Strona 2 z 12 PierwszyPierwszy 1234 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 114

Wątek: #37 Ostrzenie czyli odwieczny problem.

  1. #11
    Moderator Awatar Janusz Body
    Dołączył
    Apr 2004
    Miasto
    Szczecin
    Wiek
    71
    Posty
    5 757

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez gwozdzt Zobacz posta
    ...
    Czy można gdzieś znaleźć materiał źródłowy dla tego stwierdzenia?..
    Oczywiście, że można

    Canon EOS Digital -
    GETTING THE MOST
    FROM YOUR EOS-1
    CLASS DIGITAL SLR
    TIPS AND TECHNIQUES:
    CAMERA HANDLING
    & MAXIMUM IMAGE
    QUALITY


    Chyba jest na płytce z softem Canona dołączanym do aparacików dSLR

    Janusz,
    Old enough to know better - but I do it anyway.

  2. #12
    Moderator Awatar Janusz Body
    Dołączył
    Apr 2004
    Miasto
    Szczecin
    Wiek
    71
    Posty
    5 757

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez michalab Zobacz posta
    Wiem, to starałem się powiedzieć, napisałem: "bez konwersji do LAB"
    Pisałeś ...1. W PS ostrzyć kanał L bez konwersji do LAB... - kanału L nie można

    Cytat Zamieszczone przez michalab Zobacz posta
    ...
    Zgadzam, się ale jeśli nie widzę różnicy na zdjęciu, albo widzę wpowiędkszeniu 100% to różnica na histogramie mnie nie interesuje. Zwłaszcza, że po naświetleniu, albo wydrukowaniu i tak "histogram wygładza się", tzn. bity ulegają rozmyciu.
    To że Ty (z pełnym szacunkiem) nie widzisz różnicy nie oznacza, że jej nie ma. Najbardziej dostają po krzyżu przejścia tonalne. Na słabszym monitorze różnica może nie być widoczna a na lepszym może być paskudna.

    Cytat Zamieszczone przez michalab Zobacz posta
    Nie rozumiem dlaczego ZAWSZE. Czy chodzi o "utratę kolorów" czy o utratę gładkości histogramu?
    Nie o kolory tu chodzi tylko o tą tonalność obrazu (jak wyżej). Ostrzenie to (zwykle) nie jest jedyna obróbka obrazka i każde dodawanie zniszczeń skutkuje dość istotnym pogorszeniem jakości.

    Nie ma "poprawnego" histogramu, histogram nie jest miernikiem dobrego zdjęcia ale stratę którą widać na histogramie prawie zawsze widać na zdjęciu. Strata jest i tyle. Nie piszę o subiektywnych wrażeniach, o tym czy komuś taki a nie inny sposób obróbki odpowiada czy nie. Tu jest pełna dowolność Stwierdzam tylko, że konwersja do LAB i z powrotem do sRGB powoduje straty. Koniec, kropka. Strata = Strata - nie chce być inaczej.

    Janusz,
    Old enough to know better - but I do it anyway.

  3. #13
    Początki nałogu Awatar jadeit
    Dołączył
    Nov 2004
    Miasto
    Zielona Góra
    Posty
    466

    Domyślnie

    świetne
    dzięki
    podoba mi się że nie powoduje utraty jakości jak konwersja do LAB
    a pozwala ostrzyć nie podnosząc szumów jak np high pass
    oczywiście mam na myśli nie zabawianie sie w pędzelkowanie maski

    pozdrawiam
    un point c'est toi
    fotki są tu: http://www.asfalt.net.pl/main.aspx?page=3&uid=10

  4. #14
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Mar 2005
    Miasto
    Bytom
    Wiek
    54
    Posty
    1 025

    Domyślnie

    Janusz, zanaczyłeś na początku, że pomijasz ostrzenie do druku. Sugeruję zatem następny wykład :-).
    Od siebie dodam że zawsze mnie ciekawiło dlaczego dobre (na monitor) pluginy jak np. nikSharpener dają ciała przy wyborze wyostrzania na drukarkę. IMO te wszystki automaty, które dobiorą ostrzenie do typu drukarki (atrament, termosublimacja), rozdzielczości i odległości z której oglądamy fotkę są do bani... Ja gdy drukuję to praktycznie wogóle nie wyostrzam, czasem tylko RAW presharpening (30-40% max).

    Pozdrawiam
    Mirek
    Canon 20d + Tamron 28-75/2.8 + Canon 70-200/4L + Speedlite 550ex

  5. #15
    Pełne uzależnienie Awatar jinks
    Dołączył
    Mar 2006
    Miasto
    Kielce
    Wiek
    39
    Posty
    2 178

    Domyślnie

    Mam pytanie do autora wątku: czy przed zastosowaniem tej akcji powinienem na wywołanym RAWie zastosować USM 300%, 1, 0 (oczywiście RAW nie ostrzony wcześniej przy konwersji RAW->jpeg)?

  6. #16
    Moderator Awatar Janusz Body
    Dołączył
    Apr 2004
    Miasto
    Szczecin
    Wiek
    71
    Posty
    5 757

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez jinks Zobacz posta
    Mam pytanie do autora wątku: czy przed zastosowaniem tej akcji powinienem na wywołanym RAWie zastosować USM 300%, 1, 0 (oczywiście RAW nie ostrzony wcześniej przy konwersji RAW->jpeg)?
    Można wykonać wstępne podostrzenie USM (300, 0.3, 0) ale to nie jest konieczne. To zawsze trochę zależy od tego co na zdjęciu, na jakim ISO było robione itp, itd. Wysokich ISO "po całości" sie raczej nie ostrzy. ISO 100 zwykle, powiedzmy 90% zdjęć - tak - robimy podostrzanie wstępne. Zwracam tylko uwagę na drugi parametr w USM - 0.3 może być 0.4 ale NIE 1.0

    Janusz,
    Old enough to know better - but I do it anyway.

  7. #17
    Uzależniony Awatar Biperek
    Dołączył
    Jan 2007
    Miasto
    Augustów
    Wiek
    55
    Posty
    593

    Domyślnie

    Bardzo dobra instrukcja. Na pierwszy rzut oka trochę skomplikowana, ale najważniejsze, że opisany algorytm działa i daje bardzo dobre efekty. Dzięki bardzo. Pozdrawiam i czekam na kolejne
    Pozdrawiam
    Marek/Biperek

  8. #18
    Dopiero zaczyna Awatar inferno
    Dołączył
    Dec 2006
    Miasto
    Gdańsk
    Posty
    47

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Pirx Zobacz posta
    1. Otworzyć zdjęcie.
    2. Powielić (skopiować) warstwę.
    3. Skopiowaną warstwę potraktować filtrem górnoprzepustowym. Polecenie : Filtr -> Inne (Others) -> Górnoprzepustowy (High-Pass). Kluczowym elementem jest tutaj wielkość promienia (Radius). Do zdjęć o "wysokiej częstotliwości" stosuje się niewielki promień w granicach 1. Zdjęcia o "niskiej częstotliwości" pozwalają użyć większego promienia - w praktyce raczej nie większego niż 5. Zresztą, warto samemu poćwiczyć - im większy promień, tym intensywniejszy efekt.
    4. Ze zmodyfikowanej warstwy można (ale niekoniecznie, choć ja jednak jestem "za") usunąć kolor - Shift+Ctrl+U.
    5. Zmienić jej tryb mieszania na :
      • ostre światło (Hard Light), aby uzyskać silniejsze ostrzenie,
      • łagodne światło (Soft Light), aby ostrzyć łagodniej.
    6. Ostateczny efekt uzyskujemy zmieniając stopień krycia (Opacity) "warstwy ostrzenia" - w praktyce w okolicach 50%.
    Oczywiście, można zdjęcie ostrzyć inaczej w różnych jego obszarach przez zastosowanie większej liczby warstw (różne promienie filtra, tryby mieszania i krycie) + maski.
    To mi się tez bardzo spodobało, szybki i fajny efekt ale przyznam ze nieco inny efekt niż sposobem Janusza. W sposobie Janusza zdaje sie ze wiecej jest szczegolow zachowanych .

  9. #19
    Początki nałogu
    Dołączył
    May 2005
    Miasto
    Białystok
    Wiek
    41
    Posty
    424

    Domyślnie

    a ja polecam lekturę "photohop LAB. Rozwiązanie zagadki kanionu" Dan Margulis 2006 Helion a zwłaszcza rozdział 6 a w szczególności jego drugą część.
    Powiem też, że jest ktoś na naszym forum, kto sprzedaje książki Heliona sporo taniej niż w księgarniach.

    Janusz. Tobie również bardzo gorąco polecam w/w pozycje

    wiem, że książka jest dość droga. Z tego co wiem jest ona dostępna w większości sklepów Empik. Można sobie spokojnie wybrać się do Empiku i poczytać sobie..

    naprawdę świetne rozdziały to rozdział 5 "Kanały L oraz A i B - wyostrzanie i rozmycie" oraz 6 "Wkraczasz do lasu pełnego niebezpieczeństw"

    oba rozdziały są naprawdę ściśle związane z tym wątkiem. Po przeczytaniu tych rozdziałów myślę, że każdy będzie miał inny pogląd na temat wyostrzania i rozmywania w kanale Lab.

    Zresztą tą książkę powinien przeczytać każdy, kto lubi pogrzebać się w zdjęciach.

    dla mnie LAB to "jedyny słuszny" tryb koloru.

    Jeszcze raz polecam i pozdrawiam!
    pozdrawiam
    Metus

  10. #20
    Buster
    Guest

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Pirx Zobacz posta
    Procedura
    ... ciach ...

    ja tysh mam PL
    i z tego powodu wielgachne dzieki

    Januszowi tez sie naleza bo podejrzewam ze wielu z nas zaoszczedzil czasu spedzonego na PSuciu fotek

Strona 2 z 12 PierwszyPierwszy 1234 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •