Strona 2 z 50 PierwszyPierwszy 123412 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 492

Wątek: Obiektywy M42

  1. #11
    Dopiero zaczyna
    Dołączył
    Aug 2005
    Wiek
    47
    Posty
    32

    Domyślnie

    Osobiście w tej chwili mam tylko obiektywy na M42 .Posiadałem SIGME 70-300 apo dg i dałem sobie luzu jak porównałem z sonnarem . Jak mam polecić obiektywy a przetestowałem ich troszkę to zeissy są naprawdę bardzodobre ale dość drogie tańszym rozwiązaniem są jupitery fajne nie doceniane szkiełka .Podam listę szkiełek którymi się warto zainteresować

    Tańsze szkiełka
    50 mm - pentacon 1.8 ale warto poszperać w heilosach jak trafisz na dobrą sztukę to bedzie to twoje ulubione szkiełko aż nie kupisz lepszego

    85 mm - Jupiter 9 klasyka mówią że CZJ Bometar jest lepszy ale osobiście zostałem przy Jupiterze choć regulacja przysłoną jest dość dziwna i trzeba się przyzwyczaić

    135 mm - Jupiter kopia sonnara szkło moim zdaniem jakością fotek dużo nie ustępuje sonnarowi a cena ok 3xtaniej

    200 mm - Jupiter 21 super szkiełko mam takie i chyba długo zostanie w moim plecaku

    Jak masz troszkę wiecej kasy to polecam

    50 mm - CZJ panacolar 1.8 (podobno super takumar 1.4 jest lepszy ale go nie miałem więc się nie wypowiadam )
    85 mm - wspomniany jupiter 9
    135 mm - CZJ Sonnar 135/3,5 Król ostrości warty swoich pieniędzy
    180-200 mm CZJ Sonnar ze światełkiem 2,8 .Miałem 200 i sprzedałem bo miałem kupić okazyjnie 180 co się nie udało i zostałem z Jupiterem 21

    Do szkiełek na M42 pomocyny jest specjalny chip (dendalion) który potwierdza ostrość .Myślę że szkiełka manualne są lepsze od tych na AF z niskiej półki i jak ktoś ma ograniczoną kasę to są wręcz idealnym rozwiązaniem . Pewno koledzy mnie zjedzą ale firma PENTAX bardziej dba o biedniejszych klientów i ma w swojej ofercie body które idealnie współpracuja z starszymi szkiełkami jest to np PENTAX K110D lub wchodzący na nasz rynek K10D .
    Pkt 8 regulaminu forum

  2. #12
    Bywalec
    Dołączył
    Jun 2006
    Miasto
    Wrocław
    Wiek
    79
    Posty
    160

    Domyślnie

    Wydaje mi się, że 1000/10 to trochę za długi i za ciemny obiektyw ( po uwzględnieniu crop'a otrzymujemy ogniskową 1600, czyli z ręki trzeba naświetlać na około 1/2000, poza tym przy lustrzanym obiektywie przesłona robocza wyniesie ok. 16). Wyobraź sobie jak dobre warunki świetlne muszą być do tego celu, nawet przy czułości 1600 ASA! Osobiście używam sporadycznie lustra MTO 500/8, co i tak daje po przeliczeniu 800 mm. Jest to obiektyw mały, lekki, do EOS-a daje sie przypiąć bez kłopotu.Ustawiam wtedy priorytet przysłony, współczynnik skrócenia ekspozycji ok. 1,3 - 1,6. Używam adaptera bez potwierdzenia ostrości. Ostatnio zauważyłem, że zdjęcia robione EOS-em 400D są wyraźnie lepsze od tych z 350D, są bardziej kontrastowe i ostrzejsze, prawdopodobnie z powodu innej budowy matrycy. Ponieważ obiektyw lustrzany ma prostą konstrukcję optyczną, to i CA jest mała i zdecydowanie do zaakceptowania, chociaż istnieje. Taki obiektyw można kipić już poniżej 300 zł, chociaż na pewno trzeba trochę poszukać. W/g mnie opinie o nieprzydatności obiektywów lustrzanych do cyfry są zdecydowanie przesadzone.
    Canon EOS 30D, Canon EOS 400D, EOS 5D; EOS T1i, EOS T2i; EF 17-40/4L, EF 100-300/5.6L, EFS 60/2.8 macro, EF 200/2.8 L II, EF 100-400/4.5-5.6L IS USM, EF 70-200/4 IS L, EF 70-300/4-5.6 IS USM, EF 300/4 L; EF 1.4 Extender, EF 2x Extender, Speedlite 420EX, Speedlite 580EX; "IS is for us old farts with too much shake"(NINAS)

  3. #13
    Pełne uzależnienie Awatar mattnick
    Dołączył
    Feb 2006
    Miasto
    Wałbrzych
    Wiek
    41
    Posty
    1 735

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez enter Zobacz posta
    Jupiter 37A MC 3,5/135mm
    Posiadam i na prawdę jest to fajne szkiełko


    Cytat Zamieszczone przez enter Zobacz posta
    nie wiem czy zmieścisz to pod wbudowaną lampę 300d bo pod 350d nie wchodzi bez przeróbek. a poza tym przy przysłonie 10 masz czarną dziure w wizjerze i trudno ostrzyć bez jasnej matówki.
    Dzięki za cenne informacje ... ciekawe ile pierścieni trzeba dołożć...

    Hehe...ale ja jestem głupi...można zamiast pierścieni telekonwerter x2 czyli hmmm po cropie 3200 mm i przesłona eee 20 ?? lol...to chyba podświetlana matówka musiała by być
    Ostatnio edytowane przez mattnick ; 18-11-2006 o 17:21
    30D, C 17-40 f4 L, 50 f1.8, 70-200 f4 L, 430 ex, oraz -=iii=<)
    CZYTAĆ I PAMIĘTAĆ !!!!

  4. #14

    Domyślnie

    Ja kupiłem z tydzień temu szkło Carl Zeiss Jena 135 f.3.5 i dopiero dzisiaj nim cos tam pstryknąłem nie żeby odrazu zdjęcia poprostu fotki tak aby zobaczyć jak mi się będzie ostrzyć bo nie mam potwierdzenia AF.
    I ku mojemu zdziwieniu jest super duże lepiej niż sie spodziewałem zdjęcia są poprostu 100% bardziej ostre od moich pozostałych szkieł śmiem twierdzić że nawet ostrzejsze od 50. F/1.8 ale może mi się poprostu AF za często myli.

    Na tym szkle widać jakie ( i czy) fotograf robi błędy czy poprostu szkła ma do d.....
    Serdecznie polecam
    Canon EOS 5D | Canon EOS 5D MKII | 70-200 L f/2.8 IS USM |Canon 85 L f1.2 USM |Canon 35 L f1.4 USM |Canon 50 f1.4 USM |Speedlite 580EX | Praktica MTL 5B |Carl Zeiss Jena 29mm f2.8 |Pentacon auto 50mm f1.8 | Miranda ZF-3

    martinbartnicki.com

  5. #15
    theremin
    Guest

    Domyślnie

    Witam!

    Godne rozważenia są też obiektywy z mocowaniem P-SIX, np.:
    CZJ Biometar 2.8/120, CZJ Sonnar 2.8/180, CZJ Sonnar 4/300 itp.
    Z powyższych trzech korzystałem i jestem zadowolony. Jeżeli chce Pan dołożyć potwierdzenie ostrości, to warto kupić przejściówkęz P-SIX'a na EOS z szerokim kołnierzem (od strony bagnetu), łatwiej będzie przykleić.
    Ostatnio edytowane przez theremin ; 18-11-2006 o 18:48

  6. #16
    Coś już napisał
    Dołączył
    Oct 2005
    Miasto
    Kraków
    Wiek
    40
    Posty
    60

    Domyślnie

    Jak przy uzywaniu denalionu bedzie sie sprawował ETT-II. Wyobrażam to sobie tak że wchodzę w tryb manualny i ustawiam przesłonę na aparacie taką jaką mam w obiektywie i teoretycznie wszystko powinno działać Jak to wygląda w praktyce ??

    pozdrawiam
    Piotrek Wolak "trampek"
    EOS 20D + BG-E2 + EOS 50E + BP-50 + 17-40 4,0 L + 70-200 4,0 L + 50 1,4 + 85 1,8 + 550EX

  7. #17
    buzka32
    Guest

    Domyślnie

    Ja używam 2 obiektywów na M42 HELIOSA 44M-4 trafił mi się extra egzemplarz bo robi ostrzejsze foty niż 1.8/50 Canona oraz Pentacona 2.8/135 w wersji pierwszej czyli nie electric powiem szczerze że częściej uzywam pentacona bajecznie rozmywa tło gdy się robi portrety (przesłona bodajrze 16 listkowa) do tego mam przejsciówke bez dandeliona.
    pozdr.
    Paweł

  8. #18
    Początki nałogu Awatar Arek_O
    Dołączył
    Feb 2006
    Posty
    294

    Domyślnie

    MTO to bardzo ciemne szkło i to nie tylko ze względu na f/10. To obiektyw zwierciadlany, w którym straty światła ze względu na obstrukcję i zastosowanie aluminizowanych powierzchni odbijających są znacznie większe niż w obiektywach soczewkowych.

  9. #19
    Pełne uzależnienie Awatar enter
    Dołączył
    Oct 2005
    Miasto
    wioskawawa
    Posty
    1 201

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez mattnick Zobacz posta
    Posiadam i na prawdę jest to fajne szkiełko

    Dzięki za cenne informacje ... ciekawe ile pierścieni trzeba dołożć...

    Hehe...ale ja jestem głupi...można zamiast pierścieni telekonwerter x2 czyli hmmm po cropie 3200 mm i przesłona eee 20 ?? lol...to chyba podświetlana matówka musiała by być
    ja swojego jupiterka właśnie puszczam na alledrogo zainwestowałem dość sporo w sonnara.

    Co do MTO to jak dobrze pamiętam to 11mm spokojnie starcza i przesterowanie pierścienia ostrości.

  10. #20
    Coś już napisał
    Dołączył
    Apr 2005
    Posty
    70

    Domyślnie

    z obiektywow m42 - standard na cropa polecam MIR 1B, całkeim dobrze współpracuje z cyfrą, ale na analogu mocno winietuje. W necie możan spotkać wiele opinii ludzi, którzy nie są zadowoleni z teo szkla jednak ja testowałem kilka egzemplarzy i wszystkie były w porzadku (może miałem szczęście?) Główną zaletą tego szkła jest cena - kupiłem swój egzemplarz za 35zł. A ostrość znacznie przebija canonowskiego KITa. Wady? flara pod światło

    mam też kilka innych szkiełek na m42, najlepszy jest wspomniany już jupiter 37a, swietna ostrosc od pelnej dziury. Sampli wrzucac nie trzeba - chyba wszyscy zainteresowani optyką m42 mieli do czynienia z tym obiektywem.
    350d+grip, tamron 28-75/2.8

Strona 2 z 50 PierwszyPierwszy 123412 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •