Strona 2 z 3 PierwszyPierwszy 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 24

Wątek: #41 O ostrzeniu do druku uwag kilka.

  1. #11
    Borek
    Guest

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Janusz Body Zobacz posta
    Wszystkie zdjęcia drukowane w wielonakładowych wydawnictwach mają regularny raster. Nawet National Geographic po obejrzeniu pod lupą wyraźnie składa się z wielu regularnych kropek.
    Co do kropek zgoda, ale rastra stochastycznego bym regularnym nie nazwał. Co zresztą nie zmienia całej reszty wywodu.

  2. #12
    Początki nałogu Awatar Saurus
    Dołączył
    Dec 2006
    Miasto
    okolice Łodzi
    Wiek
    34
    Posty
    269

    Domyślnie

    Mam nieco inne pytanie, a mianowicie czy ktoś z was próbował robić odbitki w rozdzielczości niższej niż to 300DPI i jak to wyszło? Za jakiś czas będę potrzebował zrobić kilka dużych (20x30 albo 24x30 czyli z pliku na 24x36) z plików z 300D, a to jednak tylko 6MP i przy zachowaniu 300 DPI wychodzi maksymalnie 26 cm na dłuższym boku. Czy jednak ilość szczegółów jaką daje połączenie niezłej matrycy (staroć starociem, ale w porównaniu z kompaktami na przykład i niskie ISO do tego) z dobrym obiektywem zrekompensuje niższą rozdzielczość? W tym bardziej ekstremalnym przypadku to będzie zaledwie ok. 220 DPI.
    I przy okazji chciałem zapytać czy lepiej zrobić taką odbitkę w niższej rozdzielczości, czy przeskalować plik do wyższej dla 300 DPI (np. z użyciem bicubic smoothera przy powiększaniu w PS), czy będzie jakakolwiek różnica?
    Saurus

    Prawo Murphy'ego: "Nigdy nie kłóć się z głupcem, ludzie mogą nie dostrzec różnicy"
    "Sztuczna inteligencja jest niczym przy prawdziwej głupocie" - Elbert Hubbart

    Galeria WWW

  3. #13

    Domyślnie

    Da rade nawet przy 30x40. Wlasnie patrze na stare printy z 10d i sa na prawde rzeskie. Niektore byly w dodatku lekko cropowane i jesli obrobka byla dobra to trzeba na prawde mocno poglowkowac ktore sa z 6mp a ktore z wiekszych matryc.
    Oczywiscie sam przeskaluj i stosownie wyostrz, bo w przeciwnym razie zrobi to za Ciebie lab w jakims trybie auto.Ni
    pozdrawiam,
    zby

  4. #14
    Początki nałogu Awatar Saurus
    Dołączył
    Dec 2006
    Miasto
    okolice Łodzi
    Wiek
    34
    Posty
    269

    Domyślnie

    Wpadłem ostatnio na dyskusję o sofcie - pluginie do PS - Genuine Fractals. Podobno naprawdę świetne efekty daje przy interpolacji (wychodząc z założenia, że lepiej powiększać do pliku który da 300 DPI na większą odbitkę niż kopiować pliki np. w 240 DPI). Mam nadzieję że rzeczywiście uda się ładne 30x45 z 300D wyciągnąć, tym bardziej że takich dużych nie ogląda się już z bardzo bliska.
    Saurus

    Prawo Murphy'ego: "Nigdy nie kłóć się z głupcem, ludzie mogą nie dostrzec różnicy"
    "Sztuczna inteligencja jest niczym przy prawdziwej głupocie" - Elbert Hubbart

    Galeria WWW

  5. #15
    Początki nałogu Awatar Saurus
    Dołączył
    Dec 2006
    Miasto
    okolice Łodzi
    Wiek
    34
    Posty
    269

    Domyślnie

    Dostałem te 30x45 i jestem zadowolony, warunek jest jeden - zdjęcie w takiej rozdzielczości do takiego powiększenia musi mieć ostrość bez zarzutu od początku. Nawet lekkie mydło wygląda bardzo nieciekawie po powiększeniu pliku i próbach wyostrzenia do rozsądnego wyglądu
    Saurus

    Prawo Murphy'ego: "Nigdy nie kłóć się z głupcem, ludzie mogą nie dostrzec różnicy"
    "Sztuczna inteligencja jest niczym przy prawdziwej głupocie" - Elbert Hubbart

    Galeria WWW

  6. #16
    dorob
    Guest

    Domyślnie

    Janusz Brody napisał:
    "Wykonajmy takie obliczenia na przykładzie formatu 10x15cm. Żeby uzyskać 312 DPI (123 DPcm jak w mojej drukarce) potrzebujemy zdjęcia o rozmiarach 10x123 na 15x123piksele czyli 1230x1845pix"

    Witam serdecznie, bardzo pomocny artykuł.
    W związku z nim mam pytanie:
    Do tej pory nie drukowałem zdjęć z prostego powodu, nie miałem drukarki
    W chwili obecnej nabyłem Canon Pixma iP 4500, która ma rozdzielczość 9600x2400 dpi. Moje pytanie dotyczy sposobu wyliczenia parametru DPcm.
    Skoro mam drukować zdjątka w domowych warunkach to chciałbym to robić dobrze, a niestety nie wiem jak wyliczyć ten parametr
    Bardzo dziękuję za pomoc.

  7. #17
    cranium84
    Guest

    Domyślnie

    Wiem że temt byl poruszany dawno ale jezeli ktoś mi moze powiedziec czy dobrze myśle ..
    chce wywołac zdjęcia 15x23 do labo mam oddać pliki 152 mm na 228 mm DPI 400 tak mam skadrować zdjęcie i takie oddać i teraz jezeli chodzi o wyostrzanie ustawiam w photoshopie na 25 % i nastpnie ostrze jakimś narzedziem tak by efekt byl widoczny ...( np inteligetne wyostrzanie .. ) ( np. po powiekszeniu 100 % pojawiają sie straszne szumy ) rozumiem że tych szumów nie będzie na zdjęciu ? i bedzie wyglądać tak ja te 25 % ?

  8. #18
    Pełne uzależnienie Awatar arturs
    Dołączył
    Jan 2006
    Miasto
    Kielce
    Wiek
    47
    Posty
    4 196

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez cranium84 Zobacz posta
    Wiem że temt byl poruszany dawno ale jezeli ktoś mi moze powiedziec czy dobrze myśle ..
    chce wywołac zdjęcia 15x23 do labo mam oddać pliki 152 mm na 228 mm DPI 400 tak mam skadrować zdjęcie i takie oddać i teraz jezeli chodzi o wyostrzanie ustawiam w photoshopie na 25 % i nastpnie ostrze jakimś narzedziem tak by efekt byl widoczny ...( np inteligetne wyostrzanie .. ) ( np. po powiekszeniu 100 % pojawiają sie straszne szumy ) rozumiem że tych szumów nie będzie na zdjęciu ? i bedzie wyglądać tak ja te 25 % ?
    a skąd wartość 400 DPI? Lab maksymalnie w 300dpi zrobi albo i mniej - dowiedz się jaką rozdzielczość robią, jakie dokładnie wymiary ma odbitka (w cm) i przelicz sobie na cale i rozdzielczość w punktach na cal będziesz miał - i z tego wyjdzie ci rozdzielczość
    5DmkI, C85f1.2L|580 EXII|

  9. #19
    cranium84
    Guest

    Domyślnie

    no wlasnie parametry pliku ktory ma byc do labu przygotowany to 400 DPI i 228 mm na 152 mm widocznie mają takie maszyny ktore robią w takich rozdzielczosciach

  10. #20
    Coś już napisał
    Dołączył
    May 2008
    Posty
    86

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez arturs Zobacz posta
    a skąd wartość 400 DPI? Lab maksymalnie w 300dpi zrobi albo i mniej - dowiedz się jaką rozdzielczość robią, jakie dokładnie wymiary ma odbitka (w cm) i przelicz sobie na cale i rozdzielczość w punktach na cal będziesz miał - i z tego wyjdzie ci rozdzielczość
    Witam.
    Ostatnio zapytałem laboludka na jakim sprzęcie pracują i powiedział: Konica R2. Wg specyfikacji ma ona 400dpi.

    Miałem też okazję zamówić skan i odbitki i powiem tak - odbitki żyleta, skan do joj. Jak oni to robią?

    Pytanie drugie - czy negatyw zeskanowany tzw. płaszczakiem w np.600dpi da lepsze efekty od ww. R2 (400dpi)?

Strona 2 z 3 PierwszyPierwszy 123 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •