Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 17

Wątek: #33 Zrób to sam - kopiowanie cyfrowe slajdów i negatywów

  1. #1
    Początki nałogu Awatar Calliactis
    Dołączył
    Jan 2005
    Miasto
    Kraków / Nowy Sącz
    Wiek
    39
    Posty
    353

    Lightbulb #33 Zrób to sam - kopiowanie cyfrowe slajdów i negatywów

    Witam wszystkich - jak to mawiają - potrzeba matką wynalazków.
    Potrzebuję zrobić kilka prostych 'przebitek cyfrowych' z negatywów bądź slajdów. Nie chciałem wysyłać filmów, ani też nie miałem do dyspozycji skanera - i oto proszę - pierwsze efekty ruszenia czachą... - jak mozna samemu - prosto i niewielkim kosztem zrobić system do duplikacji w/w. rzeczy? ...

    Otóż wystarczy (moze być również inna konfiguracja):
    - cyfrowa lustrzanka Canon
    - adapter M42 -> Canon EF
    - obiektyw Helios 44M-4 (58mm)
    - pierścienie makro (lub mieszek - zalecany!)
    - tektura - gruba - jakieś 300g/m^2
    - klej lub taśma klejąca (oraz 'opcjonalnie' taśma 'gęsia skórka')
    - lampka biurkowa (najlepiej dająca rozproszone światło)
    - statyw...

    Koszt (jeśli większość "hardware'u" już masz) - ok. 10zł + doza cierpliwości i chwilka pracy

    Jutro opiszę Wam dokładnie co i jak - ale jeśli chcecie to TUTAJ możecie zobaczyć pierwszą próbę (uwaga - efekt ostateczny mam nadzieje, będzie o niebo lepszy - ta fotka wykonana była o 01.00 w nocy po 5 minutach mało dokładnego klejenia!)
    ....
    Spodobało się? Ciekawa alternatywa dla drogich systemów duplikacji dedykowanych dla Canon'a? Tańsze od skanowania? Szybsze? .... UWAGA - nie wiem jaki to da w końcowej fazie efekt... Ale będę próbował! Miłej nocy nocne marki - jutro cd.!

    .... cdn....
    5D mkII | 17-40 f4L | 24-70 f2.8L | 85mm f1.8 USM | 580EX II | 430 EXII |
    rozdarty pomiędzy architekturą a fotografią...

  2. #2
    Pełne uzależnienie Awatar Tomasz Golinski
    Dołączył
    Jul 2004
    Miasto
    Białystok
    Wiek
    45
    Posty
    8 623

    Domyślnie

    Ja kiedyś o tym też myslałem (bardziej mój kumpel, który ma analoga), żeby zamiast bawić się w skanowanie zrobić coś takiego (u nas nie da się z sensem nigdzie skanować :/ ). Zakładałem nawet tu wątek. Jak dopracujesz to chętnie poczytam.

    Ja myslałęm bardziej o uzyciu dłuższego obiektywu (mniejsze zniekształcenia przypuszczalnie i w moim przypadku lepsza klasa szkła) oraz jakiejś ławy optycznej. Ale zwyciężyło lenistwo chwilowo.
    30D | 85/1.8 | 135/2 | 70-200/4 | T17-50/2.8 | 100-300/4.5-5.6 | 50/1.4 | 650 | 430EX | Sherpa 600r
    Zdjęcia - Iran, folk, jazz, wątek galeriowy


    FoFot.pl
    Canon IRC

  3. #3
    fotograf Awatar Czacha
    Dołączył
    Jan 2004
    Miasto
    Białystok
    Wiek
    44
    Posty
    4 868

    Domyślnie Re: Zrób to sam - duplikacja slajdów i negatywów [FOTO]

    Cytat Zamieszczone przez Calliactis
    i oto proszę - pierwsze efekty ruszenia czachą...
    no no no ....



    a tak powaznie - miesiac temu w FVD byl spory artyql na temat reprodukcji slajdow i nengatywow przy pomocy cyfry. z tego co pobrobowalem na podklad (tlo) najlepiej nadaje sie biala plexi, ktora fajnie rozprasza swiatlo. efekty sa calkiem mile... no i ta szybkosc "skanowania"

  4. #4
    Początki nałogu Awatar Calliactis
    Dołączył
    Jan 2005
    Miasto
    Kraków / Nowy Sącz
    Wiek
    39
    Posty
    353

    Domyślnie

    Zatem - noc okazała się wybitnie 'płodna' i już rozwiązałem kilka problemów.
    1) rozmywanie narożników: - wystarczy albo domknąć delikatnie przesłonę (do 5.6) lub wymienić obiektyw na ponad 100mm - jak już Pan Tomasz napisał powyżej.
    2) tuleja oddalająca płaszczyznę filmu od obiektywu: - można kubić plastikową czarna tuleję, w sklepie elektronicznym gdzie mają jakiekolwiek 'badziewia' związane ze sprzętem audio - chodzi mi w tym wypadku o dwie tuleje jako wykończenia otworów "bass-reflex" - jak się kupi dwie (fi) 50mm i (fi) 45mm to wchodzą w siebie idealnie - a doklejając kawałeczek taśmy mogę działać z miłym oporem . Pozwoli to na dowolne oddalenie filmu od obiektywu
    3) mechanizm przesuwu i docisku - może pamiętacie takie metalowe urządzenia do przewijania filmu w projektorach do slajdów (można było dzięki temu wyświetlać bajki dla dzieci) - sprawdza się w każdym razie idealnie!
    4) rozpraszanie światła - odwrotność softbox'a - czyli mniej lub dalej oddalona kalka kreślarska (wystarczy tzw. 'szkicówka') lub - dla ambitnych - jak napisał Czacha białe, matowe plexi (niestety w Krakowie są tylko w dużym formacie - ale może gdzieś znajdę mniejsze)
    5) balans bieli względem światła - wystarczy zrobić fotkę przez cały układ i już mamy profil do balansu bieli (pod warunkiem, że plexi jest rzeczywiście białe i nie zmienia temp. światła...)
    Ok - lecę na zakupy - jak wszystko 'zmontuję' to podeślę kolejne fotki...
    5D mkII | 17-40 f4L | 24-70 f2.8L | 85mm f1.8 USM | 580EX II | 430 EXII |
    rozdarty pomiędzy architekturą a fotografią...

  5. #5
    Pełne uzależnienie Awatar Tomasz Golinski
    Dołączył
    Jul 2004
    Miasto
    Białystok
    Wiek
    45
    Posty
    8 623

    Domyślnie

    Ad.5 Balans bieli również rozwiązuje problem zdejmowania maski z kolorowych negatywów.
    30D | 85/1.8 | 135/2 | 70-200/4 | T17-50/2.8 | 100-300/4.5-5.6 | 50/1.4 | 650 | 430EX | Sherpa 600r
    Zdjęcia - Iran, folk, jazz, wątek galeriowy


    FoFot.pl
    Canon IRC

  6. #6
    Początki nałogu Awatar Calliactis
    Dołączył
    Jan 2005
    Miasto
    Kraków / Nowy Sącz
    Wiek
    39
    Posty
    353

    Domyślnie

    Tak wygląda najprostszy zestaw zrobiony w 5 minut -> FOTKA

    [ Dodano: 03-02-2005 ]
    Niestety nie udało mi się dzisiaj wszystkiego dokupić - zatem pozwolę sobie 'przesunąć' chwilę prezentacji całego złożonego zestawu i jego możliwości o dzień lub dwa... Cały czas jeszcze mam problem równomiernego oświetlenia - dostałem plexi które niestety ma pewne niedoskonałości (nierównomierna grubość - ale i tak widoczna) i muszę dociąć kawałek, który byłby właściwy...
    Może dzisiaj zrobię jeszcze 'kartonową' wersję całego 'systema' to podeślę kilka fotek i jakieś slajdy lub negatywy 'odczytane' tym 'cudem' ...
    5D mkII | 17-40 f4L | 24-70 f2.8L | 85mm f1.8 USM | 580EX II | 430 EXII |
    rozdarty pomiędzy architekturą a fotografią...

  7. #7
    fotograf Awatar Czacha
    Dołączył
    Jan 2004
    Miasto
    Białystok
    Wiek
    44
    Posty
    4 868

    Domyślnie

    .. a za tydzien wystawiaj na allegro 8)

  8. #8
    Pełne uzależnienie Awatar Kubaman
    Dołączył
    Jul 2004
    Miasto
    Kraków
    Wiek
    47
    Posty
    4 709

    Domyślnie

    Przy okazji czyszczenia forum znalazłem ten stary wątek i przeniosłem. Myślę, że choć wymaga nieco pracy jest to niezły pomysł.
    Pasja---------------------> www.jakubszyma.pl

    Przedsięwzięcie-------------> www.szyma.com

  9. #9
    Pełne uzależnienie Awatar minek
    Dołączył
    Jan 2005
    Miasto
    Łódź
    Wiek
    45
    Posty
    1 386

    Domyślnie

    Tytuł wątku chyba trochę nietrafiony - duplikacja to może być wykonanie kopii, najprościej chyba stykowo przez materiał pośredmi (też slajd lub negatyw, w negatywach kolorowych nie wiem jak z maską)
    Tu mamy do czynienia z reprodukcją na zupełnie nowym nośniku.

  10. #10
    Pełne uzależnienie Awatar Kubaman
    Dołączył
    Jul 2004
    Miasto
    Kraków
    Wiek
    47
    Posty
    4 709

    Domyślnie

    poprawiłem
    Pasja---------------------> www.jakubszyma.pl

    Przedsięwzięcie-------------> www.szyma.com

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •