Strona 1 z 9 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 84

Wątek: #28 Obiektyw makro za 50zł.

  1. #1
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Aug 2006
    Miasto
    Kraków
    Wiek
    36
    Posty
    1 344

    Lightbulb #28 Obiektyw makro za 50zł.


    Brak pieniędzy matką wynalazków.
    Tak jednym słowem można opisać to co skłoniło mnie do wykonania urządzenia które chciałbym przedstawić w tym poradniku. Jest to obiektyw pozwalający otrzymać odwzorowanie obiektu w skali od ~1:1.6 f/5.6 do 1:1.25 f/8.

    Do wykonania trzeba przygotować:
    -aparat Smena Symbol lub pochodny (na Allegro chodzą po ok 20-50zł),
    -dekielek EF (ok 15zł),
    -para rąk (bezcenne)
    -wiertarkę,
    -pilnik (im większy tym lepszy, ale bez przesady)
    -śrubokręty (i małe i duże )
    -pudło śrubek (będzie trzeba znaleść krótsze ekwiwalenty obecnych śrubek),
    -mocne nerwy,


    Krok 1
    Najpierw należy Smenę pozbawić obiektywu. Otwierając tylnią klapkę są widoczne 4 śrubki naokoło komory przez którą pada światło - wykręcamy je. Po wykręceniu obiektyw powinien sam odpaść od korpusu aparatu. Jeśli nie to trzeba mu odrobinę pomóc. Nie trzeba się z nim obchodzić zbytnio delikatnie .


    Krok 2
    Jeśli już udało się go wyjąć to pora go wypatroszyć Jest w nim wiele zbędnych części, które na nic się nie przydadzą. Śrubokrętem wydłubujemy migawkę (uwaga na soczewki ). Można sobie pomóc ucinaczkami lub czymś podobnym. Teraz można się zabrać za usunięcie reszty mechanizmów migawki: spust, kółka zębate, poprostu wszystko co już w tej chwili nie jest nam potrzebne. Usunąć można też tulejkę na którą ustawiało się czasy migawki (tą z chmurkami, deszczykiem, słoneczkiem :grin: ).


    Krok 3
    Teraz trzeba przygotować dekielek. Wiercimy na samym środku dziurę. Najpierw małym wiertłem, potem dużym, tak dla ułatwienia. Duże mogło by się ześlizgiwać więc najpierw robimy małą dziurkę. Gdy już to zrobimy trzeba chwycić za pilnik i nim powiększyć otwór do średnicy ok 3cm. Tym że nie będzie to okrąg idealny nie trzeba się przejmować, ważne żeby miał ok 3cm. Jeśli się uda to można już zrobić pierwszą przymiarkę obiektywu do dekielka. Jeśli jest dobrze dopasowany i nie ma szpar pomiędzy obiektywem a deklem to idziemy dalej, jeśli są to trzeba pilnikiem dopasować wedle uznania.


    Krok 4
    Teraz pozostaje przykręcić obiektyw. Aby to zrobić trzeba wywiercić małym wiertłem 4 otwory w dekielku w odpowiednich miejscach, tak aby dało się przykręcić obiektyw. Je trzeba niestety wyznaczyć samemu, chwilkę to może potrwać. Może to być również mniej niż 4. Mój obiektyw trzyma się na dekielku na 2 śrubach (kiedyś na jednej). I trzyma się całkiem solidnie. Po wywierceniu musimy odnaleźć kilka śrubek które mają taki sam gwint jak użyte fabrycznie do przykręcenia obiektywu, ale muszą być na tyle krótkie żeby nie wystawały z dekielka i nie było luzów. Można również spróbować uciąć te fabryczne na odpowiednią długość. Przykręcamy obiektyw. Jeśli już się udało, możeby cieszyć oko nowym nabytkiem :rolleyes: . Odległość ostrzenia wynosi ok 10cm dla skali 1:1.6 i jest stała

    Good Luck !

    Ostatnio edytowane przez Janusz Body ; 14-09-2011 o 08:53

  2. #2
    Pełne uzależnienie Awatar Kubaman
    Dołączył
    Jul 2004
    Miasto
    Kraków
    Wiek
    47
    Posty
    4 709

    Domyślnie

    ja tylko dodam, że działa to nieźle, wkręcając i wykręcając obiektyw Smeny zmieniamy skalę odwzorowania, a ostrzymy "butami" Całkiem dobra jakośc optyczna.
    Pasja---------------------> www.jakubszyma.pl

    Przedsięwzięcie-------------> www.szyma.com

  3. #3
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Aug 2006
    Miasto
    Kraków
    Wiek
    36
    Posty
    1 344

    Domyślnie

    Żeby nie było, mały przykład :

  4. #4
    Początki nałogu Awatar bruckner
    Dołączył
    May 2006
    Miasto
    Opole
    Wiek
    33
    Posty
    275

    Domyślnie

    Witam.
    Mam nadzieję że obiektyw ze Smeny 8M będzie do tego celu równie odpowiedni, czyż nie? pozdrawiam
    Gripped EOS 350d+KIT | Gripped EOS 33 | Sigma 70-300 APO DG | EF 50/1.8 | [M42] Jupiter 9 85/2 | [m42] Helios 58/2 (stary) | SmenaMacro(home made) | Speedlite 430EX | Velbon Sherpa 600r | Lowepro Stealth Reporter D200 AW | Skrzypce warte więcej niż cały ten zestaw :cool:
    Fotki Digart
    FOTOblog

  5. #5
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Aug 2006
    Miasto
    Kraków
    Wiek
    36
    Posty
    1 344

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez bruckner Zobacz posta
    Witam.
    Mam nadzieję że obiektyw ze Smeny 8M będzie do tego celu równie odpowiedni, czyż nie? pozdrawiam
    Z tego co widzę w goglownicy to na 100% powinien pasować. To chyba praktycznie ten sam obiektyw 50/4 tylko ma inny kolor

  6. #6
    Dopiero zaczyna
    Dołączył
    Jun 2006
    Miasto
    Zabrze
    Posty
    29

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez bruckner Zobacz posta
    Witam.
    Mam nadzieję że obiektyw ze Smeny 8M będzie do tego celu równie odpowiedni, czyż nie? pozdrawiam
    Ja do swojego "obiektywu" makro wykorzystałem obiektyw ze smieny 8M i wszystko chula jak trzeba. Do prostych zabaw z makro, opisywana samoróbka nadaje się w 100%.

    Pozdrawiam
    KM

  7. #7
    Bywalec Awatar ishi
    Dołączył
    May 2005
    Wiek
    43
    Posty
    145

    Lightbulb

    Bagnet007 dzięki wielkie za pomysł..



    20minut i coś z niczego gotowe
    (smena po upadku i tak nadawała sie do wyrzucenia, a teraz prosze... :-P )



    na szybko -biurkowo, cyknięte tylko w celu sprawdzenia..
    http://www.ishi.ovh.org/zenit/IMG_5344smena_org.jpg

    ( piekielnie ostry, bez zadnych szopowań itp. -jedynie zmniejszona "waga" do potrzeb www )

    http://www.ishi.ovh.org/zenit/IMG_5349_smena_org.jpg
    ______________________________________________
    50D | BG-E2N | 350D | BG-E3 | T 17-50 2.8 | C 35 1.4 | C 70-200 4 | C 85 1.8 | C 430 EX | + szafa rupieci
    http://plfoto.com/42743/autor.html

  8. #8

    Domyślnie

    Świetny pomysł, melduję swój obiektyw Smienowy ukończony :grin:

    Tyle ze ja odkrecałem wszystko co się dało po kolei i dzięki temu nie musiałem prawie nic wyłamywac na siłę (np. listków migawki) oraz nie wierciłem zadnych otworów i nie skręcałem śrubami - wystarczyło tylko dokładnie dopasować ten główny gwint obektywu od (strony aparatu oczywiście) do plastikowego dekielka Canona a później przykrecić z drugiej strony dekielka takim nagwintowanym cienkim pierścieniem (obecnym w zestawie ;-) )

    Ogólnie polecam przepis, fajny i poręczny home-made makro obiektyw
    Ostatnio edytowane przez Grzdyll ; 18-12-2006 o 09:56
    Puszka, kilka słoików i może szczypta talentu?

  9. #9
    Bywalec Awatar LemonR
    Dołączył
    Jun 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Wiek
    50
    Posty
    234

    Domyślnie

    Juz wiem skad sie biora negle wzrosty cen starych aparatow na Allegro.
    Swoja droga mam 3 pary starych okularow zachecony tym watkiem zaczynam budowac 18-400 2,8L.
    pozdr

  10. #10
    Początki nałogu Awatar bruckner
    Dołączył
    May 2006
    Miasto
    Opole
    Wiek
    33
    Posty
    275

    Domyślnie

    Grzdyll czy mógłbyś rozjaśnić: nie odkręcałeś niczego po kolei, i nie musiałeś wyłamywać listków... czyli co ? zostawiłeś obiektyw w całości?? aaa i jeszcze z tym gwintowanym pierścieniem: w dekielku oczywiście dziurę trzeba zrobić... tylko mocujesz tym pierścieniem. Dobrze rozumiem? możesz jakieś fotki, jak to wygląda, wstawić??
    Pozdrawiam serdecznie
    Gripped EOS 350d+KIT | Gripped EOS 33 | Sigma 70-300 APO DG | EF 50/1.8 | [M42] Jupiter 9 85/2 | [m42] Helios 58/2 (stary) | SmenaMacro(home made) | Speedlite 430EX | Velbon Sherpa 600r | Lowepro Stealth Reporter D200 AW | Skrzypce warte więcej niż cały ten zestaw :cool:
    Fotki Digart
    FOTOblog

Strona 1 z 9 123 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •