Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 29

Wątek: Canon 300v i pomiar światła

  1. #1

    Domyślnie Canon 300v i pomiar światła

    Witam!

    Mam pewnie dla większości osób głupie pytanie, ale... Mianowicie jak włączyć w Canonie 300v pomiar (jak to pisze w instrukcji) skupiony w małym polu? Z tego co pisze w instrukcji nic nie rozumiem. A drugie pytanie to: jaki pomiar najlepiej nadaje się do fotografowania zachodów słońca??
    Canon 300v EF 28-90mm 4-5,6 II EF 50mm 1.8 II
    Mój blog

  2. #2
    Uzależniony Awatar iktorn92
    Dołączył
    Apr 2007
    Miasto
    Jelenia Góra
    Wiek
    32
    Posty
    605

    Domyślnie

    Sam miałem zwykła 300 i tam chyba nie za bardzo mozan zmienic sposób pomiaru światła a w 300v nie wiem jak. Co do zachodów to wg mnie punktowy. Ale niech sie spece od zachodów wypowiedzą

  3. #3
    Początki nałogu Awatar an_zak
    Dołączył
    Nov 2006
    Miasto
    Wrocław
    Wiek
    34
    Posty
    427

    Domyślnie

    Pseudospota masz w trybie manualnym pod przyciskiem z gwiazdką. Ustalasz ekspozycję, mierzysz najjasniejsze i najciemniejsze partie obrazu, drabinka na wyświetlaczu/wizjerze pokazuje Ci stosunek światłą w danym miejscu do Twoich ustawień. Jeśli scena nie mieści się w rozpiętości materiału, stosujesz filtry połówkowe. To chyba tyle co do ogólnego mierzenia pseudospotem :-) aha, powyższy opis tyczy m.in właśnie zachodów, pejzaży, zdjęc statycznych oraz o duzym kontraście.

    Pozdawiam

  4. #4
    pawel_mo
    Guest

    Domyślnie

    Co prawda używam 300 a 300V nawet nie miałem w łapkach, ale zassałem instrukcję i pomiar ekspozycji wygląda bardzo podobnie do tego w 300.
    W trybach automatycznych (zielony, portret, krajobraz itd.) działa tylko pomiar matrycowy i nie można tego zmienić.
    W P, Av, Tv, A-DEP działa matrycowy a w M centralnie ważony.
    Zarówno w P, AV, Tv, M i A-DEP naciskając gwiazdkę włączasz pomiar pseudospotem (9,5%). W M na drabince pokazuje odchylenie od akutalnie ustawioneh ekspozycja a w pozostałych następuje blokada ekspozycji.
    Co do fotografowania kadrów ze słońcem.... Rzadko mi się to zdarza, ale jak już trzeba to przełączam w tryb M i sprawdzam na drabince jakie odchylenie będę miał w poszczególnych partiach kadru. Chyba, że brakuje mi czasu to wtedy mój ulubiony tryb Av i pomiar pseudospotem na interesujący mnie fragment kadru.
    W instrukcji jest w 3 punktach napisane jak wykonywać zdjęcie za pomocą blokady ekspozycji, gdy w kadrze jest silne źródło światła (w angielskiej instrukcji jest to strona 44).

  5. #5
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Nov 2006
    Miasto
    Warszawa
    Posty
    1 580

    Domyślnie

    Ja bardzo tęsknię, za rozwiązaniem takim jak w EOS 300, gdzie pamięć ekspozycji była połączona z pseudospotem. Moim zdaniem super wygodne rozwiązanie, jedyna rzecz jakiej mi brakowało po przesiadce z 300 na 5. Wolę to niż wybór pomiaru światła, no bo po co pamięć dla pomiaru matrycowego, z drugiej strony jak się używa (pseudo)spota w większości przypadków i tak się przekadrowuje. Że wrócą do takiego rozwiązania to się nie łudzę, ale może kiedyś przez CF?

  6. #6

    Domyślnie

    Wielkie dzięki za odpowiedzi. Będę coś próbował
    Canon 300v EF 28-90mm 4-5,6 II EF 50mm 1.8 II
    Mój blog

  7. #7
    Coś już napisał
    Dołączył
    Mar 2007
    Miasto
    Katowice
    Posty
    68

    Domyślnie

    Czy pomiar światla spot w eosach 30 czy 300 jest taki sam który jest lepszy ? Wyczytalam że ma 9,5% , czy warto go stosować ,kiedy , i czy moglibyście mi naświetlić jak się stosuje ten pomiar .
    Wiem że 300 trzeba nacisnąć gwiazdke , a na pokrętle co trzeba mieć P ,TV ,AV czy M ? Rozumię że jak jest P ,TV ,AV że naciskając gwiazdke to jest blokada ekspozycji to jak to się ma do pomiaru punktowego ( spota) ,kiedy to się wlącza tylko na M i patrzenie na drabinke ? ale wtedy przecież dziala pomiar CW ?
    A w jakich trybach dziala pomiar światla punktowy w Eosie 30V ? Z tylu jest przelącznik i jak się go stosuje z technicznego punktu. Co ma być na pokrętle nastawione żeby dzialal spot .
    Pozdrawiam

  8. #8
    pawel_mo
    Guest

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Anna12_03 Zobacz posta
    Czy pomiar światla spot w eosach 30 czy 300 jest taki sam który jest lepszy ?
    Na moje jest podobny, ale niech się wypowie ktoś kto miał większą styczność z 30-stką.

    Cytat Zamieszczone przez Anna12_03 Zobacz posta
    Wyczytalam że ma 9,5% , czy warto go stosować ,kiedy , i czy moglibyście mi naświetlić jak się stosuje ten pomiar .
    Warto go stosować, gdy zachodzi taka potrzeba Stosuje się go jeżeli chcesz mieć pomiar tylko z faragmentu kadru. Ponownie to napiszę: ładnie jest to przedstawione w instrukcji... Mierzysz przy silnym źródle światła, przy świetle kontrastowym itp.

    Cytat Zamieszczone przez Anna12_03 Zobacz posta
    Wiem że 300 trzeba nacisnąć gwiazdke , a na pokrętle co trzeba mieć P ,TV ,AV czy M ?
    Jedno z powyższych.

    Cytat Zamieszczone przez Anna12_03 Zobacz posta
    Rozumię że jak jest P ,TV ,AV że naciskając gwiazdke to jest blokada ekspozycji to jak to się ma do pomiaru punktowego ( spota) ,kiedy to się wlącza tylko na M i patrzenie na drabinke ? ale wtedy przecież dziala pomiar CW ?
    Jak naciśniesz gwiazdkę to już nie masz pomiaru CW ani matrycowego tylko punktowy (pseudo)

    Cytat Zamieszczone przez Anna12_03 Zobacz posta
    A w jakich trybach dziala pomiar światla punktowy w Eosie 30V ? Z tylu jest przelącznik i jak się go stosuje z technicznego punktu. Co ma być na pokrętle nastawione żeby dzialal spot .
    Nie znam 30V. Pewnie tak samo jak w 30. A w 30, o ile mi wiadomo, to się wybiera pomiar światła przyciskiem na tylnej ściance. Niech mnie ktoś poprawi jak się mylę.

  9. #9
    Początki nałogu
    Dołączył
    Nov 2004
    Miasto
    Kingston, ON, Canada
    Wiek
    46
    Posty
    266

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Anna12_03 Zobacz posta
    Czy pomiar światla spot w eosach 30 czy 300 jest taki sam który jest lepszy?
    Pomiar swiatla, jesli chodzi o wielkosc kadru, jest taki sam w 30 i 300 (9,5%).

    Cytat Zamieszczone przez Anna12_03 Zobacz posta
    Pomiar swiatla, jesli chodzi o wielkosc kadru, jest taki sam w 30 i 300 (9,5%). Stosowac go warto. A stosuje sie go po to zeby zmierzyc rozpietosc tonalna sceny.
    Stosowac go warto. A stosuje sie go po to zeby zmierzyc rozpietosc tonalna sceny. Polecam poczytac cos o systemie strefowym np: http://www.cdrom.pl/index.php?title=...ystem_strefowy

    Cytat Zamieszczone przez Anna12_03 Zobacz posta
    A w jakich trybach dziala pomiar światla punktowy w Eosie 30V ? Z tylu jest przelącznik i jak się go stosuje z technicznego punktu. Co ma być na pokrętle nastawione żeby dzialal spot.
    W 30 (tej z V i bez) mozna go stosowac w kazdym ustawieniu pokretla P, TV, AV, M.
    Ostatnio edytowane przez Gizzmo ; 26-06-2007 o 09:49
    EOS 30D | EOS 30V + grip | G3
    EF 50 f/1,4 USM | EF 17-40 f/4L USM | EF 70-200 f/4L IS USM | Speedlite 580 EX

  10. #10
    Coś już napisał
    Dołączył
    Mar 2007
    Miasto
    Katowice
    Posty
    68

    Domyślnie

    No ale kurcze przecież przy M ,TV ,P ,AV to jak nacisne gwiazdke to mi się przecież blokuje .To gdzie tu pomiar ? rozumię że w M to tylko obserwacja na drabince . Rozumię że jak mam na P ,TV ,AV to jest pomiar matrycowy dostaje 5,6 i 125s jak teraz nacisne na gwiazke to pomiar się blokuje i również mam 5,6 i 125s to o co tu chodzi jak nie nacikam i jak naciskam to zawsze dostaje ten sam wynik ??
    Gizmo znajomy ma 30V i jak sprawdzalam to jak z tylu mam przelączony na pomiar ten ogólny i jak przelącze na punktowy to również mam taki sam wynik .Czy coś jest nie tak z jego aparatem i wyniki przyslony i czasu powinny być w tym przypadku inne.
    A może trzeba jeszcze coś nacisnąć.
    Czy często stosujecie pomiar punktowy i w jakich warunkach tak wiem przy
    silnym źródle światła oraz przy świetle kontrastowym ,jakie to są warunki ??

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •