Strona 4 z 13 PierwszyPierwszy ... 23456 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 31 do 40 z 124

Wątek: Info dotyczące filtrów

  1. #31
    Pełne uzależnienie Awatar MC_
    Dołączył
    Oct 2009
    Miasto
    Torun/Slupsk
    Posty
    3 449

    Domyślnie

    B+W Slim KSM MRC. Lepszego nie znam.

  2. #32
    Uzależniony
    Dołączył
    Apr 2006
    Posty
    664

    Domyślnie

    B+W są bardzo dobre, ale i drogie. "Szlagierem" spokojnie można natomiast nazwać MARUMI DHG / SDHG.

    Tutaj cały wątek o filtrach polaryzacyjnych.
    Tutaj pomocny test.

  3. #33

    Domyślnie

    Dzięki za pomoc

  4. #34
    Uzależniony
    Dołączył
    Dec 2008
    Miasto
    Warszawa
    Wiek
    47
    Posty
    722

    Domyślnie

    HOYA, B+W, MARUMI, link do Optycznych ktos juz dal, wiec nie bede sie powtarzal.

    Moze napisze tylku - nie kupuj slabych, bo wtedy zanizysz poziom nawet najlepszego obiektywu. Kup jak najtaniej jeden z lepszych!
    Pozdrawiam!

  5. #35
    Bywalec Awatar lamerok
    Dołączył
    May 2005
    Miasto
    okolice Wawy
    Posty
    184

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Olszewski Zobacz posta
    [...]
    80A - Filtr konwersyjny stosowany do filmów do światła dziennego - 5500°K.,w przypadku fotografowania przy oświetleniu halogenowym 3200K zaś 80B do zdjęć przy oświetleniu halogenowym 3400°K.
    Założenie folii 80A na lampy żarowe daje oświetlenie studia światłem dziennym (5500K).
    Założenie 85B na flesz elektroniczny daje błysk o temperaturze barwowej światła żarowego (3200K).Filtry konwersyjne można łączyć na zasadzie dodawania i odejmowania, nawet po kilka, aby uzyskać właściwe oddanie temperatury, ale to wyższa szkoła jazdy i wymaga testów, każdorazowo dla różnych filmów.
    [...]
    A czy ktoś z forumowiczów jest zorientowany, gdzie takie folie (wystandaryzowane do konwersji barwnych) można nabyć ?

  6. #36
    zło konieczne Awatar Vitez
    Dołączył
    Jan 2004
    Miasto
    Warszawa
    Posty
    19 804

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez lamerok Zobacz posta
    A czy ktoś z forumowiczów jest zorientowany, gdzie takie folie (wystandaryzowane do konwersji barwnych) można nabyć ?
    Może coś takiego: http://www.allegro.pl/item847026488_...nd_10_szt.html + poradniki na strobist.com którego, gdzie i kiedy używać.
    A jak to nie to to wrzuć w googla "filtry konwersyjne" .
    Co nie zmienia faktu że ja np uważam że gdy używa się RAWów to tego typu filtry to zbędna fatyga.
    Lepsze ich zastosowanie to jako filtry efektowe, natomiast jako korekcyjne - to przy JPGach i we w miarę stałych warunkach świetlnych.

  7. #37
    Bywalec Awatar lamerok
    Dołączył
    May 2005
    Miasto
    okolice Wawy
    Posty
    184

    Arrow

    Cytat Zamieszczone przez Vitez Zobacz posta
    Może coś takiego: http://www.allegro.pl/item847026488_...nd_10_szt.html + poradniki na strobist.com którego, gdzie i kiedy używać.
    Co nie zmienia faktu że ja np uważam że gdy używa się RAWów to tego typu filtry to zbędna fatyga.
    Lepsze ich zastosowanie to jako filtry efektowe, natomiast jako korekcyjne - to przy JPGach i we w miarę stałych warunkach świetlnych.
    Ja też tak robię od kilku lat, jednak chodzi mi Vitez o takie warunki, gdzie masz silną mieszankę różnych temperatur barwnych (pola na 1 zdjęciu z różnymi obszarami WB), żarówki w tle + doświetlenie lampą itp.
    Dzięki za linka, przejżę ich ofertę.

  8. #38
    Uzależniony
    Dołączył
    Dec 2008
    Miasto
    Warszawa
    Wiek
    47
    Posty
    722

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Vitez Zobacz posta
    Co nie zmienia faktu że ja np uważam że gdy używa się RAWów to tego typu filtry to zbędna fatyga.
    Ale to jedynie wtedy, kiedy np. uzywasz bardzo jasnych szkiel, a lampy uzywasz jedynie do likwidacji cieni.
    Albo bawisz sie w edytorze graficznym dopasowajac do siebie fragmenty obrazu o bardzo roznej temperaturze, jak opisal to moj przemowca.
    Tylko po co?

    Moge wrzucic Vitez jedno zdjecie i spytac jakbys chcial takiego RAW'a wywolac, bez edycji w PS, tak zeby nie bylo drazniacych roznic w temperaturze?
    Pozdrawiam!

  9. #39
    zło konieczne Awatar Vitez
    Dołączył
    Jan 2004
    Miasto
    Warszawa
    Posty
    19 804

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Jerry_R Zobacz posta
    Moge wrzucic Vitez jedno zdjecie i spytac jakbys chcial takiego RAW'a wywolac, bez edycji w PS, tak zeby nie bylo drazniacych roznic w temperaturze?
    To nie zadziała. Każdy ma różne preferencje co do balansu bieli. Jedni noszą różne ustrojstwa ze sobą do pomiarów, na siłę robiąc jak najbardziej idealną biel na zdjęciach. Drudzy robią i obrabiają "na oko" , tak by było w miarę naturalnie i tak jak oczy i mózg zapamiętał sytuację zdjęciową. Ja należę do tych drugich i maniacy 'odpowiedniej' tempreatury barwowej na pewno nie byliby zadowoleni z mojego sposobu obróbki, to raz.
    Dwa - nie podejmuję się obrabiać pod względem kolorystyki zdjęcia, którego nie robiłem, bo nie wiem jaka kolorystyka panowała w momencie zrobienia fotografii (czyli odpada parametr "jak moje oczy to widziały" ) albo jaka jest oczekiwana.
    Mój argument o filtrach z poprzedniego posta to tylko mój punkt widzenia a nie jakaś prawda objawiona że "tak należy robić" .

    Cytat Zamieszczone przez lamerok Zobacz posta
    Ja też tak robię od kilku lat, jednak chodzi mi Vitez o takie warunki, gdzie masz silną mieszankę różnych temperatur barwnych (pola na 1 zdjęciu z różnymi obszarami WB), żarówki w tle + doświetlenie lampą itp.
    Dzięki za linka, przejżę ich ofertę.
    W takich warunkach przy obróbce muszę zdecydować na których kolorach na zdjęciu mi najbardziej zależy.
    Ostatnio edytowane przez Vitez ; 20-12-2009 o 15:44

  10. #40
    Bywalec Awatar lamerok
    Dołączył
    May 2005
    Miasto
    okolice Wawy
    Posty
    184

    Domyślnie

    Vitez, dla mnie barwa stanowi w gruncie rzeczy trudny temat (mam na myśli tu moje subiektywne odczucie jej poprawności). Przez te kilka lat mojej przygody z dslr produkowałem rawy z automatycznym WB, poźniej go nieco korygowałem intuicyjnie schładzając. Nie należę do ortodoksów technicznych i nie wyrównywałem do białego, wtedy zdjęcia wychodziły nienaturalnie chłodne (w tych warunkach, o których pisaliśmy wyżej) - bez klimatu, jak piszesz: różne od tego co nasze oczy zapamiętały, to razi. Moje wychodziły ciepłe, odbiorcom się podobały, mi też, a później zawsze mi czegoś brakowało, a to zaciepłe, a to tło za żółto-czerwone itp. Pola przebarwione czasami (jak raziły) wydzielałem modyfikowałem balansem w PSie. Ale teraz czego chcę spróbować, to stworzenie jednorodnych warunków barwnych i wiernego materiału źródłowego. Czyli jedna dominanta światła (jak będzie możliwość), skalibrowanie na miejscu WB, a potem najwyżej ocieplenie zdjęć batchem, ważne dla mnie też jest, aby cały set był w miarę jednorodny, a nie co drugie zdjęcie z innymi dominantami.
    Jak dostanę filtry, popróbuję jak się sprawdzają.

Strona 4 z 13 PierwszyPierwszy ... 23456 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •