Strona 1 z 4 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 34

Wątek: Wyostrzanie zdjęć

  1. #1
    Pełne uzależnienie Awatar Kubaman
    Dołączył
    Jul 2004
    Miasto
    Kraków
    Wiek
    47
    Posty
    4 709

    Domyślnie Wyostrzanie zdjęć

    Witam,
    pytanie następujące - na ile waszym zdaniem "przydatna" jest opcja wyostrzania w PS, ew. innym sofcie? Nie chcę mówić, że dla mnie nie, ale jeśli mam być szczery, to poza pewnymi korzystnymi warunkami osiągnięcie wyraźnej poprawy ostrości w ten sposób jest trudne, bądź niemożliwe bez zniszczenia zdjęcia artefaktami tej operacji.

    Proszę o opinie, i ewentualne podpowiedzi.

    Wszystkie zdjęcia robię na "parameter 2", obrabiam w DDP, a następnie w PS E2. USM jako ostatnia operacja (zazwyczaj coś koło 80, 2, 1)

    pozdrawiam
    Pasja---------------------> www.jakubszyma.pl

    Przedsięwzięcie-------------> www.szyma.com

  2. #2
    Uzależniony
    Dołączył
    Apr 2004
    Miasto
    Poznań
    Wiek
    53
    Posty
    563

    Domyślnie

    Gdzieś w jakichś materiałach Canona trafiłem na propozycję 300/0,3/0 jako takie podstawowe ustawienie niwelujące działanie filtra dolnoprzepustowego.

    Jest też jakiś program (DXO chyba) który wyostrza zdjęcia nie powodując powstawania artefaktów. Bierze on pod uwagę konkretny aparat/matrycę i obiektyw. Koryguje też kolorystykę i zniekształcenia.

  3. #3
    Uzależniony Awatar Przemek Białek
    Dołączył
    Jun 2004
    Miasto
    Świnoujście
    Wiek
    46
    Posty
    832

    Domyślnie

    podstawowa rzecz zmniejszajaca ilosc artefaktow przy wyostrzaniu jest wyostrzanie w trybie LAB w kanale jasnosci LUMINOSITY co nie bedzie wplywac negatywnie na informacje o kolorach i w taki oto sposob artefakty nam sie nie ujawnia!
    dobry sprzęt jeszcze lepszy fotograf tylko tyle potrzeba
    "galeria zdjęć artystycznych" www.bandit.digart.pl

  4. #4
    Pełne uzależnienie Awatar DoMiNiQuE
    Dołączył
    Apr 2004
    Miasto
    Ostrów Wlkp.
    Wiek
    42
    Posty
    3 548

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez maku
    Gdzieś w jakichś materiałach Canona trafiłem na propozycję 300/0,3/0 jako takie podstawowe ustawienie niwelujące działanie filtra dolnoprzepustowego.
    dokladnie, nawet nie raz lepiej jest zmniejszyc Radius na 0,2.

  5. #5
    Pełne uzależnienie Awatar Kubaman
    Dołączył
    Jul 2004
    Miasto
    Kraków
    Wiek
    47
    Posty
    4 709

    Domyślnie

    na stronie Luminous Landscape proponują bardziej radykalne 130;1;1,5
    jestem jednak załamany - jakakolwiek obróbka w PS, a zwłaszcza wysotrzanie (nawet w lab na jasności) wpływa katastrofalnie na moje zdjęcia.


    Mam wrażenie, że wszystkie super możliwości trybu RAW zostają później zniszczone przez obróbkę w PS. Pewnie tylko nie umiem, ale nawet nie robiąc wiele, wychodzi kaszanka.

    Tak samo jest przy pomniejszaniu zdjęć, na moim 19 calowym monitorze wyglądają zupełnie do du..y. No a 2,5 MB nie moge wrzucic na sieć
    Pasja---------------------> www.jakubszyma.pl

    Przedsięwzięcie-------------> www.szyma.com

  6. #6
    Pełne uzależnienie Awatar DoMiNiQuE
    Dołączył
    Apr 2004
    Miasto
    Ostrów Wlkp.
    Wiek
    42
    Posty
    3 548

    Domyślnie

    Pamietaj - czym mniejszy radius tym mniejsza strata jakosci ...nie raz lepiej zrobic minimalne wyostrzenie i np kilkakrotnie powtorzyc

    Jesli chodzi o zmieniszanie rozdzielczosci fotek do rozmiarow webowych to zwroc uwage aby mialy 72dpi (standardowo jpg z aparatu ma 180dpi) lub uzyj opcji Save for Web i tam dopasuj sobie kompresje zdjecia

  7. #7
    zło konieczne Awatar Vitez
    Dołączył
    Jan 2004
    Miasto
    Warszawa
    Posty
    19 804

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez [DoMiNiQuE
    ]
    Jesli chodzi o zmieniszanie rozdzielczosci fotek do rozmiarow webowych to zwroc uwage aby mialy 72dpi (standardowo jpg z aparatu ma 180dpi)
    Bzdurka... dpi swiadczy tylko o fizycznym rozmiarze odbitki z danego pliku. Owszem monitor wyswietla tylko 72 dpi, ale fotka moze sobie miec tych dpi ustawionych ile chcesz niezaleznie czy dla web - na jakosc wyswietlania nie bedzie mialo wplywu. Na dpi musisz zwrocic uwage tylko przy przeliczaniu jakie wymiary powinna miec fotka gdy przygotowujesz ja do odbitki. Gdy przygotowujesz ja do pokazania w necie wystarczy ustawic tylko wymiary w pikselach - dpi niewazne :P .

    A dopasowac kompresje mozesz w kazdym trybie zapisywania w PS (przynajmniej u mnie :P ), chyba ze juz raz otwierales i zapisywales ta fotke w tym PS wtedy w Save nie a w Save as tak.

    [ Dodano: Czw Gru 16, 2004 8:03 am ]
    Cytat Zamieszczone przez Kubaman
    jestem jednak załamany - jakakolwiek obróbka w PS, a zwłaszcza wysotrzanie (nawet w lab na jasności) wpływa katastrofalnie na moje zdjęcia.
    1. Albo twoje zdjecia nie ptorzebuja obrobki i dlatego kazda obrobka je psuje (bardzo watpliwe)

    2. Albo jestes nadwrazliwy na zmiany w zdjeciu wywolane przez obrobke czyli ze poprawa wydaje ci sie pogorszeniem tak jestes przyzwyczajony do kiepskich zdjec )

    3. Albo probujesz obrabiac tak kiepskie zdjecia ze zadna obrobka im nie pomoze i powinienes je raczej skasowac

    4. Albo musisz uczyc sie dalej jak poprawnie obrabiac

  8. #8
    Pełne uzależnienie Awatar DoMiNiQuE
    Dołączył
    Apr 2004
    Miasto
    Ostrów Wlkp.
    Wiek
    42
    Posty
    3 548

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Vitez
    Cytat Zamieszczone przez [DoMiNiQuE
    ]
    Jesli chodzi o zmieniszanie rozdzielczosci fotek do rozmiarow webowych to zwroc uwage aby mialy 72dpi (standardowo jpg z aparatu ma 180dpi)
    Owszem monitor wyswietla tylko 72 dpi, ale fotka moze sobie miec tych dpi ustawionych ile chcesz niezaleznie czy dla web - na jakosc wyswietlania nie bedzie mialo wplywu.

    Bzdurka... dpi swiadczy tylko o fizycznym rozmiarze odbitki z danego pliku. Owszem monitor wyswietla tylko 72 dpi, ale fotka moze sobie miec tych dpi ustawionych ile chcesz niezaleznie czy dla web - na jakosc wyswietlania nie bedzie mialo wplywu. Na dpi musisz zwrocic uwage tylko przy przeliczaniu jakie wymiary powinna miec fotka gdy przygotowujesz ja do odbitki. Gdy przygotowujesz ja do pokazania w necie wystarczy ustawic tylko wymiary w pikselach - dpi niewazne :P .
    IMO wystawianie fotek w necie o rozdzielczosci wiekszej/innej niz 72dpi to jest zwykle niechlujstwo i lenistwo. to samo tyczy sie grafiki webowej. obowiazuja pewne zasady, ale ty oczywiscie Vitez bedziesz trzymal sie wlasnych.

    Cytat Zamieszczone przez Vitez
    A dopasowac kompresje mozesz w kazdym trybie zapisywania w PS (przynajmniej u mnie Razz ), chyba ze juz raz otwierales i zapisywales ta fotke w tym PS wtedy w Save nie a w Save as tak.
    najwidoczniej jeszcze nie odkryles dobrodziejstw wyplywajacych z funkcji ALT+CRTL+SHIFT+S (Save for web) a szkoda bo warto. masz tutaj pelna kontrole nad wszystkimi opcjami zwiazanymi z zapisem do danego formatu pliku. polecam

  9. #9
    zło konieczne Awatar Vitez
    Dołączył
    Jan 2004
    Miasto
    Warszawa
    Posty
    19 804

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez [DoMiNiQuE
    ]

    IMO wystawianie fotek w necie o rozdzielczosci wiekszej/innej niz 72dpi to jest zwykle niechlujstwo i lenistwo. to samo tyczy sie grafiki webowej. obowiazuja pewne zasady, ale ty oczywiscie Vitez bedziesz trzymal sie wlasnych.
    Ze niby 72 dpi to zasada? To wlasnie jest bzdura. To tylko teoria - monitor tyle wyswietla i juz. A to czy zdjecie ma 72 czy wiecej - tego nijak nie widac przy otwieraniu fotek na stronie internetwoej. Dopiero po ich sciagnieciu i otwarciu jakims bardziej specjalistycznym softem niz przegladarka internetowa mozesz sobie sprawdzic ile dpi ma zapisane ta fotka - a skoro w przegladarce nie widac to po co?
    Tak - do dpi sa zasady - ale wlasnie tylko dotyczace FIZYCZNEJ wielkosci odbitk/wydruku z pliku graficznego. Do internetu - 72dpi jest sugerowane, ale tylko na zasadzie "jesli tyle masz to nie zwiekszja bo nie trzeba wiecej" a nie "musisz zmienic z ponad 72 na 72 no bo taaak" :P

  10. #10
    Pełne uzależnienie Awatar McKane
    Dołączył
    Jun 2004
    Miasto
    Łódź
    Wiek
    45
    Posty
    2 015

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez [DoMiNiQuE
    ]

    IMO wystawianie fotek w necie o rozdzielczosci wiekszej/innej niz 72dpi to jest zwykle niechlujstwo i lenistwo. to samo tyczy sie grafiki webowej. obowiazuja pewne zasady, ale ty oczywiscie Vitez bedziesz trzymal sie wlasnych.
    Chyba jednak w tym wypadku nie masz racji. Ilosc dpi dla stron www nie ma zadnego znaczenia ma to wylacznie znaczenie przy wydrukach badz wywolywaniu odbitek w labach. Zeby nie byc goloslownym podam przyklad. Fotka ktora wrzucilem do watku o plecakach ma 300 dpi http://www.inari.neostrada.pl/dol.jpg. Daje to zdjecie o wymiarach 1434x1000 pikseli. Po zmniejszeniu jej do sugerowanych przez Ciebie dla stron www 72 dpi jej wymiar spadlby do 344x240 pikseli i mialbys miniaturke zamiast pelnoekranowego zdjecia. Oczywiscie wymiar do wydruku nie zmniejszylby sie w ogole, ale kogo to obchodzi w necie, skoro strony konstruuje sie nie w oparciu o cm czy cale, a o piksele i procenty.

Strona 1 z 4 123 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •