Strona 4 z 10 PierwszyPierwszy ... 23456 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 31 do 40 z 99

Wątek: #27 Domowy sposób na kalibrację AF w dSLR

  1. #31
    Pełne uzależnienie Awatar ewg
    Dołączył
    Sep 2006
    Posty
    1 079

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez dzekoo Zobacz posta
    Dla ciekawych, tak wygląda ta śrubka w 400D.
    Czyli ekscentryk! (Albo mimośród - słowo, którego w tym wątku chyba zabrakło) - Dostrzegam pewną zbieżność między zachowaniem poszukiwaczy B/FF a istotą działania tej śrubki.

    Swoją drogą, ciekawe, że jest ona tylko z jednej strony lustra. Niby tak jest łatwiej regulować ale pojawia się też moment skręcający, który pewnie nie pozostaje bez wpływu na zawiasy lusterka w dłuższym okresie czasu.

    ps Żeby nie było... miałem na myśli tych co to regulują już od nowości... ;-)
    mój aparat: [Ô] , szkła: OOO , statyw: /i\ , fotki: \\\-:\

  2. #32
    Uzależniony
    Dołączył
    Nov 2007
    Posty
    516

    Domyślnie

    ma pytanie do was, chce wyregulować sobie AF w 400D ktoś już może próbował??? czy śrubkę trzeba minimalnie kręcić??? rozumiem że wszystko robione na wyłączonym aparacie bo wątpię żeby się ktoś odważył włączyć manual cleaning i próbować.
    Fotografia to pasja, moj Blog o fotografi, fotograficznie o wszystkim.

  3. #33
    Początki nałogu Awatar maxbmx
    Dołączył
    Jul 2006
    Miasto
    Bielsko-Biała
    Wiek
    40
    Posty
    364

    Domyślnie

    okey, przeprowadziłem kalibrację w moim 20d (w nim są dwie takie śruby, 1 po lewej i 1 po prawej) zaryzykowałem i regulowałem śrubę po prawej stronie kluczykiem o przekroju kwadratowym. Kluczyk 0.98mm polecam zrobić go dokładnie przed kalibracją - dużo szybciej pójdzie.
    Moje zdjęcia
    RIP: Canon 40d, Tokina 10-17 Fisheye, Canon 70-200L f4, Canon 17-40L f4, Canon 50 f1.4, 6x Sunpak 555+2x Quantum Battery Pack, 3x PocketWizard MultiMAX (sprzęt skradziono w Krakowie, numer seryjny Body: 0930516228)

  4. #34
    Bywalec
    Dołączył
    Mar 2008
    Wiek
    39
    Posty
    188

    Domyślnie

    To mój pierwszy post tutaj więc na początek chciałbym się przywitać :]

    A teraz do sedna.
    Jestem posiadaczem Canona 350D i wczoraj zabrałem się za kalibracje AF. Najdłużej trwało zrobienie kluczyka. Od siebie dodam, że dane na tej francuskiej stronie mnie zmyliły gdyż podany tam jest wymiar kluczyka 1.3mm który absolutnie nie pasuje do otworu w mojej puszce. U mnie musiałbyc to kluczyk ok 0.98mm - zgadzał sie tylko kształt - typowy imbus 6-kątny.

    I mam problem - z FF miałem do czynienia zarówno z tamronem 55-200 f 4-5,6 jak i z canonem 50mm f1.8. Co do ostrzenia to sobie poradziłem - wyregulowane prawie idealnie. Problem polega na tym, że przed regulacją AF (centralny) po ustawieniu ostrosci na dany punkt, punkt ten w wizjerze był bardzo ostry (zdjęcia wychodziły z FF) a po kalibracji element w wizjerze na którym ustawiona jest ostrosc jest malo wyrazny i nigdy bym nie pomyslal ze tam ustawiona jest ostrosc mimo tego, że na zdjęciu wlasie ten punkt wychodzi już ostry.

    I teraz pytanie co zrobiłem źle? Czy to oba obiektywy mają FF a puszka jest ok? Czy też coś innego ma na to wpływ.
    Obecnie posiadam tylko jeden obiektyw - canona wiec nie mam jak sprawdzic dokladnie.

    Sorki jesli namotałem troche ale licze na pomoc.
    Pozdrawiam

  5. #35
    Bywalec
    Dołączył
    Jan 2008
    Posty
    214

    Domyślnie

    Ruszanie lustra jest ryzykowne. Śrubka regulacyjna pozwala na ustawienie tej samej odległości do czujników AF i matówki. Ważne natomiast jest, aby odległość od węzła optycznego obiektywu do: matówki, matrycy i czujnika AF była identyczna. Jeśli, w warunkach testowych ustawimy ostrość na matrycy na OK, to za pomocą lustra możemy wyregulować taki stan, kiedy to potwierdzenie ostrości będzie się pokrywało z ostrym obrazem na matówce. Pod warunkiem oczywiście, że przynajmniej jedna zgodność występuje (matryca-czujnik lub matryca-matówka). Jeśli natomiast obiektyw jest rozkalibrowany, to znaczy ostrzy w odległości innej niż odległość bagnet-matryca (chyba 41mm) to **** blada. Nic się nie wyreguluje. I to jet to co Greg S opisuje. Bez ingerencji w obiektyw nic się nie zrobi. Zawsze będzie ostro albo na czujniku albo na matówce. Nigdy jednocześnie.
    Tylko Canon. Po 30 latach uzbierało się tego sporo

  6. #36
    Pełne uzależnienie Awatar arturs
    Dołączył
    Jan 2006
    Miasto
    Kielce
    Wiek
    47
    Posty
    4 196

    Domyślnie

    Masz 2 wyjścia
    Albo matówkę wyjmij i włóż bez podkładek/z grubszymi podkładkami
    albo pokręć regulacją ostrości w wizjerze
    5DmkI, C85f1.2L|580 EXII|

  7. #37

    Domyślnie

    Może to głupie, ale nie przekręciłeś przypadkiem pokrętła do korekcji dioptri ?

    Ja tak zrobiłem ostatnio 8)

  8. #38
    wredniak
    Guest

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Greg S Zobacz posta
    ... a po kalibracji element w wizjerze na którym ustawiona jest ostrosc jest malo wyrazny i nigdy bym nie pomyslal ze tam ustawiona jest ostrosc mimo tego, że na zdjęciu wlasie ten punkt wychodzi już ostry....
    może to głupie, ale próbowałeś kręcić pokrętłem przy wizjerze (dioptric adjustment knob)?

  9. #39
    Bywalec
    Dołączył
    Mar 2008
    Wiek
    39
    Posty
    188

    Domyślnie

    Ok wybaczcie za zamieszanie. W czasie kiedy pisałem tamtego posta byłem w trakcie kalibracji i wtedy wydawało mi się że już jest wszystko ok - wyjście w plener zmieniło moje zdanie. Teraz jest już prawie wszystko ok - choć nie idealnie. No ale wizjer mały, AF puszki też nie jest wybitny. Najważniejsze, że nie mam już wcześniejszych problemów ani z wizjerem ani z FF/BF nawet z kapryśnym Canonem 50mm f1.8.
    Dzięki wszystkim za odpowiedzi.
    Pozdr.

  10. #40

    Domyślnie

    Wlasnie przymierzam sie do kalibracji FF (1cm) na EOSie 300D, ktory rozpoznalem uzywajac testu linijkowego na Takumar 50mm, 1.4. FF zostal potwierdzony takze na Tair 300. Wlasnie FF przy pracy z Tairem jest szczegolnie uciazliwy, gdyz bardzo trudno na nim zlapac ostry obraz ze wzgledu na bardzo mala glebie ostrosci. Dodam ze uzywam przejsciowki z potwierdzeniem ostrosci i matowki od Chinczyka. Na obiektywie kitowym 18-55 FF nie jest zauwazlny, ze wzgledu na spora przeslone. Dla scislosci: zdjecie linijki robilem w momencie uslyszenia potwierdzenia ostrosci na chipie.

    Czy jest mozliwe, ze FF jest wynikiem przejsciowki ? Moim zdaniem raczej nie, wina lezy w ustawieniu luster.

    Czy przy kalibracji FF po prostu recznie podnosimy lustro do gory przy wylaczonym aparacie i zabezpieczamy zwykla tasma klejaca do papieru ?

    Czy na pewno chodzi o kwadrat 1mm , czy jednak ktos probowal z szescokatem w 300D?

    Dzieki wszytkim za odpowiedz,
    Pozdrawiam, Mikolaj

Strona 4 z 10 PierwszyPierwszy ... 23456 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •