Strona 2 z 2 PierwszyPierwszy 12
Pokaż wyniki od 11 do 19 z 19

Wątek: METZ mz 4 vs CANON 550EX

  1. #11
    Uzależniony
    Dołączył
    Sep 2004
    Miasto
    Warszawa
    Wiek
    43
    Posty
    595

    Domyślnie

    Może nie umieli - może nie mieli części?
    Anyway, piszesz że nie ma problemów z 2 palnikiem w 54mz4, a ja narzekałem na 54mz3. To podobne lampy, ale chyba jednak inne...

  2. #12
    piotrek100
    Guest

    Domyślnie

    Sprzedawca twierdził , że do canona nie ma znaczenia jakiego Metza zapodasz czy 54MZ3 czy 54MZ4 bo efekt ten sam jak ta sama stopka (SCA3102). Powtarzam tylko za mistrzem. Ponoć w MZ4 jest coś poprawione pod Nikona i w Nikonie ma to znaczenie.

    Ups - drugi palnik, Tylko że ja testowałem go wyłącznie na ustawieniu A bo u mnie przecież TTL w 300D nie chodzi. Na A chodzi ok, natomiast w ETTL nie można go włączyć.

    W Metzu 54MZ4 i Canonie (przynajmniej 300D) wspomaganie autofocusa chodzi tylko na środkowy punkt. [/code]

  3. #13
    Uzależniony
    Dołączył
    Sep 2004
    Miasto
    Warszawa
    Wiek
    43
    Posty
    595

    Domyślnie

    Zachęciłeś mnie żeby popróbować z trybem A. Ciekawe co wyjdzie. Dam znać jak wywołam dzisiejsze pstrykanie.

  4. #14
    zło konieczne Awatar Vitez
    Dołączył
    Jan 2004
    Miasto
    Warszawa
    Posty
    19 804

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez piotrek100
    Problem polegał na tym że zdjęcie każdego dziecka było inaczej naświetlone. Zupełna kicha. Niby dzieci różnie ubrane - jedno jaśniej, a drugie ciemniej, ale odchyłki były nie do przyjęcia ze względu na czasochłonność późniejszej obróbki.
    A wystarczylo sie naumiec jak sie uzywa E-TTL i przez wzglad na to uzywac dosc czesto FEL
    W Metzu na programie A takich problemów nie było.
    A to mnie nie dziwi, Metze maja niezla wlasna automatyke.

    E-TTL Metza też zresztą czasem nie doświetla - wtedy gdy duży procent białego na zdjęciu - np I komunia albo brodaty mikołaj.
    A to mnie nie dziwi - znowuz trzeba poznac troszke E-TTL i uzywac FEL .

  5. #15
    piotrek100
    Guest

    Domyślnie

    Nie czaje za bardzo, podziel się wiedzą. Co może pomóc mozolne wciskanie FEL (*) gdy robisz zdjęcie któregoś tam z kolei dzieciaka w pełnej klatce i pstrykasz je w dokładnie tym samym kadrze?
    Wydaje mi się, że to nic nie zmieni. Przecież ETTL i tak robi przedbłysk pomiarowy za każdym razem.
    Rozważając Twą wypowiedź tak się zastanawiam raczej czy moim blędem nie było pstrykanie 300d na manualu bo wtedy może on robić pomiar centralny i tu raczej dopatruję się czegoś nie tak. Popróbujemy, zobaczymy..

  6. #16
    zło konieczne Awatar Vitez
    Dołączył
    Jan 2004
    Miasto
    Warszawa
    Posty
    19 804

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez piotrek100
    Wydaje mi się, że to nic nie zmieni. Przecież ETTL i tak robi przedbłysk pomiarowy za każdym razem.
    Zalezy gdzie miales wycelowany srodkowy punkt ostrosci, ktorym to wlasnie E-TTL mierzy... jesli na twarz dziecka to powinno byc OK, ale podejrzewam ze nieco nizej, wlasnie w ubranko - i wtedy E-TTL mierzyl w zaleznosci od janosci ubranka.

    Jesli znasz angielski to milej lektury zycze:
    http://photonotes.org/articles/eos-flash/#ettl

  7. #17
    piotrek100
    Guest

    Domyślnie

    No tak, to się zgadza. Raz w centrum była biała broda, raz ciemne ubranko.
    Można się zatem nauczyć wciskać FEL, za każdym pstryknięciem - wiąże się to jednak z niepożądanym przedbłyskiem, na który dzieciarnia zazwyczaj nie reaguje z radością. Przy szybkim reportażu przedbłysk też trochę niezręczny, nie mówiąc o poszukiwaniu punktu odniesienia żeby wcisnąć *.
    Jak dla mnie ETTL to raczej do dopalania jak jest jasno i wtedy ewentualnie FEL. Tak to raczej jadę właśnie na programie A w Metzu bez kombinowania i przedbłysków.
    Jak dla mnie Metz oferuje więcej możliwości za mniejszą kasę - ocena subiektywna własna.

  8. #18
    zło konieczne Awatar Vitez
    Dołączył
    Jan 2004
    Miasto
    Warszawa
    Posty
    19 804

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez piotrek100
    No tak, to się zgadza. Raz w centrum była biała broda, raz ciemne ubranko.
    Można się zatem nauczyć wciskać FEL, za każdym pstryknięciem - wiąże się to jednak z niepożądanym przedbłyskiem, na który dzieciarnia zazwyczaj nie reaguje z radością. Przy szybkim reportażu przedbłysk też trochę niezręczny, nie mówiąc o poszukiwaniu punktu odniesienia żeby wcisnąć *.
    To juz od fotografa zalezy by dopasowal sprzet i technike fotografowania do sytuacji. Jedni to robia bez szemrania bo po prostu taka jest potrzeba, inni tego nie robia tylko "jada po minimum" za to narzekajac ile wlezie na to minimum.
    Jesli masz potrzebe nie uzywania przedblysku - lampa manualna ci pozostaje. Jesli masz potrzebe posiadania takiego samego oswietlenia kazdej klatki - musisz znac ograniczenia systemu (blysku) ktory stosujesz i je omijac.
    Tak to niestety (na szczescie?) jest w zaawansowanej fotografii - ze jest wiele "musisz" i narzekanie na te "musisz" niewiele da. Aha i tym FEL to oczywiscie blyska po twarzach a nie ubrankach a najlepiej to ta 550EX w tryb M przelaczyc jesli robisz wiele klatek i chcesz miec je tak samo naswietlone .

  9. #19
    piotrek100
    Guest

    Domyślnie

    Jesli masz potrzebe nie uzywania przedblysku - lampa manualna ci pozostaje.
    ....Albo system Metza i A- uważam, że chodzi on ok w opisywanych przeze mnie sytuacjach i innych zresztą też.

    Aha i tym FEL to oczywiscie blyska po twarzach a nie ubrankach a najlepiej to ta 550EX w tryb M przelaczyc jesli robisz wiele klatek i chcesz miec je tak samo naswietlone
    Miałem to na uwadze, ale przy pracy portret - postać zmieniam odległość od dziecka, a tym samym za każdym razem musiałbym się przełączać z mocą lampy. Wiadomo - jak trzeba to można się tego nauczyć - tak jak ustawienia ostrości w kompakcie, ale po co gdy można kupić tańszą lampę, która będzie robić to za Ciebie?

    Generalnie jestem zadowolony z pomiaru A w Metzu i nawet częściej na nim robię niż na ETTL-u.

    A propos Twego dawnego cytatu:
    " i would say auto seemed better about 75% of the time. but just when you would think auto was going to be the consistent mode, some pics would look better in ettl2. i spent two weeks trying both basic modes for each shot, and went nuts and returned it."
    Nie jestem mistrzem w ang, ale zdaje mi się, że tu chyba gościu jednak nie pisze że Metz jest w 75% przewidywalny, a stwierdza, że w 75% wydaje mu się lepszy - choć jak twierdzi ten człowiek później kilka zdjęć wyszło mu lepiej w ETTL2 . Więc wynika z tego fragmentu, że porównanie dotyczy Auto Metza z ETTL2 a nie zwykłym ETTL-em

    a jeszcze
    "put the 550 away until I get an eTTL-2 camera"
    zrozumiałem, że trzymał się z dala od 550 dopóki nie nie zakupił aparatu w systemie E-TTL2

    pozdr.

Strona 2 z 2 PierwszyPierwszy 12

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •