Strona 1 z 6 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 54

Wątek: #45 Light-ring domowej roboty za 110 zl

  1. #1
    Początki nałogu Awatar crater
    Dołączył
    Aug 2006
    Wiek
    39
    Posty
    399

    Domyślnie #45 Light-ring domowej roboty za 110 zl

    Co daje lightring?? Przede wszystkim w ciekawy sposób można wykorzystac go do portretów i uzyskać ciekawe efekty jak np. aureolka w źrenicach:

    zdjęcie Hadrian Kubasiewicz - http://www.hadriankubasiewicz.com/

    (umieściłem to zdajecie by zaprezentować efekt, gdyż ustrojstwo zmontowałem wczoraj i nie mialem jeszcze szansy wypróbować samemu)

    1) Zacząć powinniśmy od zebrania materiałów. Posłużę się tutaj przykładem, jakich użyłem materiałów do produkcji:

    - sklejka drewniana 75x75 cm grubości 12mm (OBI 29zl)
    - przewód dwu żyłowy izolowany (3m - 6zl)
    -10x oprawka do żarówki - 3,99 za sztukę - ważne żeby było łatwo
    przymocawać, ale o tym później
    -10x żarówka mleczna - ok. 1 zł za sztukę (od was zależy już tylko, jakiej
    mocy. Ja kupiłem 60W ale zamierzam kupić 120) Ważne żeby były mleczne -
    powłoka będzie zmiękczać lekko cienie.
    - kabel z włącznikiem - 5 zł
    - regulator jasności - ściemniacz 17 zł


    2) Przejdźmy do montażu. Przede wszystkim musimy wyznaczyć środek naszej płyty. Jeśli mieliśmy już przycięta tak jak ja do kwadratu, o równych bokach to najlepiej narysować przekątne i wyznaczyć środek. Potem odrysowujemy dwa okręgi. Zewnętrzny i wewnętrzny. Ważne żeby różnica promieni była na tyle duża by w środku zmieściły się oprawki i zostało jeszcze trochę płyty by nie pękła zbyt łatwo.


    3)Następnie wyznaczamy i wiercimy dziury na oprawki. Zastosowałem tu oprawki skręcane dwoma pierscieniami z obydwu stron sklejki. Łatwe w montażu...



    4) Na tym etapie możemy pobawić się w elektryka i poskładać cały nasz układ. Przypominam ze oprawki powinny być połączone równolegle!!!!! Od dokladnosci wykonania zależeć bedzie czy bedziemy mieli problemy ze zwarciami, wyskakującymi korkami i przepalonymi żarówkami. W moich oprawkach końce przewodów wciskało się w oprawkę w blaszkę samo zatrzaskuajca, ale polecam zalutować końcówki kabli. Lepiej się trzymają.

    5) Jeśli cały system został zmontowany i sprawdzony (święcił ) możemy przejść do kolejnego etapu.

    Wyjmujemy cały nasz układ elektryczny i bierzemy się za najtrudniejsza cześć, czyli wycinanie. Ja posłużyłem się tutaj wyrzynarka (podziękowania dla Asi, która mi urzyczyła narzędzia). Osobiście polecam najpierw wyciąć zewnętrzną cześć (dobrze jest poeksperymentować na brzegach płyty, jeśli się nie uzywalo takiego narzędzia wcześniej) gdyż po wycięciu wewnętrznego koła płyta znacznie "zwiotczeje". (Zasady BHP - uwaga na ręce i inne członki)

    Następnie malujemy wyciętą płytę na czarno - nie będzie odbijac nieproszonego światła od powierzchni. Najlepiej na kolorem czarnym, matowym. W żadnym przypadku proszę nie lakierować.


    Tak wygląda efekt końcowy. Osobiście zastosowałem jeszcze kilka rozwiązań. Wycinając płytę dorobilem dwa uszka (wygląda jak głowa misia, :P) które służą do przyczepienia linki bądź innego systemu podwieszenia.

    Drugim patentem, który można zastosować (przy żarówkach o mocy powyżej 120W) jest tutaj regulator -ściemniacz - który zapewni nam pełną kontrole nad jasnością świecenia.

    I to wszystko. Życzę udanych zdjęć

  2. #2
    Uzależniony Awatar Diodak
    Dołączył
    Jun 2005
    Miasto
    Warszawa
    Wiek
    41
    Posty
    696

    Domyślnie

    Ładnie wykonane, mam pytanie: czym wycinałeś te otwory na oprawki bo raczej nie ma takich grubych wierteł .
    EOS 450D, EF 24mm 1.4 L, EF 50mm 1.2 L, EF 24-105mm L, EF-S 10-22mm

  3. #3
    Początki nałogu
    Dołączył
    Dec 2004
    Miasto
    Zamieć
    Wiek
    48
    Posty
    382

    Domyślnie

    Takie otwory wycina sie otwornica.
    W komplecie masz kilka srednic, wyglada to jak powyginane fragmenty pily do ciecia drewna.
    http://allegro.pl/item207694930_otwo...na_fa_vat.html

  4. #4
    Początki nałogu Awatar Jacek Deka
    Dołączył
    Sep 2006
    Miasto
    Łódź
    Wiek
    49
    Posty
    356

    Domyślnie

    wydaje mi się, że światła będzie troszkę mało
    przy tej konfiguracji to raczej na portret z bliskiej odległości
    fakt, jest to najtańsze rozwiązanie, ale zastanawia mnie gdyby zrezygnować ze ściemniacza i zamiast mlecznych żarówek zastosować żarówki energooszczędne np. odpowiedniki 300W (300W x 10 daje 3kW a to już coś daje)

  5. #5
    Początki nałogu Awatar crater
    Dołączył
    Aug 2006
    Wiek
    39
    Posty
    399

    Domyślnie

    Szczerze mowiac to te 600W (Laczne) powoduje ze modelka sie lekko podsmarza i po 10-15 min w niewentylowanym pomieszczeniu robi sie hardcore bo spod podkladu (mak-up) potrafi wyjsc pot na twarzy i wtedy trzeba cala tapete klasc od poczatku. Efekty wykorzystyania tego ringa mozna zobaczyc u mnie w galerii

    http://www.canon-board.info/showthre...t=16257&page=6

  6. #6

    Domyślnie

    Oftopicznie do otwornicy z postu donalda7000... Tym narzędziem z linku, to można wyciąć otwór w styropianie, co najwyżej w płycie K/G. Do sklejki nie nadaje się to absolutnie.
    Pozdrawiam Robert
    [SIGPIC][/SIGPIC]

  7. #7

    Domyślnie

    O ile dobrze pamiem to niejaki Sergiusz Shushyn wykonał już kilka dobrych lat temu projekt takiego ringflasha. Kiedyś można było dokładny opis krok po kroku znalesc na jego prywatnej stronie czy pbase. Teraz schemat krązy już gdzeiś w sieci. Na cyberfoto widzialem juz taki temat i projekty z innowacjami tego wynalazku, a także na promodels.
    Opinie są różne: jedni mowią, że daje płaskie światło, znów inni pokazują jakie niesamowite efekty można osiągnąć. Wszystko więc zależy o umiejetnego wykorzystania.
    Ja również pare miesięcy temu wykonałem takiego ringflasha lecz dodałem głowice, ruchome we wszyskich płaszszyznach.
    Co do żarówek: OSRAM CONCENTRA SPOT NATURA 100W
    x12 i wystarczy

    Tu jest podobny projekt:
    http://olek.buszka.com/?rzn=ring_light&rzn_id=2

    Można uzyskać naprawde fajne efekty za pomoca tego urządzenia mimo jego nieporęczności

  8. #8
    Bywalec Awatar SAM
    Dołączył
    Oct 2005
    Miasto
    Kamionek
    Posty
    206

    Domyślnie

    Czy średnica tego ustrojstwa wynika z jakichś badań lub obliczeń ?
    W moim odczuciu takie koło o dwumetrowej średnicy z 36 żarówkami byłoby bardziej efektywne, no i na pewno bardziej efektowne.:rolleyes:
    Jakbyś się pojawił z taką "lampą" na jakimś pokazie mody, to nikt by na modelki nawet nie spojrzał.

  9. #9
    Uzależniony Awatar Wats0n
    Dołączył
    Apr 2006
    Miasto
    Posen Bloody Posen
    Wiek
    42
    Posty
    996

    Domyślnie

    Gdzieś na forum był post objaśniający dlaczego żarówki energooszczędne można sobie wkręcić gdzie wola. Z tego co pamiętam - zapomnij o odwzorowaniu kolorów.
    Tako rzecze Watson.
    There are no stupid questions, just stupid people.
    Wątek galeryjny na CB/Portrety@CB/Meksyk@CB/Sport@CB //Galeria przejściowa

  10. #10
    Pełne uzależnienie Awatar JaBlam
    Dołączył
    Mar 2006
    Miasto
    Farschafa
    Wiek
    44
    Posty
    1 304

    Domyślnie

    Zawsze sobie mozna pod sufitem powiesic i miec fajne oswietlenie pokoju. Podziwiam za dokladnosc i estetyke wykonania. Rzadko sie zdarza ze ktos sie przyklada bardzo do swojego projektu pod wzgledem wizualnym.
    Jarek
    ----------------------------------------
    Moje pstryki na www.jblaminsky.com od 1 lutego 09 -swiat Eli i Kanona zamienilem na swiat Nikkorow...i dzisiaj nadal nie żaluje

Strona 1 z 6 123 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •