Strona 17 z 65 PierwszyPierwszy ... 7151617181927 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 161 do 170 z 643

Wątek: Fotografia ślubna - jak zacząć?

  1. #161
    Zablokowany
    Dołączył
    Apr 2006
    Posty
    2 638

    Domyślnie

    Umowa o dzieło jest udokumentowaniem przychodu. Zawiera kwoty. Jest ważniejsza dla ciebie i młodych niż dla skarbowego. Od każdej umowy powinno się wykazywać/deklarować przychód i bilansować z kosztami płacąc, bądź nie - finalnie podatek. Vat nie jest obowiązkowy. Przecież nie każdy fotograf jest vatowcem. Mnie osobiście vat nie jest potrzebny, tylko przedraża koszty pracy. Jest jednak mile widziany np. w firmach, które zatrudniają fotografa.

  2. #162
    Bywalec Awatar blazejs
    Dołączył
    Aug 2009
    Miasto
    Czechowice-Dziedzice
    Posty
    208

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez grzybek_75 Zobacz posta
    Dorzucę swoje grosze jako ktoś kto prowadzi firmę, nie fotograficzną co prawda, ale zasady są te same.
    Praktyka z urzędem skarbowym pokazuje, że jeśli urzednik się uprze to może załatwic każdego. Nawet prezesa Optimusa :-)
    Jeśli kombinujecie na umowę o dzieło bez działalności gospodarczej to nie ważne czy macie stronę www, cennik itp. Dla urzędasa wystarczy, że posiadacie wiedzę, kwalifikacje i wreszcie - sprzęt do wykonania takiego dzieła. To już jest podstawa aby domniemać, że kręcicie na boku i rolujecie skarb państwa. Jak rolujecie? To proste - nie płacicie VAT (nie wiem jaka stawka ale chyba 22%), do tego nie płacicie CIT w wys. 19% od kwoty netto na umowie. To wystarcza do ukarania za miganie się od fiskusa. No i wreszcie zauważcie, że urzędnik nie musi Wam nic udowadniać. Jemu starczą przesłanki czyli na przykład donos życzliwej konkurencji. Od udowadniania są sądy, przed ktorymi lepiej w takich sprawach nie stawać.
    No i wreszcie a propos konkurencji. Ja się nie dziwię, że kablują bo przez szarą strefę ludzie prowadzący legalnie dzialalnosć tracą zyski. Ten sam fotograf prowadzacy dzialalnosć musi zapłacić ze zleceń ZUS, PIT, CIT, VAT. Trochę nie fair prawda?

    Umowa z firmą nie różni się w treści od takiej "o dzieło" tyle, że zamiast rachunku wystawiana jest faktura no i oczywiście kwota brutto pomniejszona jest o VAT 22% a nie jak w PIT w wysokosci 10%.
    Troche pokreciles. CIT to podatek od wiekszych przedsiebiorstw. W przypadku dzialalnosci gospodarczej (jednoosobowej) placi sie PIT. I tu juz w zaleznosci od progu podatkowego. VAT oczywiscie tez. Czyli zasadniczo przy tego typu dzialalnosci placi sie: ZUS, VAT i PIT.

  3. #163
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Jul 2008
    Miasto
    Łódź
    Posty
    2 227

    Domyślnie

    VAT jesli sie przekroczy te 50.000 zl w tym roku prog jest ? Wiec mozna odpuscic sobie go ;]
    no comment...

  4. #164
    Rotten85kb
    Guest

    Domyślnie

    A ja mam pytanie trochę z innej beczki otóż jestem ciekawy czy np. pracując normalnie od poniedziałku do piątku od 7 do 16 a w lecie do 17 miałbym czas bawić się w fotografię ślubną? Fotografią interesuję się od dzieciństwa czuję że jest to moja pasja, że robić zdjęcia kocham jak nic innego (oczywiście poza Żoną) i nigdy z tego nie zrezygnuję! Myślę więc wpłynąć na głębsze wody i zająć się na początek fotografią ślubną. W przyszłości chciałbym poszerzyć swoje horyzonty otworzyć jakieś studio fotograficzne no ale to w przyszłości... Pracuję teraz w firmie budowlanej i jest to moje źródło utrzymania z którego nie chciałbym na razie rezygnować ale pasję mam jednak inną... i tak się zastanawiam czy na początek da się pogodzić jedno z drugim? czy dużo czasu trzeba poświęcić na taką fotografię, później obróbkę zdjęć i ogólnie na zajmowanie sie tym? czy np. fotograf ślubny zajmuję sie tylko i wyłącznie fotografią ślubną czy to jest jego jedyne źródło utrzymania i czy wogóle da sie z tego wyrzyć?

  5. #165
    Pełne uzależnienie Awatar marekb
    Dołączył
    Mar 2006
    Miasto
    Wadowice,Kraków
    Posty
    2 273

    Domyślnie

    stary nie pieprz o pasji tylko jesli to lubisz to zacznij, wielu pracuje na etacie i dodatkowo robi ślubniaki, weź tylko pod uwage że musisz materiał jeszcze obrobić i popołudnia nie twoje

  6. #166
    Bywalec Awatar lamerok
    Dołączył
    May 2005
    Miasto
    okolice Wawy
    Posty
    184

    Domyślnie

    Rotten, dałbyś radę, ale praktycznie nie częściej jak co 2 tygodnie. Z samego ślubu, wesela i pleneru wyjdzie Ci jakieś 1000 - 2000 rawów, musisz jeszcze dokonać selekcji (z reguły 200 - 400), następnie przeprocesować: odszumić i wyrównać wb, przekadrować, nasycić kolorami, wyostrzyć, na części dodać stylizacje plastyczne, dodać prezentacje multimedialne i złożyć album. Jeśli chcesz żeby całość wyglądała z prawdziwego zdarzenia, nie licz że zdjęcia z karty oddasz do labu. Po prostu to przynajmniej parę ciężkich dni przed komputerem
    Ostatnio edytowane przez lamerok ; 25-12-2009 o 22:43

  7. #167
    Zablokowany
    Dołączył
    Mar 2009
    Wiek
    48
    Posty
    618

    Domyślnie

    bez przesady-zdjęcia się robi taki żeby nie trzeba było siedzieć długo-a z RAw-do TIff-to sam komp może przekonwertorować

  8. #168
    Pełne uzależnienie Awatar marekb
    Dołączył
    Mar 2006
    Miasto
    Wadowice,Kraków
    Posty
    2 273

    Domyślnie

    da sie co tydzien tylko trza wszystko poukładać, ale do tego tez trzeba praktyki

  9. #169
    Bywalec Awatar lamerok
    Dołączył
    May 2005
    Miasto
    okolice Wawy
    Posty
    184

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez marekb Zobacz posta
    da sie co tydzien tylko trza wszystko poukładać, ale do tego tez trzeba praktyki
    Tak, ale jak napisał pracuje na etat, to wtedy praktycznie w sezonie na nic nie ma czasu, w weekend nie odpocznie, a w tygdoniu całe wieczory ma zajęte :wink:

  10. #170
    Pełne uzależnienie Awatar marekb
    Dołączył
    Mar 2006
    Miasto
    Wadowice,Kraków
    Posty
    2 273

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez lamerok Zobacz posta
    Tak, ale jak napisał pracuje na etat, to wtedy praktycznie w sezonie na nic nie ma czasu, w weekend nie odpocznie, a w tygdoniu całe wieczory ma zajęte :wink:
    ja mam jeszcze firme co ciastka robi i tez nie odpoczywam- na szczęście do konca roku. Nikt nie mowi, że bedzie odpoczywał, a niektórym sie wydaje że fotografia ślubna to odpoczynek.Niektórzy mówią, że jeszcze przy tym mozna sie najeść..;-)

Strona 17 z 65 PierwszyPierwszy ... 7151617181927 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •