Strona 1 z 65 1231151 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 643

Wątek: Fotografia ślubna - jak zacząć?

  1. #1
    Coś już napisał
    Dołączył
    Oct 2005
    Miasto
    Warszawa
    Posty
    65

    Domyślnie Ślub - pomocy ! ! !

    Może niektórym się nie spodoba że kolejny raz ten sam tematale lepiej pytać niż później żałować. Więc proszę o porady. Zaznaczam że wcześniejsze tematy przeczytałem !

    Temat dotyczy fotografii ślubnej - kumpel się żeni,a że nie zamawiał żadnego fotografa to pomyślałem że zrobie mu prezent w postaci albumu ze zdjęciami. Przy okazji jakieś nowe doswiadczenie załapie.
    Ślub odbędzie się w tym kościele: http://www.otwock.com.pl/parafie/wincenty/index.htm
    w najbliższą sobotę tj. 24.02.06.
    Kościół dla mnie obcy ale widać że duży, wysoki i raczej słabo doświetlony.
    Sprzęt do wykożystania wraz z D30 to KIT Canona 18-55, Sigma 28-90 3,5-4,5 Lampka 420EX oraz chyba sie nie przyda EF 100-300 USM.

    I pytanka:
    1 - czy nastawić się na jakiś obiektyw i pstrykać do końca, którym? Czy zmieniać podczas ceremonii ?
    2- Na jakich ustawieniach aparatu - myślałem o Manual i czas 1/60 f 7,1-10 ?
    3- iso 400 czy 800 ? Przy 800 będą już szymy , stawiać od razu na Neat Image czy cykać na iso 400 ?
    4- Co z lampą ? Mam własnej roboty soft box przysłonięty kalką techniczną i pocket bouncer (sztuczny sufit) też własnego autorstwa czy może lepiej lampę na 45* i kartonik na górze ? Zakładam że sam palnik odpada.
    5- Jak ustawić siłe błysku lampy i EV prześwietlać czy liczyć na EX-a ?
    6- Jaki ustawić pomiar światła ? Skupiony czy centralnie wyważony ?
    7- Tryb AF - one shot czy Al servo ?
    8- Czy na zewnątrz równierz 1/60 czy może Av i doświetlać lampą, a może zrezygnować z lampy na zewnątrz? Czy coś innego ?


    Pytania mogą sie wydać co niektórym śmieszne ale odpowiadajac na nie i dokładając Swoje sugestie bardzo Byście mi pomogli.
    Canon 4ever

  2. #2
    Pełne uzależnienie Awatar Jac
    Dołączył
    Nov 2004
    Miasto
    W-wa/Bielany
    Posty
    4 813

    Domyślnie

    1. pokaz jekies swoje zdjecia z lampa np z imprezy
    2. wypisz sceny jakie musisz cyknac podczas slubu
    3. pomysl o jakims PRO, bo slub to wyjatkowa sprawa, a pytajc sie o to dowodzisz jednego, ze nie masz o tym pojecia.

    EDIT: w kosciele przyda ci sie jakis dyfuzor lub chociaz sto-fen... generalnie jesli nie masz 'oka' bedzie ciezko... z drugiej strony jesli nikt nie bedzie robil zdjec to chyba lepiej miec slabe zdjecia niz zadnych
    Ostatnio edytowane przez Jac ; 22-02-2006 o 01:30

  3. #3
    zło konieczne Awatar Vitez
    Dołączył
    Jan 2004
    Miasto
    Warszawa
    Posty
    19 804

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez architect
    Zaznaczam że wcześniejsze tematy przeczytałem !
    Niestety twoje pytania przecza temu. Na wszystkie znajdziesz odpowiedzi w poprzednich tematach.
    Wszystkie czyli: obiektyw, rozpraszanie swiatla i co z lampa (i co z sila blysku), tryb M czy nie, jakie ISO, pomiar swiatla, tryb AF, jak na zewnatrz.

    Wszystko juz bylo... tylko ty chcesz by ktos ci w punktach podal przepis.... a niestety tak sie nie da.

    Przeczytaj naprawde wczesniejsze watki, wypisz sobie zakres proponowanych ustawien. Odwiedz ten kosciol dzien/dwa dni wczesniej... sprawdz na zywo warunki, pstryknij pare zdjec i dostosuj ustawienia.

    A potem przeczytaj to:
    http://canon-board.info/showthread.php?t=7340
    i powodzenia w negocjacjach z ksiedzem zycze 8) (lepiej by panstwo mlodzi to robili ale jesli to ma byc niespodzianka to...).

    I nie spodziewaj sie super efektow jak nie masz doswiadczenia. Ale rzeczywiscie lepiej zeby mieli jakiekolwiek zdjecia niz zadne .

  4. #4
    Pełne uzależnienie Awatar Arkan
    Dołączył
    Jul 2004
    Miasto
    Warszawa
    Posty
    1 401

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez architect
    1 - czy nastawić się na jakiś obiektyw i pstrykać do końca, którym? Czy zmieniać podczas ceremonii ?
    2- Na jakich ustawieniach aparatu - myślałem o Manual i czas 1/60 f 7,1-10 ?
    3- iso 400 czy 800 ? Przy 800 będą już szymy , stawiać od razu na Neat Image czy cykać na iso 400 ?
    4- Co z lampą ? Mam własnej roboty soft box przysłonięty kalką techniczną i pocket bouncer (sztuczny sufit) też własnego autorstwa czy może lepiej lampę na 45* i kartonik na górze ? Zakładam że sam palnik odpada.
    5- Jak ustawić siłe błysku lampy i EV prześwietlać czy liczyć na EX-a ?
    6- Jaki ustawić pomiar światła ? Skupiony czy centralnie wyważony ?
    7- Tryb AF - one shot czy Al servo ?
    8- Czy na zewnątrz równierz 1/60 czy może Av i doświetlać lampą, a może zrezygnować z lampy na zewnątrz? Czy coś innego ?
    1. 18-55 i czasami do ciasnego portretu Sigma. Dobrze by było, gdyby Ci się udało pożyczyć od kogoś 50/1.8 do zdjęć w świetle zastanym.
    2. przy ciemnych szkłach będziesz raczej robił z lampą. Jeśli chcesz robićw zastanym to ustaw Tv 1/100, ISO 800 i zobacz czy przysłona się wyrobi. Jeśli nie, to od razu zapinaj lampe.
    3. Na odbitkach ISO 800 powinno być OK. Rób w Raw-ach, masz wtedy rezerwę 1 EV, ale pamiętaj z przy wyciąganiu w Rawie powiększą Ci się szumy. Jeśli to nie bedą odbitki większe niż 20x30 to powinno byc OK.
    4. A co ma być z lampą? Kup zapasowy komplet akumulatorów i zapnij ją do aparatu przed imprezą. Odepnij po imprezie
    Zabierz jutro kolege i koleżankę do kościoła (w tych godzinach w których będzie ślub) i zrób próby. Poproś, żeby kolega założył czarny sweter, a koleżanka białą bluzkę.
    5. Raczej niedoświetlaj, niż prześwietlaj (a raczej na pewno )
    6. Nie znam D30 - wyjdzie w czasie prób. Pamiętaj o tym, żeby nie przepalać bialej Panny młodej. Poczytaj na temat blokady ekspozycji i siły blysku przy pracy z lampą.
    7. AI servo ? To chyba, jeśli się spodziewasz, że Panna Młoda będzie uciekała sprzed ołtarza Raczej One Shot
    8. Av i doświetlaj lampą.

    Wykonaj sesje próbną, bo polegniesz. Nie wiem nic na temat współpracy D30 z 420ex, ale właśnie w pracy z lampą upatrywałbym główne źródlo ew. porażek. Powodzenia.
    Pentax K-5 II, Leica M9

  5. #5
    Uzależniony
    Dołączył
    May 2004
    Wiek
    60
    Posty
    614

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez architect
    Może niektórym się nie spodoba że kolejny raz ten sam tematale lepiej pytać niż później żałować. Więc proszę o porady. Zaznaczam że wcześniejsze tematy przeczytałem !

    Temat dotyczy fotografii ślubnej - kumpel się żeni,a że nie zamawiał żadnego fotografa to pomyślałem że zrobie mu prezent w postaci albumu ze zdjęciami. Przy okazji jakieś nowe doswiadczenie załapie.
    Ślub odbędzie się w tym kościele: http://www.otwock.com.pl/parafie/wincenty/index.htm
    w najbliższą sobotę tj. 24.02.06.
    Kościół dla mnie obcy ale widać że duży, wysoki i raczej słabo doświetlony.
    Sprzęt do wykożystania wraz z D30 to KIT Canona 18-55, Sigma 28-90 3,5-4,5 Lampka 420EX oraz chyba sie nie przyda EF 100-300 USM.

    I pytanka:
    1 - czy nastawić się na jakiś obiektyw i pstrykać do końca, którym? Czy zmieniać podczas ceremonii ?
    2- Na jakich ustawieniach aparatu - myślałem o Manual i czas 1/60 f 7,1-10 ?
    3- iso 400 czy 800 ? Przy 800 będą już szymy , stawiać od razu na Neat Image czy cykać na iso 400 ?
    4- Co z lampą ? Mam własnej roboty soft box przysłonięty kalką techniczną i pocket bouncer (sztuczny sufit) też własnego autorstwa czy może lepiej lampę na 45* i kartonik na górze ? Zakładam że sam palnik odpada.
    5- Jak ustawić siłe błysku lampy i EV prześwietlać czy liczyć na EX-a ?
    6- Jaki ustawić pomiar światła ? Skupiony czy centralnie wyważony ?
    7- Tryb AF - one shot czy Al servo ?
    8- Czy na zewnątrz równierz 1/60 czy może Av i doświetlać lampą, a może zrezygnować z lampy na zewnątrz? Czy coś innego ?


    Pytania mogą sie wydać co niektórym śmieszne ale odpowiadajac na nie i dokładając Swoje sugestie bardzo Byście mi pomogli.
    ja widze to tak:
    iso 400
    1/50
    f5.6 max. to może coś będzie widać poza młodymi..
    kit dobrze ostrzy przy szerokim, im dalej tym.. (mój tak właśnie ma)
    ustaw iso 800 i coś ok.1/30 s to może jakieś ujęcia pstrykniesz bez lampy...;-)
    wizyta w kościele nawet kilka minut przed ślubem i włączenie oświetlenia przez kościelnego mnie już wystarczy do "opymalizacji" ustawień...
    no i kombinuj..
    dobrze będzie, kiedyś musi być ten pierwszy raz!
    Heniek

  6. #6
    Coś już napisał
    Dołączył
    Oct 2005
    Miasto
    Warszawa
    Posty
    65

    Domyślnie

    Arkan heniek dziekuje za KONKRETNE odpowiedzi.
    Jutro czeka mnie próbna sesja w kościele, troche mniejszym niż planowany ale zawsze coś mozna skorygować.
    D30 z 420 EX działa wg. mnie dobrze zdjęcia domowe obchodzą się bez wiekszej korekty EV.

    Co jeszcze założyć na lampę - niby softbox czy bouncer tzw. sztuczny sufit ?

    Zdjęcia będą w Raw-ach wiec można sobie będzie na korekte pozwolić.

    Czy przy 1/50 nie mogą okazać się poruszone ?
    Canon 4ever

  7. #7
    Uzależniony
    Dołączył
    May 2004
    Wiek
    60
    Posty
    614

    Domyślnie

    1/50 i poruszone...?
    raczej nie to zależy od Ciebie a konkretnie Twojej ręki, przy 1/40 też sie utrzyma..:grin:
    na 420 zakładałem coś takiego:http://www.raysfoto.pl/ ProMax Pocket Bouncer
    i wg mnie zdawało to egzamin(klientów zresztą też)
    glowa do góry!
    poradzisz sobie!
    Heniek

  8. #8
    Bywalec Awatar przemo_21
    Dołączył
    Mar 2004
    Miasto
    Bytom
    Posty
    120

    Domyślnie

    - Aparat na AV iso 400 f5.6. Czasy w okolicach 1/60.
    - Dobrze komponuj zdjęcia. D30 ma małą matrycę 3,24mln.
    - Podstawowy obiektyw do kościoła to KIT będzie.
    - Lampa 45 stopni + (kalka techniczna-sprawdzone używałem tego samego-architekci tak mają ;-)+ FEEL + korekta -0,33
    - 100-300 zostaw w domu. Mniej obiektywów to mniej problemów co wybrać ;-).
    -akumlatorki do aparatu i lampy
    -pomyśl nad zdjęciami przed uroczystością a nie nie w czasie mniej stersu

  9. #9
    Pełne uzależnienie Awatar Arkan
    Dołączył
    Jul 2004
    Miasto
    Warszawa
    Posty
    1 401

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez architect
    ..Czy przy 1/50 nie mogą okazać się poruszone ?
    Przy długim końcu kita będziesz miał po cropie ca 90mm, więc 1/50 to trochę mało. Dodatkowo stres, pośpiech i lampa, która nie poprawia wyważenia apartu. Oczywiście będą osoby, ktore powiedzą, że 1/40 przy 100mm to luzik ;-) , ale ja na Twoim miejscu nie schodziłbym poniżej 1/125 (chyba, ze jakiś szeroki plan przy 18mm, to wtedy 1/50 jak najbardziej tak).
    Pentax K-5 II, Leica M9

  10. #10
    Pełne uzależnienie Awatar Jac
    Dołączył
    Nov 2004
    Miasto
    W-wa/Bielany
    Posty
    4 813

    Domyślnie

    no i napewno jesli mlodzi beda np szli to minimum jest 1/125 inaczej bedzie widac ruch... do 'statycznych' scen moze byc wolniej

Strona 1 z 65 1231151 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •