Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 19

Wątek: #30 Adapter do M42 domowym sposobem

  1. #1
    Bywalec Awatar FERRER
    Dołączył
    Feb 2006
    Wiek
    49
    Posty
    190

    Lightbulb #30 Adapter do M42 domowym sposobem

    Ostatnio z nudy zrobiłem na szybko adapter pod M42 dla kumpla
    Koszt ok 10zł (tak nas wyniosło)

    1. Dekielek na bagnet - 8zł , stary nieczynny zenit ok 2zł.

    2. Odkręcam pierścień mocujący obiektyw w zenicie i wycinam otwór w dekielku od body.

    3. Mocujemy oba elementy razem śrubeczkami które zostały na po odkceniu pierścienia zenita, można też potraktować jakimś super klejem (cement w płynie).

    4. Jeśli traktowaliśmy klejem to czekamy aż wyschnie i sprawdzamy na body.

    5. Adapter sprawdzałem na Revuenon f=135 i trzyma się idealnie (bez drgań itd) oczywiście przy cięższym sprzęcie może sie urwać, ale do małych szkiełek naprawde idealny (kumpel pstryka cały czaś i jest zadowolony.
    Zastrzegam sobie prawo do pomyłek.

  2. #2
    Pełne uzależnienie Awatar schabu
    Dołączył
    Aug 2006
    Miasto
    Rzeszów
    Posty
    1 349

    Domyślnie

    ooo - nowy grip
    a tak serio to moj wspolokator ma zpierdzielonego zenita (okazalo sie jak zrobilismy zenitowy wypad na miasto) i nie wiem czy nie sprawdzic Twojej metody a czym wycinales dziure w dekielku??
    Na której strefie chcesz dostać porannego tosta?

    fotografia ślubna i eventowa

  3. #3
    Pełne uzależnienie Awatar minek
    Dołączył
    Jan 2005
    Miasto
    Łódź
    Wiek
    46
    Posty
    1 386

    Domyślnie

    - Jak głęboko trzeba wcisnąć gwint z zenita do dekla, żeby ostrość działała tak jak obiektywy pokazują?
    - Co z obiektywami nie-auto, gdzie trzeba wcisnąć bolec do zamknięcia przysłony?

  4. #4
    Bywalec Awatar FERRER
    Dołączył
    Feb 2006
    Wiek
    49
    Posty
    190

    Domyślnie

    schabu - Dziura sie sama zrobiła, wystarczy wbić np wkrętak w rowek i podważyć to samo odejdzie (u mie tak było).

    minek - ostrość na oko jak w tych adapterach z allegro bez potwierdzenia
    Zastrzegam sobie prawo do pomyłek.

  5. #5
    Uzależniony Awatar Peri Noid
    Dołączył
    May 2006
    Miasto
    Warszawa
    Wiek
    49
    Posty
    604

    Domyślnie

    Zdaje się, nie wziąłeś pod uwagę faktu, że tak zrobiona przejściówka odsuwa obiektyw od matrycy, przez co tracisz ostrość na nieskończoność (minek zdaje się to ma na myśli, tylko inaczej sformułował).
    Praktica MTL 5B, RevueFlex 5005, PSix, EOS 30D+opcjonalna matówka z klinem, worek szkiełek, jakaś lampa i statyw :-)

  6. #6
    Bywalec Awatar FERRER
    Dołączył
    Feb 2006
    Wiek
    49
    Posty
    190

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Peri Noid Zobacz posta
    Zdaje się, nie wziąłeś pod uwagę faktu, że tak zrobiona przejściówka odsuwa obiektyw od matrycy, przez co tracisz ostrość na nieskończoność (minek zdaje się to ma na myśli, tylko inaczej sformułował).
    Zgadza się, brak nieskończoności
    Zastrzegam sobie prawo do pomyłek.

  7. #7
    Korba
    Guest

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez minek Zobacz posta
    - Co z obiektywami nie-auto, gdzie trzeba wcisnąć bolec do zamknięcia przysłony?
    Tez sie nad tym zastanawiam, mam praktice (jak w stopce) i zanim ja rozbiore to chcialbym juz miec pomysl na popchniecie zamykacza przyslony.
    Tam swiatlo mierzone jest przy pelnej dziurze i dopiero podnoszenie lustra domyka przyslone.
    Macie moze jakies sugestie?

    i jeszcze jedno, jak zakrecisz na body sam dekielek (aparat nie wie ze na nim jest cos zamontowane) to nie kreci nosem ze chcesz robic zdjecia bez szkla?
    Sorry za takie lamerskie pytanie ale nigdy nie bawilem sie takimi przejsciowkami

    Pozdrowka

  8. #8
    Początki nałogu Awatar swiderski
    Dołączył
    Feb 2006
    Miasto
    Gorzów/ Szczecin
    Wiek
    37
    Posty
    338

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Korba;

    i jeszcze jedno, jak zakrecisz na body sam dekielek (aparat nie wie ze na nim jest cos zamontowane) to nie kreci nosem ze chcesz robic zdjecia bez szkla?
    Sorry za takie lamerskie pytanie ale nigdy nie bawilem sie takimi przejsciowkami

    Pozdrowka
    Nie, ponieważ gdy masz M42 na "fabrycznej" przejściówce - aparat również nie wie, że jest podpięty obiektyw. Sprawa zmienia się dopiero po doklejeniu dandeliona (chipa do potwierdzania ostrości), który "oszukuje" Canona, że podpięty jest obiektyw 55/1.8.
    350D z gripem + kit + 28-105 USM + 380EX

  9. #9
    Pełne uzależnienie Awatar enter
    Dołączył
    Oct 2005
    Miasto
    wioskawawa
    Posty
    1 201

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez swiderski Zobacz posta
    że podpięty jest obiektyw 55/1.8.
    1,4/55mm

  10. #10
    slodki666
    Guest

    Domyślnie

    Ja osobiście używam przejściówki na M42 kupionej na giełdzie w Stodole za 30zł i jedyny "problem" jaki mam to brak autofocus'a.:wink:
    Jest ona wykonana cała z metalu i nawet jak założe 200, która waży ok. 1kg nie ma obawy, że coś się gdzieś urwie i...

    Cytat Zamieszczone przez minek Zobacz posta
    - Co z obiektywami nie-auto, gdzie trzeba wcisnąć bolec do zamknięcia przysłony?
    Przejściówka ta ma specjalny pierścień który na stałe wciska bolec.

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •