No właśnie to jest wkurzające i wyklucza CHDK. Aparatu używa kilka osób poza mną i CHDK musi być kompletnie transparentne, inaczej odpada. Nadal poszukuję programu do masowego usuwania bad pixeli w JPGach na kompie.
Nie dawno dowiedziałem się o CHDK chciałbym to wykorzystać do astrofotografii w moim aparacie A470 wydłużając czas naświetlania. Za bardzo nie wiem jak wgrać CHDK mam firmware wersję 1.0.2.0 i czy to będzie się dalo już wgrać? Czy to firmware to to samo co 1.02c? Bo jak tak to dało by się. A jeśli firmware jest nieodpowiedni to jak wgrać nowszą wersję żeby wszedł CHDK? Czy do wgrywania CHDK koniecznie potrzebny jest czytnik kart pamięci czy można przez port USB? O A470 i firmware pisze tu :http://chdk.wikia.com/wiki/A470.
Prosze o odpowiedzi na moje pytania gdyż bardzo zależy mi na tym CHDK. Z góry dzięki.
Tu masz cały wątek na temat CHDK. Znajdziesz odpowiedzi na wszystkie pytania: http://canon-board.info/showthread.php?t=21097 . Ale to dużo czytania.
W zwięzłej formie (niestety w zagranicznym języku) jest wszystko tu: http://chdk.wikia.com/wiki/CHDK_for_Dummies
Najbardziej aktualne wersje CHDK są zaś tu: http://mighty-hoernsche.de/
Już 9 miesięcy z CHDK, (0.9.6.707)*
Jedna wada* którą teraz zauważyłem.
Np skopiowane pliki jpg już są na dysku(używając aparatu, bez czytnika, Windows 7) = to można usunąć je z karty, potem do skopiowania crw..., Jednak po usunięciu jpg usuneły się jednocześnie pliki crw.
Czy ktoś mógłby sprawdzić czy w nowych wersjach CHDK też występuje powiązane automatyczne kasowanie ?
Hmm... dla mnie to zaleta, tylko że u mnie crw zapisują się w tym samym folderze co jpg (tak ustawiłem) i po ściągnieciu na kompa (softem Canona) kasuję wszystko bez problemu.
Zresztą to jest dla mnie zaleta głównie dlatego, że kasowanie nieudanego jpg pociąga za sobą usunięcie crw. Bywają sytuacje, że karta niebezpiecznie szybko się zapełnia a jestem przekonany że np 90 % zdjęc ma jakiś feler, to robię selekcję już na wyświetlaczu aparatu. Nie wyobrażam sobie wyszukiwania i kasowania pojedynczych crw, wygodnie mi z tym powiązaniem.
O tej zalecie nie wiedziałem:-|, również zapisuje jpg i crw w tym samym folderze.
W wersji CHDK którą posiadam kasowanie na wyświetlaczu jpg nie wiąże z sobą usunięcia crw, ręcznie przez przeglądarke plików usuwam gdy potrzebuje.
Dodam że crw znikają z pamięci dopiero po restarcie aparatu. Małym ale jednak problemem jest to, że czasem nie wszystkie i trzeba pozostałe śmieci ręcznie wywalać. To jakiś bug, bo czasem tych śmieci jest naprawdę dużo, nie robiłem dochodzenia w jakich okolicznościach tak się dzieje. Korzystam z najnowszych wersji dla A720 IS z http://mighty-hoernsche.de/
Panowie od CHDK odblokowali w niektórych modelach migawkę, nawet do 32minutCo do F16 na A630 jest ciemniej ale jako takiej różnicy nie widać, musiał bym bardziej po testować.
Witam. Wklejam opis funkcji (chodzi o możliwość zapisywania plików RAW w formacie DNG na poziomie aparatu), którą opisałem właśnie na swoim blogu:
Najnowsze wersje CHDK oferują bezpośredni zapis plików RAW w formacie DNG. Wcześniej, aby móc obrabiać pliki np. we wtyczce CameraRaw do Photoshopa musieliśmy dokonać konwersji za pomocą programu DNG4PS. Aby móc skorzystać z tego dobrodziejstwa należy wczytać i uruchomić skrypt badpixel.lua. Dzięki temu stworzony zostanie plik badpixel.bin, który zawiera informacje o martwych pikselach na matrycy, co pozwoli aparatowi w czasie zapisu do formatu DNG je zamaskować (to normalna praktyka, wykonywana nawet przez wbudowane oprogramowanie lustrzanek). Cały proces trwa około pół minuty, w czasie których aparat wykona 2 zdjęcia (można je potem usunąć). Najlepiej zasłonić w tym czasie obiektyw czymś ciemnym lub robić je w ciemnym pomieszczeniu. Na koniec należy przycisnąć na aparacie przycisk SET, który zapisuje wynik pracy skryptu do pliku. Po tym wszystkim możemy wejść do pozycji Parametry RAW i zaznaczyć pola Format DNG oraz Rozszerzenie pliku 'DNG'. Od tej chwili pliki w RAW będą zapisywane w formacie DNG i bez problemu otwierane przez programy graficzne. Do plików DNG, tworzonych przez aparat są dołączone dane o zdjęciu EXIF, a rozmiar plików to około 9 megabajtów.
R5 | Irix 15/2.4 | RF 14-35/4 L IS | RF 35/1.8 IS | RF 50/1.8 | C 85/1.8 | C 135/2 L | RF 70-200/4 L IS | RF 100-500/4.5-7.1 L IS | 430exIII
https://500px.com/pwiniars/galleries