Strona 24 z 38 PierwszyPierwszy ... 14222324252634 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 231 do 240 z 378

Wątek: CHDK - Shooting to RAW with Canon PowerShot

  1. #231
    .:olo:.
    Guest

    Domyślnie

    Witam!
    To chyba odpowiednie miejsce by poinformować, że w ostatnich dniach ruszyły z kopyta prace nad CHDK dla Canona sx110. Portowanie jeszcze nie ma nawet statusu "alfa" ale z moich szybkich obserwacji wynika, że działa już np. bracketing, histogram i timelapse. Prawdopodobnie już niedługo będziemy mieli to co najważniejsze czyli działające RAWy!

    Wątek w którym ostatnio sporo się dzieje: http://chdk.setepontos.com/index.php?topic=2838.0 (na stronie 5 są podczepione pliki). Portowanie trwa, dużo rzeczy nie działa, więc bądźcie czujni.

    Nieście wieść po forach posiadacze sx110! :P

  2. #232
    mig25
    Guest

    Domyślnie

    Wersja PreAlpha działa już całkiem całkiem. Sczególnie mnie interesowała pod względem ograniczenia bitrateu podczas nagrywania filmów HD. Standardowo to 43,5Mb/s ,da sie teraz zjechac nawet do 6,5...

  3. #233

    Domyślnie

    Śledzę tamten wątek prawie od początku. Na razie oprócz zmiany poziomu kompresji filmów działa też długa ekspozycja (zaraportowane do 64 sekund) i przysłony (do 11), zmiana ISO (do 16). Skrypty, gry itp działają. Zebra w trybie 16:9 działa, ale w 4:3 jest przesunięta. Są problemy z bootowaniem, zapisem RAW-ów przez CHDK, znikającym menu i "edge overlay function".

  4. #234
    Gelip
    Guest

    Domyślnie PS A300 a 640x480 180 sek - czy większa karta CF pomoże?

    Wrzuciłem firmware odblokowujące długość nagrywania wideo 640x480 do 180 sekund. Karta CF 128MB Kingston. Chodzi o to że niby hack działa ale nie zawsze. Przeprowadziłem test z nagrywania wideo 640x480 15fps w różnych warunkach na karcie CF 128MB (sformatowana mieści 121MB). Po każdym nagraniu pliku został skopiowany do komputera i usunięty w aparacie:

    plik 001 3 minuty 121 MB 9247 kb/s cała karta idealnie, nieco duża jasność, chodzenie po pokoju
    plik 002 3 minuty 114 MB 7942 kb/s obraz w większości statyczny, dobrze doświetlony
    plik 003 2.50 minuty 121 MB 6022 kb/s - pojawił się Memory card full, obraz statyczny nieco ciemniejszy od pliku 002 i chyba różni się tym od 002 że ostrość jest na pierwszy plan bardziej a w pliku 002 była ogólna
    plik 004 3 minuty 34,2 MB 1629 kb/s nagrany obraz statyczny - biała kartka papieru nagrana z odległości ok 10 cm
    plik 005 3 minuty 47,9 MB 3241 kb/s obraz statyczny bardzo jasny że widać praktycznie tylko biel
    plik 006 3 minuty 26,9 MB 1383 kb/s obraz statyczny całkowicie czarny zasłonięty obiektyw przy samej obudowie
    plik 007 1.31 minuty 66,1 MB 6192 kb/s obraz w większości statyczny, nie jednakowo doświetlony i brak 3 minut
    plik 008 3 minuty 45 MB 7754 kb/s obraz ruchomy, chodzenie po pokoju - słabo doświetlony obraz wieczorem
    plik 009 2,38 minuty 107 MB 5771 kb/s obraz statyczny, niejednakowo doświetlony i brak 3 minut

    Na 9 prób tylko 2 nieudane. Przy próbie 3 okazało się że zabrakło po prostu miejsca na karcie co oznacza że obraz nie mógł być mocno skompresowany.

    Urwane pliki 007 i 009 charakteryzują się:

    - niejednolite doświetlenie
    - statyczne
    - mało światła - nagrywane pod wieczór gdy w pokoju już nieco szaro
    - obraz bardziej zaszumiony niż w innych plikach przez co mniej wyraźny

    Wygląda na to że kodekowi MJPEG gorzej wychodzi kodowanie przy słabym oświetleniu obrazu statycznego i zajmuje więcej czasu kompresja przez co bufor się przepełnia bo aparat nie nadąża z zapisem klatek na kartę CF w stosunku do klatek przechwytywanych które nie mogą zostać już przechwycone z powodu pełnego bufora.

    Materiał niekompresowany jest zapisywany przede wszystkim w formacie RGB24. W tym przypadku każdy pojedynczy piksel obrazu zajmuje 3 bajty (po 8 bitów) na każdą składową koloru (w sumie 24 bity). W A300 jedna klatka 640x480 potrzebuje na przechwycenie 640x480x3 = 921600 B = 900 KB więc 15fps x 900 = 13500 KB = 13,2 MB/s

    Z tym buforem to wyczytałem na forum pewnym, że to może być właśnie bufor. Z testów wynika że przy nagrywaniu odpowiednich obrazów można nagrać pełne 180 sekund przy 640x480. Z początku myślałem że hack nie działa jak trzeba i dosłownie aparat losowo sobie nagrywa jak chce, ale po przeczytaniu artykułu http://www.optyczne.pl/54.1-artyku%C...B%C4%87_I.html doszedłem do wniosku, że jednak faktycznie może tak być że przy przechwytywaniu w 640x480 15fps, kompresji MJPEG i zapisie na karcie CF (opróżnianie bufora) aparat (jego firmware) nie wyrabia i widocznie 30 sekund to jest wartość sprawdzona przez Canona przy której bufor ma jeszcze spory zapas miejsca nie wiem może 50%. Nie wiem ile buforu ma PowerShot A300 ale widocznie za mało aby nagrać wideo 640x480 15 fps dłuższe niż 30 sekund absolutnie w każdych warunkach oświetleniowych.

    Z początku myślałem że to wina akumulatorków ale to samo dzieje się na świeżo naładowanych, miałem już nawet kupić zasilacz do Canona ale 200 zł kosztuje i na razie dam spokój. Zastanawia mnie czy kupienie karty CF np. 2GB coś pomoże w tej sytuacji skoro wielkość pliku AVI zależy w dużym stopniu od tego co filmujemy i w jakich warunkach oświetleniowych. Z moich testów wynika że na CF 128MB powinien zmieścić się co najmniej 1 plik AVI 640x480 3-minutowy, a jeśli się nie mieści to aparat powinien wyświetlić komunikat Memory Card Full (raz właśnie tak było) ale nie przerywać nagrywanie kiedy mu się podoba.
    Ostatnio edytowane przez Gelip ; 16-04-2009 o 14:43

  5. #235
    Zablokowany
    Dołączył
    Nov 2006
    Miasto
    Poznań
    Wiek
    34
    Posty
    4 359

    Domyślnie

    Sprawdź jeszcze prędkość karty. Może mieć mniej niż wspomniane 13,2MB/s

  6. #236
    Gelip
    Guest

    Domyślnie

    Właśnie nie wiem jak to sprawdzić, nie mam instrukcji do tej karty a na niej nic nie pisze. Z tego co się orientuję to wszystkie karty CF pracują w jednym z 3 trybów:

    1. PC Card Memory Mode
    2. PC Card I/O Mode
    3. True IDE Mode

    czyli są zgodne ze złączem PCMCIA (PC Card) oraz IDE a skoro są zgodne to powinny oferować max przepustowość 133MB/s we wszystkich 3 trybach. W aparacie działają zapewne w trybie 1 PC Card Memory Mode a standard PCMCIA to 133 MB/s

    Jak sprawdzić z jaką prędkością działa karta?

    Te 13,2 MB które wyliczyłem to wielkość minimalna bufora potrzebna na przechwycenie 15 klatek (1 sekundy) a nie prędkość zapisu na kartę.
    Ostatnio edytowane przez Gelip ; 16-04-2009 o 15:45

  7. #237
    Gelip
    Guest

    Domyślnie

    Udało mi się sprawdzić kartę CF. Mam akurat przejściówkę CF-IDE więc podłączyłem kartę i na starcie komputera zatrzymałem uruchamianie i BIOS pokazuje że działa w trybie PIO 4 . Uruchomiłem też komputer z Hiren's BootCD a następnie program Hardware Info który pokazuje:

    PIO+IORDY: 16,7 MB/s
    PIO-IORDY 16,7 MB,s

    Tryb PIO 4

    Z google http://en.wikipedia.org/wiki/Programmed_input/output wynika że PIO 4 to max 16,7 MB/s więc dokładnie tyle co pokazuje program.

    Z WIKI wynika też, że są jeszcze 2 tryby PIO 5 i 6 o prędkościach 20 i 25MB/s w standardzie CompactFlash 2.0 a więc jeśli aparat obsługuje specyfikację CompactFlash 2.0 to możliwe, że szybsza karta mogłaby pomóc aczkolwiek nie koniecznie. Ja sprawdzić czy aparat jest zgodny z CompactFlash 2.0 (w instrukcji pisze tylko, że złącze CF jest w standardzie TYPE I ale to chyba nie o to chodzi). Patrzyłem na stronie Canona i tam nie ma nic szczegółowo podane na ten temat.

  8. #238

    Domyślnie

    Jest wersja Alfa portowana w Trunk735 do ściągnięcia z tego postu: http://chdk.setepontos.com/index.php....html#msg32335 (trzeba się zalogować, żęby zobaczyć załącznik). Działają najważniejsze rzeczy, a z tego co piszą główni twórcy usuwanie pozostałych usterek będzie przebiegać już wolniej niż do tej pory.

  9. #239
    Gelip
    Guest

    Domyślnie

    Coś jest chyba nie tak z tym buforem jak myślę. Mianowicie w aparacie jest tak, że jeśli aparat odczytuje lub zapisuje dane na kartę CF to miga zielona dioda. Zauważyłem, że w trybie wideo po wciśnięciu spustu zapala się zielona dioda i świeci póki nie dociśniemy spustu. Wtedy gaśnie i nie miga aż do zakończenia nagrywania. Zrobiłem taki test, że włączyłem nagrywanie i w 56 sekundzie zatrzymałem i dopiero w tym momencie zielona dioda zaczęła migać przez ok. 12 sekund czyli aparat zapisywał dane na kartę zapewne z bufora. Wygląda na to że aparat ma spory bufor bo bez migania zielonej diody potrafi nagrać aż 180 sekund więc cały zapis odbywa się inaczej niż to wymyśliłem wcześniej że 640x480x3x15 = 13,2 MB w ciągu sekundy. Z tego wynikałoby że skoro mieści się w buforze 180 sekund to bufor ma co najmniej wielkość 180x13,2MB = 2,3GB - nie możliwe na pewno :-).
    W aparacie jest kompresja sprzętowa MJPEG więc do bufora muszą trafiać już skompresowane klatki MJPEG a nie RGB24. Sprawdziłem w VD w pliku przeniesionym na dysk, że jedna klatka MJPEG zajmuje średnio 30KB więc:
    30KB x 15 klatek = 450KB na sekundę a 180 x 450 = 80MB

    ch....a nadal coś dużo wychodzi, przecież nie możliwe żeby PS A300 miał bufor 80 MB ????! :-0

    Zauważyłem jeszcze jedną rzecz. Wyjąłem kartę CF z aparatu, włączyłem aparat w tryb wideo, pokazało się Cannot record ale po wciśnięciu spustu zaczął nagrywać i licznik zliczał sekundy aż do 180 więc jednak do buforu wszystko zgrywa????

    Ale po nagraniu 180 dioda miga tylko przez 2 sekundy a nie 12 sekund więc jednak zapisuje od razu na kartę??????? dziwne.
    Ostatnio edytowane przez Gelip ; 18-04-2009 o 18:08

  10. #240
    Pełne uzależnienie Awatar wojkij
    Dołączył
    Jul 2007
    Miasto
    Meksyk Europy
    Wiek
    36
    Posty
    1 915

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Gelip Zobacz posta
    ch....a nadal coś dużo wychodzi, przecież nie możliwe żeby aparat miał bufor 80 MB ????! :-0
    Niby dlaczego?


    Ostatnio edytowane przez wojkij ; 18-04-2009 o 18:06

Strona 24 z 38 PierwszyPierwszy ... 14222324252634 ... OstatniOstatni

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •