Strona 29 z 79 PierwszyPierwszy ... 19272829303139 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 281 do 290 z 790

Wątek: 70-200 f/4 L IS czy 70-200 f/2.8 L

  1. #281
    Początki nałogu Awatar Pirx
    Dołączył
    May 2006
    Wiek
    54
    Posty
    485

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Pikczer Zobacz posta
    Kupujac zoom z ogniskowymi powyzej 135mm trzeba zdawac sobie sprawe z jakimi czasami nalezy wykonywac fotki aby wyszly nieporuszone. Ok - IS sie przyda ale TYLKO do tego co sie nie rusza! Swiatlo zawsze jest (i będzie) bardziej potrzebne niz stabilizacja.
    W zasadzie zgadzam się z Twoją tezą, ale wnioski wyciągam z tego dość odmienne.
    Również myślę, że stabilizacja nie zastąpi dużej dziury, ale z drugiej strony sądzę, że duża dziura nie jest w stanie zastąpić stabilizacji (no chyba, że napraawdę duuża dziura).

    Coś na uzasadnienie tej tezy na przykładzie obiektywów - bohaterów tego wątku :
    1. F/2.8 da tylko dwa razy krótszy czas od f/4. Natomiast IS nadrabia 4 f-stopy (bez problemu można zrobić nieporuszone zdjęcie na 200mm i 1/30s.). To w kwestii poruszenia.
    2. Jeśli zaś fotografujesz ruch, to f/2.8 da dwa razy krótszy czas od f/4, któremu stabilizacja tutaj nie pomoże.
    3. W temacie głębii ostrości lepszy okaże się f/2.8.
    4. Zależy co i gdzie fotografujemy, ale f/4 z założoną osłoną dostatecznie już straszy ludzi, że o dwukrotnie większym ciężarze do dźwigania nie wspomnę.
    Moim celem byłoby posiadanie zoomów, poręcznych i stabilizowanych nawet kosztem mniejszego otworu, a tam gdzie potrzeba dużej dziury posłużenie się poręczną, jasną stałką.
    I do tego zmierzam :-D
    Pozdrawiam,
    Pirx

  2. #282
    Początki nałogu Awatar Wini
    Dołączył
    Oct 2005
    Miasto
    W-wa
    Posty
    460

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez VanMurder Zobacz posta
    dla wszystkich którzy nie chcą wywalać niepotrzebnie kasy na IS'a
    kilka tips'ów na nieporuszone zdjęcia:.....
    lampka koniaku, szklaneczka whisky itp.
    Wini

  3. #283
    Początki nałogu Awatar Pirx
    Dołączył
    May 2006
    Wiek
    54
    Posty
    485

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez VanMurder Zobacz posta
    jak chcesz być uniwersalny to sięgnij po 2.8, nie będziesz się ograniczał f4, IS nie zamrozi ruchu tak że fotografia sportowa i reportaż w trudnych warunkach (śluby, wesela) odpadają ... chyba że lubisz rozmazane kończyny na fotkach ...
    ciekawe jak poradziła by sobie 4-ka z ISem w warunkach na focie poniżej :
    ISO 1600 f2.8 1/320sec. 200mm
    To chyba nienajlepszy przykład.
    Myślę, że przy f/4 i 1/160s., to zdjęcie nic by nie straciło. Nie wykorzystałoby się i tak pełnych możliwości IS-a w tych warunkach

    dla wszystkich którzy nie chcą wywalać niepotrzebnie kasy na IS'a
    kilka tips'ów na nieporuszone zdjęcia:
    Aaa, więc o kasie mowa. Ja tam wywaliłem i ani razu nie pożałowałem nawet jednej złotóweczki, a właściwie ani jednego z tysiąca wydanych dolców (- tak, nowiutki 4IS można mieć za mniej niż 1000$, choć zdaję sobie sprawę, że niektórzy potrzebują mieć kwity na szkło).

    - w extremalnych warunkach (gdzie nie ma czasu na myślenia a światła brak) ustawiamy na M przesłona na maksa czas czas według wzoru t=ogniskowa X crop czyli przy 200mm na cropie 1.6 minimalny czas 1/320...

    łatwiej wyciągnąć zdjęcie niedoświetlone niż poruszone
    pozdrawiam
    Ta porada jest trochę... kuriozalna.
    Jak światła brak, to zwykle używam lampy, albo odpuszczam sobie fotografowanie - wszak nie robię tego dla pieniędzy.
    Wyciągnięte z pięciostopniowego niedoświetlenia zdjęcie na pewno nie da mi satysfakcji.
    Pozdrawiam,
    Pirx

  4. #284
    Uzależniony
    Dołączył
    Jun 2006
    Posty
    584

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Pirx Zobacz posta
    To chyba nienajlepszy przykład.
    Myślę, że przy f/4 i 1/160s., to zdjęcie nic by nie straciło. Nie wykorzystałoby się i tak pełnych możliwości IS-a w tych warunkach
    Wiesz co? Ty myślisz, a autor tego zdjęcia wie. Ile razy fotografowałeś boks z odległej galerii, z widowni albo z korony hali? Ile razy fotografowałeś boks, albo jakikolwiek sport szybszy od szachów w ciemnych halach? Tyle razy tłumaczyli praktycy, że IS w takich warunkach nic nie daje, a wyznawcy stabilizacji wciąż swoje....

  5. #285
    Początki nałogu Awatar terminator
    Dołączył
    Oct 2007
    Miasto
    Waldenburg
    Posty
    325

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Pirx Zobacz posta
    Również myślę, że stabilizacja nie zastąpi dużej dziury, ale z drugiej strony sądzę, że duża dziura nie jest w stanie zastąpić stabilizacji
    Morał jak zwykle: dozbierać 3000 i kupić dużą dziurę ze stabilizacją. No właśnie... Niektóre kobiety na literę K spełniają ten warunek...
    __________________________________________________ ____
    " W zasadzie dla Polaków nie ma rzeczy niemożliwych do zrobienia,
    chyba że... muszą zbudować drogę."

  6. #286
    Uzależniony Awatar sal
    Dołączył
    Sep 2004
    Miasto
    Gdzieś w lesie
    Posty
    947

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Pirx Zobacz posta
    Jak światła brak, to zwykle używam lampy, albo odpuszczam sobie fotografowanie - wszak nie robię tego dla pieniędzy.
    Znaczy nie robisz żadnych zdjęć w pomieszczeniach większych niż powiedzmy 30m2?
    Swoją drogą od razu widać, że nigdy nie robiłeś nic w ruchu, z daleka i do tego przy słabym świetle...
    IS sobie możesz wtedy wyłączyć, bo na nic nie przyda Ci się przy poruszającym obiekcie.
    Ech Ci teoretycy.
    Czasu nie mam, ale mam kompakt...


  7. #287
    Początki nałogu Awatar Pirx
    Dołączył
    May 2006
    Wiek
    54
    Posty
    485

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez rolaj Zobacz posta
    Wiesz co? Ty myślisz, a autor tego zdjęcia wie. Ile razy fotografowałeś boks z odległej galerii, z widowni albo z korony hali? Ile razy fotografowałeś boks, albo jakikolwiek sport szybszy od szachów w ciemnych halach? Tyle razy tłumaczyli praktycy, że IS w takich warunkach nic nie daje, a wyznawcy stabilizacji wciąż swoje....
    Nie jestem wyznawcą IS-a (nie mylić z IHS-em).
    Przyznaj się, że nie przeczytałeś mojego posta do końca, jak i ja się przyznaję, że nigdy nie fotografowałem "boksu z odległej galerii, z widowni albo z korony hali".

    Nie mam wątpliwości, że przy fotografowaniu sportu nic nie zastąpi jasnego obiektywu (patrz mój nieco wcześniejszy post #188).

    Van Murder zapytał retorycznie : "ciekawe jak poradziła by sobie 4-ka z ISem w warunkach na focie poniżej ?"
    Ja zaś uważam (z własnego doświadczenia, a nie z wsłuchiwania się w tłumaczenia praktyków), że akurat na TEJ focie f/4 też dałby radę i dlatego TA fota nie jest najlepszym przykładem wyższości f/2.8.

    I po co się zaraz zaperzać ?
    Pozdrawiam,
    Pirx

  8. #288
    Uzależniony
    Dołączył
    Jun 2006
    Posty
    584

    Domyślnie

    Przeczytałem powyższy post tak samo dokładnie, jak ten, z którego fragment cytowałem. W jednym przyznaję Ci rację: nie ma sensu się zaperzać. Wsłuchuj sie dalej we własne doświadczenia z tego, czego nie robiłeś.

  9. #289
    Uzależniony Awatar sal
    Dołączył
    Sep 2004
    Miasto
    Gdzieś w lesie
    Posty
    947

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Pirx Zobacz posta
    Ja zaś uważam (z własnego doświadczenia, a nie z wsłuchiwania się w tłumaczenia praktyków), że akurat na TEJ focie f/4 też dałby radę i dlatego TA fota nie jest najlepszym przykładem wyższości f/2.8.
    W jaki sposób dałby sobie radę?
    Rozmywając ruch zawodników?
    Też niby jakiś sposób :-)
    Czasu nie mam, ale mam kompakt...


  10. #290
    Początki nałogu Awatar Pirx
    Dołączył
    May 2006
    Wiek
    54
    Posty
    485

    Domyślnie

    Jezu, następny co czytać ze zrozumieniem nie potrafi.
    Twoje wnioski :
    Cytat Zamieszczone przez sal Zobacz posta
    Znaczy nie robisz żadnych zdjęć w pomieszczeniach większych niż powiedzmy 30m2?
    Swoją drogą od razu widać, że nigdy nie robiłeś nic w ruchu, z daleka i do tego przy słabym świetle...
    z lektury mojego postu są... porażające.

    Wyjąłeś jedno zdanie z akapitu w którym podszedłem krytycznie do rady o wyciąganiu zdjęć z głębokiego niedoświetlenia (ciekawym, co na to liniowość matrycy ) i komentujesz je bez żadnego odniesienia do treści całego akapitu.

    IS sobie możesz wtedy wyłączyć, bo na nic nie przyda Ci się przy poruszającym obiekcie.
    Ech Ci teoretycy.
    Przeczytaj moje posty #188 i #190 i znajdź miejsce w którym piszę o przydatności IS do fotografowania poruszających się obiektów. A jak już znajdziesz, to przeczytaj proszę.


    PS. W pomieszczeniach większych od 30m2 wolę założyć krótszą ale jaśniejszą stałkę i ewentualnie wykadrować nieco, ale jak "światła brak", to i ona wymusza czasy dłuższe niż by się chciało.
    Pozdrawiam,
    Pirx

Strona 29 z 79 PierwszyPierwszy ... 19272829303139 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •