Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 20

Wątek: Problem z WB w Lightroom i C1

  1. #1

    Domyślnie Problem z WB w Lightroom i C1

    Szukałem na forum ale nie znalazłem odpowiedzi na mój problem. Mianowicie nie rozumiem dlaczego Lightroom i C1 ustawiają inne wartości WB z białej kartki czy z szarej karty. Np. na jednym zdjęciu Lightroom ustawia 13250 +8, a C1 na tym samym zdjeciu 14000 +33. Na innym zdęciu mam tak, Lightroom 5550 +5, C1 7200 +9. C1 ustawia większe wartości i nie wiem skąd się to bierze. Wydaje mi się że każdy program mniej więcej powinien dobierać te same wartości.
    Pozdrawiam serdecznie.

  2. #2
    zło konieczne Awatar Vitez
    Dołączył
    Jan 2004
    Miasto
    Warszawa
    Posty
    19 804

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Soviet Zobacz posta
    Wydaje mi się że każdy program mniej więcej powinien dobierać te same wartości.
    W pewnym sensie masz racje - wydaje ci sie .
    Dwa rozne programy dwoch roznych producentow z dwoma roznymi teamami programistow stosujacych rozne algorytmy byle osiagnac zamierzony, podobny choc niekoniecznie identyczny cel.

  3. #3
    Dopiero zaczyna
    Dołączył
    Sep 2006
    Posty
    45

    Domyślnie

    Vitez,

    tak do konca to nie masz racji. nie mozna sie zgodzic ze jak dwa rozne programy to inny wynik. pomysl a jakby dwie rozne fabryki produkowaly wagi w ktorej jednostka miary np kg bylby brany z innego wzorca. co wtedy ?
    kupil bys 1 kg ziemniakow, powiedzmy ze 10 szt. bo tyle wychodzi na wadze A a stoisko dalej na 1 kg wychodzi 15 ziemniakow na wadze B.
    standard to standard jak zdjecie z zapisanymi wartosciami moze raz byc bardziej czerwone a raz mniej. taka sytuacja nie powinna miec miejsca. mnie sie wydaje ze jeden z programow lub oba nie sa precyzyjne w algorytmie dobierania kolorow ale to raczej fuszerka programistow a nie fakt ze programy pisaly rozne grupy ludzi i tera od nas zalezy na ktore przeklamanie sie godzimy.

  4. #4
    Bywalec Awatar mancat
    Dołączył
    Sep 2006
    Miasto
    Śląsk
    Posty
    153

    Domyślnie

    Wg. mnie Vitez jest bliżej prawdy. Wszelkie kalibracje mają swój początek w interpretacji ludzkiej. Gdy programiści chcą ustalić jak ma wyglądać kolor czerwony to muszą na niego spojrzeć, ocenić... a ocena człowieka, jak każdy wie, jest subiektywna. Po tej ocenie wartość którą sobie wybrali jest zapisywana, wprowadzana do programu. Stąd biorą się różnice. Każdy konwerter jest inaczej skalibrowany, przez co algorytmy działają różnie w każdym programie. Błąd ludzki. Pisałem pracę inżynierską o RAWie, nic nazdwyczajnego, ale sam zadziwiłem się jak różne są wyniki choćby w doborze balansu bieli.

  5. #5
    zło konieczne Awatar Vitez
    Dołączył
    Jan 2004
    Miasto
    Warszawa
    Posty
    19 804

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Zibi1970 Zobacz posta
    Vitez,

    tak do konca to nie masz racji. nie mozna sie zgodzic ze jak dwa rozne programy to inny wynik. pomysl a jakby dwie rozne fabryki produkowaly wagi w ktorej jednostka miary np kg bylby brany z innego wzorca. co wtedy ?
    Porownanie nieadekwatne. Do jednostek miary jest wzorzec. Do algorytmow komputerowych nie. Algorytmy sluza tylko do sposobu odgadniecia drogi do celu. Jednym to wychodzi lepiej, drugim gorzej.
    Celem np systemow operacyjnych jest obsluga danych w kierunku uzytecznosci, z roznymi priorytetami. Czyli podobnie jak w przypadku wag czy C1 vs Lightroom - cel ten sam, droga do celu rozna, bo rozne kryteria i wytyczne po drodze rozne (nie jak w przypadku wag). A sprobuj porownac ze soba Linuxa i Windows .

  6. #6
    Dopiero zaczyna
    Dołączył
    Sep 2006
    Posty
    45

    Domyślnie

    no nie moge sie zgodzic z wasza interpretacja. jak robie swoim aparatem zdjecie czerwonego jablka to chce aby na ekranie/wydruku bylo czerwone tak jak zarejestrowal go aparat a nie jak umyslili sobie programisci. to po jaka cholere meczyc sie z profilami do drukarek, monitorow, labow skoro juz na samym wstepie obrobki zdjecia, program mi zafalszuje kolory. rozumiem ze sposob obrabiania danych jest inny przez rozne programy ale wynik powinien byl byc bardzo zblizony a sadzac po tym co pisal autor to sa to duze rozbieznosci.

  7. #7
    Bywalec Awatar mancat
    Dołączył
    Sep 2006
    Miasto
    Śląsk
    Posty
    153

    Domyślnie

    Zibi, dotykasz dość delikatnego problemu. Nie ma czegoś takiego jak kolor idealny, nigdy nie będzie tak (może nie w moim życiu), że Twoje czerwone jabłko na odbitce będzie takie jak w rzeczywistości. Żeby zbliżyć się, do dużego podobnieństwa musiałbyś się mocno namęczyć. W tym męczeniu w dużej mierze wyręczają Cię profile monitorów, drukarek itp (o ile są poprawnie skalibrowane). Nie zapominaj, że sama barwa światła w którym oglądasz odbitkę ma bardzo duży wpływ na to jak postrzegasz kolory na danym zdjęciu. W obróbce RAWów jest wiele etapów, w których może nastąpić "przekłamanie" barw: konwersja, interpolacja kolorymetryczna etc. Każdy z etapów obróbki RAWów, i nie tylko RAWu, jest cechą indywidualną danego narzędzia i pozwala zbliżyć się do prawdy. Pytanie, czy dla Ciebie jest to TYLKO zbliżyć czy AŻ zbliżyć...?

  8. #8
    Pełne uzależnienie Awatar Tomasz1972
    Dołączył
    Mar 2005
    Miasto
    Ząbkowice Śląskie
    Wiek
    52
    Posty
    3 042

    Domyślnie

    Panowie . Ale 5400k to 5400k i w każdym programie powinno wyglądać tak samo .

  9. #9
    Bywalec Awatar Toffic
    Dołączył
    May 2005
    Miasto
    Dąbrowa Górnicza
    Wiek
    58
    Posty
    235

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez mancat Zobacz posta
    [...] W obróbce RAWów jest wiele etapów, w których może nastąpić "przekłamanie" barw: konwersja, interpolacja kolorymetryczna etc. Każdy z etapów obróbki RAWów, i nie tylko RAWu, jest cechą indywidualną danego narzędzia i pozwala zbliżyć się do prawdy. Pytanie, czy dla Ciebie jest to TYLKO zbliżyć czy AŻ zbliżyć...?
    No tak ale główny problem w tym wątku zawarł Soviet w pierwszym poście: w tym samym środowisku (komputer, monitor itd.) dwa programy ustawiają WB dla białej kartki (to samo zdjęcie) zupełnie różne wartości i nie można tu mówić że to zależne od warunków zewnętrznych w danej chwili. Wynika z tego że wartości balansu bieli w tych programach są interpretowane różnie, czyli nie są standardem. Wg mnie powinny być takie same, przecież to są konkretne jednostki, tak jak to ktoś wcześniej porównywał do np. ciężaru. Olać w tej chwili algorytmy, czyli metody osiągnięcia celu, wynik powinien być zbliżony.
    Fotografia

    fotoseo - Katalog stron fotograficznych

  10. #10
    Bywalec Awatar mancat
    Dołączył
    Sep 2006
    Miasto
    Śląsk
    Posty
    153

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Toffic Zobacz posta
    (...)wartości balansu bieli w tych programach są interpretowane różnie, czyli nie są standardem. Wg mnie powinny być takie same, przecież to są konkretne jednostki, tak jak to ktoś wcześniej porównywał do np. ciężaru. Olać w tej chwili algorytmy, czyli metody osiągnięcia celu, wynik powinien być zbliżony.
    Zgadzam się z Tobą w 100% ! Powinny, ale nie są. Pewnie dlatego, że firmy nie współpracują ze sobą. Podobnie jest z Exifem, niby jeden format zapisu informacji a Canon, Nikon czy Pentax interpretują go różnie. To jest bez sensu, "jak lokata". Dlatego, wg. mnie, najlepiej jest używać jednego programu, dojść "z nim" do konsensusu i nauczyć się tak pracować aby wyniki były powtarzalne.

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •