Strona 11 z 13 PierwszyPierwszy ... 910111213 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 101 do 110 z 124

Wątek: Info dotyczące filtrów

  1. #101
    Początki nałogu
    Dołączył
    Sep 2009
    Miasto
    Miasto
    Posty
    380

    Domyślnie Odp: Info dotyczące filtrów

    Czy ktoś używa żeli z rybą 15mm Canona?
    Smiena [Смена] + szklarnia i inne drobiazgi.

  2. #102
    gajowy Awatar akustyk
    Dołączył
    Dec 2004
    Miasto
    holandia
    Wiek
    45
    Posty
    11 944

    Domyślnie Odp: Info dotyczące filtrów

    Cytat Zamieszczone przez salas Zobacz posta
    benro ma pierścienie mocowania z mosiądzu i to imo na plus, w niektórych filtrach są aluminiowe
    na dwoje babka wrozyla. jak Ci szklo z filtrem mosieznym solidniej lupnie, to potem masz w prezencie wymiane elementow tubusu obiektywu. no chyba, ze lupniesz mocniej, to masz droga grzechotke.
    aluminiowy filtr zbierze znacznie wiecej energii uderzenia na siebie i jakby co po prostu go przetniesz cazkami i wyciepiesz.

    mosiadz za to ma nieco mniejsza rozszerzalnosc cieplna niz amelinum. wiec mniejsze ryzyko, ze filtr sie zaklinuje przy niskich temperaturach, a w przypadku polarow - ze mu sie cos "rozlata" (mialem kilka dni temu wypadek z polarem Marumi, ktory sie rozdzielil na dwie czesci i nie szlo tego zlozyc)...

    tak ze idealnego rozwiazania tak naprawde nie ma. trzeba wybierac, czy chetnieje sie wali szklem o glebe czy wynosi na syberyjskie mrozy
    www albo tez flickr

  3. #103
    Dopiero zaczyna
    Dołączył
    Aug 2012
    Posty
    40

    Domyślnie Odp: Info dotyczące filtrów

    Jaki filtr założyć do fotografowania krajobrazów, latarni morskich itd. w słoneczne dni?
    ND16 FILTR szary DHG ND16 MARUMI 67mm NDx16 JAPAN (6265616272) - Allegro.pl - Więcej niż aukcje.
    ND32 FILTR szary DHG ND32 MARUMI 67mm NDx32 JAPAN (5824776420) - Allegro.pl - Więcej niż aukcje.
    Czy jeszcze jakieś inne polecacie?

  4. #104
    gajowy Awatar akustyk
    Dołączył
    Dec 2004
    Miasto
    holandia
    Wiek
    45
    Posty
    11 944

    Domyślnie Odp: Info dotyczące filtrów

    Cytat Zamieszczone przez ALN Zobacz posta
    Jaki filtr założyć do fotografowania krajobrazów, latarni morskich itd. w słoneczne dni?
    ND16 FILTR szary DHG ND16 MARUMI 67mm NDx16 JAPAN (6265616272) - Allegro.pl - Więcej niż aukcje.
    ND32 FILTR szary DHG ND32 MARUMI 67mm NDx32 JAPAN (5824776420) - Allegro.pl - Więcej niż aukcje.
    Czy jeszcze jakieś inne polecacie?
    latarnie i krajobrazy mozna focic bez filtrow szarych. pytanie: do czego mialyby te filtry sluzyc?
    www albo tez flickr

  5. #105
    Dopiero zaczyna
    Dołączył
    Aug 2012
    Posty
    40

    Domyślnie Odp: Info dotyczące filtrów

    Cytat Zamieszczone przez akustyk Zobacz posta
    latarnie i krajobrazy mozna focic bez filtrow szarych. pytanie: do czego mialyby te filtry sluzyc?
    Generalnie do dwóch celów (o ile to możliwe) czyli umożliwienia robienia zdjęć w trudnych warunkach (mocne południowe światło słoneczne), a także do osiągnięcia efektów "zmiękczenia" płynącej wody. Pytam, bo nigdy wcześniej nie miałem styczności z tego typu filtrami. Mam już zamówione dwa połówkowe o ND4 i ND8.

  6. #106
    gajowy Awatar akustyk
    Dołączył
    Dec 2004
    Miasto
    holandia
    Wiek
    45
    Posty
    11 944

    Domyślnie Odp: Info dotyczące filtrów

    Cytat Zamieszczone przez ALN Zobacz posta
    Generalnie do dwóch celów (o ile to możliwe) czyli umożliwienia robienia zdjęć w trudnych warunkach (mocne południowe światło słoneczne)
    nigdy mi sie nie zdarzylo potrzebowac do tego filtrow szarych. przy bardzo jasnych szklach (f/2.8) i korpusach z minimalnym czasem 1/2000 sekundy mozna sie natknac na taki problem... ale nie bardzo wiem po co robic landszafty przy f/2.8...

    Cytat Zamieszczone przez ALN Zobacz posta
    , a także do osiągnięcia efektów "zmiękczenia" płynącej wody. Pytam, bo nigdy wcześniej nie miałem styczności z tego typu filtrami. Mam już zamówione dwa połówkowe o ND4 i ND8.
    to bardzo zalezy od pory dnia i ruchu wody. w pochmurny dzien na strumien gorski i ND8 wystarczy. a w wietrzny, sloneczny dzien, na wode morska, to i ND1000 nie wystarczy.

    tak naprawde nie da sie tego okreslic zanim nie zaczniesz sam probowac czego Ci w Twoim konkretnym przypadku brakuje. jesli przewidujesz raczej robic w mocnym swietle to raczej ND1000, jesli strumienie gorskie to bardziej ND8 moze ND16
    www albo tez flickr

  7. #107
    Bywalec Awatar chrisNI
    Dołączył
    Apr 2013
    Miasto
    Newry
    Posty
    173

    Domyślnie Odp: Info dotyczące filtrów

    Do krajobrazòw IMHO połĂ˛wkowe (hard & soft) a pełnymi dopełnić efekt. ND 4,8,16 zupełnie nieprzydatne w słońcu tu trzeba mierzyć minimum w ND64+CPL+ połĂ˛wka Nd 0,6 ; 0,9 lub 1,2 w zależności od ròżnicy w oświetleniu między ládem a niebem

  8. #108
    Dopiero zaczyna
    Dołączył
    Aug 2012
    Posty
    40

    Domyślnie Odp: Info dotyczące filtrów

    Czy dwa powyższe filtry do których zamieściłem linki sprawdzą się w tej roli?

  9. #109
    Bywalec Awatar chrisNI
    Dołączył
    Apr 2013
    Miasto
    Newry
    Posty
    173

    Domyślnie Odp: Info dotyczące filtrów

    To zależy Jak ostre jest słońce, przykładowo ND32 przy czasie 1/500 skruci ci do 1/15, przy 1/250 do 1/8. IMHO należy zejść minimum ~1-2sek.

  10. #110
    Dopiero zaczyna
    Dołączył
    Aug 2012
    Posty
    40

    Domyślnie Odp: Info dotyczące filtrów

    Trudno mi to ocenić, ale w tej chwili moim celem jest umożliwienie zrobienia serii zdjęć latarni morskich. Niestety nie mam możliwości czekania na odpowiednie światło, więc będę musiał robić zdjęcia nawet przy bardzo silnym słońcu. Obecnie przeszukuję sieć w poszukiwaniu tego samego ujęcia zrobionego w słoneczny dzień przy użyciu filtrów o różnym ND. Większość zdjęć to jednak rozmycia wody czy nieba.
    Ostatnio edytowane przez ALN ; 27-06-2016 o 23:06

Strona 11 z 13 PierwszyPierwszy ... 910111213 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •