Strona 3 z 10 PierwszyPierwszy 12345 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 21 do 30 z 99

Wątek: #27 Domowy sposób na kalibrację AF w dSLR

  1. #21
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Aug 2006
    Miasto
    Kraków
    Wiek
    36
    Posty
    1 344

    Domyślnie

    Takie coś do regulacji jest też w analogach a przynajmniej w 33. Bawiłem się dziś aparatem i ze zdziwieniem zobaczyłem identyczną śrubkę :-)

  2. #22
    Coś już napisał Awatar ukasbadu
    Dołączył
    Jul 2005
    Miasto
    Kraków
    Wiek
    40
    Posty
    94

    Domyślnie

    A co w przypadku gdy z jednym obiektywem (Canon 50mm 1.8 ) wszystko gra i buczy, a z innym (Tamron 17-50 2.8 ) jest BF na obu końcach ? Rozumiem że wina leży po stronie obiektywu. Czy można coś z tym zrobić ? Ew. kto to naprawia i za ile ?
    400D, Tamron 17-50 2.8, + Sonnar 135 + Linux

  3. #23
    Pełne uzależnienie Awatar McKane
    Dołączył
    Jun 2004
    Miasto
    Łódź
    Wiek
    45
    Posty
    2 015

    Domyślnie

    Polecam lekture watkow o BF/FF i serwisie Canona.
    http://www.bykom-stop.avx.pl/

    Najnowsze fotografie cegiel znajdziesz w mojej galerii http://canon-board.info//showthread.php?t=11296

  4. #24
    Pełne uzależnienie Awatar Kubaman
    Dołączył
    Jul 2004
    Miasto
    Kraków
    Wiek
    47
    Posty
    4 709

    Domyślnie

    Aby nieco skrócić poszukiwania: w przypadku różnego ostrzenia różnych szkieł, defekt nie może leżeć (jedynie) w ustawieniach lustra. W takiej sytuacji serwisanci stosują specjalny soft, flash'ujący chipa w obiektywie danymi o innym punkcie ostrzenia. Robi się to metodą prób i błędów i tylko w serwisie.

    EDIT: linkowałem kiedyś świetny schemat o co biega z tym ustawieniem lustra. Jako, że link już nie działa (?) pokusiłem się o prościutki schemacik, który załączam.


    Ustawiając płaczszyznę lustra zakładamy, że jego zamocowanie na zawiasie jest prawidłowe - lustro porusza się tylko w regulowanej płaszczyźnie. Jeśli tak jest to ustawienie centralnego czujnika AF ustawi i pozostałe. W przypadku krzywo podwieszonego lustra aparat raczej nadaje się do gruntownego remontu. Od razu również widać, że nie działamy na samych sensorach AF, ani tym bardziej na ich markerach na matówce, więc naprawienie wad położenia sensorów czy markerów pozostaje poza możliwościami tej metody.
    Pasja---------------------> www.jakubszyma.pl

    Przedsięwzięcie-------------> www.szyma.com

  5. #25
    Coś już napisał Awatar ukasbadu
    Dołączył
    Jul 2005
    Miasto
    Kraków
    Wiek
    40
    Posty
    94

    Domyślnie

    Kubaman: bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Jak rozumiem, przy ew. wymianie korpusu trzeba ponownie oddać obiektyw do serwisu ?
    400D, Tamron 17-50 2.8, + Sonnar 135 + Linux

  6. #26
    Pełne uzależnienie PREMIUM member Awatar MMM
    Dołączył
    Mar 2006
    Miasto
    Warszawa
    Wiek
    46
    Posty
    4 250

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez McKane Zobacz posta
    Następnie żeby ułatwić sobie pracę podkleiłem system luster tak żeby nie przeszkadzał przezroczystą taśmą klejącą. Kółkiem oznaczone zostało miejsce w które trzeba wsadzić kluczyk.

    W 30D jest taka samą dziura po drugiej stronie, do czego ona służy?
    Właśnie mnie ogarnęła czarna rozpacz z powodu dużego BF jaki nagle pojawił mi się w aparacie a ujawnił się dosyć mocno z nowym egzemplarzem 50/1.4. A że z serwisem na Żytniej nie chcę mieć już nic wspólnego to sobie sam zrobię ten p********y kluczyk i spróbuję wyregulować :[
    I jeszcze jedno. Ta regulacja przesuwa obydwa lustra?

    EDIT: wyregulowałem, ale.... z jednym obiektywem mam BF z drugim FF, normalnie coś mnie zaraz trafi :[ . Czy jest jeszcze jakiś sposób na regulację samego obiektywu?

    Ostatnio edytowane przez MMM ; 15-12-2006 o 20:35

  7. #27
    Pełne uzależnienie Awatar McKane
    Dołączył
    Jun 2004
    Miasto
    Łódź
    Wiek
    45
    Posty
    2 015

    Domyślnie

    W sytuacji kiedy na jednym masz FF a na drugim BF Zytnia Cie nie minie. Bedziesz im jeszcze musial powiedziec ze kreciles srubka bo moze sie okazac ze po tej akcji nie beda mogli dostroic poprawnie obydwu obiektywow
    http://www.bykom-stop.avx.pl/

    Najnowsze fotografie cegiel znajdziesz w mojej galerii http://canon-board.info//showthread.php?t=11296

  8. #28
    Pełne uzależnienie Awatar Kubaman
    Dołączył
    Jul 2004
    Miasto
    Kraków
    Wiek
    47
    Posty
    4 709

    Domyślnie

    MMM, post nr 24, pierwsza część
    Pasja---------------------> www.jakubszyma.pl

    Przedsięwzięcie-------------> www.szyma.com

  9. #29
    szop
    Guest

    Domyślnie

    Z regulacja body jest jeden maly szkopol. Mianowicie, kiedy ustawiam body do szkla np: 300D do ogniskowej 30mm, to bedzie super ostro ale tylko dla tej ogniskowej. Jesli mamy same stalki, to sprawa jest prosta. Natomiast, gdy poslugujemy sie zumami sprawa sie komplikuje. Dobrym rozwiazaniem jest ustawienie body pod jedna ogniskowa danego szkla, a nastepnie ustawienie ostrosci w obiektywie. To jest b. skuteczniejsza metoda. Niestety nie wszystkie szkla maja taka mozliwosc.

  10. #30
    dzekoo
    Guest

    Domyślnie śrubka AF w 400D

    Dla ciekawych, tak wygląda ta śrubka w 400D.



    Widok jest z powiększającego lusterka dentystycznego. Jak widać jest to sześciokąt. Więc podobnie jak w 350D. Nie wiem jaki rozmiar, może też 1,3mm?
    http://www.astrosurf.org/buil/autofocus/adjust.htm

    Czy ciężko się nią kręci? Ja na razie nie zamierzam, wyślę jeszcze raz na Żytnią.

    Pozdrawiam
    Jacek.

Strona 3 z 10 PierwszyPierwszy 12345 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •