Strona 4 z 6 PierwszyPierwszy ... 23456 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 31 do 40 z 54

Wątek: #45 Light-ring domowej roboty za 110 zl

  1. #31
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Nov 2006
    Miasto
    Warszawa
    Posty
    1 580

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Kubaman Zobacz posta
    Nie rozstrzygnę tego sporu, a chyba warto. Przy czym czytając powyższą wypowiedź Cyborga nie widzę nigdzie jej sprzeczności z wypowiedzią mruczka (dlatego nie wiem po co ta "bzdura")
    Też nie rozstrzygnę i też chętnie bym się dowiedział, ale sprzeczność widzę, wg Mruczka istotna jest liczba źródeł światła a wg Cyborga nie (tzn, dwie lampy po 100 dają: wg Cyborga tyle światła co jedna 200, a wg Mruczka tyle co jedna 280)

  2. #32
    Pełne uzależnienie Awatar minek
    Dołączył
    Jan 2005
    Miasto
    Łódź
    Wiek
    46
    Posty
    1 386

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Kubaman Zobacz posta
    Nie rozstrzygnę tego sporu, a chyba warto. Przy czym czytając powyższą wypowiedź Cyborga nie widzę nigdzie jej sprzeczności z wypowiedzią mruczka (dlatego nie wiem po co ta "bzdura")
    Mało kto potrafił by to rozstrzygnąć.
    Do rozwiązywania takich problemów służą światłomierze! (-:

  3. #33
    niesmialy
    Guest

    Domyślnie

    z tego co mi wiadomo to wieksza ilosc zarowek da zawsze mniej swiatla, lecz pobierze tyle samo pradu.
    np. te 2 zarowki po 1oow dadza mniej swiatla niz jedna 2oow, ale pobiara tyle samo pradu.

  4. #34
    Bywalec Awatar PROF
    Dołączył
    Apr 2006
    Miasto
    Rybnik
    Wiek
    43
    Posty
    121

    Domyślnie

    Hmmm zadziwiajaca teoria, burzaca podwaliny mojej logiki, bo z tego co mi wiadomo to jest jedna prawidlowosc, ze cala energia dostarczona zarowce zamianiana jest w ostatecznym rozrachunku na energie cieplna (wg prawa Joule'a Lentza). czesc tej energii cieplnej to po prostu swiatlo ktore podobnie jak cieplo ma nature falowa.

    Jedyna prawidlowosc jaka w mysl tego prawa zachodzi to taka ze zwiekszajac liczbe zarowek wzrasta liniowo ilosc energii wypromieniowywanej w postaci promieniowania widzialnego (okreslonej tez sprawnoscia, ktora w przypadku zarowek jest niewielka)

    stad tez dokladajac kolejna zarowke do ukladu takiego oswietlenia zwiekszamy ilosc energii jaka jest zamianiana na swiatlo zakladajac ze ze sprawnosc zarowek tego samego typu o roznych mocach (w tym 100W i 280W) jest taka sama to i sturmien swietlny bedzie liniowo proporcjonalny do ich mocy)
    Gdyby tak nie bylo bardziej by sie oplacalo w zyrandol wkrecic cztery 25W zarowki niz jedna 100W.

    Chce tym samym powiedziec ze wypoeidz Mruczka jest jakoby troszke niematematyczna i niefizyczna.

    Owszem moge sie zgodzic ze zastosowanie drugiego takiego samego zrodla swiatla spowoduje skrocenie czasu potrzebnego do poprawnej ekspozycji o pierwiastek kwadratowy ilorazu Mocy zestawów oswietleniowych w mysl wzoru

    t2 = t1 / sqrt(P2/P1)

    gdzie :
    t2 czas ekspozycji dla oswietlenia o wiekszej mocy P2
    t1 czas ekspozycji dla oswietlenia o mniejszej mocy P1

    ale nie ze strumien swietlny (Fi) jest w jakis mogiczny sposob zalezny od mocy zespolu oswietleniowego, (zamianst zaleznosci liniowej)

    30D, EF 24-70 f2.8 L USM, 70-200 f2.8 L IS USM, EF 100 f/2.8 Macro USM
    Moje PlFoto , Digart , Obiektywni , OnePhoto

  5. #35
    Bywalec Awatar mruczek
    Dołączył
    Nov 2005
    Miasto
    Bańska Bystrzyca, Słowacja
    Wiek
    40
    Posty
    240

    Domyślnie

    Prof, jetem humanistą, a nie ścisłowcem.

    Ktoś tam zapodał błąd. nie 280W przy dwóch żarówkach lecz 140W...

    Przy dwóch o tej samej źródłach mocy, efektywna energia świetlna wynosi pierwiastek z liczby źródeł razy W.
    Dla żyrandolu złożonego z 4 żarówek po 25W każda będzie to
    piewiatek z 4, czyli 2 razy 25W co daje światło o mocy 50W (przy poborze 100W) Nie pamiętam dokładnie dlaczego tak się dzieje, ale chyba chodzi o falową naturę światła, część fal jedenej żarówki wygłusza drugą żarówkę... ( niech to ktoś ubierze w naukowe słowa).

    Wystarczy zresztą spojrzeć na moc żarówki wyrażoną w watach i w lumenach. Dwa razy mocniejsza żarówka ma ponad dwa razy więcej lumenów...

    Teraz siedzę nad pisaniem magisterki. Jeśli ktoś tego zapragnie, odnajdę źródło, w którym przeczytałem tą niby bzdurę. Ale najpierw praca.

    Cytat Zamieszczone przez michalab Zobacz posta
    Też nie rozstrzygnę i też chętnie bym się dowiedział, ale sprzeczność widzę, wg Mruczka istotna jest liczba źródeł światła a wg Cyborga nie (tzn, dwie lampy po 100 dają: wg Cyborga tyle światła co jedna 200, a wg Mruczka tyle co jedna 280)
    Po pierwsze to policz to dobrze, zanim coś napiszesz...
    pierwiastek z 2 to ok. 1.44
    1.44 x 100W daje 144W, a nie 280W!!!

    Tak więc, "nie rozstrzygaj"

    P.S.
    trzy żarówki po 100 wat dadzą 170W
    1,73x100W=173

  6. #36
    Pełne uzależnienie Awatar Kubaman
    Dołączył
    Jul 2004
    Miasto
    Kraków
    Wiek
    47
    Posty
    4 709

    Domyślnie

    OK, to już może dosyć tych obliczeń, powróćmy do oświetlenia :>
    Pasja---------------------> www.jakubszyma.pl

    Przedsięwzięcie-------------> www.szyma.com

  7. #37
    Bywalec Awatar PROF
    Dołączył
    Apr 2006
    Miasto
    Rybnik
    Wiek
    43
    Posty
    121

    Domyślnie

    ten wzor dalem tu jako pewne przyblizenie i okreslenie ideii, a co do wygluszania sie wznajemnie fal pochodzacych z dwoch zarowek to pierwszy raz slysze zeby w takim akurat przypadku zachodzil na taka skale

    Ale nie istotne zajmijmy sie samym ringiem


    Otoz moc 1200 W wydaje mi sie troche mala moca do robienia taich bajerow tym bardziej ze odpalalem inne zarowki o lacznej mocy 1600 W i dawaly strasznie malo swiatla, na tyle malo ze przy przeslonie 4.0 i czulosci iso 400 dawaly czasy rzedu 1/40 - 1/60 s


    Natomiast nurtuje mnie jeden taki dynkc czemu by zamiast zarowek nie wpakowac tam lamp blskowych odpowiednio przerobionych i jakos wyzwalanych

    Ale wpadlem na taki pomysl na allegro sa takie oto lampeczki
    http://allegro.pl/item210354688_nowi...ow_zenit_.html

    12,5 zeta za sztuke gdyby tylko takie zamontowac zamiast zarowek

    zasilanie wyprowadzic na zewnatrz i zasilac wspolnie (normalnie sa to 2 akumulatorki) i zanlezc jakis sposob na synchroniczne wyzwalanie tych lampek z lustrzany czy tez na blysk przez fotocele i ma lampy powiedzmy ring flasha z dwunastu lampek o GN 12czyli wspolnie 2,5 raza wiecej niz 580EX a koszt hmmm kolo 2-3 stowek jesli liczyc tez kombinowanie nad synchronizacja, o tym pewnie wiecej bedzie mogl powiedziec forumowy FlashGuru Kuchatek.

    30D, EF 24-70 f2.8 L USM, 70-200 f2.8 L IS USM, EF 100 f/2.8 Macro USM
    Moje PlFoto , Digart , Obiektywni , OnePhoto

  8. #38
    Bywalec Awatar CamelXP
    Dołączył
    Sep 2006
    Miasto
    Norymberga
    Posty
    231

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez mruczek Zobacz posta
    ... ale chyba chodzi o falową naturę światła, część fal jedenej żarówki wygłusza drugą żarówkę... ( niech to ktoś ubierze w naukowe słowa).
    Naukowe slowo: Interferencja
    Czy gdybym powiedział Adamowi Mickiewiczowi: "Nie podoba mi się 'Pan Tadeusz' ", odżekłby: "Dawaj cwaniaku, pokaż swoją galerię epopei narodowych" ?

  9. #39
    Początki nałogu Awatar Saurus
    Dołączył
    Dec 2006
    Miasto
    okolice Łodzi
    Wiek
    34
    Posty
    269

    Domyślnie

    Te będą tańsze:
    http://allegro.pl/item213816632_ukla...lyskowej_.html

    To są takie flesze jak w starych analogowych kompaktach mniej więcej Były jeszcze kiedyś w tej samej cenie u innego sprzedawcy z wbudowanymi fotocelami.
    Saurus

    Prawo Murphy'ego: "Nigdy nie kłóć się z głupcem, ludzie mogą nie dostrzec różnicy"
    "Sztuczna inteligencja jest niczym przy prawdziwej głupocie" - Elbert Hubbart

    Galeria WWW

  10. #40

    Domyślnie

    Były już próby użycia takich lamp przez użytkownika "ozi1313" z cyberfoto. Średnio się to sprawdziło:\ Ale pewnie można by nad tym popracować

Strona 4 z 6 PierwszyPierwszy ... 23456 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •