Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 26

Wątek: Konkursy fotograficzne-paranoja :(

  1. #1
    Początki nałogu Awatar perqsista
    Dołączył
    Sep 2005
    Miasto
    Poznań
    Wiek
    46
    Posty
    429

    Domyślnie Konkursy fotograficzne-paranoja :(

    Ostatnimi czasy było sporo dyskusji (np. na prf/fc) na temat bandyckich regulaminów konkursów fotograficznych - czyi klauzule o możliwości nieograniczonego bezpłatnego wykorzystywania prac konkursowych przez organizatorów konkursów. Trudno-świetnie jeżeli ktos przeczyta regulamin i się z nim zgodzi to wysyła... Niestety sprawy idą jeszcze dalej i to tfu.... w moim rodzinnym Żaganiu.
    Oto konkurs i regulamin:
    http://www.um.zagan.pl/index.php?lng=pl&id=0&idi=921

    Na pierwszy rzut oka-niezły, prosty regulamin, ciekawy konkurs do tego warsztaty foto dla uczestników.
    Problemy zaczynają po otwarciu formularza konkursowego, bo w nim:

    "Wyrażam zgodę na nieodpłatne przekazanie pełni praw autorskich związanych z nadesłanymi przeze mnie projektami na rzecz Organizatora Konkursu. Równocześnie oświadczam, że wyrażam zgodę na nieodpłatne i nieograniczone wykorzystywanie nadesłanych przeze mnie projektów."

    Żesz k.. j...m... ! Nie dość że chcą prawa do nieograniczonego wykorzystywania prac, to jeszcze praw autorskich. Nawet nie wzięli pod uwagę faktu ,że pełnia praw autorskich jest niezbywalna wg. obowizującej ustawy. Czyli jak wyślę do nich zdjęcie to będę musiał później ich prosić o zgodę na jego publikację w innych mediach...

    Nie ukrywam, że w pierszej chwili chciałem brać udział w tym konkursie (chodziło mi głównie o te warsztaty) ale będe musiał sobie odpuścić.

  2. #2
    Początki nałogu Awatar Kalina
    Dołączył
    Apr 2006
    Miasto
    Warszawa
    Wiek
    50
    Posty
    292

    Domyślnie

    Wiesz, mi sie czasem wydaje, ze ten tekst o przekazywaniu praw autorskich czasem jest traktowany jak obowiazkowa formulka dodawana bezmyslnie.
    (Wiem, naiwna jestem)
    A tak sobie mysle, co jesli by zadzwonic do organiztaorow konkursu, albo do/i rzecznika praswoego miasta i zapytac dlaczego w taki rabunkowy sposob chca wchododzic we wlasnosc projektow i zdjec. A najlepiej, jakby dzwoniacy pracowal w gazecie albo innym medium:]
    Pkt 8 regulaminu forum

  3. #3
    Zablokowany Awatar Driver
    Dołączył
    Aug 2005
    Wiek
    24
    Posty
    786

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Kalina Zobacz posta
    A najlepiej, jakby dzwoniacy pracowal w gazecie albo innym medium:]

    Najlepiej to jakby dzwoniący pracował z ZPAF ;-)

  4. #4
    Początki nałogu Awatar perqsista
    Dołączył
    Sep 2005
    Miasto
    Poznań
    Wiek
    46
    Posty
    429

    Domyślnie

    Możliwe, że jest rzeczywiścia tek jak napisała Kalina.
    Wysłałem e-mala do organizatorów. Natychmiastowy odzew. Prośba o podanie nr telefonu. Telefon podałem, zadzwoniła Pani z UM przepraszając mnie, że tak zrozumiałem ich intencje(?). Wg niej intecją było wydanie po konkursie albumu, w którym mają być wykorzystane wybrane fotografie. Ja pani odpowiedziełm, że z tą klauzulą to się porywają z armatą na muchę i niezależnie od ich intencji rodzi to niekorzystne skutki prawne dla autorów zdjęć. Pani na to że w takim razie bedzie to jutro konsultować z prawnikiem i najprawdopodoniej zmienią ten zapis.

  5. #5
    Dopiero zaczyna Awatar Dexxim
    Dołączył
    Apr 2006
    Miasto
    Warszawa/Białystok
    Wiek
    46
    Posty
    38

    Domyślnie

    Dla mnie rzeczywiście wygląda to na plagę. Albo na dobry sposób na biznes:
    Ogłaszam konkurs pt" Warszawa" nagroda 10.000zł i już mam kilkadziesiąd jak nie kilkaset zdjęć do albumu który sobie wydam i będę sprzedawał, albo umieszczę sobie w bazie do innego wykorzystania :-)

    patrz:
    1. Konkurs org. przez Gm. WIlanów - tylko po to by zdobyć zdjęcia do albumu o Wilanowie,

    2. Fundacja "Homo Viator" oraz WIK Wprost i Kultura -> konkurs "Warszawa - ślad historii"
    a w reg. czytamy:
    8. Autorzy zdjęć nadesłanych, nagrodzonych i wyróżnionych wyrażają zgodę na bezpłatne wykorzystanie nadesłanych przez nich prac w ramach: działań promocyjnych konkursu, publikacji prasowych związanych z konkursem oraz wystaw pokonkursowych.

    a na samym końcu "drobnym drukiem" :
    16. Fundacja zastrzega sobie możliwość bezpłatnego wykorzystania nadesłanych prac także do innych własnych projektów, wystaw i publikacji bez konieczności uzyskania każdorazowo zgody autora.


    P.S. żenujący poziom regulaminów to miała "Gazeta Wyborcza" -> konkurs "mosty warszawskie" oraz coś o podwórkach

    pozdrawiam
    Ostatnio edytowane przez Dexxim ; 26-09-2006 o 12:57
    Canon 7d | T 18-270 | S 18-35 | C 18-55 | C 50 1.8

  6. #6
    zło konieczne Awatar Vitez
    Dołączył
    Jan 2004
    Miasto
    Warszawa
    Posty
    19 804

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Dexxim Zobacz posta
    Dla mnie żeczywiście wygląda to na plagę. Albo na dobry sposób na biznes:
    Ogłaszam konkurs pt" Warszawa" nagroda 10.000zł i już mam kilkadziesiąd jak nie kilkaset zdjęć do albumu który sobie wydam i będę sprzedawał, albo umieszczę sobie w bazie do innego wykorzystania :-)
    Przeciez tak to wlasnie dziala. Kwota bedaca nagroda to ulamek w prownaniu do kwot od sponsorow+pozniejsze zarobki ze zdjec przeformatowanych w rozne okazjonalne dodatki (kalendarze, albumy, ulotki) i sprzedanych gdziekolwiek.

  7. #7
    Pełne uzależnienie Awatar adamek
    Dołączył
    Dec 2004
    Miasto
    Poznań
    Wiek
    39
    Posty
    2 265

    Domyślnie

    mamy wolny rynek. można nie wysyłać zdjęć. (a przy każej publikacji autor i tak musi byćpodpisany w myśl ustawy - chyba, że się tego zrzeknie. )
    Miłego dnia
    adam jastrzębowski
    cyfra i analog. obiektywy, statyw i monopod
    tu tu

  8. #8
    Początki nałogu Awatar perqsista
    Dołączył
    Sep 2005
    Miasto
    Poznań
    Wiek
    46
    Posty
    429

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez adamek Zobacz posta
    mamy wolny rynek. można nie wysyłać zdjęć. (a przy każej publikacji autor i tak musi byćpodpisany w myśl ustawy - chyba, że się tego zrzeknie. )
    Prawa autorskie osobiste są niezbywane. Może nie być podpisany pod fotografią ale nie może się podpisać pod tym nikt inny choćby i za zagodą autora.
    Co do wolnego rynku masz rację Na chwile obecną nie wysyłam Na bezpłatną publikację (o ile będzie jasno określone co to za publikacja) bym przystał ale propozycja pozbycia się wszystkich praw (majątkowych-tylko takich można się pozbyć w świetle ustawy o prawie autorskim) jest dla mnie nie do przyjęcia.

  9. #9
    Pełne uzależnienie Awatar adamek
    Dołączył
    Dec 2004
    Miasto
    Poznań
    Wiek
    39
    Posty
    2 265

    Domyślnie

    Za każdym razem autor pracy musi być podpisany, o ile umowa nie stanowi inaczej.
    Miłego dnia
    adam jastrzębowski
    cyfra i analog. obiektywy, statyw i monopod
    tu tu

  10. #10
    Obertroll Awatar Kolekcjoner
    Dołączył
    Jun 2006
    Miasto
    Pod Tatrami
    Posty
    18 736

    Domyślnie

    Tylko pytanie czy to w ogóle jest zgodne z prawem, bo ten zapis można rozumieć jako całkowite pozbycie się praw autorskich do tych zdjęć nie tylko majątkowych.
    Po za tym jak ktoś już napisał to świetny pomysł na biznes. Zamiast zastanawiać się skąd wziąć dobre zdjęcia w dużym wyborze od różnych fotografów i za ile, to się ma gotowce i to do wielokrotnego wykorzystania bez konieczności płacenia za każdym razem tantiem.
    "Co do wspomnianego mojego obowiązku to chcę jeszcze dodać, że mój stosunek do tegoż obowiązku jest moją osobistą i całkowicie prywatną sprawą, co zwalnia mnie od wszelkich dalszych komentarzy, przypisów, suplementów i gloss."
    Kapitan Wagner

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •