Strona 9 z 9 PierwszyPierwszy ... 789
Pokaż wyniki od 81 do 84 z 84

Wątek: #28 Obiektyw makro za 50zł.

  1. #81
    abhaya
    Guest

    Domyślnie

    Ze Smeny dobrze działa

  2. #82
    Awatar beri
    Dołączył
    Jul 2007
    Miasto
    Wrocław
    Wiek
    70
    Posty
    6

    Domyślnie

    "Naszło mnie" jak jak napisaliście o wykorzystaniu Heliosa do macro,
    rzeczywiście da się tym zrobić zdjęcia, muszę trochę poćwiczyć...

    Beri
    50D + 24-105 L IS + 580EX+ STOFEN + BG-E2N + CP-E3 + trochę innych drobiazgów

  3. #83
    Gdir
    Guest

    Domyślnie

    Witam
    Ostatnio razem ze znajomym postanowiliśmy zrobić sobie dwa obiektywy w oparciu o wspominaną w wątku Smiene 8M. Robiliśmy oddzielnie a kompendium naszych wniosków oraz spostrzeżeń chciałbym zawrzeć poniżej.

    Jak już było to wcześniej wspominane, aparat rozkręcamy aż do samego obiektywu wraz z obudową i wystającym gwintem (jasno zielona strzałka). Ważne jest aby przesłona została na miejscu. Dzięki dokręceniu 3 śrubek wewnątrz obiektywu (jedna z nich zaznaczona jest czerwoną strzałką), możliwa stanie się zmiana przesłony co pozwoli na zwiększenie głębi ostrości tak ważnej przy tego typu fotografii. Przesłonę zmieniamy wewnętrznym pierścieniem tuż przy soczewce (zaznaczone zieloną strzałką).
    W dekielku od aparatu robimy otwór wielkości gwintu na odstającym elemencie od obiektywu. Ja osobiście używam dekielka jako swego rodzaju nakrętki, wkręcając obiektyw w dekielek, zwiększam lub zmniejszam wielkość powiększenia. Znajomy natomiast, wykorzystał oryginalną część ze Smieny, do której przykręcony był obiektyw i przykleił ten element do dekielka. Tak wykonany obiektyw pozwala na regulację wielkości powiększenia, głębi ostrości oraz ilości światła wpadającego.
    Poniżej zamieszczam zdjęcia wykonanego obiektywu :
    [

  4. #84
    Gdir
    Guest

    Domyślnie Smiena 8

    Witam.
    Po gorącej lekturze niniejszego rozdziału, razem z kolegą postanowiliśmy zrobić swoje macro obiektywy. Jako, iż każdy robił swój indywidualnie mogliśmy porównać efekty końcowe i wybrać najlepsze rozwiązanie, co też mam zamiar poniżej przedstawić.
    Obiektyw wykręcamy cały aż nie zostaną nam soczewki z obudową, przesłoną i gwintem mocującym (strzałka seledynowa). Ważne jest aby pozostawić przesłonę, co pozwoli dowolnie zmniejszać ilość światła wpadającego jak i zwiększać głębie ostrości. Poniżej umieszczam zdjęcie obiektywu.

    Aby możliwe stało się sterowanie przesłoną, trzeba dokręcić trzy śrubki, na zdjęciu jedna z nich zaznaczona została kolorem czerwonym. Wartość przesłony regulujemy pierścieniem wewnętrznym zaznaczonym zieloną strzałką.

    Kolejnym etapem jest mocowanie obiektywu do dekielka. Ważne jest aby można było poprzez wkręcanie lub wykręcanie obiektywu, sterować powiększeniem. I tutaj razem z kolegą zastosowaliśmy dwie opcje. Ja wyciąłem otwór wielkości gwintu i dekielek jest swego rodzaju nakrętką (fotografia poniżej), Natomiast kolega użył mocowania ze Smieny (to do czego fabrycznie był przykręcony obiektyw) i odwrotnie zamocował do dekielka z zewnątrz.

Strona 9 z 9 PierwszyPierwszy ... 789

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •