Strona 5 z 10 PierwszyPierwszy ... 34567 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 41 do 50 z 99

Wątek: #27 Domowy sposób na kalibrację AF w dSLR

  1. #41

    Domyślnie jak podnosimy lustro

    Moze glupie pytanie, ale nie chce nic spartolic. Jak dobieramy sie do tej sruby regulacyjnej? Po prostu podnosimy delikatnie paluchami lustro i przyklejamy tasma klejaca do papiero by nie opadlo ?

    Dziekuje za odpowiedz,
    Mikolaj

  2. #42
    Dopiero zaczyna Awatar Poohacz79
    Dołączył
    Jul 2008
    Miasto
    Biskupice
    Posty
    18

    Domyślnie

    Właśnie skończyłem kalibrację puszki 400D. Operacja się udała, pacjent żyje.
    Teraz 18-55 IS, 17-40L, 28-135IS oraz 50mm rewelacyjnie ostrzy w punkt.
    Wielkie podziękowania dla autora za pomoc

  3. #43
    Dopiero zaczyna
    Dołączył
    Sep 2006
    Posty
    40

    Domyślnie

    mam BF w 5D
    kluczyc robie, tylko ktora srubka nalezy krecic? bo w tips&tricks jest jedna zaznaczona w 5D sa 4 (dwie na kazda strone przy lustrze)

  4. #44
    Początki nałogu Awatar Bogdan56_Ch
    Dołączył
    Jan 2007
    Miasto
    Chrzanów
    Posty
    377

    Domyślnie

    Podziękowania dla McKane za poruszenie tego tematu i sposób na pozbycie się problemu BF i FF.

    U mnie od samego początku występował FF w 400D tak że z trudnością można było zrobić ostre zdjęcie. Myślałem że to wina obiektywów, wysłałem cały sprzęt do Warszawy w celu usunięcia ww problemu. Skalibrowano mi Aparat, obiektywy. Po 2 tygodniach powróciły i okazało sie, że na wszystkich obiektywach występuje nadal FF. Kupiłem obiektyw Canon EF 24-105 f/4 L IS USM i po nałożeniu na aparat okazało się że też jest FF.

    Skorzystałem z porady dotyczącej przykręcenia śrubki w aparacie i w tej chwili wszystkie obiektywy celują w punkt z z minimalnym przesunięciem w kierunku BF. Nie chcę już więcej dłubać w aparacie, zresztą BF w granicach 0.2 mm jest nawet niezły przy fotkach typu portret. Najważniejsze że punkt z wszystkimi obiektywami jest ostry. W moim aparacie wystarczyło podnieść lustro i bez żadnych przyklejań, zabezpieczeń migawki przeprowadzić całą operację. Punkty AF są nadal w tym samym miejscu, nic się nie zmieniło i poprawnie ostrzą.

    Co do klucza, kupiłem imbus o średnicy 1mm i spiłowałem go w kwadrat tak gdzieś do 0.8. Nie używałem suwmiarki, wszystko na oko i metoda prób i błędów.

    Canon ma jakiś problem z kalibracją i zawsze wydaje się im że jest dobrze programowo i nie sprawdzają jak naprawdę te fotki wyglądają., albo im się nie chce.

    Co do obiektywów to:
    Canon EF 24-105 f/4 L IS USM
    Canon EF 28-135 f/3.5-5.6 IS USM
    Canon EF 75-300 f/4-56 III USM
    Canon EFS kit 18-55 f/3.5-5.6 II
    i po analogu:
    Canon EF 35-70 f/3.5-4.5 A AF
    Canon EF 70-210 f/4 AF (jest na optyczne.pl)

  5. #45
    Początki nałogu Awatar Bogdan56_Ch
    Dołączył
    Jan 2007
    Miasto
    Chrzanów
    Posty
    377

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez mikolas679 Zobacz posta
    Może glupie pytanie, ale nie chce nic spartolic. Jak dobieramy sie do tej sruby regulacyjnej? Po prostu podnosimy delikatnie paluchami lustro i przyklejamy tasma klejaca do papiero by nie opadlo ?

    Dziekuje za odpowiedz,
    Mikolaj
    Właśnie jestem po operacji. Dwa razy wysyłałem do Warszawy sprzęt i za każdym razem był odsyłany z FF. O tyle dobrze, że wszystkie szkiełka po regulacji ostrzyły tak samo z FF. Zrezygnowałem z Warszawy po kupnie (Canona 24-105 L f/4 IS), który ostrzył tak jak pozostałe obiektywy z FF. Po kalibracji kluczykiem jest OK.

    Co do pytania o zabezpieczania aparatu podczas operacji. Ja podniosłem lusterko i niczym nie zabezpieczałem. Tak samo migawka była bez zabezpieczeń. Jeżeli jest dobry kluczyk, to przy uważnej pracy nic się nie uszkodzi.

  6. #46
    Dopiero zaczyna
    Dołączył
    Sep 2008
    Posty
    22

    Domyślnie

    Witam wszystkich
    tak se czytam o kalibracji AF domowym sposobem, że sam chętnie też przeprowadziłbym taką kalibrację, ale w moim 40D nie mogę dopatrzyć się żadnej śrubki do kalibracji
    może ktoś zna sposób na kalibrację 40D, może coś trzeba więcej odkręcić, jakąś osłonę i wtedy reguluje się położeniem luster

    drobne rozkręcanie mam już za sobą, chciałem wyczyścić matówkę bez jej wyjmowania i ją przedmuchałem, w efekcie jakieś syfki dostały się za szkiełko z punktami pomiarowymi (znajdujące się za matówką)
    odkręcenie 2 śrubek i zebranie pędzelkiem paproszków załatwiło sprawę

    w moim 40D + Tamron 17-50 mam fronfocus, przy fotografowaniu płaskich przedmiotów z niedużej odległości niestety jest niedobrze i to chciałbym skorygować

    jak ktoś by miał jakąś radę to by było fajnie
    pzdr

  7. #47
    mj91
    Guest

    Domyślnie jw

    witam,
    mam canona eos 450d i w zaden sposób nie moge znaleźć tej śrubki... ma ktoś moze ten aparat i powie mi gdzie ją znaleźć? swoją drogą chyba nie będę nią kręcił bo problem jest zauważalny tylko z jednym obiektywem, ale z czystej ciekawości chciałbym wiedzieć, moze na przyszłość sie przyda
    a tak btw, to moze mi ktos wytlumaczyc skad bierze sie bf/ff w obiektywach? bo nijak nie moge tego pojąć. rozumiem w body, ale w obiektywie? przeciez czujniki są w body i na podstawie tego co "zobaczą" przestawia sie soczewki w obiektywie, az czujniki beda "widzialy" ostry obraz. poza tym gdy wlacze w 450d tryb LV z pomiarem ostrosci jak w kompaktach (na podstawie analizy obrazu z matrycy) to ostrosc jest ustawiana dobrze (to bylo do przewidzenia). wiec czemu sensory AF nie mogą tej ostrości dobrze ustawić? z jednym obiektywem celują w punkt a z drugim BF, wiec problem lezy w obiektywie, ale... gdzie? jak? dlaczego?

  8. #48
    Dopiero zaczyna
    Dołączył
    Mar 2008
    Wiek
    44
    Posty
    48

    Domyślnie

    I tu jest właśnie problem który nie też nurtuje o czym napisał mj91.
    Skąd się bierze AF/BF w obiektywach, bo jakoś nie widzę na to uzasadnienia.
    Normalne jest że obiektyw przekazuje obraz, na jego podstawie układ AF reguluje soczewką w obiektywie
    i ustala jej najlepsze położenie (najostrzejszy obraz-od tego właśnie jest) do danej odległości wyznaczonej
    punktem AF.
    Więc jaki by nie podłączyć obiektyw to układ AF zrobi to co ma za zadanie,
    chyba że jest źle ustawiony z polami na matóece co do odległości przez niego mierzonej,
    wówczas celujrsz tym powiedzmy środkowym polem w dany punkt a AF ustawia ostrość troszkę przed lub za tym punktem.
    Jeśli tak jest to weź obiektyw od kumpla który nie ma tego problemu, sprawdź czy wychodzi to samo co na twoim i wtedy kręć śrubą.
    Bo jeśli się okarze że jest dobrze, to oddaj raczej obiektyw do reklamacji, przecież to w nim mogą się ustawiać soczewki nie na tą odległość co powinny
    i wtedy co byś nie zrobił z body to nic nie pomoże. Pewnie serwisy (w tym canona) potrafią ustawić taki "rozjechany" obiektyw
    ale może nie chce im się grzebać jednocześnie w body i z tąd kiedy komplet wraca do właściciela to się okazuje że wszystkie szkła teraz mają jednakowy FF/BF
    a wcześniej miały inny. Może podpiąć obiektyw do kompa i zaktualizować soft jest dużo prościej niż dłubać kluczykiem
    przy lustrze :-)
    A jak już ktoś testuje swój obiektyw na tej planszy to niech pamięta
    (bo może uznać że coś jest nie tak kiedy jest dobrze):
    kąt 45 stopni ma DUŻE ZNACZENIE I NALEŻY GO ZACHOWAĆ w niewielkich odchyłkach.
    ODLEDŁOŚĆ ogniskowania ( min. lub max. przy zoomach) powinna być tylko parę cm większa od odległości
    obiektywu od tablicy testowej.
    Jeśli masz lichy statyw (tak jak ja) i stabilizację w obiektywie to ją WŁĄCZ, "klapnięcie" lustra skutecznie poruszy obraz i nie dopatrzysz się gdzie jest nie tak i czy w ogóle jest nie tak.
    Przetestowane kilkakrotnie na "kicie" 55-250 mm, ostrzy co do mm...
    Pozdrawiam!

  9. #49
    Coś już napisał
    Dołączył
    Jul 2008
    Miasto
    Warszawa
    Posty
    65

    Domyślnie

    Ponawiam pytanie Slawo10. Czy ktoś wie gdzie jest ta śrubka w 40D?

  10. #50
    Coś już napisał Awatar polaro
    Dołączył
    Feb 2009
    Miasto
    Kraków
    Posty
    63

    Domyślnie

    Witam,
    Odświeżę troszkę temat...
    Sprawa wygląda tak, że mój Canon 50 1.8 wyraźnie strzela około 10mm przed punktem na który ustawiam ostrość (w przypadku tablicy testowej). Byłem już skłonny wystrugać kluczyk i zgodnie z poradami w tym wątku pokręcić śrubeczką, ale... Poszedłem dzisiaj z aparatem do Fotojoker'a, żeby upewnić się, czy problem na pewno leży po stronie mojego aparatu. Przetestowałem 3 obiektywy z czego dwa zachowywały się podobnie do posiadanego przeze mnie, a jeden trafiał prawie idealnie. Poprosiłem o czwarty egzemplarz, ale chyba mieli mnie dość i powiedzieli, że więcej nie mają :P (albo faktycznie nie mieli ). Teraz mam problem, bo nie wiem czy warto próbować regulować konkretnie pod mój egzemplarz czy zanieść wszystko do serwisu i niech oni się martwią. Jakby nie patrzeć 3 z 4 testowanych przeze mnie egzemplarzy wykazywały wyraźny FF, a jeden był dobry. Może ten, który ostrość ustawiał dobrze miał BF? Myślicie, że jest to możliwe? Pewnie najlepiej byłoby podpiąć mój obiektyw pod inną puszkę, ale niestety nie mam takiej możliwości. Chyba, że ktoś z Krakowa jest w stanie poświęcić mi chwilkę czasu pewnego popołudnia i pomóc sprawdzić, doradzić, pocieszyć :P
    Liczę na pomoc Drodzy Forumowicze
    Pozdrawiam!

Strona 5 z 10 PierwszyPierwszy ... 34567 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •