Strona 1 z 4 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 34

Wątek: Czyszczenie obiektywu

  1. #1
    tomgda
    Guest

    Domyślnie Czyszczenie obiektywu

    (A60) Cześć! Jak i czym bezpiecznie wyczyścić zewnętrzną optykę(obiektyw) aparatu by nie zarysować (mikro ryski) powierzchni szklanej i nie pozostawić żadnych mazów POZDROWIENIA :wink:

  2. #2
    arti100
    Guest

    Domyślnie

    W sklepach fotograficznych sprzedawane są specjalne szmatki do czyszczenia np. obiektywu.

  3. #3
    Początki nałogu
    Dołączył
    Feb 2004
    Miasto
    Kraków
    Posty
    292

    Domyślnie

    Są też zestawy czyszczące <np HAMA> masz pędzelek z dmuchawą na duzy kurz, a do tego kilka jednorazowych ściereczek czyszczących tzw mazy i odciski palców. Takie cóś jak do okularów konwencjonalnych dawniej sprzedawali. :wink:
    NO, not one of the First Ones,
    I AM THE FIRST ONE !!!
    PS G3\512MB Kingston\UV Hoya\POL King

  4. #4
    zło konieczne Awatar Vitez
    Dołączył
    Jan 2004
    Miasto
    Warszawa
    Posty
    19 804

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez mroczny
    masz pędzelek z dmuchawą na duzy kurz
    Maly hint, ta dmuchawka przy pedzelku sluzy tylko i wylacznie do czyszczenia/przedmuchiwania tego pedzelka a nie dmuchania na aparat. Do dmuchania na kurz w aparacie/obiektywie sluzy zwykla gruszka gumowa do nosa (apteka, ok 5 zl zredniej wielkosci).

  5. #5
    Pełne uzależnienie Awatar muflon
    Dołączył
    Mar 2004
    Miasto
    Zürich
    Wiek
    46
    Posty
    6 763

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Vitez
    Do dmuchania na kurz w aparacie/obiektywie sluzy zwykla gruszka gumowa do nosa (apteka, ok 5 zl zredniej wielkosci).
    Ja kupiłem do czyszczenia matrycy gruszkę Hama, z wentylkiem od drugiej strony, który wymusza obieg powietrza w jedną stronę (od aparatu ). Czy taka gruszka "z apteki" nie będzie wydmuchiwała z powrotem tego co wessa?

  6. #6
    zło konieczne Awatar Vitez
    Dołączył
    Jan 2004
    Miasto
    Warszawa
    Posty
    19 804

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez muflon
    Ja kupiłem do czyszczenia matrycy gruszkę Hama, z wentylkiem od drugiej strony, który wymusza obieg powietrza w jedną stronę (od aparatu ).
    Ciekawe ile kosztowala .
    Czy taka gruszka "z apteki" nie będzie wydmuchiwała z powrotem tego co wessa?
    Eeeee...
    To jak ty czyscisz aparat?
    Gruszka sie DMUCHA a nie wsysa. Dmuchasz w srodek aparatu a caly kurz i drobinki wylatuja jego szczelinami, nieszczelnosciami, otwartym miejscem (w przypadku lustrzanek wiekszosc wylatuje gniazdem obiektywu).
    Oj koledze maly kurs z konserwacji sprzetu by sie przydal (ja takowy mialem na kursie fotografii - przydatna rzecz i nie boje sie teraz czyscic sprzetu bo wiem kiedy, co, gdzie i czym) skoro gruszka wsysa zamiast dmuchac.

  7. #7
    Pełne uzależnienie Awatar muflon
    Dołączył
    Mar 2004
    Miasto
    Zürich
    Wiek
    46
    Posty
    6 763

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Vitez
    Cytat Zamieszczone przez muflon
    Ja kupiłem do czyszczenia matrycy gruszkę Hama, z wentylkiem od drugiej strony, który wymusza obieg powietrza w jedną stronę (od aparatu ).
    Ciekawe ile kosztowala .
    15CHF - to pewnie jakies 10xtyle co ta "apteczna" ;-)

    Cytat Zamieszczone przez Vitez
    Gruszka sie DMUCHA a nie wsysa.
    Chyba trochę źle się wyraziłem Nie wiem dokładnie jak wygląda ta gruszka z apteki, ale żona mówi na to "gruszka do glutów" :-D Co za tym idzie mam wrażenie, że rurka jest relatywnie gruba i powietrze (a co za tym idzie kurz i inne takie - nie tylko z aparatu!) mogą dostać się do środka przy zasysaniu powietrza (_poza_ aparatem ). Kiedy zaś będziesz bohatersko dmuchał tym powietrzem do środka aparatu, to wszystko poleci na sensor.

    (aczkolwiek wszystko to teoretyczne rozważanie - bo nie widziałem gruchy aptecznej na oczy, a w moim przypadku dylematu nie było, ponieważ tu w aptekach nie ma takich wynalazków )

  8. #8
    xray
    Guest

    Wink

    witam
    znalazlem ten watek
    i mam jeszcze pytanko??:
    np taki zestaw
    http://www.allegro.pl/show_item.php?item=84459595
    - 1x pędzel czyszczący z gruszką,
    - środek czyszczący do obiektywów 20ml
    - opakowanie chusteczek czyszcących 20 szt.
    - ściereczka czyszcząca na sucho,
    - zestaw pałeczek czyszczących 10 szt

    czy korzysta sie w powyzszej kolejnosci ?
    czy srodek naklada sie na chusteczke ?
    a potem na sucho ?
    ktora chusteczka jest na sucho - biala czy pomaranczowa?

    pozdr
    xray

  9. #9

    Domyślnie

    wczoraj kupiłem ściereczkę z mikrofibry (taka zwykła jak do okularów ) i nie wiem czy na pewno moge bezpiecznie uzywać jej do obiektywu? czy lepiej pozbierać i kupić jakiś zestawik, np taki o jakim pisze kolega wyżej?
    EOS 400D| Sigma 24-70 1:3.5-4.5 HF Aspherical(62mm)| EF 38-76 1:4.5-5.6 | EF 100-300 1:4.5-5.6 USM| Speedlite 430EZ| HOYA Standard: CIR-POLARIZING (62mm)

    Sprzedam: EOS3000 + EF 38-76 1:4.5-5.6

  10. #10
    Pełne uzależnienie Awatar KuchateK
    Dołączył
    Feb 2005
    Miasto
    USA
    Posty
    4 895

    Domyślnie

    Olej zestawiki. Mikrofibra/mikrofaza i chuch ustny w zupelnosci wystarczaja.
    ...

Strona 1 z 4 123 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •