Strona 3 z 3 PierwszyPierwszy 123
Pokaż wyniki od 21 do 26 z 26

Wątek: Konkursy fotograficzne-paranoja :(

  1. #21
    zło konieczne Awatar Vitez
    Dołączył
    Jan 2004
    Miasto
    Warszawa
    Posty
    19 804

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez aptur Zobacz posta
    czy taki zapis w ogóle jest zgodny z prawem mając na uwadze, że prawa autorskie są niezbywalne?
    Prawa autorskie dziela sie na majatkowe i osobiste. Mozna je pisac w pelni 'prawa autorskie majatkowe' lub nieco krocej 'prawa majatkowe' . Z jakiegos dziwnego powodu niektorzy identyfikuja 'prawa osobiste' = 'prawa autorskie' co nie jest prawda. Tak wiec zapis o 'autorskich prawach majatkowych' jest jak najbardziej zgodny z prawem.

    Co nie zmienia faktu ze po przeczytaniu wymagan i regulaminu ja bym nie wzial udzialu w konkursie. No ale skads musza miec pieniadze na sponsora "to my wezmiemy zdjecia i najlepsze beda potem reklamowac pana firme za darmo" - czysty biznes.

  2. #22
    Bywalec Awatar LemonR
    Dołączył
    Jun 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Wiek
    50
    Posty
    234

    Domyślnie

    Ale czy oni zmuszają Cię do wzięcia udziału w tym konkursie?
    Piszą jasno i chyba nie naruszają praw człowieka.
    Moim zdaniem jest wszystko OK bo majątkowe prawa autorskie (a o takich właśnie piszą) są zbywalne. Podkreślam "majątkowe prawa autorskie" a nie "prawa autorskie" - bo to jest różnica.

  3. #23
    Uzależniony Awatar mungo
    Dołączył
    Jan 2006
    Miasto
    A, A
    Wiek
    33
    Posty
    535

    Domyślnie

    Regulamin, regulaminem, czasami rzeczywiście dziwne zapiski tam się znajdują. Jednak mnie drażni w tych konkursach kilka innych kwestii, np.:
    - w mniejszych konkursach[czyt. konkursach lokalnych] wygrywają zawsze jakieś nijakie foty[przypomnę pokonkursową wystawę "Warszawa jakiej nie znamy", gdzie wyróżnienie zdobyła fota jednego z warszawskich wieżowców w nijakich kolorach i na przepalonymm tle]. Tak się zastanawiam, czy te konkursy nie są już wcześniej ustawiane?
    - w dużych konkursach BZBWK, Press Foto, NG, itp. zapis o tym, że konkurs jest przeznaczony tylko dla profesjonalistów - profesjonalista, znaczy kto? Szczególnie, że są opcje do wyboru - praca w redakcji, agencji foto lub freelancer. Każdy z nas może być przecież freelancerem, a nie być profesjonalistą;
    - i ostatnia sprawa - w konkursach prasowych zawsze wygrywają te same fotografie...
    No i zbiera się chmura. Czarna. Canon/Velbon DF 50/Svierdlovsk 4/Lubitel 166B/Ami 66/Zorka 5
    Mówcie, bo kiedyś będę robił takie zdjęcia i takie, i takie, i takie, i takie, a to wszystko tylko kwestia czasu, bo póki co robię takie zdjęcia.
    Zaczątek portfolio: link

  4. #24
    Uzależniony
    Dołączył
    Apr 2006
    Posty
    664

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez aptur Zobacz posta
    " Z chwilą nadesłania fotografie nagrodzone oraz wyróżnione przechodzą na własność Organizatora, który przejmuje autorskie prawa majątkowe do nadesłanych prac.
    Kiedyś już pytałem o podobną kwestię, ale skoro wątek został odgrzebany to skorzystam z okazji. Jak rozumieć tutaj sformułowanie "przejmuje"?
    Czy to znaczy, że JA (autor) nie mam później (po zgłoszeniu do takiego konkursu, ew. wygraniu itd.) prawa czerpać korzyści majątkowych z tego zdjęcia, np. sprzedać go komuś innemu? Czy też chodzi o to, że JA mogę nadal sprzedawać to zdjęcie i robić z nim wszystko czego nie zabroniono gdzieś indziej w regulaminie, a po prostu organizator zastrzega sobie prawo do czerpania korzyści z tego samego zdjęcia (bo np. w tym samym czasie co JA czyli po konkursie sprzedał je innemu nabywcy)?
    Bo jeśli dobrze rozumiem, to w obu wypadkach i tak mam prawo publikować taką pracę niekomercyjnie np. na swoim www, o ilegdzieśw regulaminie nie ma mowy o "wyłączności"... no i właśnie, czy określenie "przejmuje" jest tu jednoznaczne i jak je rozumieć?

    mungo - zwróć uwagę, że w poważniejszych konkursach, gdzie mowa o profesjonalistach, w regulaminie zwykle zamieszczana jest definicja kogo uznaje się za "profesjonalistę". Czasami taka definicja odbiega od typowego wyobrażenia, ale to już prawo organizatora i dopóki określenia zawarte w regulaminie są jednoznaczne i nie łamią obowiązującego prawa wszystko gra. Wszelkie nawiązania czy porównania do stereotypowego konfliktu "amator vs profi" są tu nie na miejscu. Myślę też, że trochę galopujesz z tym freelancer'em-amatorem, rozmywasz pojęcia.
    Ostatnio edytowane przez APP ; 25-06-2007 o 08:38

  5. #25
    Pełne uzależnienie Awatar arturs
    Dołączył
    Jan 2006
    Miasto
    Kielce
    Wiek
    48
    Posty
    4 196

    Domyślnie

    dopisuję do istniejącego:
    zerknijcie tu:
    http://www.canon-board.info/showthre...=44330&page=25
    od postu 245.. jak sami sobie robimy takie rzeczy to czego od innych nieświadomych użytkowników wymagać..
    5DmkI, C85f1.2L|580 EXII|

  6. #26
    Pełne uzależnienie Awatar marfot
    Dołączył
    Nov 2007
    Miasto
    Zgorzelec
    Posty
    4 454

    Domyślnie

    Jedyny bulwersujący zapis w regulaminach konkursów to wg mnie wymóg zrzeczenia się praw autorskich (w domyśle majątkowych) w odniesieniu do wszystkich nadesłanych prac a nie tylko nagrodzonych. Swoboda dysponowania pracami nagrodzonymi jest dla mnie oczywista - nagroda jest formą rozliczenia się z autorem a publikacja formą promocji autora. Zagarnięcie wszystkich prac, które wpłynęły na konkurs to rozbój i tylko taki zapis trzeba zwalczać.
    https://500px.com/p/m_kowalczyk?view=galleries
    EOS R5, RF 14-35/4L, RF 24-105/4L, C35/2 IS, C70-300L IS, M6II, M11-22, M22, M32, S56/1.4, M55-200

Strona 3 z 3 PierwszyPierwszy 123

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •