Strona 2 z 5 PierwszyPierwszy 1234 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 42

Wątek: wydzielone - Krytyka zdjec - komu wolno a komu nie

  1. #11
    Pełne uzależnienie Awatar Mac
    Dołączył
    Nov 2004
    Miasto
    Gdańsk/Warszawa
    Wiek
    53
    Posty
    2 063

    Domyślnie

    To może inaczej rozróżnijmy krytykę od krytykanctwa.
    Może źle wyraziłem pewne myśli w moich postach, jestem zwolennikiem konstruktywnej krytyki a nie krytykanctwa na zasadzie "to jest be". Owszem, nie trzeba być kucharzem aby wyrazić opinię o zupie, jednak trzeba posiadać wiedzę i wyczucie. Vitez chyba za bardzo upraszcza sprawy.
    EOS 5D/BG-E4, EOS-300V, EF 16-35/2.8L | EF 24-105/4L IS | EF 70-200/2.8L| EF 100-400/4.5-5.6L IS | EF 15/2.8 Fisheye | EF 35/1.4L | EF 135/2L| EF 100/2.8L IS Macro | EF MP-E 65/2.8 Macro | Lensbaby Composer | 580 EX II | MR-14EX | PowerShot SX1 IS, Gitzo 1540, 682B
    Onanizm sprzętowy NIE, dobra jakość TAK.

  2. #12
    zło konieczne Awatar Vitez
    Dołączył
    Jan 2004
    Miasto
    Warszawa
    Posty
    19 804

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Mac Zobacz posta
    Może źle wyraziłem pewne myśli w moich postach, jestem zwolennikiem konstruktywnej krytyki a nie krytykanctwa na zasadzie "to jest be".
    W takim razie sprobuj to ujmowac innymi slowami, np zwroc uwage opiniodawcy, lub daj dobry przyklad jak powinna wygladac 'prawidlowa krytyka' , albo po prostu ignoruj niekonstruktywnie krytykujace wg ciebie osoby. Bo (powtorze po raz enty) wymaganie od krytykujacych by sami cos pokazali, zeby mieli zezwolenie na krytykowanie - jest nie na poziomie. Nie ma czegos takiego jak "pokaz zdjecia to wtedy zdecydujemy czy wolno ci to pisac czy nie" .

  3. #13
    gajowy Awatar akustyk
    Dołączył
    Dec 2004
    Miasto
    holandia
    Wiek
    45
    Posty
    11 974

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Jac Zobacz posta
    nie trzeba znac sie na warsztacie fotografcznym ani na sprzecie zeby wiedziec ze np kompozycja zdjecia lezy, ze zdjecie nie posiada tresci ;-) itd
    to akurat jest prawda i jesli do tego krytyka sie ogranicza to jest dobrze...

    Cytat Zamieszczone przez Jac Zobacz posta
    przyklad z krytykiem filmowym (ktory sam nie kreci filmow ;-) ) albo z kucharzem i klientem jest bardzo na miejscu i dobrze pokazuje ze naprwde krytykowac moze kazdy a to czy sam umie zrobic cos podobnego/lepszego jest nieistotne !
    ale w pewnym momencie ten, za przeproszeniem eunuch, zaczyna krytykowac jaja ojca, bo nie podoba mu sie dziecko. i to juz jest, wydaje mi sie, co najmniej faux pas

    fajnie, jesli krytyka paraja sie ludzie nie znajacy moze na warsztacie, ale opowiadajacy o swoim odbiorze pracy (w tym wypadku zdjecia). ale jesli ci ludzie wchodza na temat warsztatu to sorry Winnetou, ale wystawiaja sami sobie negatywna opinie.

    trzeba pamietac, ze opinia swiadczy nie tylko o wartosci zdjecia, ale tez o "samopoczuciu" ogladajacego je. i czesto chodzi nie tyle o to czego na zdjeciu nie ma, tylko czego taki "krytyk" nie widzi. jesli ten krytyk przy tym wszystkim nie ma dystansu i jest przekonany o wlasnej nieomylnosci...

    a niestety, wlasnie tacy wlasnie ludzie sa zakala obecnej krytyki internetowej. tacy co sami nie umieja, cos w bardzo okrojonym teoretycznym zakresie wiedza jak, ale zawsze z checia doradza tym, co juz zrobili. vide przyklad z eunuchem. az nazbyt powszechne to jest. czlowiek, ktory ma cyfrowke od roku i przeczytal podrecznik NG w calosci, feruje wyroki i udziela "lekcji" innym. pol biedy jesli takiemu, co cyfre ma od 2 miesiecy i dopiero zaczal czytac jakis podrecznik. ale jak to przechodzi na dobrych, sprawdzonych fotografow, to takie krytyki czyta sie z zazenowaniem. i nie dziwie sie potem, jak z galerii internetowych wykruszaja sie co i rusz wk... imbecylstwem wartosciowe osoby ;-)

    ludziom ogolnie brak dystansu do siebie. proporcjonalnie do stopnia ignorancji niestety
    www albo tez flickr

  4. #14
    Dopiero zaczyna Awatar serhij
    Dołączył
    Dec 2006
    Wiek
    47
    Posty
    24

    Domyślnie

    Niby słusznie, z tym ze wszystkie z Twoich przykładów to ocena praktyki przez akademików. Dodajmy - akademików z bardzo dogłębną znajomością tematu (nawet ta relacja "kucharz - konsument" ma sens tylko jeśli za ocenę bierze się smakosz). W przeciwnym wypadku znajdziemy się w punkcie, w którym kołchoźnik będzie oceniał prace Picassa.
    Jest jeszcze jedna sprawa - krytyk filmowy czy kulinarny powołany jest do oceny i przybliżania swojej dziedziny tzw. masom. Wskazuje co jest dobrym kinem, gdzie warto zjeść itd. W naszym przypadku taka rola nie istnieje - poddając się ocenie oczekujemy uznania lub podpowiedzi i nauki od innych praktyków. Jeśli z oceny nie wynika ani jedno ani drugie to to jest zwykłe krytykanctwo.
    Akademików pewnie na tym forum nie ma wielu, wszyscy po prostu robimy zdjęcia - czasem profesjonalnie, czasem amatorsko. Portfolio osoby oceniającej to jedyny punkt odniesienia jak poważnie należy brać jej uwagi.

    pozdrowienia,
    andrzej

  5. #15
    zło konieczne Awatar Vitez
    Dołączył
    Jan 2004
    Miasto
    Warszawa
    Posty
    19 804

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez serhij Zobacz posta
    Portfolio osoby oceniającej to jedyny punkt odniesienia jak poważnie należy brać jej uwagi.
    Tu zgoda, jednakze chcialem tylko podkreslic ze to od osoby krytykujacej zalezy czy i w jaki sposob chce byc powazana, chce by jej opinia byla uznana.
    Nie nalezy wymagac pokazania portfolio by zezwolic komukolwiek na napisanie krytyki/krytykanctwa. To juz indywidualna odpowiedzialnosc osoby piszacej opinię.

  6. #16
    Dopiero zaczyna Awatar serhij
    Dołączył
    Dec 2006
    Wiek
    47
    Posty
    24

    Domyślnie

    Hmm, no dobra. Częściowo mnie przekonałeś, ale tę swobodę wypowiedzi należy jednak dać obu stronom. Osoba od której postu zaczął się ten temat objechała 19-latkę bez podania konkretów, czepiając się najbardziej ulotnej i najtrudniejszej sprawy w fotografii - tematu. 0 oceny - po prostu "a co to mała jest". W odpowiedzi dostała w ucho - "pokaż swoje, będzie wiadomo skąd ta wyższość". Z jednej strony może to i niepotrzebne, ale zauważ, że wiele osób się wypowiedziało poza autorem feralnego postu. Może to też jakaś metoda ? "Siłom i godnościom osobistom" jak w Kabarecie Starszych Panów :-).

    pozdrowienia,
    andrzej

  7. #17
    Początki nałogu Awatar piszczal
    Dołączył
    Jan 2006
    Miasto
    Lublin
    Wiek
    50
    Posty
    459

    Domyślnie

    lubię komentować zdjecia, rzeczywiście lepsze samopoczucie można mieć, gdy w swoim portfolio ma się jakies dobre zdjecie, ale też wychodzę z założenia że krytyk jak to w każdej sztuce jest to jest teoretyk a nie praktyk.
    Więc od komentatora bardziej oczekuje podstaw teoretycznych nt kompozycji, swiatła, etc niż pokazania swoich prac, chociaż połączenie obu jest tym bardziej miłe.
    aktualnie: Canon EOS R6 | Sigma A 35/1.4 DG HSM | Canon 135/2 L | Canon 16-35/4 L

  8. #18
    Zablokowany Awatar Driver
    Dołączył
    Aug 2005
    Wiek
    24
    Posty
    786

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez serhij Zobacz posta
    ? "Siłom i godnościom osobistom" jak w Kabarecie Starszych Panów :-).

    pozdrowienia,
    andrzej

    Dudek, tak na marginesie.

  9. #19
    Dopiero zaczyna Awatar serhij
    Dołączył
    Dec 2006
    Wiek
    47
    Posty
    24

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Driver Zobacz posta
    Dudek, tak na marginesie.
    Mój błąd - Dudek. Pan Kobuszewski kojarzy mi się z jednym i drugim i się machnąłem. :-)

    pozdrowienia,
    andrzej

  10. #20
    Początki nałogu
    Dołączył
    Jan 2005
    Miasto
    Ostrów Wlkp.
    Wiek
    48
    Posty
    420

    Domyślnie

    no to ja dorzucę dwa cytaty:

    "Krytyk to taki artysta który sam nie potrafi więc ocenia innych"

    "... dziwne sama nie umiem a cudze poprawię."

    Jestem za tym, żeby oceniać mógł każdy pod warunkiem że będzie to konstruktywne (opinia podoba mi się lub nie też jest konstruktywna pod warunkiem że nie przybiera postaci: "co ty pokazujez, to kompletne dno, nie masz nic ciekawszego". Troszkę ten problem rozwiązało by nadawanie oceny użytkownikom forum, (o czym już było ale upadło) bo to właśnie pozwalało by chronić tych początkujących przed tego typu opiniami - od razu wiadomo było by czy to ktoś poważny czy ktoś chcący się wyżyć. Często winni są sami początkujący pokazując całą galerię zasypaną lepszymi i gorszymi fotkami i sami nie umiejący wybrać co tak naprawdę jest dla nich ważne. Ja nie wypowiadam sięzazwyczaj na tematy techniczne bo są one dla mnie kwestią marginalną w fotografii ale cieszyłem się z opinii na temat strony technicznej moich fotek bo pozwalało to mi się rozwijać równierz w tym kierunku. Zgodzę sięz Vitezem że takie oceny zwłaszcza wobec osób które tu zaczynają mogą wyżądzić wiele szkody lecz zamiast jakichś cięć wydaje mi się że lepszym antidotum na coś takiego było by zamieszczenie rzeczowej opini przez kogoś poważnego a najlepiej przez kilka osób - wtedy taka śmiećopinia utonie w morzu poważnej i pomocnej krytyki.
    Oczywiście jest to trudne bo o wiele łatwiej napisać jedno gówniane zdanie niż poważną ocenę opartą na przejżeniu kilku czy kilkunastu zdjęć - więc tu kolejny pomysł aby zdjęcia do oceny były prezentowane tutaj na forum w ilości nie większej niż 5 jednorazowo (5 pojedyńczych fotek lub 5 cykli) i niech to będzie bardziej zasada higieny niż pretekst do kasowania postów. Oddzielnym elementem mogło by być prezentowanie swojej galerii jako ogólnego dorobku (i tak najczęściej link pojawia się w stopce)

Strona 2 z 5 PierwszyPierwszy 1234 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •