tylko niech mi ktoś może powie, jak sprawić, żeby Windows zobaczył właśnie tę drugą partycję...
Ja miałem podobnie z podzielonym pendrivem, więcej niż jedną partycję widziałem tylko pod Linuxem
Wiem że to nie pomocne, ale cóż zrobić.
tylko niech mi ktoś może powie, jak sprawić, żeby Windows zobaczył właśnie tę drugą partycję...
Ja miałem podobnie z podzielonym pendrivem, więcej niż jedną partycję widziałem tylko pod Linuxem
Wiem że to nie pomocne, ale cóż zrobić.
Dzięki Juriko za podrzucenie rozwiązania.
Jeszcze nie miałem okazji sprawdzić, ale z pewnością to zrobię
Na forum ktoś podsunął mi myśl, żeby taką operację przeprowadzić na Virtual PC - ostatnio zacząłem się tym bawić.
Na razie poradziłem sobie właśnie funkcją, która jest w menu miscellaneous opcja "Swap partitions".
Jest ona może trochę uciążliwa, ponieważ trzeba dużo żonglować "kartami".
Czyli na pierwszej partycji jest system, a na drugiej katalog CHDK i system. Gdy chcemy, żeby Windows zobaczył tę drugą partycję, wchodzimy do miscellaneous i uaktywniamy opcję Swap partitions.
Wtedy druga partycja powinna być widoczna w systemie. Kiedy chcemy przywrócić bootowanie z partycji FAT16, (na partycji FAT32 musi też być system) postępujemy podobnie jak w przypadku upgradu firmware'u czyli wchodzimy do Menu (po włożeniu karty oczywiście, ale karta musi być odblokowana) i robimy firmware upgrade. Potem już standardowo Swap partitions i znowu cały system będzie bootował się z Fat16 (wyciągamy kartę i ją blokujemy)![]()
Podobno Partition Magic 9 też widzi w systemie karty flash - też muszę to sprawdzić (bo dotychczas tylko w linuxowym gparted udało mi się je podzielić).
Czy zmiana sterownika czytnika kart na ten, żeby widział go system jako dysk lokalny nie pociąga za sobą jakichś zmian w transferach - po prostu czy transfery z takiego urządzenia nie są mniejsze? (jeszcze to sprawdzę, ale na razie ... brak czasu :wink:
Nie ma żadnych ujemnych skutków, same zalety. Karta jest widoczna jako dysk lokalny, można więc używać wszystkich narzędzi dyskowych (partycjonowanie, etc.) którymi dysponuje windows i nie tylko. Również transfer danych nie ulega zakłóceniu, ani spowolnieniu.
Tak przy okazji, zauważyłem, że przy karcie 8GB, jest zauważalne opóźnienie przy włączeniu aparatu z aktywnym CHDK. Przy karcie 4GB jest minimalne opóżnienie. Sama karta jest szybka, transfery na poziomie zapis 14MB/s odczyt 20MB/s. Zauważył ktoś może u siebie takie zjawisko?
Faktycznie! potwierdzam!Dzisiaj się tym pobawiłem i bez problemu wykrył mi 2 partycje, które miałem na flashu
(swoją drogą dziwne, że Windows XP ma z tym takie problemy - nie wiem jak to jest z Vistą, ale podejrzewam, że podobnie).
Transfer danych nawet moim zdaniem się poprawił, ale to tylko może moja taka subiektywna ocena
Niestety jeszcze nie sprawdzałem co do tego opóźnienia przy starcie (napiszę jak wypadło to u mnie).
P.S. Czy rozmiar clustera na partycji Fat32 może być dowolny tzn. jakie są za stosowaniu dużych rozmiarów 64 K, a jakie są za przy tych mniejszych 4 K i mniej?
W CHDK jest opcja benchmark gdzie można sprawdzić szybkości zapisu i odczytu. Nie wiem czy we wszystkich wersjach, ale w tych najpopularniejszych na pewno. Tutaj jest strona z wynikami różnych kart i aparatów.
Tak! Wiem, że coś takiego istnieje, bodajże w Miscellaneous >>> Debug parameters >>> Benchmark![]()
Chodziło mi raczej o transfery z i na kartę kiedy jest podłączona do kompa przez czytnik
Przy karcie SDHC 8GB Sandisk II Ultra nie stwierdziłem jakiegoś opóźnienia przy bootowaniu. U mnie trwa to ułamki sekundy.Tak przy okazji, zauważyłem, że przy karcie 8GB, jest zauważalne opóźnienie przy włączeniu aparatu z aktywnym CHDK. Przy karcie 4GB jest minimalne opóżnienie. Sama karta jest szybka, transfery na poziomie zapis 14MB/s odczyt 20MB/s. Zauważył ktoś może u siebie takie zjawisko?