Strona 10 z 10 PierwszyPierwszy ... 8910
Pokaż wyniki od 91 do 99 z 99

Wątek: #27 Domowy sposób na kalibrację AF w dSLR

  1. #91

    Domyślnie

    Mam pytanie: załóżmy, że mamy 2 obiektywy typu zoom, jeden trafia w punkt na każdej ogniskowej, a drugi trafia na dłużej a na krótszej nie trafia. Pytanie, czy ewentualna próba kalibracji puszki nie skończy się tym, że obiektyw, który trafiał w punkt przestanie trafiać, bądź też w przypadku tego który trafia na dłużej ogniskowej a nie trafia na krótszej będzie sytuacja odwrotna? Czy to oznacza, że jeden z tych zoom'ów jest wadliwy?

  2. #92
    Dopiero zaczyna
    Dołączył
    Jan 2011
    Miasto
    Warszawa
    Posty
    24

    Domyślnie

    Tak to się skończy, jak napisałeś. Jak jeden zawsze trafia - to masz farta, bo w zoomach często tak jest, że AF się nieco rozjeżdża na różnych ogniskowych. IMHO jest to wadliwa sztuka, ale i tak dobrze, że trafia na długim końcu, gdzie masz mniejszą GO. Jak masz na gwarancji, możesz spróbować reklamacji. Sama kalibracja obiektywu IMHO nic nie da - mnie powiedzieli ma żytniej, że mogą skalibrować na jednej konkretnej ogniskowej. Trzy razy oddawałem - nic nie zrobili. Za czwartym była pewna poprawa i dałem sobie z nimi spokój i pogodziłem się z tym. Co o nich myślę - nie muszę chyba pisać. To było kilka lat temu. Teraz jestem mądrzejszy i kupuję w sklepach, gdzie mam szansę przetestować przed zakupem. Wiem, zaraz mnie tu zakrzyczą ludzie, że kupowali przez neta i jest wszystko ok. Nie neguję - piszę tylko o swoich doświadczeniach, a wiem, że nie jestem w nich odosobniony.
    Grzegorz

  3. #93

    Domyślnie

    Znalazł ktoś sposób na kalibracje w 40D?
    K100D; Zenit 12xp; zenit ET; Pentax ME Super; M50/1.7; Helios 44m-4, Pentacon 135 2,8; Centon CF65 i inne błyskotki.

  4. #94
    damianjaremko
    Guest

    Domyślnie

    Witam! Mam poważne wątpliwości co do tej regulacji. Czy zmiana płaszczyzny dolnego położenia zespołu luster (bo rozumiem że na tym polega ta operacja) nie ma wpływu na prawidłowe działanie układu LUSTRO-MATÓWKA-PRYZMAT-WIZJER, czyli optykę odpowiedzialną za ostrzenie manualne? Bo z tego co zauważyłem problem AF nie zawsze idzie w parze z przesunięciem płaszczyzny ostrości na matówce względem obrazu z matrycy. Bo w takim przypadku raczej należałoby regulować położenie modułu z czujnikami AF lub samego lustra AF. Jak zmienia sie zachowanie dolnych i pośrednich punktów AF po takiej regulkacji bo nikt o tym nie wspomina? Czy ktoś zna zasadę działania tych śrub czy też mimośrodów z punktu widzenia mechaniki i optyki? Czy słyszał ktoś o jakichkolwiek korektach dokonywanych za pomoca tych wielokątów przez serwisy fotograficzne? Może ktoś rozwieje moje obawy lub odpowie na te pytania, myślę że wniosłoby to wiele w tym temacie.

  5. #95

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez VomitroN Zobacz posta
    Nie. A co ciekawe, 60D też został wykastrowany z tego specyjału.??:
    Już w 50D tej śrubki nie ma. O tyle fajny jednak to model, że ma to dostępne z poziomu menu. No a potem się Canonowi poprzekładało i wyszło 7D i następny xxD, czyli 60D dostał downgrade...

    Cytat Zamieszczone przez damianjaremko Zobacz posta
    Witam! Mam poważne wątpliwości co do tej regulacji. Czy zmiana płaszczyzny dolnego położenia zespołu luster (bo rozumiem że na tym polega ta operacja) nie ma wpływu na prawidłowe działanie układu LUSTRO-MATÓWKA-PRYZMAT-WIZJER, czyli optykę odpowiedzialną za ostrzenie manualne? Bo z tego co zauważyłem problem AF nie zawsze idzie w parze z przesunięciem płaszczyzny ostrości na matówce względem obrazu z matrycy. Bo w takim przypadku raczej należałoby regulować położenie modułu z czujnikami AF lub samego lustra AF. Jak zmienia sie zachowanie dolnych i pośrednich punktów AF po takiej regulkacji bo nikt o tym nie wspomina? Czy ktoś zna zasadę działania tych śrub czy też mimośrodów z punktu widzenia mechaniki i optyki? Czy słyszał ktoś o jakichkolwiek korektach dokonywanych za pomoca tych wielokątów przez serwisy fotograficzne? Może ktoś rozwieje moje obawy lub odpowie na te pytania, myślę że wniosłoby to wiele w tym temacie.

    Regulacja zmienia tylko poziom lustra AF. Poziom lustra głównego, przez które widzimy nie zmienia się. Manualnie zawsze ostrość łapałem tak jak trzeba było. W mojej 350D sferyczne punkty zawsze były problematyczne. Po kalibracji dalej pozostały takowe, także ciężko mi stwierdzić, czy łapią na pewno działają świetnie.

    Serwisy naprawiając kalibrację robią to metodą najprostszą - programową. Dlatego, myślę, ta śruba zniknęła z Canonów - co se będzie sam użytkownik kręcił - jeszcze zrobi ze swojego aparatu lepszy sprzęt, niż by producent chciał... Firmware działa na zasadzie instrukcji. Nie jest problemem mając sprzęt serwisowy wgrać oprogramowanie ze zmienionymi wartościami opisującymi kontakt body z obiektywem. To metoda ingerencji w oprogramowanie body. Druga metoda, gdy to obiektyw jest zły. To się chyba nazywa fleszowanie, czy jakoś tak. Zmienia się wartości na czipsecie obiektywu. Trzecia metoda, czyli nasza "śrubkowa" jest przy tamtych ryzykowna, bo się działa na sercu aparatu i na dodatek mało skuteczna, bo się robi na wyczucie.

    Co do zasad działania mechaniki i optyki, to trzeba by było mieć taki aparat w częściach, a raczej ciężko szukać takiego kozaka, który swój nawet niesprawny aparat rozbierze na części. Przynajmniej ja bym nie mógł. Niechby stał na półce i wyglądał... Raz tylko widziałem 40D w kilku częściach osobno na potrzeby zajęć fotograficznych. Straszne, proszę Państwa było widzieć to i dotykać listków migawki, matrycy...
    Ostatnio edytowane przez Janusz Body ; 31-03-2011 o 08:48 Powód: ten sam autor

  6. #96
    Dopiero zaczyna
    Dołączył
    Feb 2008
    Miasto
    Kraków
    Posty
    23

    Domyślnie

    rozgrzebię temat. Jaki mielibyście pomysł na mój nierozwiązany problem z 30D - (po trzech wizytach w serwisie - nawet mi się o tym już nie chce pisać :/ ) ostrzy na dolnych punktach i na jednym ze skrajnych bocznych, na środkowym i powyżej już nie (BF) - sprzęt to EF 85 1,8 i 24-70 2,8L. Czy regulacja, o której mowa może dać pozytywny efekt?
    R6, 6D, 30D, Tamron 150-600 G2, Canon 70-200 2,8L, Canon 24-70 2,8L, Canon 85 1,8, Canon 50 1,8, Phottix Mitros+

  7. #97
    Dopiero zaczyna
    Dołączył
    Feb 2011
    Miasto
    Tychy
    Wiek
    52
    Posty
    16

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez gbbest Zobacz posta
    Sama kalibracja obiektywu IMHO nic nie da - mnie powiedzieli ma żytniej, że mogą skalibrować na jednej konkretnej ogniskowej.
    Nie chcę bronić serwisu serwisu na żytniej, ale nie jest to prawda.
    Walczyłem z serwisem z 24-105, który ostrzył inaczej na różnych ogniskowych.
    Za trzecim razem wysłałem razem z body i ... jako tako go skorygowali (nie idealnie, ale od biedy akceptowalnie). Na pewno kalibruja wiec dla kilku ogniskowych...

    PS: Przepraszam za kaszane z polskimi znakami, czasem udaje mi sie wcisnać dziwna kombinacje klawiszy i znika częsć (!?) polskich znaków...

  8. #98

    Domyślnie

    Witam !!!!
    W jaki sposób regulowane jest FF\BF w 450D. Do 400D mam kluczyk i wszystko się ładnie reguluje natomiast kolega prosił mnie o regulację 450-tki i pikuś. Wiem, że na Żytniej ...... itd. , ale tutaj jest dział Tips & Tricks dlatego pytam.
    Pozdrawiam !!!!!

  9. #99
    Coś już napisał
    Dołączył
    May 2011
    Miasto
    Szczecin
    Wiek
    32
    Posty
    65

    Domyślnie

    To będzie górnictwo, ale mam prośbę - zaktualizujcie wątek bo nie ma już zdjęć od tego poradnika Z góry serdecznie dziękuję!:-)

Strona 10 z 10 PierwszyPierwszy ... 8910

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •