Strona 2 z 4 PierwszyPierwszy 1234 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 40

Wątek: #35 Sztuczki z korekcja tonalna.

  1. #11
    Bywalec Awatar Elmarqo
    Dołączył
    Mar 2007
    Miasto
    Wrocław
    Posty
    245

    Domyślnie

    Petryczek, zamiast pytać Janusza - przeczytaj "Photoshop 7/7 CE. Korekcja i separacja. Vademecum profesjonalisty" Dana Margulis'a. Na większość Twoich pytań jest tam odpowiedź.

  2. #12
    jeesoo
    Guest

    Domyślnie

    Witam.
    Postanowiłem sprawdzić jak to jest z tymi zdjęciami Nevisa ... Ściągnąłem sobie ze stronki oba zdjęcia (przed i po) po czym postanowiłem się pobawić tym "przed" i porównać do "po". Zrobiłem autopoziomy, po czym odpaliłem poziomy raz jeszcze, wybrałem niebieski kanał (niebieskiego było nadal za dużo) i pociągnąłem górnym lewym trójkącikiem dosyć znacznie w prawo, środkowym natomiast dosłownie odrobinkę... Efekt końcowy był BARDZO zbliżony do ściągniętego zdjęcia Nevis_po.jpg ... Zajęło mi to około 6 sekund ... Pozdrawiam.
    PS. Zaprezentowane techniki oczywiście postaram się opanować. ;>

  3. #13
    Pełne uzależnienie Awatar Kubaman
    Dołączył
    Jul 2004
    Miasto
    Kraków
    Wiek
    47
    Posty
    4 709

    Domyślnie

    tylko, że to jest prezentacja tego co się dzieje ze zdjęciem, sytuacja abstrakcyjna. Ja wolę jednak nie tracić informacji, bo pewnie przy 10 operacji różnica będzie już bardziej widoczna, a po kompresji zupełnie mocno widoczna.
    Pasja---------------------> www.jakubszyma.pl

    Przedsięwzięcie-------------> www.szyma.com

  4. #14
    Uzależniony Awatar dentharg
    Dołączył
    Apr 2005
    Miasto
    Tomaszów Maz/Łódź
    Posty
    867

    Domyślnie

    Janusz, a ja mam taką prośbę.
    Może dałoby radę te Twoje tutki składać tak, aby można było z tego zrobić pdf?
    I byłoby (a) do ściągnięcia (b) do poskładania w książkę
    Postprocessing: AfterShot Pro + pluginy

  5. #15
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Nov 2006
    Miasto
    Warszawa
    Posty
    1 580

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Kubaman Zobacz posta
    tylko, że to jest prezentacja tego co się dzieje ze zdjęciem, sytuacja abstrakcyjna. Ja wolę jednak nie tracić informacji, bo pewnie przy 10 operacji różnica będzie już bardziej widoczna, a po kompresji zupełnie mocno widoczna.
    Ale levele nie są w niczym gorsze od krzywych jeśli chodzi o utratę informacji (levele to tak naprawdę krzywa z maksymalnie trzema punktami i to w konkretnych miejscach - na końcach i gdzieś po środku, a na prawdziwej krzywej punkty ustawiasz gdzie chcesz i może być ich więcej niż 3). Jeesoo co prawda zrobił dwa razy levele, więc dwie operacje mogą być minimalnie gorsze od jednej.

  6. #16
    Uzależniony
    Dołączył
    Jun 2005
    Miasto
    Rzeszów
    Wiek
    33
    Posty
    574

    Domyślnie

    jako że JanuszBody wrócił, a przynamniej zawitał na forum, bardzo bym prosił o odpowiedź na pytania petryczka, z góry dziękuję ;]
    350D

  7. #17
    Bywalec
    Dołączył
    Sep 2007
    Miasto
    Łódź
    Wiek
    54
    Posty
    133

    Domyślnie

    Janusz, czytałem Twój #35 o korekcie tonalnej i wszystko super działało jak powtarzałem Twoje kroki. Gorzej natomiast było, gdy próbowałem to zastosować do swoich zdjęć. Największy problem jest w wyborze właściwych punktów kontrolnych. Napisałeś, że wybierasz punkty, o których wiesz, że są neutralnie szare. Czy tylko o takie punkty chodzi, czy również o swiatła i cienie? Domyślam się, że z Twoim doświadczeniem, tylko rzucisz okiem na zdjęcie i już wiesz co i jak. Poradź początkującemu, czym się kierować wybierając te punkty.

  8. #18
    Moderator Awatar Janusz Body
    Dołączył
    Apr 2004
    Miasto
    Szczecin
    Wiek
    71
    Posty
    5 757

    Domyślnie

    przeniesienie do #35 tam też jest odpowiedz

    Cyt:

    Wybór właściwych punktów nie jest łatwy. Mają być neutralnie szare czyli białe, szare lub czarne ale nie "wyjarane" białe gdzie RGB = 255,255,255 bo tam nie ma szczegółw i nie smoliście czarne rypu RGB 0,0,0. Takie punkty są zwykle na prawie każdym zdjęciu. Białka oczu np. są wspaniałym miejscem do WB. Biała koszula, szary kamień czy beton, asfalt zwykle nie są już tak rewelacyjne ale jeszcze się nadają choć rezultaty bywają różne. Nie nadają się te punkty które mają zdecydowaną barwę np. prawie biały (ale trochę kremowy) plastikowy kontakt na ścianie raczej się nie nadaje. To prawie robi różnicę.

    Nie da się naprawdę określić jakichś ścisłych reguł co jest dobre a co złe.

    Temperatura barwowa w pełnym słońcu i w cieniu jest zawsze nieco inna. W cieniu zwykle jest delikatny zafarb - zwykle w słoneczny dzień w cieniu pojawia się lekka dominanta niebieska czy lekko fioletowa.

    Janusz,
    Old enough to know better - but I do it anyway.

  9. #19
    Dopiero zaczyna Awatar Kokoon
    Dołączył
    Jul 2007
    Miasto
    Wrocław
    Wiek
    40
    Posty
    37

    Domyślnie

    Mnie natomiast nurtuje takie pytanie:
    Mamy przykładowo serie 5 zdjęć z jednego pleneru, dajmy na to statek na początku tego wykładu mostek/pokład/na dziobie itp. Zawsze ze słońcem za plecami.
    Tu pojawia się moje pytanie: jakim sposobem można "znormalizować WB" w serii owych 5 zdjęć?

    Zawsze mam problem z dłubaniem w nieskończoność przy serii. Odchodzę na parę godzin/dni, wracam i dalej widzę różnice. Jestem ekstremalnym, natrętnym "purystą" ciężko się tego wyzbyć.
    "Focusing less on your gear and more on what you’re shooting is a great way to develop your eye." Mark Thiessen

  10. #20
    Początki nałogu Awatar Sempoo
    Dołączył
    Nov 2007
    Miasto
    Warszawa
    Wiek
    43
    Posty
    273

    Domyślnie

    Jedziesz "na oko" - zaczynasz od ustawienia WB na 5500K i 0 na suwaku green/magenta. Jeśli jest za zimno - ocieplasz, jeśli jest tinta magentowa - dodajesz zieleni. Proste.
    60D | 50 1.8 II | kit 18-55 + Tamron 70-300 | moje foty

Strona 2 z 4 PierwszyPierwszy 1234 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •