Strona 1 z 4 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 33

Wątek: #40 oświetlenie do makrofotografii własnej konstrukcji

  1. #1
    Początki nałogu Awatar Saurus
    Dołączył
    Dec 2006
    Miasto
    okolice Łodzi
    Wiek
    34
    Posty
    269

    Domyślnie #40 oświetlenie do makrofotografii własnej konstrukcji

    Skończyłem właśnie budować oświetlenie do makro. Źródłami światła są tu 3 diody Edixeon 5W (niestety dość kosztowne, ale w porównaniu z ceną flesza do makro to i tak mała kwota - 40zł/sztuka) z dodatkowymi dedykowanymi soczewkami skupiającymi żeby światło mi się za bardzo nie rozpraszało bo kadr przecież będzie obejmował bardzo małą powierzchnię. To co widać to głównie soczewki, same diody mają jakieś 6 mm średnicy i 4-5 mm wysokości Razem z soczewkami zamontowane w złączkach do rur z polipropylenu Wymagają odprowadzania ciepła - w tym celu kawałki pociętego radiatora ze starej karty graficznej.
    Zasilanie - pojedyncza bateria 9V (koniecznie alkaliczna i dobrego producenta - te diody razem "ciągną" aż 2,1A prądu, dobra bateria daje tyle, ale nie-alkaliczna Sanyo już tylko ok. 1A). Stopka jest tylko po to żeby się trzymało na aparacie, nie jest do niczego podłączona
    Przy wciśnięciu spustu na aparacie do połowy włącza się jedna dioda do wspomagania ostrzenia (lub wszystkie 3 - do dołączenia ich już w tym momencie służy osobny przełącznik). Kolejne 2 załączają się gdy spust zostaje wciśnięty do końca. W tym celu konstrukcja jest połączona kablem z gniazdem wężyka spustowego w aparacie.
    No i najważniejsze: przy wszystkich 3 diodach włączonych jednocześnie i Pentaconie 2.8/135 na mieszku i ustawionym ISO 200 aparat wskazuje czasy od 1/250s do 1/350s (skala 1:1, na obiektywie ustawione f/5,6 ale rzeczywista jasność to w tej skali f/11 - wyciąg 160mm).
    Koszt całości: ok. 150 zł.
    Fotki konstrukcji:



    Spust do połowy

    Spust do końca

    Radiator do chłodzenia diody

    Jeśli ktoś będzie zainteresowany to w ciągu kilku dni narysuję schemat i podeślę - większość układana "w pamięci"

    P. S. Przepraszam za jakość zdjęć, ale z 5 letniego kompakta Sony naprawdę nie da się więcej wycisnąć - w tych czasach niektóre telefony komórkowe prawie go prześcigają
    Saurus

    Prawo Murphy'ego: "Nigdy nie kłóć się z głupcem, ludzie mogą nie dostrzec różnicy"
    "Sztuczna inteligencja jest niczym przy prawdziwej głupocie" - Elbert Hubbart

    Galeria WWW

  2. #2
    Początki nałogu Awatar Fan nr 1
    Dołączył
    May 2005
    Miasto
    Bielsko Biała
    Wiek
    52
    Posty
    284

    Domyślnie

    Pochwal sie efektami.

  3. #3

    Domyślnie

    Z tego co obserwuję ostatnio na różnorodnych forach, to do makro powstają coraz ciekawsze konstrukcje.

    Ta też jest naprawde niczego sobie. Jestem ciekaw jak sprawia się w rzeczywistosci. Może jakaś próbna fotka?

  4. #4
    Początki nałogu Awatar Saurus
    Dołączył
    Dec 2006
    Miasto
    okolice Łodzi
    Wiek
    34
    Posty
    269

    Domyślnie

    Ciężko będzie, cyfrówki jestem pozbawiony do kwietnia a kolorowej kliszy nie wkładam chwilowo do aparatu i nie zamierzam
    Może po targach foto w Łodzi będzie jakiś plener i ktoś będzie miał ze sobą 100/2.8 macro (może kogoś poproszę żeby przywiózł bo mam ten obiektyw w planach i chciałbym przetestować) to zrobię kilka próbnych zdjęć. Ale przy wszystkich 3 włączonych to jest to w sumie lampa bezcieniowa.
    Saurus

    Prawo Murphy'ego: "Nigdy nie kłóć się z głupcem, ludzie mogą nie dostrzec różnicy"
    "Sztuczna inteligencja jest niczym przy prawdziwej głupocie" - Elbert Hubbart

    Galeria WWW

  5. #5
    Pełne uzależnienie Awatar piast9
    Dołączył
    Sep 2005
    Miasto
    Wrocław
    Posty
    3 267

    Domyślnie

    Jakie osiągasz efekty kolorystyczne? Sceptycznie podchodzę do użycia diod LED w fotografii.
    650D, T 12-24 4.0, S 30 1.4, S 18-35 1.8, C 70-210 3.5-4.5, C 50 2.5 macro, M42: Praktica LLC, Jupiter 9, Pentacon 135 2.8, Orestegor 300 4.0

  6. #6
    Początki nałogu
    Dołączył
    Jan 2007
    Posty
    295

    Domyślnie

    Wykorzystanie diod LED jako źródła światła w makrofotografii i stereomikroskopii to nie nowy pomysł. W handlu dostępne są już różne mniej lub bardziej zaawansowane konstrukcje — tu warto wspomnieć chociażby o lampie do makro produkowanej przez firmę Nikon!
    Korzystam z specjalizowanego zestawu oświetlaczy VisiLED (do mikroskopu stereoskopowego) firmy Schott, ale w Polsce nawet dla „nieprzeciętnego” zjadacza chleba jest on poza zasięgiem (cena około 8000 €!). Doskonale sprawują się też nieco tańsze oświetlacze firmy Volpi, szczególnie typu spot i szczelinowe (też takich używam). Sam opracowałem konstrukcję oświetlacza o specjalnym przeznaczeniu (metody fluorescencyjne!) z diodami UV, błękitnymi, zielonymi i białymi — już wkrótce będzie on produkowany seryjnie i dostępny w handlu!
    Diody LED jako źródła światła w makrofotografii sprawują się doskonale, a to z tego powodu, że dają jednorodną wiązkę światła o stałej charakterystyce barwowej. Są bardzo trwałe! Można je też dobrać w taki sposób, że uzyska się dowolne efekty barwne; do tego celu można wykorzystać np. diody wielochipowe (9 – 11 barw podstawowych!) lub RGB (barwy można dowolnie mieszać niemal w pełnym spektrum!).

  7. #7
    Początki nałogu Awatar Saurus
    Dołączył
    Dec 2006
    Miasto
    okolice Łodzi
    Wiek
    34
    Posty
    269

    Domyślnie

    No, a Pogonusowi należa się podziękowania za podsunięcie mi tego pomysłu
    Saurus

    Prawo Murphy'ego: "Nigdy nie kłóć się z głupcem, ludzie mogą nie dostrzec różnicy"
    "Sztuczna inteligencja jest niczym przy prawdziwej głupocie" - Elbert Hubbart

    Galeria WWW

  8. #8
    Awatar arczi
    Dołączył
    Oct 2006
    Miasto
    Rzeszow
    Posty
    8

    Domyślnie

    BARDZO PROSZĘ O SCHEMATY. Genialnie wyszło to doświetlenie! Po prostu zamurowało mnie.... Czy ta nasadka na stopkę lampy będzie pasowała do 350D?
    EOS 350D + Canon EF 28-90 + Helios 44m-2 + Sandisk 1GB + statyw... i tyle na razie... :rolleyes: http://www.arczi79.netarteria.info

  9. #9

    Domyślnie

    zdecydowanie wzialbym kredyt na profi sprzet i pierscieniowke, ale podziwiam zapal..

  10. #10
    Początki nałogu Awatar an_zak
    Dołączył
    Nov 2006
    Miasto
    Wrocław
    Wiek
    34
    Posty
    427

    Domyślnie

    15.03.2007 10:15: Problem z kontrolerem macierzy dyskowej. Trwaja prace majace na celu wyeliminowanie usterki.
    15.03.2007 14:00: Wymiana macierzy dyskowej. Trwa rekonstrukcja danych.

    Chyba Ci coś padło. Szkoda, bo fotek nie mogę się doczekać

Strona 1 z 4 123 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •