w zwyż mają E-TTL II

    http://canon-board.info/showthread.php?t=2421

  2. #192
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Apr 2006
    Posty
    1 370

    Domyślnie

    Sterowac lampa z poziomu body mozna tylko z lampami 580 EX II oraz 480 EX II.
    Tutaj chodzi o "pelne" sterowanie lampa. Sync na 2 kurtyne mozes ustawic w ogolnych ustaweniach lamy a nie w sterowaniu z poziomu. Nie mam puszki przy sobie - jak bede w domu to powiem gdzie.

  3. #193
    Początki nałogu Awatar x-mac
    Dołączył
    Feb 2009
    Miasto
    Wrocław
    Wiek
    47
    Posty
    285

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Maykster Zobacz posta
    Mam 40D i lampę 430EX ,w body ,w nastawach lampy zewnętrznej (C.Fn)nie można ustawić parametrów E-TTL II dla tej lampy<...>
    http://canon-board.info/showthread.php?t=2421
    http://canon-board.info/showthread.php?t=1293
    W zasadzie wszystko tam jest (chyba) wyjaśnione:

    E-TTL II wprowadza dwie nowości w stosunku do starej wersji. Nowy pomiar światła odbitego od fotografowanej sceny oraz zdolność uwzględnienia w pomiarze odległości ostrzenia podawanej przez obiektyw.
    <...>
    Nie... E-TTL II to funkcja body nie lampy i od body ona pochodzi. Lampa nie ma znaczenia. Jeśli body posiada tylko E-TTL to nawet jak na lampie pisze ze działa z E-TTL II to w tym body będzie wykorzystywany system pomiaru E-TTL. To body steruje mocą lampy a nie lampa body.
    <...>
    Na koniec należy wspomnieć, że "od strony lampy" system E-TTL oraz E-TTL II są dokładnie takie same.
    (KuchateK)

    [550EX] tak, będzie pracować poprawnie, w zasadzie wszystkie funkcje: e-ttl, m, master, slave, hss, 2nd sync, fel, fec, CFn, etc...
    nie będzie jedynie jedynie działać sterowanie lampy z poziomu menu aparatu, ale to niczemu nie szkodzi, bo wszystko w/w można ustawić bezpośrednio na lampie.
    (gwozdzt)

    EDIT: o, już wątek przeniesiony w miejsce docelowe.
    Ostatnio edytowane przez x-mac ; 03-02-2010 o 19:35
    marcin
    forma wynika z funkcji (ls) - mniej znaczy więcej (mvdr) - ornament to zbrodnia (al)

    szukaj: 1 2 3

  4. #194
    Coś już napisał
    Dołączył
    Nov 2007
    Posty
    98

    Domyślnie

    Witam, czy Tamron 17-50 przekazuje informację o odległości ostrzenia do body?

  5. #195
    Pełne uzależnienie Awatar roshuu
    Dołączył
    May 2008
    Miasto
    Warszawa, Radzymin
    Posty
    1 107

    Domyślnie

    tak przekazuje.
    !!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
    Cytat Zamieszczone przez roshuu Zobacz posta
    tak przekazuje
    Osobiscie nie znam obiektywu innego niz Canon, ktory by przekazywal te informacje.
    Ostatnio edytowane przez roshuu ; 12-04-2010 o 16:30 Powód: Automerged Doublepost
    6D + 5D + 14 /2.8 + 35/1.4 + 50/1.4 + 85/1.8 + Fuji X-T1 + 35/1.4

  6. #196
    Bywalec
    Dołączył
    Feb 2005
    Wiek
    36
    Posty
    152

    Domyślnie Ettl ii

    Witam udało mi się przebrnąć przez całe 20 stron tego tematu i wydawało mi się że na temat ETTL II wiem już wszystko aż do chwili kiedy nie wziąłem do ręki 50D oraz 580EX II i nie postanowiłem przetestować jak działa on w praktyce. Chciałem powtórzyć przeprowadzone w tym wątku testy z zasłanianiem lampy białymi kartkami. Najpierw w ruch poszedł obiektyw 50mm 1.8 który z tego co przeczytałem w tym temacie nie przekazuje informacji o odległości. Testy potwierdziły te przypuszczenia. Niezależnie czy zdjęcie wykonywałem z gołą lampą, zasłoniętą 4 czy 8 warstwami papieru ekspozycja była prawidłowa. Problem pojawił się kiedy w obroty poszedł obiektyw 15-85mm. Ponieważ jest to nowy obiektyw z całą pewnością przekazuje on inf. o odległości. Dla zachowania tego samego kadru aparat poszedł na statyw, obiektyw ustawiony na ok 50 mm. Pierwsze zdjęcie z goła lampą-> ekspozycja ok., zdjęcie z podwójną kartką zasłaniająca lampę-> zdjęcie nie doświetlone, kartka poczwórna jeszcze gorzej. Do tego momentu wszystko działa tak jak powinno. Problem zaczął się kiedy zacząłem oszukiwać lampę tak żeby nie przekazywała inf. o odległości. Robiłem to przez wciśniecie przycisku do zmiany położenia palnika(drabinka informująca o zasięgu znikała). W takiej sytuacji nawet przy zasłonięciu palnika ekspozycja powinna być prawidłowa. Niestety bez względu czy zdjęcia robiłem z oszukaniem lampy czy bez, przy przysłonięciu palnika kartkami zdjęcia wychodziły w takim samym stopniu niedoświetlone. Czy ktoś z Was ma pomysł na przyczynę takiego dziwnego zachowania ETTL II Może jednak czegoś nie zrozumiałem i takie zachowanie jest prawidłowe

    Drugie pytanie dotyczy używania lampy oddalonej od aparatu przez podłączenie jej kablem przenoszącym ETTL. Wiem, że jeśli lampa wyzwalana jest np. przy pomocy innej lampy umieszczonej na sankach to nie brana jest pod uwagę informacja o odległości. Jednak jeśli lampę podepnę kablem to czy aparat wie że lampa nie znajduje się bezpośrednio na sankach? Jeśli nie to aby ETTL działał prawidłowo wystarczy przekręcić palnik w którąkolwiek stronę Czy może jest coś jeszcze czego nie uwzględniłem przy takim użytkowaniu lampy
    !!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
    Dodaje zdjęcia ilustrujące w czym problem. Pierwsze zdjęcie to inny kadr (nie to zgrałem z karty a później nie chciało mi się zmieniać) ale ilustruje różnicę w ekspozycji.

    1. Zdjęcie wykonane z lampą na wprost/pod kątem 45 stopni

    2. Zdjęcie wykonane z lampą na wprost/pod kątem 45 stopni przysłoniętą podwójną kartką papieru

    3. Zdjęcie wykonane z lampą na wprost/pod kątem 45 stopni przysłoniętą poczwórną kartką papieru

    Problem właśnie w tym , że bez względu na to czy palnik skierowany był na wprost czy odchylony do góry naświetlenie przy przysłoniętej lampie wygląda niemal identycznie. Teoretycznie po odchyleniu palnika aparat nie powinien uwzględniać podawanej przez obiektyw odległości ostrzenia i lampa powinna błysnąć mocniej i lepiej doświetlić zdjęcie. Test przeprowadzony na 2 body (50D i 7D) i dwóch różnych obiektywach: wyniki identyczne. Aby upewnić się, że nie brakuje lampie mocy podwyższyłem iso, również brak efektów. Czy coś jest tu nie tak, czy to ja po przeczytaniu 20 stron tematu coś pokręciłem i wszystko działa należycie?
    Ostatnio edytowane przez Daniell ; 17-06-2010 o 01:25 Powód: Automerged Doublepost
    Canon EOS 50D + 28-135mm f/3.5-5.6 IS USM + 15-85mm f/3.5-5.6 IS USM + 50mm f/1.8 + 580EX II

  7. #197

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez mor_feusz Zobacz posta
    Sterowac lampa z poziomu body mozna tylko z lampami 580 EX II oraz 480 EX II.
    Tutaj chodzi o "pelne" sterowanie lampa. Sync na 2 kurtyne mozes ustawic w ogolnych ustaweniach lamy a nie w sterowaniu z poziomu. Nie mam puszki przy sobie - jak bede w domu to powiem gdzie.
    ...oraz metzem 58-AF1 i 48 AF-1 z zainstalowanym ostatnim softem, sprawdzone na 1dsIII

  8. #198
    Bywalec Awatar Tomeksad2
    Dołączył
    May 2008
    Wiek
    59
    Posty
    211

    Domyślnie

    Odświerzę, ale temat ciągle na czasie. Tu jest mały artykuł o ETTL II jeżeli kogoś interesuje.

    http://www.mediafire.com/#0ocfyk9ve0cwr
    Ostatnio edytowane przez Tomeksad2 ; 04-01-2012 o 20:22
    W planach 5D Mk VII, 35 1,4L Mk IV, 85 1,2L Mk V, 135 2L Mk IV.

  9. #199

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Tomeksad2 Zobacz posta
    Odświerzę, ale temat ciągle na czasie. Tu jest mały artykuł o ETTL II jeżeli kogoś interesuje.

    http://www.mediafire.com/#0ocfyk9ve0cwr
    może ja ślepy, ale ja tu tylko upload widzę.

  10. #200
    Bywalec Awatar Tomeksad2
    Dołączył
    May 2008
    Wiek
    59
    Posty
    211

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Opa_Apo Zobacz posta
    może ja ślepy, ale ja tu tylko upload widzę.
    Jest pdf do pobrania : Canon system pomiaru błysku.pdf klikasz to i po chwili można pobrać za free niecałe 600kb. Mi się udało.
    W planach 5D Mk VII, 35 1,4L Mk IV, 85 1,2L Mk V, 135 2L Mk IV.

Strona 20 z 21 PierwszyPierwszy ... 1018192021 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •