Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 19

Wątek: METZ mz 4 vs CANON 550EX

  1. #1
    Coś już napisał Awatar kml
    Dołączył
    Jan 2005
    Miasto
    z księżyca
    Posty
    74

    Domyślnie METZ mz 4 vs CANON 550EX

    Witam serdecznie
    Niedługo czeka mnie zakup lampy i zastanawiam sie nad właśnie tymi dwoma modelami.
    Obecnie w pracy cykam 550 mojego wsólnika i sprawuje sie dobrze z moim d60 ale słyszałęm że owy METZ równierz świetnie sobie radzi a jest tańszy i nie wiem czy opłaca sie kupić Canona ...
    Przeznaczenie lampy to śluby,wesela, imprezy okolicznościowe.
    Miał ktoś może kontakt z owym METZem ??
    może ktoś ma porównianie owych dwóch lamp?

    pozdrawiam

  2. #2
    zło konieczne Awatar Vitez
    Dołączył
    Jan 2004
    Miasto
    Warszawa
    Posty
    19 804

    Domyślnie

    Ogolne wrazenie o Metzach, w tym i tu na forum opisywane - to ze dosc czesto zdarza im sie zeswirowac z pomiarem E-TTL . Tzn niby wspolpracuja w E-TTL ale... bywa ze dana klatka czy cala seria czy calkowicie - niedoswietlaja lub przepalaja.
    Wrazenie to potwierdzaja i zawodowcy (pewnie da sie wygooglac lub na forum dpreview znalezc) wiec mozna wykluczyc blad nieznajomosci techniki pomiaru E-TTL a raczej zwalic to na probe "podrobienia" tego systemu pomiaru przez firme Metz.
    Do pstrykania - OK, nadaje sie, ale na sluby - ja bym nie ryzykowal, zbyt wazna okolicznosc by skopac ujecie i pozniej je wymeczac przy obrobce (a i to nie zawsze sie udaje).

  3. #3
    Początki nałogu Awatar Cychol
    Dołączył
    Jan 2005
    Miasto
    Reading
    Wiek
    60
    Posty
    398

    Domyślnie

    Zgadzam się z Vitezem, na lampie (fotografując imprezy) nie powinno się oszczędzać, tym bardziej, że to co poleca fabryka jest dobre
    pozdrawiam

  4. #4
    Coś już napisał Awatar kml
    Dołączył
    Jan 2005
    Miasto
    z księżyca
    Posty
    74

    Domyślnie

    Qrcze w tej lampie podoba mi sie równierz mała lamka z przodu np do błysku w oku 8)
    Słyszałem równierz ż epo każdym dobrze doświetlonym zdjęciu daje selikatny sygnał dzwiękowyco równierz mi sie podoba.
    Stawka jest jednak za wysoka aby mieć miejsce na pomyłki i jeżeli naprawde dowiem sie że zdażają sie im jakieś odchyły(metz) to napewno z niej zrezygnuje.
    Musze chyba jeszcze poczytać o niej troszke ...

  5. #5
    zło konieczne Awatar Vitez
    Dołączył
    Jan 2004
    Miasto
    Warszawa
    Posty
    19 804

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez kml
    Qrcze w tej lampie podoba mi sie równierz mała lamka z przodu np do błysku w oku 8)
    Ot pare cytatow z forum dpreview:

    "Unfortunately, the secondary reflector only works in Auto mode, which is a real shame. It would be great to be able to use it in ETTL, especially for head and shoulder portraits.(...)ETTL is generally gave me a better exposure than Auto" .

    "You can only use a Stofen Omni-bounce in Auto mode (not ETTL, because it blocks the ETTL sensor on the flash"

    "Finally, there is the question of future compatability as Canon updates ETTL - sounds like that has been managable through upgrades to the shoe, but you never know"

    "put the 550 away until I get an eTTL-2 camera"
    " i would say auto seemed better about 75% of the time. but just when you would think auto was going to be the consistent mode, some pics would look better in ettl2. i spent two weeks trying both basic modes for each shot, and went nuts and returned it."

    Szczegolnia ta powyzsza wypowiedz jest wazna - Metz jest nieprzewidywalny zarowno w trybie swoim Auto jak i w E-TTL .
    Gdy cos nie wyjdzie w Auto, probujesz w E-TTL itd itp - nie dla mnie. Wole sie naczucy porzadnego uzywania E-TTL z korektami i blokadami niz miec lampe ktora czasem dziala dobrze w takim a czasem w takim trybie - nie do slubow, tam nie mozna sobie na "przwidywalna w 75%" lampe pozwolic - lepiej miec np 95% skutecznosc po nauce E-TTL .
    A potem... juz slyszalem wiele pozytywnych opinii o E-TTL II - przewidywalny i skuteczny. A w E-TTL II rowniez wg forum dpreview - lampy EX rozkladaja na lopatki wszelkie Metze i Sigmy.

    Stawka jest jednak za wysoka aby mieć miejsce na pomyłki i jeżeli naprawde dowiem sie że zdażają sie im jakieś odchyły(metz) to napewno z niej zrezygnuje.
    Podalem ci ledwie kilka fragmentow a juz masz kilka wypowiedzi o dchylach" ... poszukaj sam na www.dpreview.com forum Canon 20D/10D/D60 Talk i wpisz Metz ...

  6. #6
    Coś już napisał Awatar kml
    Dołączył
    Jan 2005
    Miasto
    z księżyca
    Posty
    74

    Domyślnie

    Vitez, z góry założyłeś żę czaje ENG a u mnie z tym średnio i daltego musze szukać czegoś po Polskiemu 8)
    Ale ogólnie dziękuje bardzo za odpowiedz (jestem coraz mniej przekonany do tych METZów ...

  7. #7
    zło konieczne Awatar Vitez
    Dołączył
    Jan 2004
    Miasto
    Warszawa
    Posty
    19 804

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez kml
    Vitez, z góry założyłeś żę czaje ENG a u mnie z tym średnio i daltego musze szukać czegoś po Polskiemu 8)
    groups.google.pl -> wpisz METZ mz 4 .
    Troche wiecej szukania i czytania zanim znajdziesz jakis interesujacy watek ale i tak znajdziesz podobne opinie - ze Metz jest wprawdzie dobry ale mniej przewidywalny w obu swoich trybach niz porzadnie wycwiczona obsluga E-TTL 8)

  8. #8
    Uzależniony
    Dołączył
    Sep 2004
    Miasto
    Warszawa
    Wiek
    43
    Posty
    595

    Domyślnie

    Chyba chodzi o 54 MZ4? Bo o Metzu MZ 4 nie słyszałem...

    Ale do rzeczy. Mam 54 mz3. Kupiłem go zamiast 550EX bo cena i drugi palnik, i przy ew.
    zmianie stadartu (np. gdybym kupił sobie jakiś cyfrowy kompakt nie-Canona ze stopką) wymieniam tylko kostkę za ok 100 zł i mam lampę. Wolałem go też od 420EX bo cena podobna a większa liczba przewodnia + wyżej wymienione.

    Co do przewidywalności błysków w ETTL-u: w teście Foto porównującym obie lampy, przy czułości ISO 100 odchylenia były takie same (0,2EV) przy ISO 400 Metz wypadł gorzej (0,6EV w porównaniu do 0,3 Canona), ale to na dobrą sprawę jest pomijalna róznica.

    Sam posiadam tą lampę nie tak znowu długo ale parę (naście) rolek już pstryknąłem. Problemów które wymienia Vitez nie zauważyłem. W ETTLu ani przepalone, ani niedoświetlone (chyba że zapomnę korekcję wyłączyć )

    Drugi palnik nie działa w ETTL-u. To znaczy po jego włączeniu lampa automatycznie przestawia sie w TTL. I działa dalej , przynajmniej z Eosem 50. Z np. 10D, który ma tylko ETTL drugi palnik nie będzie błyskał. Chyba że wymiana kostki na nowszą coś tu daje, nie wiem.

    Jest natomiast jedna rzecz która mnie wkurza, związana z tym dodatkowym palnikiem. Mianowicie, po włączeniu lampy i aparatu, trzeba koniecznie strzelić 1 błysk z właczonym tylko głównym palnikiem, w trybie ETTL. (nawet bez migawki, może być FEL) Potem można włączyć 2 palnik i spokojnie pstrykać dalej. Jeżeli natomiast pominie sie powyższą procedurę i od razu zacznie sie robić zdjęcia w trybie 2-palnikowym - lampa straszliwie niedoświetla. (5EV?) Nie wiem czy to cecha tego modelu, czy uroda mojego egzemplarza lampy/kostki/aparatu, lub też kwestia współpracy jednego z drugim i trzecim. Jest to w każdym razie nieco irytujące, nie ma natomiast w tym przypadkowości - więc jeśli sie o tym wie, trudno schrzanić zdjęcia

    Jak dla mnie korzyści wynikające z tego 2 palnika są na tyle duże że można z powyższą niedogodnością żyć. A jeśli ktoś nie zauważa tych korzyści - nie musi tego palnika włączać, i lampa się zachowuje w 100% normalnie. Przynajmniej moja

    BTW jeśli ktoś ma takiego samego Metza (54 MZ3, kostka 3102M), i używa 2 palników - chętnie dowiem sie czy jego lampa zachowuje sie tak samo.

  9. #9
    zło konieczne Awatar Vitez
    Dołączył
    Jan 2004
    Miasto
    Warszawa
    Posty
    19 804

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez ukasz
    Problemów które wymienia Vitez nie zauważyłem.
    Tak gwoli wyjasnienia - nie ja je (problemy) wymieniam - nie mam do tego prawa bo nigdy nie mialem w rekach Metza. Ale "obilo mi sie o uszy" - poszukalem i znalazlem opinie uzytkownikow Metza, ktore to opinie tu przytaczam jak i linki do kolejnych.

  10. #10
    piotrek100
    Guest

    Domyślnie

    Witam,

    Bawiłem się kiedyś 550EX i 54MZ4. Impreza polegała na zdjęciach typu portret - postać, grupa itd... Generalnie podczas wcześniejszych testów przy fotkach jednej i tej samej osoby z różnych odległości obie lampy chodziły ok. ...ale w praktyce eos300d z 550EX jakoś średnio się spisał, być może lampa była walnięta - komisowa w "dobrej cenie". Problem polegał na tym że zdjęcie każdego dziecka było inaczej naświetlone. Zupełna kicha. Niby dzieci różnie ubrane - jedno jaśniej, a drugie ciemniej, ale odchyłki były nie do przyjęcia ze względu na czasochłonność późniejszej obróbki. W Metzu na programie A takich problemów nie było. E-TTL Metza też zresztą czasem nie doświetla - wtedy gdy duży procent białego na zdjęciu - np I komunia albo brodaty mikołaj. Na korzyść Metza jest to, że ma więcej możliwości bo jest A Metz albo E-TTL (mówię o cyfrze i pomijam wodotryski typu strobo oraz manuala). Po doświadczeniach stwierdziłem, że lepszy 54MZ4 no i mały przedni dopalacz czasem się przydaje. Co do wyp. ukasza to nie stwierdziłem u mnie jego kłopotów z dodatkową lampą . Najsłabszym punktem w Metzu jest niestety polski serwis. Gdy lampa padła na gwarancji to trzeba było czekać ponad miesiąc, aż goście odeślą. Ściemniali, że musieli odsyłać do Niemiec - czyżby sami nie umieli naprawić (?)

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •