Strona 3 z 3 PierwszyPierwszy 123
Pokaż wyniki od 21 do 29 z 29

Wątek: Canon 300v i pomiar światła

  1. #21
    Początki nałogu
    Dołączył
    Oct 2005
    Miasto
    Łódź
    Posty
    337

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Anna12_03 Zobacz posta
    A jak wy naświetlacie slajdy ??
    Macie jakieś sprawdzone sposoby ? Ja zawsze mam pomiar matrycowy wlączony , a może przelączyć na punktowy czy CW ?
    Z tym matrycowym to nie jest dobry pomysł. O ile wiem - żadna firma jeszcze nie ujawniła jakie algorytmy są używane do przeliczenia tego, co pomierzy "matryca" w aparacie. W rezultacie wynik pomiaru jest dość tajemniczy - cholera wie, dlaczego jest taki, a nie inny. Jest świetny do negatywów, ale one mogą być niedoświetlone albo prześwietlone i to sporo i świat się nie zawali.
    Jeżeli już - to CW: masz wynik pomiaru bez kombinowania (PRAWIE bez kombinowania - w CW też najczęściej ważniejszy jest środek mierzonego kadru, ale to jest do opanowania), niezafałszowany tym, że aparat próbował zgadnąć co fotografujesz i powprowadzał korekty ekspozycji za Ciebie. A tak - niestety - działa pomiar matrycowy.
    Spot - jeżeli znajdziesz w kadrze coś, o czym jesteś na 100% pewna JAK ma być naświetlone - proszę bardzo. Jak nie znajdziesz - może być faktycznie wnętrze dłoni, może być szara karta (w komplecie jest mała, "kieszonkowa").
    Idealny jest aparat z multispotem (np. Canon 1V, Olympus OM-4) - mierzysz w kilku miejscach a aparat uśrednia te pomiary. To chyba najlepsza metoda - ale też wymaga myślenia.
    A na dzień dobry kup sobie na Allegro światłomierz klasy Svierdłowska 4. Kosztuje z 50 złotych, mierzy światło padające i więcej Ci nie potrzeba. Sprawdź tylko, czy pokazuje prawdę i masz spokój (tyle, że korzystanie ze światłomierza też wymaga myślenia).

    Czy naświetlacie slajdy tak jaką mają iso , np. Provia 100 naświetlana na 140? jak z Astia i Kodakiem ELITECHROME EB ( ten jest dla mnie naj ) bardzo tolerancyjny ladne kolorki.
    Na początek sugerowałbym, żeby naświetlać je tak, jak podał producent. Jak od razu zaczniesz kombinować, to się pogubisz, tym bardziej, że większość slajdów IIRC czułości ma podane zgodnie z prawdą.

    W tym wypadku skraca się czas naświetlania , a podobno slajd lepiej niedoświetlić niż prześwietlić.
    Lepiej, ale nie utrudniaj sobie życia od razu. Jak dojdziesz do tego, że naświetlisz każdy slajd tak, jak chciałaś - to zaczniesz sobie eksperymentować z czułościami i naświetlaniem na krzywą charakterystyczną.

    Czy w Canonie 33V , również trzeba wprowadzać korekty żeby slad byl prawidlowo naświetlony czy można w 98% zaufać światlomierzowi w tym aparacie ?
    Przy slajdach NIGDY nie możesz zaufać światłomierzowi tak do końca (a już na pewno nie wtedy, kiedy używasz pomiaru matrycowego). ŻADEN aparat nie zmierzy sceny "w punkt", chyba, że to wzorcowo nijaka, małokontrastowa scena (albo po prostu szara karta )
    Za to efekty są naprawdę warte całej tej zabawy. Pod warunkiem, że kupisz rzutnik i będziesz te slajdy oglądać tak, jak należy - na dużym ekranie. Jeżeli chcesz się bawić w skanowanie i oglądanie ich na monitorze - od razu daj sobie spokój.

    J

  2. #22
    Coś już napisał
    Dołączył
    Mar 2007
    Miasto
    Katowice
    Posty
    68

    Domyślnie

    Toś mi za bardzo nie pomógl .A mi rozchodzi się jak wy drodzy Canonowcy naświetlacie slajd , jakim pomiarami , jakimi metodami?
    Pozdrawiam Anna

  3. #23
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Aug 2006
    Miasto
    Kraków
    Wiek
    36
    Posty
    1 344

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Anna12_03 Zobacz posta
    Toś mi za bardzo nie pomógl .A mi rozchodzi się jak wy drodzy Canonowcy naświetlacie slajd , jakim pomiarami , jakimi metodami?
    Pozdrawiam Anna
    Ja korzystam ze światłomierza takiego o jakim pisał Jester. Mam Swierdlovska 4 (70zł). Jedyny problem jest taki że musiałem w nim ustawić korekcję na +1 1/3 EV (nieoryginalne baterie). Poza tym spisuje się rewelacyjnie.
    Naświetlając wyznaczam granice bezpieczeństwa na -3 i +2 EV (Provia 100F).
    Staram się, aby niebo miało zazwyczaj ok +1.5, ziemia ~0 a cienie do max -2EV.
    To są optymalne warunki, ale nie zawsze na takie się trafi stąd filtr połówkowy.

  4. #24
    Początki nałogu
    Dołączył
    Oct 2005
    Miasto
    Łódź
    Posty
    337

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Anna12_03 Zobacz posta
    Toś mi za bardzo nie pomógl .A mi rozchodzi się jak wy drodzy Canonowcy naświetlacie slajd , jakim pomiarami , jakimi metodami?
    No więc ja - w 30% canonowiec - naświetlam slajdy właśnie multispotem. Nie używam światłomierza, ale zaczynam o nim poważnie myśleć. A jak go w końcu kupię - to tylko do mierzenia światła padającego.
    A serio: jeżeli myślisz, że jest jakaś uniwersalna metoda, którą wtajemniczeni canonowcy przekazują sobie z pokolenia na pokolenie chroniąc ją przed nikoniarzamii - to się rozczarujesz. Nie ma. Trzeba się po prostu nauczyć naświetlać "w punkt", tak, jak to sobie wymyśliłaś.
    No i może nie robić zdjęć w południe

    J
    !!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
    Cytat Zamieszczone przez Bagnet007 Zobacz posta
    Mam Swierdlovska 4 (70zł). Jedyny problem jest taki że musiałem w nim ustawić korekcję na +1 1/3 EV (nieoryginalne baterie).
    Nie można już dostać oryginalnych?

    J
    Ostatnio edytowane przez Jester ; 05-07-2007 o 11:10 Powód: Automerged Doublepost

  5. #25
    Lacrimosa
    Guest

    Question Tryb M i P w Canonie Eos 300V

    Mam do was kilka pytań:
    a)czy czas naświetlania dopasowuje się w trybie Mdo wybranej ręcznie przysłony?

    b) czy tryb P ma szansę w warunkach samego światła żarowego bez okien? (jeśli wskaźik ekspozycji będzie na minusie to czy zdjęcie wyjdzie o wiele za ciemne?)

    Dziękuję wszystkim z góry,dopiero przerzucam się na tryby ręczne(nienawiść do lampy błyskowej)
    Ostatnio edytowane przez Lacrimosa ; 26-02-2008 o 20:37

  6. #26
    Uzależniony Awatar FlatEric
    Dołączył
    Jun 2007
    Posty
    567

    Domyślnie

    a) W trybie M, jak sama nazwa wskazuje, dopasowuje się oba parametry ręcznie, wg własnego upodobania, korzystając ze wskazań światłowagi widocznej na wyświetlaczu. Który parametr się zmienia, zależy od humoru i konkretnego efektu, który chce się osiągnąć - tzn. czy zależy nam na utrzymaniu czasu czy przysłony. Czas zmienia się kręcąc kółkiem nastawczym, przysłonę tak samo, ale trzymając kciukiem wciśnięty przycisk korekcji ekspozycji (pierwszy od góry). Aparat nic nie robi tu sam.
    b) Tryb P bez flesza ma szansę w każdych warunkach, w jakich przysłona i migawka pozwalają wykonać zdjęcie - przy przeciętnej żarówce jak najbardziej, tyle że bez statywu się raczej nie obejdzie. W trybie tym wskaźnik ekspozycji nie oznacza prawidłowości naświetlenia (w przeciwieństwie do trybu M), ale wprowadzoną korekcję ekspozycji w stosunku do automatyki aparatu.
    Jeśli oświetlenie będzie dla aparatu za słabe (lub za jasne), to zasygnalizuje to miganiem parametrów na wyświetlaczu.
    Natomiast jeśli chcesz mieć w trybach P, Av, Tv zdjęcie naświetlone prawidło w stosunku do automatyki aparatu, to wskaźnik ten MUSI ustawiony być na 0. Dokonuje się tego kręcąc kółkiem nastawczym z jednoczesnym wciśnięciem przycisku korekcji.

    Pzdr

    Grzesiu
    Ostatnio edytowane przez FlatEric ; 26-02-2008 o 22:17
    SX160 IS, a przedtem wadliwy A530 wymieniony w ramach gwarancji na wadliwy A550.
    Analogowy DeviantArt
    Wypociny formalne
    Wypociny techniczne

  7. #27
    Lacrimosa
    Guest

    Exclamation i jeszcze jedno

    Dziękuję grzesiu!

    Mam jeszcze takie pytanie: mój aparat przy warunkach światła żarowego ustawia naświetlanie na 1'' przy przysłonie f/4. Zastanawiam sie czy zdjęcia nie będą zbyt jasne i żótle..

    Dodam jeszcze,że zdjęcia będą robione wyłącznie przy świetle żarowym kliszą do tego typu światła.Chciałabym żeby nie były takie znowu do końca jasne,mogą być lekko przyciemnione-dla klimatu ;p


    poomocy
    Ostatnio edytowane przez Lacrimosa ; 17-03-2008 o 21:21

  8. #28
    Pełne uzależnienie Awatar liquidsound
    Dołączył
    Apr 2006
    Miasto
    Kraków
    Wiek
    40
    Posty
    1 956

    Domyślnie

    RTFM, tyle z mojej strony.
    1Dx, 5D III, 33, 650, 20 2.8 , 24L, S35 1.4, 50L, 85L II, C70-210 3.5-4.5, 600EX-RT, 580EX,
    Było: 1Ds mk II, 1D mk III, 6D, 5D, 40D,600D, 350D, Z16 2.8, 24L II, 35L, 85 1.8, 50 1.4, 24-70L II, 24-70L, T28-75, 28 1.8, 35 2.0, T S-M-C 50 1.4., 430EX II

  9. #29
    Uzależniony Awatar FlatEric
    Dołączył
    Jun 2007
    Posty
    567

    Domyślnie

    Zdjęcia nie powinny być zbyt jasne - pomiar matrycowy w 300V sprawdza się całkiem całkiem - powinny wyjść po prostu normalnie; jeśli chcesz jednak celowo osiągnąć efekt nastrojowego przyciemnienia to możesz wrzucić w aparacie korekcję ekspozycji o powiedzmy -0.5 EV albo -1 EV (czyli wciskasz górny przycisk na tylnej ściance i kółkiem przesuwasz wskaźnik na skali naświetlenia w lewo o jeden-dwa skoki ).
    Kwestia zażółcenia jest nieco bardziej skomplikowana i zależy od użytej żarówki. Błony do światła sztucznego przystosowane są zwykle do silnych żarówek fotograficznych o temperaturze barwowej 3200 lub 3400 K. Jeśli używać będziesz zwykłych żarówek, to ich temperatura barwowa waha się od 2750 K (żarówka 40 W) do 2850 K (100 W) - czyli zdjęcia takie i tak będą nieco zażółcone (inna sprawa, że może to właśnie pomóc oddać klimat sceny). Jeśli chciałabyś uzyskać mimo to neutralne tonalnie zdjęcia, to konieczne byłoby zastosowanie niebieskich filtrów korekcyjnych rzędu -4...-7 dM np. 82C (-4,5 dM) albo zestawu 82C + 82A (-6,5 dM).
    Oczywiście równie dobrze można korekcji naświetlenia i tonalnej dokonać potem podczas obróbki zdjęcia na komputerze.

    Pozdrawiam

    Grzesiu
    Ostatnio edytowane przez FlatEric ; 17-03-2008 o 23:25
    SX160 IS, a przedtem wadliwy A530 wymieniony w ramach gwarancji na wadliwy A550.
    Analogowy DeviantArt
    Wypociny formalne
    Wypociny techniczne

Strona 3 z 3 PierwszyPierwszy 123

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •