tak, czeski żeby nie powiedzieć enerdowski błąd. miałem na myśli 18DIN, czyli 50ASA.
tak, czeski żeby nie powiedzieć enerdowski błąd. miałem na myśli 18DIN, czyli 50ASA.
Bylo gdzieś w wątku o mieszaniu - w kwestii mieszania proponuję zastsowoać sie do instrukcji, różne wywolywacze wymagają różnego podejścia do tego, np. wywoływacze akutancyjne dla osiągnięcia bardzo dobrej ostrości konturów wymagają minimalnego mieszania.
Ostatnio edytowane przez klasyk ; 23-09-2011 o 20:04
Taka ciekawostka. Kodak Portra 800 naswietlana i wywolana jako ISO 100
http://www.flickr.com/search/?w=9130...q=portra%20800
Wywoływacze generalnie są zasadowe, a nie kwaśne! I nie kwasowośc ma tu jakąkolwiek rolę wywołującą, ale zawartość substancji, która jest reduktorem. Dwie herezje w jednym zdaniu.
Proszę zauważyć, że przerywamy proces wywoływania (zasadowy) w przerywaczu, który jest kwaśny (najczęsciej to roztwór kwasu octowego) i dlatego właśnie szybko kończy wywoływanie bo zmienia pH z zasadowego na kwaśne.
kwaśny węglan sodu NaHCO3 jak samo słowo kwaśny wskazuje nie jest bardziej alkaliczny, ale bardziej kwaśny od Na2CO3.
Zgodzę się jedynie, że nie może być prostym zamiennikiem.
Ostatnio edytowane przez Jacek_Z ; 10-04-2012 o 13:00
Nikon, Leica, Hasselblad, Mamiya, FKD i jeszcze kilka innych ...