Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 11

Wątek: Pytanie o mocny kontrast i "wąski" histogram

  1. #1
    Bywalec Awatar przemo_21
    Dołączył
    Mar 2004
    Miasto
    Bytom
    Posty
    120

    Domyślnie Pytanie o mocny kontrast i "wąski" histogram

    Witam
    Ostatnio byłem na plenerku i fociłem trochę. Pogoda była słoneczna i powstały duże kontrasty na fotkach, a histogram był "bardzo wąski" tzn. są i świała i cenie i nawet półtony ale nie wykorzystują całej możliwości matrycy.
    Zdjęcia były robione na preselekcji przesłony i w rawie.
    To mnie ratowało i mogłem sobie je trochę poprawić, ale mam pytanie czy można jakoś aparatem spowodować aby wykorzystać całą matrycę. Nie chodzi mi o nastawienie w opcjach mnieszego kontrastu tylko jakieś sztuczki rodem z analoga.
    Wiem że w niewielkim stopniu można poprawić jakość zdjęcia poprzez użycie polara, ale czy to tylko jedna możliwość.
    Pozdrawiam

  2. #2
    Pełne uzależnienie Awatar Tomasz Golinski
    Dołączył
    Jul 2004
    Miasto
    Białystok
    Wiek
    45
    Posty
    8 623

    Domyślnie

    Zaraz, nie łapię. Duże kontrasty i wąski histogram?

    Hm, jak robisz w RAWie to nie powinien to być problem. Przy konwersji wystarczy dobrze wybrać punkt czerni itd.i brakujące szczegóły zostaną wyczarowane z 12bitów.
    30D | 85/1.8 | 135/2 | 70-200/4 | T17-50/2.8 | 100-300/4.5-5.6 | 50/1.4 | 650 | 430EX | Sherpa 600r
    Zdjęcia - Iran, folk, jazz, wątek galeriowy


    FoFot.pl
    Canon IRC

  3. #3
    Bywalec Awatar przemo_21
    Dołączył
    Mar 2004
    Miasto
    Bytom
    Posty
    120

    Domyślnie

    Może nie wyraziłem się jasno do tego kontrastu.
    Zdjęcie a dokładnie jego histogram nie zajmuje całej przestrzeni tylko powiedzmy 1/4.
    Wiem ze w rawie cos takiego można poprawić, ale pytam sie z ciekawoći czy w sposób analogowy mogę ten histogram czytaj zdjęcie poszerzyć?
    Pozdrawiam

  4. #4
    zło konieczne Awatar Vitez
    Dołączył
    Jan 2004
    Miasto
    Warszawa
    Posty
    19 804

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez przemo_21
    pytam sie z ciekawoći czy w sposób analogowy mogę ten histogram czytaj zdjęcie poszerzyć?
    Oslona przeciwsloneczna + filtr polaryzacyjny lub polowkowy.

  5. #5
    Pełne uzależnienie Awatar Tomasz Golinski
    Dołączył
    Jul 2004
    Miasto
    Białystok
    Wiek
    45
    Posty
    8 623

    Domyślnie

    Zawsze mi się zdawało, że polar i połówka zawężą jeszcze histogram. Chyba, że użyjesz połówki do przyciemniania cieni
    30D | 85/1.8 | 135/2 | 70-200/4 | T17-50/2.8 | 100-300/4.5-5.6 | 50/1.4 | 650 | 430EX | Sherpa 600r
    Zdjęcia - Iran, folk, jazz, wątek galeriowy


    FoFot.pl
    Canon IRC

  6. #6
    Pełne uzależnienie Awatar minek
    Dołączył
    Jan 2005
    Miasto
    Łódź
    Wiek
    46
    Posty
    1 386

    Domyślnie

    Tomasz Golinski - Się zgodzę, Mroczek w ,,książce o fotografowaniu'' pisze w rozdziale ,,o sposobach na kontrasty'' właśnie o połówkach i polarach (-: A wiadomo - duży kontrast - rozjechany (nie raz za szeroko) - histogram.

  7. #7
    Bywalec Awatar przemo_21
    Dołączył
    Mar 2004
    Miasto
    Bytom
    Posty
    120

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez minek
    Mroczek w ,,książce o fotografowaniu'' pisze w rozdziale ,,o sposobach na kontrasty'' właśnie o połówkach i polarach (-: A wiadomo - duży kontrast - rozjechany (nie raz za szeroko) - histogram.
    Właśnie o tym wiem, Mroczek to ładnie wyjaśnie z przykładami. Sam czytałem
    co do kantrastu a histogram to mea culpa 8)
    Myślałem o czymś innym.
    Typu zmiana ustawień czułości i przesłony ale dające dobrą ekspozycję co przy dłuższym czasie spowoduje lepsze "naświetlenie" i efektywniejsze wykorzystanie dynamiki matrycy gdy zdjęcie jest tylko w jasnej tonacji.
    Pozdrawiam

    ps. mam pytanko też dosyc dziwne może śmieszne ale zadam je.
    czy można spowodować czytaj wymusić na obiektywie otworzyć bardziej przysłonę.
    Podam przykład dla lepszego wytłumaczenia.
    Mamy obiektyw ze światłem 4 i jakąś głebię przy tej przysłonie,a chcemy zrobić zdjęcie z f 2.8 tzn zmiejszyć jeszcze głebię ostrości. Wiem że to jest fizycznie niemożliwe ale czy np niedoświetlając fotkę zmiejszymy głebię ostrości.
    Wiem że przysłona to jest coś innego niż czas ekspozycji, jednak służy mi to jako przykład.
    Można wykorzystać fizyczna właściwość głebi ostroći iż jest prostopadła do obiektywu ale czy jest to jedna możliwość.

  8. #8
    Pełne uzależnienie Awatar Tomasz Golinski
    Dołączył
    Jul 2004
    Miasto
    Białystok
    Wiek
    45
    Posty
    8 623

    Domyślnie

    przemo_21, dzis pojawił się link do artykułu Radia Erewań nt. rozpiętości tonalnej i naświetlania na światła. W skrócie: lepiej naświetlić jaśniej niż ciemniej (byle nie prześwietlić). W ten sposób właśnie lepiej wykorzysta się możliwości matrycy.

    Co do GO, to IMHO nie da się.
    30D | 85/1.8 | 135/2 | 70-200/4 | T17-50/2.8 | 100-300/4.5-5.6 | 50/1.4 | 650 | 430EX | Sherpa 600r
    Zdjęcia - Iran, folk, jazz, wątek galeriowy


    FoFot.pl
    Canon IRC

  9. #9
    Pełne uzależnienie Awatar minek
    Dołączył
    Jan 2005
    Miasto
    Łódź
    Wiek
    46
    Posty
    1 386

    Domyślnie

    przemo_21, Nie bardzo rozumiem o tej głębi... Ale się nie da. Ilość światła, czyli jasność obiektywu i wpływająca na niego diafragma decyduje o ilości światła, które wpada i które dociera do materiału światłoczułego. Przymykając przyslonę pozbywamy się wielu promieni, które ,,błądzą'' gdzieś po optyce i rozmywają obraz. Nie da się niestety dodać ich więcej!

  10. #10
    zło konieczne Awatar Vitez
    Dołączył
    Jan 2004
    Miasto
    Warszawa
    Posty
    19 804

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Tomasz Golinski
    Zawsze mi się zdawało, że polar i połówka zawężą jeszcze histogram. Chyba, że użyjesz połówki do przyciemniania cieni
    Przepraszam, nie zrozumialem pytania w watku

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •