Strona 3 z 5 PierwszyPierwszy 12345 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 21 do 30 z 41

Wątek: jaki filtr UV 77 mm ?

  1. #21
    Początki nałogu Awatar stratus
    Dołączył
    Feb 2006
    Miasto
    Warszawa/Ochota czasem Hajnówka:)))
    Wiek
    52
    Posty
    398

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Vitez Zobacz posta
    Naprawde tak bys zrobil - zamiennie stosowac UV i polar?
    Ja nakrecam po prostu polara na UV . Ot wygoda dzieki wczesniejszej inwestycji - drozsze filtry = mniej stresu o jakosc...
    Do dyskusji o sensu stosowania rowniez odeslalbym do archiwum 8) , chcialem tylko nakreslic niewielki sens stosowania naprzemiennego, bo szkoda fatygi.
    Troszkę się nie zrozumieliśmy ale MARANTZ ma podobny poglad do mojego
    ... a jesli chodzi o mnie to do szerokiego szkła stosuję albo polar albo nic czyli dekielek do ochrony. Jesli przyjdzie mi kiedyś uczestniczyć w plenerze survivalowym to napewno postaram się o dobre UV, a jak narazie cieszę się samym polarem

  2. #22
    Uzależniony Awatar MARANTZ
    Dołączył
    Nov 2005
    Miasto
    Łódź
    Wiek
    54
    Posty
    928

    Domyślnie

    W sumie to na swojej 17-35 też używam tylko polara albo szarej połówki. 50/1.4 generalnie non stop gołe szkło. Jak trzeba to podobnie jak z szerokim, tyle że przez przejściówkę. Na pozostałych UV mam zamontowane, zdejmuję przy nocnych fotach, pod światło i oczywiście gdy nakręcam coś innego.
    FOTOINKWIZYTOR

  3. #23
    zło konieczne Awatar Vitez
    Dołączył
    Jan 2004
    Miasto
    Warszawa
    Posty
    19 804

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez MARANTZ Zobacz posta
    Założenie polara na UV ZAWSZE da gorszą jakość niż sam polar. Nawet przy dobrych filtrach. Tyle że różnica będzie mniejsza.
    Nie kwestionuje tego ze kolejna warstwa szkla psuje jakosc.
    Pytanie tylko czy przy tandemie dobre szklo + dobre filtry zepsucie to jest na tyle zauwazalne, ze warte fatygi odkrecania stosowania UV zamiennie z polarem (mowa juz oczywiscie o tej grupie ludzi co nosza UV na szklach) .

  4. #24
    Dopiero zaczyna Awatar apart
    Dołączył
    Dec 2005
    Miasto
    Ostrowiec Św.
    Wiek
    51
    Posty
    41

    Domyślnie

    zdecydowanie filtr UV powinien być na obiektywie - ja osobiście stosuje B&W MRC polecam

  5. #25
    Uzależniony Awatar MARANTZ
    Dołączył
    Nov 2005
    Miasto
    Łódź
    Wiek
    54
    Posty
    928

    Domyślnie

    Vitez, nakręcać dwa filtry możesz w 20D. Jak byś miał 5D i chciał coś zrobić na 17mm moją Sigmą czy 24mm tym fajnym kitem to by te filtry było niestety widać. Tutaj to powinny być slimy a chyba w slima się nic już nie wkręci. Ale ja nawet na 20D starałem się unikać dwóch filtrów jednocześnie. Wyjątek to polar i szara połówka. Robiłem zdjęcia taką kombinacją. Fajne efekty daje w trudnych warunkach.
    FOTOINKWIZYTOR

  6. #26
    zło konieczne Awatar Vitez
    Dołączył
    Jan 2004
    Miasto
    Warszawa
    Posty
    19 804

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez MARANTZ Zobacz posta
    Vitez, nakręcać dwa filtry możesz w 20D. Jak byś miał 5D i chciał coś zrobić na 17mm moją Sigmą czy 24mm tym fajnym kitem to by te filtry było niestety widać.
    Troszke widac... (17-40 4L @ 17mm na EOS5, zalozone B+W UV MRC + B+W Polar MRC) ale niewielki ma to zwiazek z tematem watku bo nie znamy ani body, ani szkla a wiemy ze mowimy tylko o UV. Niepotrzebnie zboczylismy na temat UV+polar.

    Ale ja nawet na 20D starałem się unikać dwóch filtrów jednocześnie.
    A mogles najpierw porobic kilka probnych, porownawczych zdjec by sie przekonac czy warto unikac czy tez szkoda fatygi bo roznicy nie widac.

  7. #27
    ghede
    Guest

    Post jaki filtr UV 77mm

    Witam, pytanie sie ciagle powtarza na forum, ale technoligia sie rozwija i nikt nie pytal jeszcze o HOYA HD UV...

    Generalnie zamierzam uzywac filtru z TOKINA ATX PRO 280 f2.8, zeby pozbyc sie blikow oraz ochronic szklo przed zaciaganiem pylkow do wewnatrz no i stoje przed wyborem:

    • HOYA HD UV
    • HOYA UV PRO1 DIGITAL (slim)
    • HOYA UV HMC
    • HOYA UV SuperHMC z lub bez PRO1 (slim)
    • B+W MRC z lub bez slim


    Zakladam ze bedzie to uniwersalny filtr, bo rozmiar 77mm jest dosc popularny wsrod dobrych szkiel, a planuje w przyszlosci zmienic puszke i jakas eLke do tego doczepic (moze FF)...
    Problem sie pojawia w uzytkowaniu, chodzi mi dobra przepuszczalnosc swiatla, czyszczenie (moje obie HOYA'e co mam kiepsko to znosza) oraz o wykorzystanie przy szerokim kacie (wersja slim zmniejszylaby winietowanie)

    Ciekawi mnie HOYA HD, ktora ponocz jest 4x wytrzymalsza i lepiej sie czysci od poprzednich..

    Prosze o jakies wskazowki ::-)

    Wzorowalem sie troche testem na:
    http://www.optyczne.pl/5.1-Inne_test...C3%B3w_UV.html

    Pozdrawiam
    gHeDe

  8. #28
    Pełne uzależnienie Awatar gwozdzt
    Dołączył
    Sep 2005
    Wiek
    51
    Posty
    5 780

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez ghede Zobacz posta
    Generalnie zamierzam uzywac filtru [...], zeby pozbyc sie blikow
    Filtr UV w żaden sposób nie pozwoli pozbyć się blików.

    W najlepszym przypadku nie będzie powodował dodatkowych blików, ale nie widzę mozliwości, aby zlikwidował bliki powstające przy użyciu "gołego" obiektywu.
    Pozdrowienia, Tomek
    Kilka moich zdjęć... i sprzęt

  9. #29
    ghede
    Guest

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez gwozdzt Zobacz posta
    Filtr UV w żaden sposób nie pozwoli pozbyć się blików.

    W najlepszym przypadku nie będzie powodował dodatkowych blików, ale nie widzę mozliwości, aby zlikwidował bliki powstające przy użyciu "gołego" obiektywu.
    Zgodze sie, ze dodatkowych blikow nie bedzie powodowal, ale zdaje mi sie ze dodatkowa plaska powierzchnia (filtr) przed soczewka obiektywu, powinna zalamac czesciowo padajace swiatlo, ktore nastepnie pada na przednia soczewke i dalej przez grupy soczewek w obiektywie do matrycy... no i wielowarstwowe powłoki w filtrze powinny zniwelowac niepożądane odblaski i refleksy.:wink:

    Moge sie mylic, ale sa to tylko przypuszczenia albo to moze kiepska praca sloika pod slonce zwlaszcza ze odblaski i refleksy pojawiaja sie pod roznym katem, tam gdzie juz tulipan nie jest w stanie oslonic szkla przed bezposrednim padaniem slonca:rolleyes:

  10. #30
    Pełne uzależnienie Awatar Krzychu
    Dołączył
    Aug 2004
    Miasto
    Ambush Country
    Wiek
    48
    Posty
    3 611

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez ghede Zobacz posta
    Moge sie mylic, ale sa to tylko przypuszczenia
    Mylisz się i to bardzo - ta dodatkowa płaska powierzchnia może jedynie bliki spowodować - stąd dobre filtry mają powłoki przeciwodblaskowe. Nie koniecznie też ten filtr Cie uchroni przed zaciąganiem pyłków bo mało który obiektyw się uszczelnia filtrem a tą Tokinę najprawdopodobniej nie (ma inne miejsca którędy może się dostać syf).
    Pozdrowienia,
    KZ
    KZ Aviation Photography

Strona 3 z 5 PierwszyPierwszy 12345 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •