Strona 5 z 13 PierwszyPierwszy ... 34567 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 41 do 50 z 124

Wątek: Info dotyczące filtrów

  1. #41
    zło konieczne Awatar Vitez
    Dołączył
    Jan 2004
    Miasto
    Warszawa
    Posty
    19 804

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez lamerok Zobacz posta
    Ale teraz czego chcę spróbować, to stworzenie jednorodnych warunków barwnych i wiernego materiału źródłowego. Czyli jedna dominanta światła (jak będzie możliwość), skalibrowanie na miejscu WB, a potem najwyżej ocieplenie zdjęć batchem, ważne dla mnie też jest, aby cały set był w miarę jednorodny, a nie co drugie zdjęcie z innymi dominantami.
    Jak dostanę filtry, popróbuję jak się sprawdzają.
    No to tak jak napisałem - w stałych warunkach świetlnych takie filtry powinny się sprawdzić... tylko po co wtedy trzepać RAWy?
    Podziwiam za to tych, co chcąc uchodzić za profi zakładają tego typu filtry na lampę błyskową np na reportaż do kościoła .

  2. #42
    Pełne uzależnienie Awatar airhead
    Dołączył
    Jan 2008
    Miasto
    Warszawa
    Posty
    2 495

    Domyślnie

    ale o co chodzi? że w kościele w ogóle nie powinien błyskać?
    Canon 6D + 20/2,8; 35/1,4; 85/1,8; 70-210/3,5-4,5
    Fujifilm x100

    mgrochocki.wordpress.com

  3. #43
    Bywalec Awatar lamerok
    Dołączył
    May 2005
    Miasto
    okolice Wawy
    Posty
    184

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez airhead Zobacz posta
    ale o co chodzi? że w kościele w ogóle nie powinien błyskać?
    Airhead - nie ma takich zasad, Vitez może mieć swoje techniki, ty i ja swoje. Dla mnie w kościele najlepiej na zastanym, jeśli warunki pozwolą. Filtry prędzej na ciemnym weselu.

  4. #44
    Pełne uzależnienie Awatar airhead
    Dołączył
    Jan 2008
    Miasto
    Warszawa
    Posty
    2 495

    Domyślnie

    no moim zdaniem też, próbuję tylko wyciągnąć, co Vitez miał na myśli
    Canon 6D + 20/2,8; 35/1,4; 85/1,8; 70-210/3,5-4,5
    Fujifilm x100

    mgrochocki.wordpress.com

  5. #45
    zło konieczne Awatar Vitez
    Dołączył
    Jan 2004
    Miasto
    Warszawa
    Posty
    19 804

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez airhead Zobacz posta
    ale o co chodzi? że w kościele w ogóle nie powinien błyskać?
    W kościele co chwila masz zmianę zarówno natężenia jak i kolorystyki oświetlenia, różne rodzaje żaróweczek, a czasem słońce a czasem chmury a czasem znienacka wylezie coś zza chmur a czasem coś kamerzysta doświetli a czasem nie, no ogólnie są to na tyle zmienne warunki że próba wyrównywania ich jedną folijką na lampie przy dobłyskiwaniu tą lampą ma sens tylko jeśli będziesz stał w tym kościele w jednym miejscu i tylko w jedno miejsce błyskał...

    Pół kroku w kościele potrafi zmienić kolorystykę na zdjęciu, więc z taką folijką i tak albo czeka Cię rzeźba w RAWie z balansem albo olać i oddać "bo tak wyszło" albo przeróbka na czarnobiałe .

    Oczywiście... to tylko mój punkt widzenia, ale jeśli ktoś się uprze że jest sens np po kościele biegać z folijką korekcyjną na lampie to niech po prostu spróbuje - w pochmurny dzień, w słoneczny dzień, wieczorem, rano.
    Oczywiście nie przeszkadzać w czasie mszy i ślubów a wziąć sobie modela/modelkę/manekina poustawiać w kościele gdy jest po prostu otwarty.
    Kilkadziesiąt zdjęć i można się przekonać że tego typu folijka nic nie da bo i tak w miarę poprawny balans bieli trzeba wyrzeźbić z RAWa...

  6. #46
    Bywalec Awatar lamerok
    Dołączył
    May 2005
    Miasto
    okolice Wawy
    Posty
    184

    Domyślnie

    Racja, dlatego przynajmniej mi w kościele pasuje poddanie się klimatowi wnętrza i odstawienie lampy, w malowniczym zabytkowym doświetlanie psuje mi plastykę. Przeważnie, ze względu na dużą objętość wnętrza, duże (raczej) otwory okienne (jeśli dzień) i oświetlenie żarowe, powstaje zbyt duża mieszanka WB. Ale są tez i kościoły, gdzie bez doświetlenia na zbliżeniach twarze są już nieakceptowalnie zacienione, na przykład św. Anna na Krakowskim w Wawie, pod sklepieniem nad ołtarzem halogeny w dół dające straszne cienie pod oczami. Stosowanie folii pewnie podobne będzie w skutkach, co jej niestosowanie - i tak będziemy mieć różne WB tylke inne i pewnie do korekty.
    Z reguły na weselu brak światła dziennego zdaje nas na panujące żarowe oraz doświetlanie młodych lampką (a są i o temperaturze żarowej) z odłegłości 1,5 m przez kamerzystę, tu jakieś warunki dla folii powinny być.
    Póki co zamówiłem, potestuję w domu, jak nie będzie przydatne, trudno, cena dwudziestu paru złotych jest akceptowalnym tutaj poziomem ryzyka

  7. #47
    Początki nałogu
    Dołączył
    Nov 2008
    Miasto
    Gdańsk
    Wiek
    30
    Posty
    442

    Domyślnie

    Kupiłem kilka dni temu zestaw pomarańczowych i zielonych filtrów i moim zdaniem zdają egzamin - zarówno przy zdjęciach typowo testowych w łazience (jedno zdjęcie w zastanym, jedno z gołą lampą, jedno z pomarańczomyn filtrem), jak i podczas wizyty u babci (w sumie też raczej testowo, niż na poważnie) zdjęcia z fitrem mają po prostu lepszą kolorystykę. Jeśli śwaitło zastane stanowi bardzo małą część całego światła na zdjęciu, to rzeczywiście niewiele to daje, ale przy poprawianiu ekspozycji błyskiem efekt jest widoczny

  8. #48
    Uzależniony
    Dołączył
    Dec 2008
    Miasto
    Warszawa
    Wiek
    48
    Posty
    722

    Domyślnie

    Akurat wpadlem na probke bez filtra oraz z filtrem:
    http://www.flickr.com/photos/sambennett/4201290061/

    PS: A tu jest post osoby, ktora w ogole sie nie przejmuje roznicami miedzy pierwszym planem (flash), a tlem (zarowki). Po prostu na tle zdejmuje saturacje i tyle ;-)
    http://forums.dpreview.com/forums/re...ssage=34028986
    Ostatnio edytowane przez Jerry_R ; 22-12-2009 o 04:18
    Pozdrawiam!

  9. #49
    zło konieczne Awatar Vitez
    Dołączył
    Jan 2004
    Miasto
    Warszawa
    Posty
    19 804

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez lamerok Zobacz posta
    Z reguły na weselu brak światła dziennego zdaje nas na panujące żarowe oraz doświetlanie młodych lampką (a są i o temperaturze żarowej) z odłegłości 1,5 m przez kamerzystę, tu jakieś warunki dla folii powinny być.
    Mhm...szczególnie gdy orkiestra/DJ/obsługa odpalą kolorofony. Powodzenia z folijkami wtedy .

  10. #50
    Bywalec Awatar lamerok
    Dołączył
    May 2005
    Miasto
    okolice Wawy
    Posty
    184

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Vitez Zobacz posta
    Mhm...szczególnie gdy orkiestra/DJ/obsługa odpalą kolorofony. Powodzenia z folijkami wtedy .
    Ehhh....
    Jak odpalają kolorofony z reguły światło jest przygaszone...

Strona 5 z 13 PierwszyPierwszy ... 34567 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •