Pokaż wyniki od 1 do 4 z 4

Wątek: #46 Kolejne ,,super makro za 5 zł''

  1. #1
    Pełne uzależnienie Awatar minek
    Dołączył
    Jan 2005
    Miasto
    Łódź
    Wiek
    46
    Posty
    1 386

    Domyślnie #46 Kolejne ,,super makro za 5 zł''

    Albo i mniej (-:
    Zakładając oczywiście, że posiadamy żelazną rację Canona, czyli 50/1.4 i 85/1.8.
    Z tych elementów zmontował mi się dziś w plecaku samoczynnie zestaw makro. Ja tylko go rozmontowałem żeby zobaczyć jak to jest poskładane, zdjąłem dekle i zmontowałem ponownie.
    Naczepione na aparat wygląda tak:

    Składa się z: 85/1.8 z osłoną i 50/1.4 z osłoną założoną na odwrót. Aby uzyskać ostrość nie rysując soczewki 50tki fotografowanym przedmiotem należy ustawić na nim ostrość na minimum (maksymalnie wysunąć mordkę) i wcisnąć go przodem w osłonę 85tki. Osłony ładnie do siebie pasują, ale wcisnąć radzę w miarę solidnie, bo potrafi wypaść jedno z drugiego. Tył 50tki (czyli przednia soczewka zestawu) jest wówczas cofnięty i w miarę bezpieczny. AF na 85tce, która jest bagnetem na aparacie działa, to znaczy próbuje działać bo mu nie wychodzi - za mała głębia jest, radzę ustawić na MF i manipulować odległością. Na ,,pełnej klatce'' winietuje, ale na cropie już mniej bądź wcale.
    Sample: (350d)
    crop nieskalowany, f/8:


    pełen, zmniejszony, f/2:


    Aha, próbowałem przypinać na odwrót, tj 50tka na aparat a 85 tyłem do przodu. Nic z tego, daje to mniejszą skalę i większą winietę, wyraźną nawet na cropie.

  2. #2
    Coś już napisał
    Dołączył
    Dec 2006
    Posty
    72

    Domyślnie

    Ameryki nie odkryłeś :) ja bym się tak szkiełkami takimi ładnymi nie bawił bo szkoda przednich soczewek albo całej 50-siątki jak coś pójdzie nie tak. Naprawa by chyba była droższa niż nowy obiektyw macro :) można zamówić metalowy adapter odwrótnego mocowania za 17 zł i się nie męczyć.

    http://www.foto-tip.pl/sklep/index.php?cPath=32

  3. #3
    Początki nałogu Awatar senner
    Dołączył
    May 2007
    Miasto
    Warszawa
    Wiek
    35
    Posty
    328

    Domyślnie

    dobry ten plecak.. też by mi się taki przydał co by mi z kita 18-55 i sigmy 70-300 jakieś przyzwoite macro złożył



    in film we trust

  4. #4
    Cenzor Awatar MacGyver
    Dołączył
    Apr 2006
    Miasto
    Wrocław
    Wiek
    46
    Posty
    7 043

    Domyślnie

    Zestaw został zademonstrowany na plenerze w Szklarskiej Porębie... to na prawdę działa :-)

    P.S.
    Osłonki powinny być oryginalne, gdy zastosujemy zamienniki z alledrogo to 50-tka wylata :-D
    Cztery czarne eosy, pół-eos i pentax... a dokładniej to tutaj

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •