Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6

Wątek: #42 Wariacje na temat odległości hiperfokalnej, GO...

  1. #1
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Jul 2004
    Miasto
    Staszów
    Wiek
    51
    Posty
    1 709

    Domyślnie #42 Wariacje na temat odległości hiperfokalnej, GO...

    Od jakiegoś czasu przymierzałem się do napisania artykułu i wreszcie czas świąteczny zmobilizował mnie wreszcie

    W Internecie, różnego rodzaju czasopismach fotograficznym spotkać można różnego rodzaju kalkulatorki do wyliczenia odległości hiperfokalnej, GO itp. Wprowadzamy do nich takie dane jak:

    - ogniskowa (ogniskowa nie „skropowana”!!);
    - przysłona;
    - crop, lub krążek rozproszenia;

    i do GO jeszcze odległość od obiektu.

    Zazwyczaj nie zastanawiamy się co to dokładnie za wynik w ogóle wyszedł. Ale zanim dokładniej zlustruję odległość hiperfokalną przedstawię na nią wzór:

    hiper = ogniskowa^2/(kr*przysłona) + ogniskowa

    (w naprawdę wielu kalkulatorach pomija się ostatni człon we wzorze sprowadzając do:
    hiper = ogniskowa^2/(kr*przysłona) )

    We wzorze owym parametry ogniskowa, przysłona nie wymagają komentarza. Jest jeszcze jeden parametr kr, o którym to niekiedy krążą legendy.

    W kalkulatorkach przyjmuje się stałą jego wartość zależną od wielkości fizycznej matrycy, w wielu przypadkach jako 1/1200 przekątnej matrycy. Skąd taka liczba?
    Ano, przyjęło się, że min. odległość ostrzenia wzroku ludzkiego to 25 cm i rozdzielczość kątowa oka przeciętnego człowieka to 1 min.
    Jest to kartka A4 oglądana z odległości 25 cm – tak to przyjąłem w rozważaniu (wydrukowana z rozdzielczością ok. 300 DPI).
    Czyli jeśli patrzymy na kartkę A4 z odległości 25 cm, to krążek rozproszenia należy przyjąć jako 1/1200 przekątnej matrycy (jest to proporcja odległości, rozmiaru odbitki do wielkości matrycy).

    A teraz pytanie:
    Jak będzie wyglądał odległość hiperfokalna na odbitce 10x15 cm oglądana z 25 cm?

    Odległość hiperfokalna się „zmieni”, bo zmieni się proporcja miedzy rozmiarem odbitki do wielkości matrycy i nie będzie można przyjąć za krążek rozproszenia 1/1200 przekątnej matrycy tylko wielkość ok. 2 razy większą tj. 1/600 przekątnej.
    Widać, że sławetny krążek wzrósł dwukrotnie.

    A co się stanie jak odbitkę A4 będziemy oglądali z odległości 0,5 m?

    Również zachwiana zostanie proporcja i ów krążek znów wzrośnie dwukrotnie.
    Widać więc, że wielkość tego sławetnego krążka nie jest stała i zależy jeszcze od dwóch czynników jak:
    - odległość z jaką patrzymy na zdjęcie;
    - wielkość odbitki.

    Skoro wielkość krążka ulega zmianie, zmianie również ulegnie odległość hiperfokalna, a w następstwie i GO.

    Zaznaczam, że pomijam tutaj rozdzielczości obiektywów, matryc, precyzji obiektywów, plamki Air’ego, kryterium Rayleigha itp. itd. – chodzi mi tylko o idee i wpływu krążka rozproszenia we wzorach na odległość hiperfokalną, GO.

    To tyle chciałem

    Kalkulatorek mojej produkcji (do telefonów komórkowych) z tymi dwoma parametrami do wyliczenia hiperfokalnej, GO jest do pobrania tutaj:

    http://canon-board.info/showthread.php?t=20622

  2. #2
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    May 2004
    Miasto
    Opole
    Posty
    1 398

    Domyślnie

    Mówiąc o przysłonie może warto jeszcze rozwinąć inną sprawę. W celu uzyskania większej GO przymykamy przysłonę - to oczywiste. Pytanie tylko jak dalece warto ją przymknąć ponieważ pojawia nam się zjawisko dyfrakcji. Powoduje to rozogniskowanie promieni światła i zwiększenie krążka rozproszenia. Niby zakres GO nam się zwiększa, ale jednocześnie tak naprawdę nic nie jest całkiem ostre.

  3. #3
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Jul 2004
    Miasto
    Staszów
    Wiek
    51
    Posty
    1 709

    Domyślnie

    To oczywiste - dyfrakcji się nie uniknie. Można wyliczyć to z kryterium Rayleigha i wartość "krążka dyfrakcyjnego" porównać z krążkiem rozproszenia.

    Jeśli przyjmiemy za wartość krążka rozproszenia 0,019 mm i długość światła na 550 nm, możemy wyznaczyć średnice "krążka dyfrakcyjnego" przy kontraście 50% ze wzoru:

    D = 0,00134 * przysłona [mm]

    Matematycznie widać, że dykrakcja przy przysłonie F/14 już zbliża się do średnicy krążka rozproszenia, więc wychodzi na to, że F/14 to max przy 350D

    Ale nie chodziło mi o zjawisko dyfrakcji w tym artykule
    Ostatnio edytowane przez Tomasz Urbanowicz ; 08-05-2007 o 09:03

  4. #4
    goffer
    Guest

    Domyślnie

    Przepraszam za offtopic, ale mam pytanie pokrewne.

    Wiadomo, że każdy obiektyw jest limitowany przez dyfrakcje zależnie od przysłony. Na różnych mądrych stronach można zobaczyć tabelki z limitami dyfrakcyjnymi dla różnych przysłon i kontrastu 50%. Jak to przeliczyć do kontrastu np. 20% lub innych albo wyliczyć od początku?

  5. #5
    Dopiero zaczyna
    Dołączył
    Sep 2006
    Posty
    45

    Domyślnie

    "Czyli jeśli patrzymy na kartkę A4 z odległości 25 cm, to krążek rozproszenia należy przyjąć jako 1/1200 przekątnej matrycy"

    Jeżeli już 1/1200, to odległości z jakiej oglądana jest odbitka.

  6. #6
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Jul 2004
    Miasto
    Staszów
    Wiek
    51
    Posty
    1 709

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez goffer Zobacz posta
    Przepraszam za offtopic, ale mam pytanie pokrewne.

    Wiadomo, że każdy obiektyw jest limitowany przez dyfrakcje zależnie od przysłony. Na różnych mądrych stronach można zobaczyć tabelki z limitami dyfrakcyjnymi dla różnych przysłon i kontrastu 50%. Jak to przeliczyć do kontrastu np. 20% lub innych albo wyliczyć od początku?
    Nie jest to takie proste, bo krzywa Reylegha nie jest funkcją prostą, ale można w przybliżeniu tą funkcję zaproksymować.

    Przykładowo:
    50% to liczymy tak jak podałem.
    ok. 10% to z kolejnego kryterium Reyleigha: przysłona/1482 [mm]

    Połącz sobie te pkt na wykresie a reszte sobie w przybliżeniu wyliczysz.

    @Bugsy
    Jest wiele teorii na to np.: 1/1200 ogniskowej, ale ja się trzymam teorii przekątnej matrycy.

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •