Strona 2 z 13 PierwszyPierwszy 123412 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 124

Wątek: Info dotyczące filtrów

  1. #11
    piotrek101
    Guest

    Domyślnie

    Mam kilka pytań:
    Czy przeszkadza założenie UV-ki i polara na raz?
    Czy UV rzeczywiście wyostrza delikatnie zamglony obraz?
    Który z filtrów jest lepszy na bardzo ostre, południowe słońce - UV czy polar?

    Pozdrawiam

  2. #12
    gajowy Awatar akustyk
    Dołączył
    Dec 2004
    Miasto
    holandia
    Wiek
    45
    Posty
    11 944

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez piotrek101 Zobacz posta
    Czy przeszkadza założenie UV-ki i polara na raz?
    przeszkadzac nie przeszkadza, ale lepiej sie przyzwyczaic do zdejmowania UV. nie jest w tym zestawieniu do niczego potrzebna

    Cytat Zamieszczone przez piotrek101 Zobacz posta
    Czy UV rzeczywiście wyostrza delikatnie zamglony obraz?
    nie stwierdzono

    Cytat Zamieszczone przez piotrek101 Zobacz posta
    Który z filtrów jest lepszy na bardzo ostre, południowe słońce - UV czy polar?
    najlepsza na to jest ksiazka i przeczekanie poludniowego slonca. bo ostre, poludniowe slonce praktycznie zawsze bedzie najgorsze dla danej sceny.
    a z pustego to i Salomon nie naleje
    www albo tez flickr

  3. #13
    Pełne uzależnienie Awatar bebesky
    Dołączył
    Jul 2006
    Miasto
    kielce
    Wiek
    53
    Posty
    1 231

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez piotrek101 Zobacz posta
    Mam kilka pytań:
    Czy przeszkadza założenie UV-ki i polara na raz?
    moim zdaniem tak - poza spadkiem ostrości, dwie dodatkowe tafle szkła powodują znacznie większą podatność na powstawanie wszelkiego rodzaju odbić, duszków itp.

    Cytat Zamieszczone przez piotrek101 Zobacz posta
    Czy UV rzeczywiście wyostrza delikatnie zamglony obraz?
    Nie. Na matrycę filtr UV działa tak samo jak zwykłe szkło.

    Cytat Zamieszczone przez piotrek101 Zobacz posta
    Który z filtrów jest lepszy na bardzo ostre, południowe słońce - UV czy polar?
    Generalnie dla uzyskania lepszych efektów na zdjęciach znacznie lepiej fotografować w godzinach porannych lub popołudniowych, ale to zależy od tego co kto lubi. A odpowiadając na pytanie - filtr UV nie da żadnego efektu (no może na zdjęciu pojawi się więcej niechcianych odblasków) a filtr polaryzacyjny jakieś widoczne efekty da o ile będzie dobrze użyty.
    o fotografii im więcej wiem tym mniej wiem a efekty coraz gorsze

  4. #14
    piotrek101
    Guest

    Domyślnie

    Czyli pomimo informacji zawartych w tekście Oleszewskiego, UV oprócz ochrony nic nie daje - dobrze rozumiem?

    Generalnie dla uzyskania lepszych efektów na zdjęciach znacznie lepiej fotografować w godzinach porannych lub popołudniowych, ale to zależy od tego co kto lubi.
    Oczywiście, że nie lubię Niestety w czasie urlopów wakacyjnych większość zwiedzania odbywa się podczas ostrego słońca :/

  5. #15

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez piotrek101 Zobacz posta
    Czyli pomimo informacji zawartych w tekście Oleszewskiego, UV oprócz ochrony nic nie daje - dobrze rozumiem?



    Oczywiście, że nie lubię Niestety w czasie urlopów wakacyjnych większość zwiedzania odbywa się podczas ostrego słońca :/
    Przede wszystkim, tekst Olszewskiego nie jest tekstem Olszewskiego ale tekstek niejakiego Pawłowskiego, czyli Alfa http://forum.nikon.org.pl/showthread.php?t=2343 i został przez Olszewskiego po chamsku skradziony.

    Po drugie - jest dokładnie tak jak piszesz, UV w cyfrze pełni wyłącznie funkcję ochronną (można go wykorzystywać kreatywnie, np. chuchając na niego - "zmiękczając" obraz). A podczas ostrego słońca najlepiej nie stosować nic (poza osłoną przeciwsłoneczną) - zmniejsza się wtedy ryzyko nieprzewidzianych blików i flar na filtrze.

  6. #16
    Pełne uzależnienie Awatar bebesky
    Dołączył
    Jul 2006
    Miasto
    kielce
    Wiek
    53
    Posty
    1 231

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez mariush Zobacz posta
    A podczas ostrego słońca najlepiej nie stosować nic (poza osłoną przeciwsłoneczną) - zmniejsza się wtedy ryzyko nieprzewidzianych blików i flar na filtrze.
    Ja jednak uważam, że dobrze użyty filtr polaryzacyjny podczas ostrego słońca jest bardzo pomocny (jeżeli się chce fotografować w takich warunkach).
    ponadto podczas ostrego słońca przydać się może
    1. filtr połówkowy szary żeby zmniejszyć rozpiętość tonalną kadru (oczywiście w pewnych warunkach)
    2. filtr szary jeżeli faktycznie jest bardzo ostre słońce i migawka nie wyrabia, lub potrzebujemy zmniejszyć czas naświetlenia
    o fotografii im więcej wiem tym mniej wiem a efekty coraz gorsze

  7. #17
    Coś już napisał
    Dołączył
    Oct 2008
    Miasto
    A, A
    Posty
    80

    Domyślnie

    witam mam pytanie odnośnie filtra polar. jakiś czas temu zakupiłem teleobiektyw 55-250 is na ebay i w gratisie dostałem filtr firmy zeikos, problem w tym, że na pełnej ogniskowej zdjęcia nie wychodzą ostre.. wyczyściłem go i niestety nic to nie dało. w czym leży szkopuł? miał ktoś z was podobny problem?

  8. #18
    Bywalec
    Dołączył
    Aug 2008
    Wiek
    58
    Posty
    119

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez akustyk Zobacz posta
    swietne przyklady sa tutaj:
    http://photo-element.ru/book/filters/intro/intro.html
    tylko z czytaniem... nie kazdy musi podolac
    daje rady....
    Canon EOS KissX2(450D) i kilka drobiazgów :razz:

  9. #19
    Dopiero zaczyna
    Dołączył
    Jan 2008
    Posty
    49

    Domyślnie

    W odpowiedzi na jedno z pytań

    Czy przeszkadza założenie UV-ki i polara na raz?

    U mnie , czyli 400D + sigma 18-200 , założenie polara na UV powoduje monstrualną winietę.
    Pozdro.

  10. #20
    Bywalec
    Dołączył
    Aug 2008
    Wiek
    58
    Posty
    119

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez anzelm-74 Zobacz posta
    W odpowiedzi na jedno z pytań
    Czy przeszkadza założenie UV-ki i polara na raz?
    U mnie , czyli 400D + sigma 18-200 , założenie polara na UV powoduje monstrualną winietę.
    Pozdro.
    u mnie UV(nakręcony na obiektyw filtr Kenko) + polar (system Cookin P) + kitowy 18-55 = obraz czysty bez winietowania:-D
    Canon EOS KissX2(450D) i kilka drobiazgów :razz:

Strona 2 z 13 PierwszyPierwszy 123412 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •