Strona 2 z 3 PierwszyPierwszy 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 29

Wątek: #36 Balans Bieli czyli szarość.

  1. #11
    Pełne uzależnienie Awatar Mellan
    Dołączył
    May 2007
    Miasto
    Poznań
    Wiek
    58
    Posty
    1 851

    Domyślnie

    Dzieki Januszu za ciekawy artykuł na temat WB.
    Przygode z fotografia rozpoczalem ponad rok temu od amatorskiego FZ-20.Fakt,trzaskalem wszystko na auto,niezbyt przejmowalem sie balansem,nie musialem odwzorowywac wiernie kolorkow i chodzilo glownie o to by zdjecia wygladaly "ladnie".Troche photoshopa i bylo ok.
    Sytuacja zmienila sie nieco od mniej wiecej ost.4 m-cy.Dosc przypadkowo zrobiono mnie w firmie facetem od fotografii i katalogu.W uzytkowaniu mam canona 20D.Efekty jakie osiagam sa rozne.Od calkiem przyzwoitych do koszmarnych,ale staram sie i ucze sie fotografii balansujac miedzy ustawieniami,lampami,monitorami,drukarkami.....a wszystko w roznych urzadzeniach wyglada roznie.Prubuje rzecz wziaść za rogi i poustawiac to wg jakiegos sensownego schematu.Sprawa w miare wiernego odwzorowania kolorow jest istotna,bo nasza firma trudni sie sprzedaza sztucznej roslinnosci,kwiatow cietych,drzew i drzewek,art dekoracyjnych itp,gdzie bardzo istotny jest konkretny kolor lub jego odcien,poniewaz rzecz identyczna z tego samego asortymentu,ale rozniaca sie nasyceniem ,czy odcieniem,czesto ma inny,rozny numer katalogowy.Sam rozumiesz,to cos,jak te farby o ktorych wspominales na poczatku.
    Ale do rzeczy.Mam problem z bielą,a konkretnie,z jej przypalaniem.Wiele artykulow jakie mi przyszlo fotografowac ostatnio sa koloru bialego,lub szklane - przezroczyste.no pojawil sie problem (z ktorym sobie jakos radzilem w photoshopie wczesniej) w calej rozciaglosci.
    Co zrobic,jak notorycznie bialy kolor sie przypala na zloto...?...myslalem,ze moze wina lezy po stronie zbyt mocnych lamp,uzywam 2X 1000W i zbyt niskiego iso zdjec.ale ostatnio robilem zdjecia tylko z jedna lampa 300W skierowana w sufit i iso 1600.jest lepiej ,ale nie idealnie,no i pojawil sie niesmialo problem lekkiego ziarna....czyszcze photoshopem,mozolnie....jestem w kropce i przyprawia mnie to o stres....ma ktos jakas sensowna rade?
    C-F-K - forever

  2. #12
    Pełne uzależnienie Awatar ewg
    Dołączył
    Sep 2006
    Posty
    1 079

    Domyślnie

    Jaka jest, nazwijmy ją, "natywna" biel matryc cyfrowych (analogia do natywnej czułości)?

    Innymi słowy - w jakim świetle nieskorygowana w jakikolwiek sposób matryca (czysty sygnał) oda biel wiernie? Czy może to być istotne dla pojemności kolorystycznej (aka gamutu) matrycy? - tzn czy np. sygnał z matrycy zbalansowany na biel skrajnie różną od "natywnej" dla tej matrycy może wpłynąć na rozdzielczość koloru w gamucie albo wręcz na sam gamut? czy może jest to jednak tylko problem matematyczny w programowaniu obróbki RAW?
    mój aparat: [Ô] , szkła: OOO , statyw: /i\ , fotki: \\\-:\

  3. #13
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Nov 2006
    Miasto
    Warszawa
    Posty
    1 580

    Domyślnie

    Moim zdaniem nie powinno wpływać ani na rozdzielczość koloru ani na gamut, choć niektóre kolory mogą być bardzo trudne do uzyskania. Bo przecież rejestrujesz światło odbite a nie bezpośrednio ze źródła światła, a powierzchnia odbijająca może dowolnie zmienić proporcje R, G i B.

    Ale mogę się mylić, bo to tak mi się wydaje, nie czytałem o tym.

  4. #14
    Początki nałogu Awatar Sempoo
    Dołączył
    Nov 2007
    Miasto
    Warszawa
    Wiek
    43
    Posty
    273

    Domyślnie

    Do wywoływania RAWów używam Lightroom'a.

    A mój aparat to Canon G9 - i zawsze, jeśli w LR ustawię balans bieli (a raczej temp. barwową) na 5500K (czyli taką, jaką ma slajd) to 95% zdjęć wydaje się być zaniebieszczonych!

    Używam nieskalibrowanego monitora CRT, ALE mam idealnie szary odnośnik w postaci szarego interfejsu LR.

    Zwykle fotografie wydają się przyjemne dla oka, i bez tinty, przy około 9000K, a często i więcej. W porównaniu do 5200K Janusza jest to kolosalna różnica. Czy może ona wynikać wprost z charakterystyki G9?
    60D | 50 1.8 II | kit 18-55 + Tamron 70-300 | moje foty

  5. #15
    Dopiero zaczyna
    Dołączył
    Jan 2011
    Posty
    24

    Domyślnie

    Przydałby się tutaj mały update.

    1. Instrukcja dla Canona 5d2 (nie wiem jak inne) w dziale balans bieli wg wzorca wyraźnie mówi że lepsza od białej kartki będzie szara (18%) karta - pewnie chodzi im o Kodaka ale to już wiemy że jest do kitu - mam natomiast WhiBal i sprawdza się to faktycznie lepiej od zwykłej kartki papieru. Czyli jeżeli jest konieczność jpg można posłużyć się WhiBal do ustawienia WB, w przeciwnym razie jedno foto karty do późniejszego wykorzystania w cyfrowej ciemni.

    2. Tablicę GretagMacbeth (lub X-rite Color Checker) można teraz wykorzystać przy pomocy Adobe DNG Profile Editor do stworzenia poprawniejszego kolorystycznie profilu naszego body (np. dla 3 rodzajów oświetlenia; słońce, pochmurno, żarówka) i wykorzystania np. w Lightroom zamiast profili od Adobe.

  6. #16

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Sempoo Zobacz posta

    Używam nieskalibrowanego monitora CRT, ALE mam idealnie szary odnośnik w postaci szarego interfejsu LR.
    Myślisz, że szary interfejs na nieskalibrowanym monitorze jest na prawdę szary?

  7. #17
    Moderator Awatar Janusz Body
    Dołączył
    Apr 2004
    Miasto
    Szczecin
    Wiek
    71
    Posty
    5 757

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez jsb Zobacz posta
    ....
    1. Instrukcja dla Canona 5d2 (nie wiem jak inne) w dziale balans bieli wg wzorca wyraźnie mówi że lepsza od białej kartki będzie szara (18%) karta......
    Instrukcje aparatu mają to do siebie, że są pisane dla... no właśnie... nie wiem dla kogo. Instrukcja od 1Ds3 ogólnie zwiera to samo co instrukcja od kompakta - np. str. 40 'jak trzymać aparat'. Pewnie adresowane do jakieś "średniej" więc... dobrze opisane są tylko pokrętła i CF - nawet z tym można by się spierać. Reszta to wiedza dla początkujących i to, niestety, najczęściej przez tychże początkujących zupełnie olewana.

    Po mojemu to o tym gdzie jest techniczne optimum w którym należy ustalać WB to "środek matrycy" w sensie zapisu czyli jej liniowości. Ten "środek" leży dokładnie pośrodku liczby bitów i dokładnie 1 EV od góry. Większość poradników zaleca ustawianie WB na "bardzo jasno szary" czyli raczej bliżej 8-mej strefy. Na tablicy gretaga (24 polowej) zalecany jest drugi lub pierwszy (w tej kolejności) od lewej szary kwadrat. To jest techniczne optimum. Na zdjęciu, jak wiadomo, techniczna poprawność nie zawsze wychodzi na dobre.

    Janusz,
    Old enough to know better - but I do it anyway.

  8. #18
    Coś już napisał Awatar qbar
    Dołączył
    Jun 2009
    Wiek
    42
    Posty
    64

    Domyślnie

    Padam przed tobą na kolana Januszu. Chciałbym Ci szczerze podziękować za wszystkie pomocne rady których udzieliłeś na tym forum. Jestem pełen podziwu dla twojego profesjonalizmu, wiedzy i cierpliwości.

    Już dawno chciałem napisać tego posta, ale przez długi czas trochę krępowałem się pisać na CB. Teraz kiedy się już przełamałem chciałbym tylko dodać, że przybliżyłeś mi zagadnienia, które wcześniej wydawały mi się nie do ogarnięcia przez tak miernego foto - kmiotka jak ja. Od dawna czytam twoje posty i będę dalej do nich sięgał bo są dla mnie skarbnicą wiedzy o fotografii.
    Już nie pamiętam, kiedy ostatnio położyłem tyle wazeliny. A tak na serrio to:

    Dzięki

  9. #19
    Dopiero zaczyna Awatar Pennywiseman
    Dołączył
    Sep 2010
    Posty
    18

    Domyślnie

    zgadzam się w 100 % z tym co Pan pisze o odwzorowaniu kolorów lecz mam problem z moim 5d mk II. czytalem na fotopolis ze AWB jest mocną stroną tego modelu, a moje zdjęcia nim zrobione są po prostu czerwono-żółte, nawet ustawienie WB pasujące do warunków nie spełnia roli a w tak drogim aparacie nie powinno być z tym problemu. jako przykład to zdjęcie które zrobiłem w kościele na ślubie znajomych
    http://imageshack.us/m/850/841/obraz442.jpg
    obiektywem 16-35 mm , 1:2.8 L II

    czy jest z nim coś nie tak(aparatem)? czy mam powody do obaw ? czy za każdym razem jak robie zdjęcia muszę ustawiać WB ręcznie?

  10. #20
    Uzależniony
    Dołączył
    Aug 2007
    Miasto
    Góralem jestem i nikt kto ma okowite nie jest mi obcy.
    Posty
    842

    Domyślnie

    Iso 1600 raw i "to" zdjęcie po drobnej korekcie w programie będzie bardzo dobre.
    Kliknij: manfred1 - Odwiedź stronę domową manfred1 - jesteś w raju ;-)

Strona 2 z 3 PierwszyPierwszy 123 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •