szare polowki o ktorych mowimy, nakrecane na gwint obiektywu 1/2 filtra maja przezroczysta a pozostala 1/2 to obszar w ktorym zabarwienie wzrasta (w odroznianiu od filtrow twardych gdzie polowa jest bezbarwna a polowa szara - tzw. twarde przejscie).. ale wracajac do rzeczy - jak sama nazwa mowi - nastepuje gradacja zabarwienia a wiec w miare niezauwazalne przejscie od zerowego zabarwienia do okreslonego w specyfikacji filtra.. mozna wiec przyjac ze wlasciwe zabarwienie (np. te 25% przyciemnie o jedna dzialke przyskony a 50% o dwie) uzyskuje sie tylko w gornej czesci filtra.. pewnie o to chodzilo z ta 1/3..
filtry mocowane w adapterach typu Cokin mozna regulowac na jakiej wysokosci ma sie zaczac gradacja.. w filtrach nakrecanych niestety nie ma takiej mozliwosci (mozna jedynie ustawic odpowiedni kat nachylenia wzgledem kadru)
0.3 to redukcja o jedna dzialke przyslony
0,6 o dwie
0,9 o trzy
to zalezy do czego jest Ci potrzebny.. system Cokin daje wieksza swobode w uzyciu filtra ale ma tez swoje wady.. musisz wiec wybrac miedzy wiekszymi mozliwosciami i wieksza cena a filtrem z ograniczeniami ale za to tanszym i latwiejszym w uzytkowaniu/noszeniu.. ja nie uzywam czesto szarej polowki wiec wystarcza mi ten Marumi..
napisalem Ci juz wyzej - chodzi o redukcje o 2 lub 3 stopnie przyslony ;-)