Strona 3 z 3 PierwszyPierwszy 123
Pokaż wyniki od 21 do 24 z 24

Wątek: Lekcja 10 - dyskusja

  1. #21
    dymitri
    Guest

    Domyślnie

    witam,

    chcialbym wybrac sie w plener pofotografowac ptaki, ale tak na powaznie i dlatego nurtuje mnie pytanie, czy moge jechac w nocy zorganizowac czatownie, poczekac do switu i uzbroic sie w cierpliwosc z aparatem w reku? czy musialbym jakis czas wczesniej (kilka dni) rozstawic czatownie po to by ptaki i zwierzęta przyzwyczaily sie i zaakceptowaly nowe otoczenie?

    pozdrawiam

  2. #22
    Początki nałogu Awatar ewa_olsztyn
    Dołączył
    Jan 2008
    Miasto
    Olsztyn
    Wiek
    64
    Posty
    311

    Domyślnie

    Musisz to zrobić wcześniej, nawet kilkanaście dni wcześniej. Im bardziej gospodarze się oswoją, tym większe Twoje szanse.

  3. #23
    Uzależniony
    Dołączył
    Oct 2006
    Miasto
    Warszawa
    Posty
    782

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez dymitri Zobacz posta
    witam,

    chcialbym wybrac sie w plener pofotografowac ptaki, ale tak na powaznie i dlatego nurtuje mnie pytanie, czy moge jechac w nocy zorganizowac czatownie, poczekac do switu i uzbroic sie w cierpliwosc z aparatem w reku? czy musialbym jakis czas wczesniej (kilka dni) rozstawic czatownie po to by ptaki i zwierzęta przyzwyczaily sie i zaakceptowaly nowe otoczenie?

    pozdrawiam

    Kiedyś na National Geographic, albo AnimalPlanet był program, gdzie pokazywano od kuchni jak to się robi. Czatownie budowali tydzień, stawiali deseczki dwie, kolejnej nocy, kolejne dwie deseczki i tak w kółko, tylko po to, aby mieszkańcy lasu mogli się przyzwyczaić do tego - jak zobaczą w dzień, że to stoi i nie stwarza zagrożenia to zwierzęta spokojnie będą wychodziły z lasu.
    Jednak proponuje Ci, taką czatownie stawiać na 2-3 razy, albo zbudować ją jednej nocy w krzakach.

    Aaaa i jak będziesz już się wybierał, aby w niej zasiąść to pamiętaj, zrób to odpowiednio wcześniej. Ja zawsze na ambonach zasiadam około 18 (w innym charakterze niż fotograf - bo teleobiektywu porządnego mi brakuje) . Tobie polecam zająć to miejsce około 16, po to, że jak zwierzyna Ci wyjdzie o 19 jest mała szansa, że wyczuje Twój zapach.

    BTW, staraj się unikać drogi do czatowni ścianą lasu. Zwierzęta mają znakomity węch i jak Cię "zwietrzą" to nie ruszą się dalej niż drogą którą Ty szedłeś.

    Odeśle Cię do wątku, gdzie pewnie dowiesz się więcej:

    http://www.fotoprzyroda.pl/login.php...21.htm&start=0
    40D/BG-E2N | 17-40/4.0 L | 85/1.8 USM | 430 EX |
    Ktoś naruszył Twoje prawa?

  4. #24
    Bywalec Awatar rycerz
    Dołączył
    Aug 2008
    Miasto
    W.
    Posty
    227

    Domyślnie

    jak ktoś chciaby zając się fotografowaniem ptaków bo oglądał galerie znakomitych kolegów i marzy mu się to samo to jest na to jedna dobra rada: należy mocno i długo prosic kogoś zajmującego się na forum fotografowaniem ptaków aby cie abrał na jeden wyjazd ze sobą...
    takie czytanie i tak nie powie ci wszystkiego!
    wiele szczegółów umknie ci które dla starego wyjadacza są normalne i nawet o nich nie wspomina!
    rada sprawdzona: ja właśnie tak zrobiłem!

    wyprosiłem wyjad u Marka [serdecznie pozdrawiam i dziekuje! ] i pojechałem...na miejscu okazało się że chociaż teoretycznie byłem przygotowany to praktycznie nic nie miałem i niczego nie wiedziałem! no i troche się wstydu najadłem ;( ale dzień przyglądania się jak się ubiera fotograf ptaków, jak się zachowuje, gdzie kładzie i na co zwraca uwagę, jak się maskuje co wykorzystuje do maskowania to są rzeczy które na papierze/ekranie wyglądają zupełnie inaczej niż w praktyce...
    i od razu dowiesz się czy ci odpowiada: spanie w namiocie, pobudka o świcie, leżenie w błocie lub na piasku, wąchanie niezbyt milych zapachów bagiennych i swoich po kilku dniach bez toalety, trochę niedojadanie, odganianie setek komarów i meszków chcących wypic całą twoją krew, ugryzienia przez dziwne owady, i setka innych rzeczy...
    jeśli tak możesz się za to brac na powaznie i inwestowac w setki róznych bardzo potrzebnych rzeczy...jeśli nie to podziwiaj zdjęcia wykonane przez forumowych kolegów bo to naprawdę wielka rzecz robic takie zdjęcia!

Strona 3 z 3 PierwszyPierwszy 123

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •